img

ویندوز ۱۰ را بهتر استفاده کنید…

/
/
/

همه ما دوست داریم که سرعت کامپیوترمان افزایش یابد، اما این کار تنها به وسیله تعبیه کردن یک پردازنده جدید، دو برابر کردن میزان رم، یا تغییرات در تنظیمات سیستم جهت افزایش سرعت خام ویندوز انجام نمی‌گیرد. این کار همچنین شامل تغییر در نحوه استفاده از کامپیوتر شما، پیدا کردن مسیرهای میانبر، و مقید کردن خودتان برای کار کردن به روشی پربازده تر با ویندوز می‌باشد. ده‌ها ترفند مخفی و میانبرهای مختلف وجود دارند که می‌توانند انقلابی را در روش تعامل شما با ویندوز و با برنامه‌های مورد علاقه شما ایجاد کنند، و این کار باعث می‌شود تا مقدار زیادی از زمان شما در یک دوره نسبتاً کوتاه صرفه جویی شود.
تا چه میزان می‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید؟ هر یک از این ترفندهایی که ما بیان می‌کنیم احتمالاً می‌توانند چند ثانیه از این زمان را برای شما صرفه جویی کنند، اما زمانی که شما شروع به استفاده معمول از سیستم می‌کنید، همه چیز شروع به اضافه شدن می‌کنند. تصور کنید: یک ترفندی که برای شما ۵ ثانیه زمان را صرفه جویی می‌کند، و ۱۲ بار در روز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در واقع یک دقیقه را برای شما صرفه جویی کرده است، اما در یک دوره یک ساله، این مقدار به شش ساعت می‌رسد-و این مربوط به تنها یک ترفند است. این به این معنی است که شما مجبور نیستید بسیاری از کلیدهای میانبر صفحه کلید توصیه شده توسط ما و ترفندهای ما را قبل از این مقدار صرفه جویی شده سالیانه به کار ببرید، به سادگی کافی است خودتان را با محتوای این قابلیت آشنا کنید.
ما در ابتدا و در این مقاله بر روی ویندوز ۱۰ تمرکز کرده ایم، اگرچه بسیاری از این ترفندها و روش‌ها در ویندوز ۷ و ۸٫۱ نیز عمل می‌کنند. ما روش استفاده شما از دسکتاپ، منوی Start (و بردار کوچک تر و مخفی آن یعنی منوی Quick Access)، و Taskbar را بهینه سازی می‌کنیم و همچنین به شما یادآوری می‌کنیم که ایجاد تغییرات در کدام یک از تنظیمات می‌تواند به روش کاری شما سرعت بیشتری بدهد.
ما همچنین یک دوره مربوط به نحوه استفاده از کلیدهای میانبر صفحه کلید برای صرفه جویی در زمان را ارائه می‌کنیم، و روش‌های استفاده از منوی راست-کلیک را به صورت کاراتری به شما می‌آموزیم، و همچنین راه‌های جستجوی سریعتر با استفاده از File Explorer را به روی شما می‌گشاییم. همچنین در این مقاله وقت برای نگاهی گذرا به ایجاد دستورات Jump List برای خودتان، آشنایی مجدد شما با جعبه محاوره ای Run، و افزایش سرعت نحوه استفاده شما از برنامه Microsoft Office (در کنار دیگر برنامه ها) وجود دارد.
با توجه به این همه زمانی که می‌توانید برای خود صرفه جویی کنید، پس تعلل نکنید-شروع کنید و اکنون این ترفندها را به کار بگیرید، و ببینید که چگونه کامپیوتر ویندوزی شما سرعت عملکرد بیشتری را به دست خواهد آورد.
ما مسیر بازدهی کردن سیستم شما را با ساده سازی دسکتاپ شما و قرار دادن همه چیز در دسترس شما شروع می‌کنیم. اگر شما این کار را تا به حال انجام نداده اید، شروع کنید و میانبرهایی برای برنامه‌های مورد علاقه خود را بر روی Taskbar قرار دهید. این کار باعث می‌شود این برنامه با یک کلیک باز شوند-اگر شما نیاز دارید که نمونه ثانویه از یک برنامه را در کنار نمونه اولیه آن باز کنید، به سادگی دکمه Shift را نگه دارید و بر روی آیکن آن برنامه در درون Taskbar کلیک کنید.
ساده ترین راه برای انجام این کار این است که این برنامه مدنظر خودتان را باز کنید-خواهید دید که بعد از این کار آیکن این برنامه در درون Taskbar ظاهر خواهد شد، پس کافی است بر روی آن راست-کلیک کنید و گزینه “Pin to taskbar” را انتخاب کنید، و سپس با کشیدن و رها کردن این آیکن را در جای دلخواه از نوار وظیفه قرار دهید. برای مثال، ممکن است بخواهید برنامه‌های مرتبط را با هم گروه بندی کنید، به این ترتیب که برنامه‌های آفیس را در یک بخش، برنامه‌های وب را در بخشی دیگر و غیره مرتب کنید.
یک مزیت برای اجرای برنامه‌ها از Taskbar این است که بسیاری از افراد از Jump List‌ها استفاده می‌کنند تا با دوبار کلیک کردن به فایل docs که اخیراً باز بوده است برسند-بر روی آیکن این برنامه‌ها Taskbar راست-کلیک کنید تا به همه این فایل هایی که اخیراً باز بوده اند دسترسی داشته باشید. برای اضافه کردن یک برنامه به صورت دائمی به این لیست، ماوس خود را بر روی آن قرار دهید، سپس بر روی دکمه pin که ظاهر خواهد شد کلیک کنید.
اگر شما فضای کافی برای این آیتم‌ها بر روی Taskbar ندارید، می‌توانید پوشه ای را در این نوار ایجاد کنید و تمامی میانبرهای خود را در آن قرار دهید، سپس بر روی Taskbar راست-کلیک کنید و مسیر “New -> Toolbars -> New Toolbar” را انتخاب کنید. مسیر این پوشه را در این قسمت انتخاب کنید، سپس می‌توانید با کلیک کردن بر روی “>>” در کنار این پوشه نوساز در نوار ابزار، به میانبرهای خود دسترسی داشته باشید. یا فراتر بروید، و یک Jump List شخصی را برای خودتان با کمک Jumplist Extender ایجاد کنید.

