img

خدمات وب آمازون (Amazon Web Services) برای سیستم عامل لینوکس

/
/
/

اگر شما به دنبال خدمات میزبانی در فضای کلاد هستید، تعداد عظیمی و بی شماری از گزینه ها و انتخاب ها را در دست خواهید داشت، نیاز شما می تواند مربوط به یک وب سایت، یک دیتابیس، فایل یا هر چیزی باشد که شما می خواهید از طریق اینترنت به آن ها دسترسی داشته باشید. زمانیی که تصمیم می گیرید از چه خدماتی برای این کار ها استفاده کنید، تعدادی از عوامل را باید در نظر داشته باشید، مانند قیمت، عملکرد، قابلیت اعتماد و شهرت خدمات. زمانی که حرف از شهرت می شود تعداد کمی از خدمات وجود دارند که از خدمات وب آمازون (Amazon Web Services) برتر باشند و برای این ادعا دلایل خوبی هم وجود دارند. آخرین باری که وب سایت آمازون از کار افتاد چه زمانی بود؟ اگر این کمپانی بتواند به همان مقیاسی از مقدار ترافیک دریافتی خود خدمات و میزبانی را ارائه دهد، پس قاعدتاً می تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان هم باشد. از قدیم هم هزینه و دستمزد یک بار بر روی دوش مشتریان برای ورود به استفاده از خدمات وب آمازون (AWS) بوده است، اما تغییرات اخیر در این خدمات به این معنی هستند که استفاده از آن برای همه اقشار آسان تر از همیشه شده است.
خدمات وب آمازون سال های سال است که در دسترس مشتریان هستند، اگرچه این خدمات تغییراتی را به خود دیده است و هنوز هم در دست تغییرات و بهبود می باشد. این کمپانی در اولین بار در سال ۲۰۰۲ با این چشم انداز که فناوری آمازون و داده های محصولات خود را در اختیار همگان قرار دهد و منتشر کند تا افراد دیگر هم بتوانند برنامه های خودشان را بسازند، افتتاح شده است. این مفهوم و شعار در سال ۲۰۰۳ اصلاح شد و یک پیشنهاد برای ساختن زیرساخت های مورد استفاده در عملیات خرده فروشی جایگزین آن شد، تا این که محصول «زیرساخت به عنوان یک خدمات» در اختیار همگان قرار گرفت و در واقع همین رویکرد سود بسیار عظیمی را برای این کمپانی به دنبال داشت. این ایده زمانی که برای اولین بار در ماه مارس سال ۲۰۱۶ تبدیل به عمل شد با رشد عظیمی رو به رو شد و تحت نام AWS توانست در حدود ۱۳ میلیارد دلار سود را در سال ۲۰۱۷ عاید کمپانی آمازون کند.
علاوه بر تعداد زیادی از خدمات داخلی و درونی که AWS به کاربران ارائه کرده است، یکی از نقاط قوت آن این است که در بسیاری از موقعیت های مکانی مختلف در دسترس می باشد. این خدمات در شش ناحیه در آمریکای شمالی، یک ناحیه در آمریکای جنوبی، سه ناحیه در اروپا (از جمله لندن) و شش ناحیه در آسیا و اقیانوسیه در دسترس کاربران قرار دارند. برای یک کمپانی که به دنبال ارائه کردن خدمات به کابران در سراسر دنیا است این تعداد از نواحی تحت پوشش چیزی نیست، همچنین این کمپانی قادر به میزبانی کردن خدمات و داده ها در مکان های از راه دور جغرافیایی می باشد. علاوه بر این، هر ناحیه دارای چندین «منطقه قابل دسترسی» است که متشکل از یک یا بیشتر از یک مرکز داده جدا از هم می باشند، و هریک دارای اتصال و منبع انرژی مجزا برای خود هستند. این مناطق قابلیت دسترسی عمداً از یکدیگر جدا شده اند تا تداخلی میان امواخ مناطق مختلف ایجاد نشود. AWS همچنین خدمات ۵۴ “Edge” را در سراسر دنیا ارائه کرده است که می توان از آن برای میزبانی کردن محتوا با عملکرد بهتر برای مشتریان استفاده کرد.
خدمات AWS معمولاً براساس تقاضای مشتری و نیازمند پرداخت هزینه بسته به میزان استفاده هستند (اگرچه با استفاده از رزرو کردن از قبل این منابع می توان تخفیف گرفت). یک گزینه رایگان برای کاربران جدید در دسترس است، که یک سطح ابتدایی از خدمت را برای بسیاری از خدمات AWS بدون پرداخت هیچ هزینه ای ارائه کرده است. بیش از ۷۰ خدمت اخیراً توسط این کمپانی در دامنه ای از فناوری های مختلف ارائه شده اند و به وسیله RESTful APIs قابل دسترسی هستند، و توسط IAM (مدیریت هویت و دسترسی) کنترل می شوند، که این سیستم ها در هسته و مرکز AWS قرار گرفته اند و به شما اجازه می دهند تا همه چیز را از راه دور در دسترس خود قرار دهید و به این خدمات دسترسی داشته باشید. یکی از مزایای اصلی AWS همان زیرساخت وسیع آن است، و مدل پرداخت به ازای هر استفاده، به این معنی است که این خدمات قادر به مقیاس بندی سریع منابع مصرفی شما باشند. اگر شما بارهای کاری و میزان مصرف یک سرور را مدیریت می کنید که از نظر منبع مورد نیاز متفاوت هستند، یا قصد دارید یک شلوغی یا ترافیک ناگهانی را در شبکه خود مدیریت کنید، خدمات AWS یک انتخاب خوب برای شما خواهند بود.
بهترین راه برای فهم نحوه کارکردن AWS این است که این خدمات را به عنوان مجموعه ای از بلوک‌های ساخت بصری سازی کنیم. هر خدمت به صورت مستقل کار می کند، پس شما می توانید انتخاب کنید که کدام یک از این تعداد بسیار زیاد محصولات برای کار شما مفید است و آن را برگزینید. با این حال، علاوه بر این که این خدمات به صورت کامل از هم مستقل هستند، به گونه ای طراحی شده اند که با هم دیگر همکاری خوبی را داشته باشند، خصوصیاتی مانند API های رایج را با هم به اشتراک بگذارند، جریان ها را نام گذاری کنند، و سیستم تشخیص هویت IAM و مفاهیم مربوط به اتصال را به خوبی رعایت کرده اند. اگرچه آمازون خدمات بسیاری را مبتنی بر وب ارائه کرده است که به شما اجازه کنترل کردن هر جنبه ای از زیرساخت خودتان را می دهد، ولی تا زمانی که آن ها را انتخاب نکرده باشید قادر به استفاده از ان ها نخواهید بود-این کمپانی همچنین ابزارها و لایبرری هایی را برای تعدادی از زبان ها فراهم کرده است، همچنین کنسول نظارت با تمام قابلیت ها را در خود دارد، و خدمات آن به صورت انفرادی ارائه می شوند اما بسیاری از رابط های مشترک با هم دارند.

