img

چگونه کامپیوتری که بوت نمی‌شود را تعمیر کنیم؟

/
/
/

در این مقاله در این مورد توضیح می‌دهیم که دلایلی که یک کامپیوتر بوت نمی‌شود چیست، و چگونه می‌توان آن را به حالت عادی برگرداند.

 

 

۱- منبع تغذیه را بررسی کنید

– لپ‌تاپ ها
این اتفاق یک مشکل معمول تلقی میشود و میتواند دلایل متعددی داشته باشد ، از استفاده شارژر اشتباه (ولتاژ اشتباه) گرفته تا سوختن فیوز شارژر را شامل میشود.
ممکن است در ساده ترین حالت منبع تغذیه شما مشکلی داشته باشد ، مطمئن شوید که باتری شارژ دارد و اگر در این مورد اطمینان ندارید و نشانگر باتری چیزی نشان نمیدهد باتری را خارج کنید و از شارژر اصلی استفاده کنید.
اطمینان بیابید از شارژری استفاده میکنید که مختص لپ‌تاپ شماست ، بسیاری از لپ‌تاپ ها (مخصوصا از یک سازنده) از شارژر مشابهی استفاده میکنند و اگر بیش از یک شارژر دارید احتمال آن وجود دارد که اشتباه کرده باشید که در نهایت ولتاژ اشتباه آن قدرت کافی برای لپ‌تاپ شما را فراهم نمیکند.
دستگاه ها و ابزار دیگر مانند بلندگوهای باتری دار نیز ممکن است پیرو همین رویه باشند و از ولتاژ مشابه استفاده نکنند که برای لپ‌تاپ معمولا بین ۱۶ تا ۲۰ ولت میباشد.
دوما فیوز داخل دو شاخه را بررسی کنید، با استفاده از یک پیچ‌گوشتی آنرا تعویض کنید و از جنس بهتری استفاده کنید اما اگر یک کابل شارژ اضافی دارید که به شارژر شما میخورد از آن استفاده کنید زیرا روش سریع‌تری است تا متوجه شوید مشکل از فیوز است یا خیر.
اگر وسایل تان را همه جا همراه خود میبرید کابل تان را هم بررسی کنید ، دو سر اتصالی نقاط ضعف کابل هستند ، اگر سیم های رنگی زیر عایق محافظ کابل بیرون زده اند احتمالا زمان خرید یک شارژر جدید فرا رسیده است.

 

– کامپیوترهای رومیزی
منبع تغذیه PC ها نیز میتواند مشکل ساز باشد. افراد کمی هستند که یک منبع تغذیه اضافی برای نصب و عیب یابی این مشکل دارند به همین خاطر ابتدا فیوز و دو‌شاخه را بررسی کنید. همچنین یک فیوز دیگر داخل «واحد منبع تغذیه» (PSU) وجود دارد اما بازرسی آن نیازمند باز کردن کیس و جدا کردن آن از کامپیوتر است.
یکی از معمول ترین مشکلات مربوط به منبع تغذیه PC ها خاموش شدن ناگهانی آنهاست که احتمال رخ دادن آن بیشتر از زمانی است که کامپیوتر اصلا روشن نمیشود. اگر چراغ LED آن روشن باشد معلوم میشود که نیرو رسانی انجام میشود ، مطمئن شوید که دکمه خاموش/روشن وصل باشد و عملکرد آن ایرادی نداشته باشد در غیر این صورت با توجه به راهنمای مادربورد تان میتوانید با اتصال برخی پین ها کامپیوتر را روشن کنید.

 