 

میانبرهای منوی Start
منوی Start در ویندوز ۱۰ شما را قادر می‌کند تا آیتم‌های مورد علاقه خود را از لیست اصلی در پنل سمت راست انتخاب کنید-کافی است بر روی آیتم موردنظر خود راست-کلیک کنید، و گزینه “Pin to Start menu” را انتخاب کنید (شما همچنین می‌توانید در زیرمنوی “More” همین آیتم را به Taskbar هم اضافه کنید). زمانی که این آیتم در لیست شما ظاهر شد، می‌توانید آن را در میان آیتم‌های دیگر با کشیدن و رها کردن جا به جا کنید، اندازه‌های این آیتم‌ها را تغییر دهید (این آیتم‌ها به صورت معمول می‌توانند کوچک یا متوسط باشند)، سپس گروه شناساگر هرکدام را نامگذاری کنید (بر روی دکمه “=” در کنار یک گروه کلیک کنید تا نام آن را تغییر دهید). همچنین بر روی نوار عنوان با دکمه “=” آن کلیک کنید و آن را کشیده و رها کرده تا بتوانید ترتیب این گروه‌ها را تغییر دهید، و گروه‌های پر استفاده خود را در بالای این لیست قرار دهید.
شما همچنین متوجه تعدادی میانبر مفید در پایین سمت چپ این پنل خواهید شد-بر روی تصویر کاربری خود کلید کنید تا به سرعت به تنظیمات حساب کاربری خود با گزینه “Change account settings” که ظاهر می‌شود دسترسی پیدا کنید (همچنین می‌توانید کاربران را بدون خروج از حساب کاربری سوئیچ کنید، و کامپیوتر خود را قفل کنید). میانبرهای دیگر از جمله Settings و File Explorer نیز در این جا قابل دسترسی هستند. شما دارای انتخابی محدود از چیزهایی هستید که می‌توانید نمایش دهید، از جمله این موارد می‌توان به مجموعه ای از پوشه‌های کاربری (و لینکی به سوی پوشه اصلی آن ها)، Homegroup، و Network اشاره کرد. برای تغییر این ها، به مسیر “Settings -> Personalization -> Start” بروید و بر روی گزینه “Change which folders appear on Start” کلید کنید.