 

کنترل کردن هزینه‌ها
یکی از بزرگترین ترس های مربوط به یک خدمت کلاد مانند AWS همان هزینه آن است. اگر شما فراتر از نسخه رایگان این خدمات را بخواهید، یا اگر زیرساخت شما به صورت اتفاقی مقیاس بزرگتری را به خود بگیرد، چه قدر پول باید هزینه کنید؟ چگونه می توانید از قبل بدانید که این سیستم برای شما چقدر هزینه خواهد داشت؟ AWS دارای یک محاسبه گر ساده هزینه ها است که به شما کمک می کند تا هزینه ها و قیمت گذاری ها را پیش بینی کنید، اما تعدادی از مفاهیم اولیه و اساسی وجود دارند که ابتدا باید آن ها را بدانید. هزینه ها (که می توانند در بین ناحیه های مختلفی مقادیر متفاوتی را داشته باشند)، از معیارهایی مانند زمان (برای مثال، تعداد ساعاتی که یک سرور آنلاین است)، حجم (مانند داده های انتقال یافته)، شمارش (زمانی که از یک خدمت مانند صف بندی پیام ها استفاده می کنیم) یا زمان+فضا (مانند مقداری از داده های ذخیره شده برای دوره ای از زمان) استفاده کرده است. اگرچه هزینه ها می توانند نگران کننده باشند، ولی AWS ابزارهای عالی و مناسبی برای مدیریت کردن مصرف ها، و همچنین قابلیت های مناسبی برای پرداخت قبوض دارد. ابزار ‘Cost Explorer’ در این خدمات به شما اجازه می دهد تا مقدار مصرف خود را به خوبی دنبال کنید و بدانید که هر مصرف از کجا آمده است، و هشدارهای قدرتمند قبض ها (که با سیستم ‘CloudWatch’ برای نظارت کردن بر سیستم AWS کار می کنند) به شما اجازه می دهند تا بدانید که چه زمانی هزینه ها از یک حدود از قبل تعریف شده تجاوز کرده اند.
امنیت همواره یک نگرانی بزرگ است و دلیلی برای این است که کمپانی ها مجبور به استفاده از AWS شده اند. دسترسی به این سرویس، چه از نظر مراکز داده فیزیکی و چه از نظر خود شبکه، کامل کنترل شده است و به شدت تحت نظارت این کمپانی قرار دارد. شما می توانید مطمئن باشید که این کمپانی ظرفیت این را دارد که ابزارهایی را برای شما فراهم کند که شما نیز با استفاده از آن ها بتوانید همین کارها و نظارت ها را انجام دهید. علاوه بر استفاده از IAM برای ایجاد مجوزهای غنی و قدرتمند برای منابع AWS، شما می توانید همچنین مجوزهای نوع-ACL را برای اطلاعات خود به کار ببرید (و مطمئن باشید که در ادامه کار این اطلاعات رمزگذاری شده اند) و یک VPC (کلاد خصوصی مجازی) را پیکربندی کنید تا منابع خود را از دیگر شبکه های مجازی یا اینترنت ایزوله کنید. به علاوه، شما می توانید گروه های امنیتی را برای ارائه یک کنترل فایروال مجازی پیکربندی کنید و در زمان استفاده از سرورهای مجازی، ترافیک ارسالی خود را محدود کرده و برای آن یک رمز انتخاب کنید، که البته از این کار برای رمزگذاری و قفل کردن اطلاعات لاگین شما استفاده می شود، و اطمینان حاصل می کند که تنها افرادی قادر به دسترسی داشتن به نمونه های شما خواهند بود که کلید رمز را داشته باشند.