۲- نمایشگر را بررسی کنید
– لپ‌تاپ ها
سعی کنید اتصال هر نمایشگر جانبی مانند مانیتورها و پرژکتورها را جدا کنید تا مطمئن شوید آنها مانع از بارگذاری ویندوز در لپ‌تاپ تان نمیشوند. اگر LED لپ‌تاپ روشن است و شما میتواند صدای هارد دیسک یا چرخش فن را بشنوید اما تصویری بر روی نمایشگر ندارید اتاق را تاریک کنید تا ببینید آیا تصویر محوی روی نمایشگر دیده میشود یا خیر ، خیلی مواقع میتوان مشکلی که ناشی از نمایشگر است را با بالا نیامدن سیستم عامل اشتباه گرفت.
اگر تصویر محوی را روی صحفه میبینید (به عنوان مثال صفحه خوشامد گویی ویندوز) ممکن است «وارون ساز» نمایشگر ایراد پیدا کرده باشد. این قطعه جریان مستقیم برق آمده از باتری یا منبع تغذیه را برحسب نیاز نمایشگر تغییر میدهد. در صورتی که دست به آچار باشید تعویض وارون ساز کار سختی نیست اما نکته حیاتی این است که شما قطعه جانشین صحیح را خریده باشید و از آنجا که این قطعه ارزان نیست جایی برای اشتباه وجود ندارد.
اگر لپ‌تاپ شما بدون مشکل بالا می‌آید ولی هنوز تصویری ندارید ممکن است ایراد از پنل LCD باشد. تعویض نمایشگر لپ‌تاپ شدنی است اما کار مشکل و هزینه بری میباشد و اگر لپ‌تاپ تان قدیمی میباشد خرید یک مدل جدید به صرفه تر است.

 

– کامپیوترهای رومیزی
برای تعمیر یک مانیتور خراب کار زیادی از دست شما برنمی‌آید ، اما تعویض کابل برق یا کابل تصویر و یا حتی کل مانیتور برای عیب یابی دلیل بالا نیامدن سیستم میتواند گزینه ساده ای (یا ساده تری) باشد.

 

۳- هر درایو USB یا کارت حافظه‌ای را از دستگاه جدا کنید
اگر فرض کنیم که منبع تغذیه و نمایشگر هیچ مشکلی ندارند کامپیوتر شما ممکن است قبل از بارگذاری ویندوز گیر کرده باشد. یک متهم قدیمی در این زمینه درایو USB یا هر کارت حافظه ای است که به دستگاه متصل باشد یا روی آن مانده باشد. معمولا شما پیغام خطایی با مضمون «Operating system not found» میبینید که میتواند اضطرابی غیر ضروری برای شما ایجاد کند.
اکثر اوقات منظور از این پیغام این است که BIOS سعی میکند برخلاف درایوهای داخلی روی وسایل ذخیره جدا شدنی (کارت های حافظه یا هارد اکسترنال) بارگذاری شود.
همچنین دلیل دیگر این پیشامد میتواند باقی ماندن یک DVD یا دیسک بلو‌ری در دستگاه باشد به همین خاطر آنها را هم بررسی کنید.

 

۴- از یک دیسک کمکی استفاده کنید
اگر پیغام خطای متفاوتی میبینید یا هیچ دیسک ، درایو و کارت حافظه دیگری منشا این مشکل نیستند از یک دیسک کمکی استفاده کنید.
اگر DVD ویندوز را دارید میتوانید از آن استفاده کنید یا در غیر این صورت آنرا دانلود کنید (طبیعتا با استفاده از یک کامپیوتر دیگر)، فایل دیسک کمکی را میتوانید با رایت کردن آن روی یک CD ، DVD و یا بر روی یک فلش USB استفاده کنید. شما میتوانید بارگذاری را از این طریق انجام دهید و مشکل بالا نیامدن سیستم را مرتفع کنید. اگر دلیل این مشکل یک ویروس باشد از دیسک کمکی ای استفاده کنید که توسط یک شرکت سازنده آنتی ویروس تهیه شده باشد زیرا میتواند کامپیوتر شما را اسکن کند و برنامه های مخرب را از بین ببرد.
شما میتوانید یک راهنمای کامل در رابطه با ساخت و استفاده یک دیسک کمکی را در اینجا tinyurl.com/y7ud6t2o ببینید.