 

از Quick Access استفاده کنید
منوی Start در نسخه Creators Update در ویندوز ۱۰ کمی مرتب شده است، اما هنوز هم هیچ جانشینی برای منوی Quick Access وجود ندارد، این منو زمانی ظاهر می‌شود که شما بر روی دکمه Start راست کلیک کنید یا کلیدهای Win+X را با هم فشار دهید. این منو متشکل از بسیاری از میانبرهای مفید به تنظیمات و ابزارهای سیستم است، اما چرا به همین گزینه‌های داده شده اکتفا کنیم؟ شما می‌توانید آیتم هایی به دلخواه خودتان با کمک Win+X Menu Editor (اطلاعات بیشتر در http://winaero.com) به این منو اضافه کنید. این ابزار قابل حمل شما را قادر می‌سازد تا هر چیزی در آن جا را ویرایش کنید، آیتم‌ها را به دلخواه خود بچینید، و مهم تر از همه آیتم‌های مورد علاقه خودتان را اضافه کنید.
زمانی که این منو بالا آمد، بر روی “Add a program” کلیک کنید تا برنامه‌های منتخب خودتان، آیتم‌های Control Panel دلخواه، یا ابزارهای Administrative را به آن اضافه کنید. گزینه “Add preset” را انتخاب کنید تا تعدادی از میانبرهای مفید را برای ابزارهای مخفی و گزینه‌های انرژی مشاهده کنید. شما همچنین می‌توانید آیتم‌های خودتان را در گروه‌های سازماندهی کنید تا آیتم‌ها را مرتب در کنار هم داشته باشید، و همه چیز را برای پیدا کردن ساده تر کنید.

 

ترفندهای بیشتر تنظیمات
ترفندهای زیر همگی به شما کمک می‌کنند تا از کلیک‌ها و رفتن به مسیرهای غیرضروری خودداری کنید، و بتوانید همه چیز را در مسیر “Start -> Settings” (یا با استفاده از Win+I برای دسترسی امن تر) پیدا کنید. برای این کار به مسیر “Devices -> Mouse” بروید و اگر لازم بود گزینه “Scroll inactive windows when I hover over them” را در حالت روشن قرار دهید. شما اکنون می‌توانید ماوس خود را بر روی هر پنجره بازی قرار دهید و آن را بالا و پایین کنید، و هیچ نیازی به انتخاب آن پنجره موردنظر برای این کار ندارید. اگر شما از تاچ پد لپ تاپ استفاده می‌کنید، بر روی گزینه “Additional mouse options” کلیک کنید و به دنبال سربرگی بگردید که دسترسی به ژست‌های مشخص و دیگر تنظیمات مختص تاچ پد را به شما می‌دهد تا بتوانید از طریق آن روش استفاده خود از PC را سریع تر کنید.
اگر معمولاً بین چاپگرها سوئیچ انجام می‌دهید، به مسیر “Devices -> Printer” رفته و گزینه “Let Windows manage my default printer” را فعال کنید-این گزینه باعث می‌شود تا پرینتری که استفاده می‌کنید به صورت پیش فرض همواره فعال باشد. اگر قصد غیرفعال کردن تصحیح خودکار متن و حذف کردن قابلیت پیشنهادهای متنی را دارید، گزینه “Typing” را انتخاب کنید، اگرچه این قابلیت‌ها خود زمان را برای شما صرفه جویی می‌کنند. در نهایت، اگر می‌خواهید گزینه پیش فرضی را برای زمانی که دستگاه‌های اکسترنال مانند DVD یا کارت‌های حافظه فلش را وارد می‌کنید، تنظیم کنید، گزینه “AutoPlay” را انتخاب کنید.
به مسیر “System -> Notifications & actions” بروید تا بتوانید تعیین کنید که کدام Quick Access در بخش Action Center ظاهر شود-میانبرهای مفیدی از جمله ساعت‌های سکوت و تنظیمات مربوط به شبکه در این جا وجود دارند. سپس برای تغییر دادن نحوه رفتار کردن دسکتاپ‌های مجازی خود گزینه “Multi-tasking” را انتخاب کنید-شما می‌توانید همه پنجره‌های باز از همه دسکتاپ‌ها را بر روی Taskbar نمایش دهید تا اگر قصد سوئیچ کردن بین این دسکتاپ‌ها را دارید، سرعت عملکرد خود را در استفاده از سیستم افزایش دهید، به علاوه گزینه Alt-Tab را پیکربندی کنید تا تمامی پنجره‌های باز، نه فقط پنجره‌های باز در یک دسکتاپ، را به شما نمایش دهد. ترفندهای بیشتری در مورد دسکتاپ مجازی در ادامه این مقاله وجود دارند.
به مسیر “Accounts -> Sign-in options” بروید و یک PIN برای دستگاه انتخاب کنید تا هر زمان که پسورد حساب کاربری مایکروسافت از شما خواسته شد به سرعت آن را وارد کنید و در زمان شما صرفه جویی شود. در نهایت، بررسی کردن بخش “Ease of Access” برای اطمینان از این که گزینه‌های دسترسی قادر به بهبود تجربه ویندوز شما برای آسان تر کردن کارها هستند یا خیر، ارزشمند می‌باشد.

 

کنترل بر روی صفحه کلید
نشانه گرفتن با ماوس و کلیک کردن کار راحتی است، اما هرگز جای کارهای سریع با استفاده از صفحه کلید را نمی‌گیرد. میانبرهایی را برای صفحه کلید تعیین کنید تا بتوانید به این طریق برنامه‌های موردعلاقه خود را به سرعت باز کنید. ابتدا، Taskbar را بررسی کنید: ۱۰ ورودی اول در سمت راست دکمه “Task View” را می‌توانید با استفاده از کلیدهای Win+1، Win+2، تا Win+10 (از چپ به راست) باز کنید. به طور مشابه بر روی یک میانبر برنامه راست-کلیک کنید (یا بر روی ورودی Taskbar مربوط به آن راست کلیک کنید و بر روی ورودی برنامه موردنظر در Jump List راست کلیک کنید) و گزینه “Properties” را برگزینید. از این جا، بر روی در درون جعبه “Shortcut key” کلیک کنید، سپس کلیدهای مورد علاقه خود را نگه دارید تا برنامه موردنظر باز شود-این کلیدها باید ترکیبی از Ctrl+Alt، Shift+Alt، یا Ctrl+Shift+Alt به علاوه کلید انتخابی توسط شما باشند.
کلید Win نیز درگاهی برای باز کردن ابزارهای مفید است: برای مثال، ترکیب Win+Pause/Break پنجره System Control Panel قدیمی را باز می‌کند، در حالی که Win+A بخش Action Center را باز می‌کند. اگر تمایل دارید کلید Win را با کلیدهای Ctrl و Alt ترکیب و جفت کنید تا کلید‌های بیشتری برای میانبرهای خود داشته باشید، برنامه WinHotKey را از آدرس www.directedge.com.us/content/winhotkey دانلود کنید که به خوبی با سیستم عامل ویندوز ۱۰ کار می‌کند.
همچنین بهتر است برنامه‌های خود را بررسی کنید تا میانبرهای صفحه کلید مفید برای هر کدام را پیدا کنید. برخی از میانبرهای مفید برای تمامی برنامه‌ها (و حتی خود ویندوز) وجود دارند، مانند Ctrl+C و Ctrl+X و Ctrl+V برای کپی، برش، و چسباندن محتوای شما. کلیدهای Ctrl+Z جدیدترین کار شما را برمی گرداند (از جمله عملیات فایل در ویندوز)، در حالی که Ctrl+Y همان کار آخر شما را مجدداً انجام می‌دهد و تکرار می‌کند و از این نظر نقطه مقابل Ctrl+Z می‌باشد.
اکثر میانبرهای صفحه کلید به صورت شفاف و واضح در درون منوی برنامه‌ها مشخص شده اند، اما زمانی هیچ میانبری مشخص نشده است همواره به یاد داشته باشید که از ترفند Alt استفاده کنید-کلید Alt را فشار دهید و حرف مربوط به یک منو را پررنگ کنید، تا بتوانید منوی آن را باز کنید. این کلید را با حروف مربوط به یک گزینه منوی مشخص که زیر آن‌ها خط کشیده شده است ترکیب کنید-برای مثال، Alt+F+O برای مسیر “File -> Open”- تا بتوانید گزینه‌های منو را به سرعت در دسترس داشته باشید.
کاربران Office 365 باید یک بار کلید Alt را فشار دهند-در این حالت لیستی از حروف مشاهده خواهید کرد که در بالای نوارهای ریبون مختلف و گزینه‌های نوار ابزار Quick Access نشان داده شده اند. کلید Alt را نگه دارید و حرف مربوطه را وارد کنید تا به آن گزینه‌ها دسترسی پیدا کنید-اگر این گزینه یک نوار ریبون است، حروف بیشتری در کنار گزینه‌های مختلف ریبون ظاهر خواهند شد، و شما را قادر می‌سازند تا این گزینه‌ها را به سرعت انتخاب کنید.