 

۵- سیستم را در حالت safe mode بارگذاری کنید
اگر حتی نتوانید ویندوز را بارگذاری کنید شاید قادر باشید که وارد safe mode شوید. زمانی که لپ-تاپ تان روشن میشود با فشردن F8 منویی میبینید که بارگذاری در حالت safe mode را به شما پیشنهاد میدهد و چگونگی وارد شدن به این حالت از همینجاست.
اگر وارد حالت مذکور شدید ممکن است بتوانید هر تغییری که قبلا انجام دادید که از بالا آمدن سیستم شما جلوگیری میکند را غیر فعال کنید. شاید لازم باشد برنامه ، درایو یا آپدیت جدیدی که اخیرا نصب کرده اید را حذف کنید و یا در صورت وجود ایراد در حساب کاربری ، حساب جدیدی بسازید.
ما مطلب راهنمای مفصلی در رابطه با رفع اشکال از حساب کاربری در آدرس tinyurl.com/ybwk3bhh نیز برای مطالعه داریم.
اگر گزینه ای برای تعمیر کامپیوتر دیدید آنرا امتحان کنید اما برای انجام آن قطعا به CD ویندوز خود نیاز خواهید داشت.

 

۶- دنبال سخت‌افزار مشکل‌دار یا ناسازگار بگردید
ممکن است حافظه یا سخت افزار جدیدی که به تازگی نصب کرده اید از بالا آمدن سیستم شما جلوگیری کند. آنها را جدا کنید (در صورت نیاز حافظه قدیمی تان را نصب کنید) و دوباره امتحان کنید.
اگر LED نشانگر مادربورد تان کد های POST را نشان میدهد با استفاده از راهنما یا جستجو در اینترنت ببینید که معنای آنها چیست. معمولا بارگذاری یک PC جدید سخت است و بهترین روش در این باره جدا کردن همه چیز به غیر از حداقل وسایلی است که BIOS برای بوت به آنها نیاز دارد :
* مادربورد
* CPU (با سیستم خنک کننده)
* کارت گرافیک (اگر خروجی ای برای گرافیک روی مادربورد وجود دارد آنرا قطع کنید)
* یک رم (بقیه را جدا کنید و رم باقی مانده را در جایگاه صفر یا جایگاه پیشنهادی راهنما قرار دهید)
* منبع تغذیه
* مانیتور

تمام سخت‌افزار های دیگر غیر ضروری هستند: شما به هارد درایو ، CD یا DVD درایو یا هر قطعه دیگری برای روشن کردن یک PC نیاز ندارید.
دلایل معمول برای بالا نیامدن یک PC جدید عبارتند از :
* جریان برق به شکل نامناسبی به مادربورد میرسد. اگر مادربورد شما یک سوکت اضافی ۱۲ ولتی نزدیک CPU دارد مطمئن شوید علاوه بر اتصال ۲۴ پین ATX کابل منبع تغذیه درست متصل شده باشد.
* قطعات به درستی نصب یا جایگیری نشدند. رم ، کارت گرافیک و CPU را جدا کنید و دوباره نصب شان کنید ، بررسی کنید که هیچ کدام از پین های (سوزن) CPU یا سوکت آن خم نشده باشند.
* سیم های دکمه خاموش/روشن به پین های اشتباهی روی مادربورد نصب شده باشند.
* کابل‌های برق به کارت گرافیک متصل نشده باشند. مطمئن شوید در صورت نیاز GPU کابل PCI-E به محل مخصوص خود متصل باشد.
* هارد درایو به جایگاه SATA اشتباه متصل شده باشد. اطمینان بیابید که درایو اصلی و اولیه به جایگاه SATA متصل باشد.
گاهی اوقات دلیل بالا نیامدن یک PC ایراد سخت افزاری ای است که تعمیر آن اصلا کار ساده ای نیست. مشکلات مربوط به هارد درایو معمول هستند ، شنیدن صدای تق تق پیوسته یا کم و زیاد شدن دوباره و دوباره صدای هارد میتواند از نشانه های خرابی آن باشد. افراد کشف کردند که باز کردن گهگاه هارد و قرار دادن آن در فریزر (درون پوشش نایلونی) برای چند ساعت ممکن است گره ای از این مشکل باز کند هرچند این راه حل موقتی است و از طرف دیگر شما باید یک هارد اضافی داشته باشید تا سریعا فایلهای مورد نیاز خود را ذخیره کنید یا پشتیبانی از آنها تهیه کنید.
اگر نتوانستید هارد درایو را دوباره به کار بی‌اندازید زمان آن رسیده که با یک هارد جدید شروع تازه ای داشته باشید و بیایید امیدوار باشیم که به تازگی از اطلاعات مهم خود فایل پشتیبان تهیه کرده باشید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text