از راست-کلیک استفاده کنید
منوی راست-کلیک-که با استفاده از کلیدهای Shift+F10 نیز قابل دسترسی است- کاملاً گزینه مفیدی است، و نسبت به زمینه فایل مربوطه حساس است، خصوصاً برای گزینه‌های موجود در File Explorer خیلی مفید است. زمانی که راست-کلیک می‌کنید کلید Shift را نیز نگه دارید، و معمولاً گزینه‌های مخفی را به این طریق ظاهر خواهید کرد-برای مثال، گزینه “Copy as path” برای یک پوشه یا فایل انتخابی، یا اضافه کردن مسیرهای بیشتری در زیر گزینه “Send to” را مشاهده خواهید کرد.
برای اضافه کردن برنامه‌های دلخواه و مسیرهای دلخواه به منوی “Send to”، محاوره Run را باز کنید، عبارت “shellsendto” را تایپ کرده و Enter را بزنید. میانبرهای خود را در اینجا قرار دهید، یا از ابزار SendToToys (www.gabrieleponti.com/software) برای اضافه کردن گزینه‌های بیشتری مانند کلیب بورد، Command Prompt، و غیره استفاده کنید.
ممکن است این منوهای راست-کلیک توسط برنامه‌های دیگری که نصب کرده اید نامنظم شده باشند و این برنامه گزینه‌های خودشان را به آن‌ها اضافه کرده باشند، که این امر می‌تواند سرعت کار شما را کاهش دهد. اگر هیچ گزینه ای برای غیرفعال کردن این موارد در درون خود برنامه وجود نداشت، تعدادی از ابزارها وجود دارند که به تمیز و منظم کردند این منو کمک می‌کنند. اگر از ابزار CCleaner (www.piriform.com) استفاده می‌کنید، به مسیر “Tools -> Startup -> Context Menu tab” بروید. اگر شما قصد اضافه کردن ورودی‌های بیشتری را به این منو دارید- بنابراین از ابزار پرتابل Context Menu (www.sordum.org) استفاده کنید. مسیر “File -> ContextMenuCleaner” را برای بررسی و حذف کردن ورودی‌های ناخواسته باز کنید.

 

سرعت File Explorer را افزایش دهید
File Explorer پر از ترفندها و ابزارهایی است که در زمان شما صرفه جویی می‌کنند. در این جا برخی از بهترین این ترفندها را معرفی می‌کنیم. ابتدا، از منوی Quick Access در قسمت Navigation بهره ببرید-پوشه‌های را که زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنید در این جا کشیده و رها کرده تا دسترسی آسان و سریعی را به آن‌ها داشته باشید.
اگر شما هنوز هم از کلیدهای Ctrl یا Shift برای انتخاب چندین پوشه یا فایل استفاده می‌کنید، به سربرگ View در File Explorer رفته و گزینه “Item check boxes” را انتخاب کنی-اکنون می‌توانید به سادگی هر فایل یا پوشه را با استفاده از چک‌باکس آن انتخاب کنید.
جعبه جستجوی File Explorer هنوز هم در مکانی در گوشه آن برای جستجوی فایل‌ها و پوشه‌ها قرار گرفته است-نحوه فیلتر کردن این جستجو را یاد بگیرید تا بتوانید دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهید پیدا کنید. سربرگ “Search” بر روی این نوار یک دسترسی با استفاده از دوبار کلیک کردن را به این فایل‌ها به شما می‌دهد، اما می‌توانید به سرعت فیلترهایی را از خودتان مستقیماً در درون این جعبه جستجو وارد کنید، از جمله این فیلترها “type:” (نوع فایل)، “kind:” (نوع فایل، مانند یک سند)، “date:” (تاریخ یا حدود تاریخ)، “size:” (حجم فایل)، و حتی “tag:” (تگ ها) می‌باشند.
این جعبه جستجو حتی از تمامی عملگرهای Boolean پشتیبانی می‌کند، پس عبارت‌های دقیق موردنظر خود را در بین کوتیشن‌ها قرار دهید، با استفاده از (-) اصطلاحات ناخواسته را از آن حذف کنید، و از AND، OR یا NOT استفاده کنید. از آدرس

https://msdn.microsoft.com/aa965711

برای مشاهده یک راهنمای جامع در این زمینه بازدید کنید. اگر شما فایل‌های کلیدی را در خارج از پوشه‌های کاربری خود نگه داری کرده اید، بهتر است به ویندوز دستور دهید تا این مکان‌ها را بشناسد تا به این ترتیب جستجوهای آینده را سریعتر انجام دهد. در سربرگ “Search”، گزینه “Advanced Options -> Change indexed locations” را برای این کار انتخاب کنید.

 

دسکتاپ ویندوز
حال این مطلب با معرفی برخی از میانبرهای مفید صفحه کلید برای رفتن به مسیر دسکتاپ شما به پایان می‌رسانیم. ابزار Aero Snap شما را قادر می‌سازد تا دو پنجره را در کنار همدیگر قرار دهید و این کار را کشیدن و رها کردن آن‌ها به یکی از کناره‌های دسکتاپ انجام دهید. شما همچنین می‌توانید این پنجره‌ها را با استفاده از صفحه کلید در کنار هم قرار دهید: کلید Win را نگه دارید و کلیدهای جهت چپ یا راست را به ترتیب فشار دهید. بعد از این کار، کلیدهای Win و جهت بالا را فشار دهید تا پنجره به گوشه بالا منتقل شود، یا کلیدهای Win و جهت پایین را برای انتقال پنجره موردنظر به گوشه پایین فشار دهید، و به این طریق می‌توانید چهار پنجره را به صورت همزمان در صفحه نمایش خود داشته باشید.
در نهایت، از ابزارهای task-switching و desktop-switching در ویندوز به کمک تعدادی از ترکیب‌های کلید Tab به خوبی استفاده کنید. قابلیت جدید بصری Task View شاید به مزاج همه خوش نباشد، اما می‌توانید آن را با استفاده از Win+Tab باز کنید. حال از کلیدهای جهت یابی برای انتخاب پنجره موردنیاز خود استفاده کنید، و Enter را فشار دهید. اگر نمایش old-school را ترجیح می‌دهید، کلید Alt را نگه دارید و Tab را فشار دهید-برای رفتن به چپ از Tab و رفتن به راست از Shift+Tab استفاده کنید و همه این کارها را در حالی انجام دهید که Alt را نگه داشته اید.
کلیدهای Alt+Tab تنها پنجره‌های موجود در دسکتاپ مجازی کنونی شما را نشان می‌دهد، در حالی که شما می‌توانید Task View را به گوشی ای پیکربندی کنید (قبلاً دیده اید) که پنجره‌های متعلق به همه دسکتاپ‌های مجازی را به شما نمایش دهد، و سوئیچ کردن بین آن‌ها را برای شما آسان تر کند. برای ایجاد کردن یک دسکتاپ مجازی جدید، کلیدهای Win+Ctrl+D را فشار دهید و برای بستن یک دسکتاپ مجازی کنونی کلیدهای Win+Ctrl+F4 را بزنید. با استفاده از کلیدهای Win+Ctrl و جهت‌های راست و چپ در بین این دسکتاپ‌های مجازی سوئیچ کنید.
به عنوان یک نکته اضافی، اگر از یک برنامه با چندین سربرگ مانند یک مرورگر وب استفاده می‌کنید، آنگاه از کلیدهای Ctrl+Tab و Ctrl+Shift+Tab برای رفتن به عقب یا رفتن به جلو در میان این سربرگ‌ها استفاده کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text