 

شروع کار به عنوان یک میزبان
خدمات AWS روش هایی را برای میزبانی کردن سرورهای وب در درون سیستم خود ارائه کرده است که این روش ها از نمونه های پیشرفته EC2 گرفته تا محصول فوق العاده Lightsail متفاوت هستند.
اگر شما در AWS یک خدمت وب را میزبانی می کنید، تقریباً مطمئن هستید که نیاز به یک سرور برای این کار دارید. اگرچه AWS دارای گزینه های کاملاً مستقل و بدون نیاز به سرور است، ولی اکثر روش های آن نیازمند یک سیستم عامل لینوکس (یا ویندوز) می باشند. راحت ترین، سریعترین و ارزان ترین راه برای شروع کردن کار با این خدمات، استفاده از Lightsail است.

 

EC2/ Lightsail
این ابزار در اصل در ماه نوامبر برای منطقه ایالات متحده رسماً معرفی شده است اما امروزه دسترسی وسیع تری را دارد (ازجمله در منطقه لندن در دسترس است)، ابزار Lightsail نقطه قوت و ابزار دفاعی کمپانی آمازون در مقابل ارائه دهندگانی مانند Linode یا DigitalOcean است هر دو نیز میزبانی فوق العاده ارزان قیمتی را ارائه کرده اند. Lightsail با مبلغ ماهیانه ۵ دلار شروع می شود و ماه اول استفاده از آن رایگان است. با افزایش حافظه، ذخیره سازی، پهنای باند و قدرت CPU این هزینه ها نیز افزایش می یابند، اما مقدار این هزینه ها معمولاً با مقادیر تعیین شده از سوی رقبا مطابقت دارد. ساختن یک نمونه Lightsail راحت است. کنترل پنل آن وسیع است و دارای رابط نظارتی AWS می باشد و تنظیمات آن به اندازه انتخاب کردن یک اندازه نمونه، انتخاب یک ناحیه و منطقه دسترسی، تعریف یک کلید SSH و یک اسکریپت اضافی ساده و آسان است و می توانید قبل از اعمال آن بر روی سیستم عامل (Ubuntu یا Amazon Linux) آن را پیکربندی کنید. برای شروع نمونه خود بر روی ‘Create’ کلیک کنید و بعد از انجام این کار شما می توانید فایروال را پیکربندی کنید، اسنپ شات هایی را ثبت کنید و معیارهای زیای را مشاهده کنید. یک کنسول SSH مبتنی بر وب نیز در این خدمات فراهم شده است. شما می توانید یک IP استاتیک را به نمونه خود نسبت دهید، که می توانید آن را به صورت معلق در کار خود قرار دهید. IP های استاتیک تا زمانی که به یک نمونه الصاق شده باشند رایگان هستند.
شاید شما توجه کرده باشید که برخی از اصطلاحات به کار برده شده در پیکربندی Lightsail برای شما آشنا هستند. این به این دلیل است که در پشت صحنه، AWS تنها یک روش قبل از استفاده از بسته را برای استفاده از فناوری های خود در میزان هزینه هایی تعریف شده به کار برده است. اگرچه در کنسول اصلی AWS مشخص و واضح نیست، ولی در صورتی که شما از روش های رابط کاربری نامناسب تر و از یک سرور استفاده کنید، منابع شما ثابت نگه داشته می شوند. پس در کنسول اصلی AWS، همان فرآیند به چه شکلی خواهد بود؟ سرورهای کلاد مجازی (VCS) توسط EC2 (کلاد محاسبات کشسانی) ارائه شده اند. سرورهای EC2 با استفاده از تصاویر ماشین آمازون (AMI) ساخته شده اند، AMI ها (ملقب به «ارتش ها») را می توان به صورت دستی ساخت یا این که از بازار اصلی AWS انتخاب کرد. زمانی که در EC2 یک نمونه را ایجاد می کنید، یک تعداد عظیمی از انواع نمونه های مختلف در دسترس هستند، که هر یک از آن ها دارای اعداد vCPU (CPU مجازی) مختلف، حافظه مختلف، نوع ذخیره سازی مختلف، سرعت های شبکه مختلف و بهینه سازی های مختلفی هستند. البته، هرچه خصوصیات پیشرفته تری از این ترکیب را انتخاب کنید، پول بیشتری هم باید بپردازید. برخی از انواع نمونه ها دارای حافظه ذخیره سازی داخلی هستند (مثلاً، نمونه i3.large یک نوع قدرتمند با حافظه ذخیره سازی ۴۷۵GB SSD به صورت داخلی می باشد). EBS دارای ذخیره سازی قدرتمند بلوک برای نمونه شما می باشد، و به صورت خودکار در ناحیه دسترسی شما منتشر می شود تا از سخت افزار شما در برابر ایرادها محافظت کند. نسخه های مغناطیسی، SSD و نسخه های پیشرفته دیگری در دسترس هستند-البته بازهم دارای قیمت ها و هزینه های مختلفی می باشند. بعد از این که شما نوع ماشین خود را انتخاب کردید، از شما درخواست پیکربندی یک نقش IAM (یعنی چه کسی دسترسی داشته باشد) و همچنین نوع VPC که دوست دارید این ماشین در درون آن باشد خواهد شد. یک VPC یک کلاد مجازی خصوصی است که به حساب AWS شما اختصاص داده می شود. یکی از این کلادها به صورت پیش فرض ایجاد شده است، اما شما می توانید چندین VPS را برای خود ایجاد کنید. بعد از این که نمونه EC2 ایجاد شد، به نمونه شما یک IP برای دسترسی های خارجی اختصاص داده می شود (بسته به گروه امنیتی شما)، یا این که می توانید یک ‘Elastic IP’ را به آن اختصاص دهید، که همانگونه که نام آن نشان می دهد، یک IP است که می توان آن را به هر نمونه ای نسبت داد.
فهم درست از فرآیند EC2 به درک بهتر نحوه کار کردن Lightsail در پشت صحنه به شما کمک خواهد کرد. هر اندازه از نمونه Lightsail متناظر با یک نمونه EC2 است، حافظه ذخیره سازی در Lightsail یک اندازه مشخص از حجم EBS را دارد، IP استاتیک یک Elastic IP است، و سیستم عامل از پیش پیکربندی شده یا برنامه موردنظر از نوع تصاویر AMI هستند. مزیت Lightsail همان هزینه ثابت آن است، و برای افرادی که برای اولین بار می خواهند از AWS استفاده کنند مشکل ایجاد می کند. اگر خدمات Lightsail و دیگر خدمات AWS را داشته باشید چه اتفاقی می افتد-آیا می توانند با هم تعامل داشته باشند؟ بله: در پیکربندی Lightsail شما گزینه ای را برای ‘VPC peering’ مشاهده خواهید کرد که ارتباطات درونی میان Lightsail (که دارای تنظیم یک ‘hidden VPC’ دیگر در پشت پرده است) و VPC پیکربندی شده شما را میسر کرده است.

 

دیتابیس خود را انتخاب کنید
زمانی که شما یک سرور وب را تهیه کردید و آن را راه اندازی کردید، گام بعدی که باید بردارید این است که به یک دیتابیس خوب فکر کنید. همانند انتخاب AWS، برای انتخاب دیتایس هم گزینه های بسیار زیادی در بازار وجود دارند. اگر شما به دنبال یک دیتابیس سنتی برای یک خدمت مدیریت شده هستید، می توانید از RDS (سرویس دیتابیس ارتباطی) آمازون استفاده کنید که بسیاری از موتورهای دیتابیس مشهور در دنیا را ارائه کرده است. اگر قصد ساختن یک مخزن داده ها را دارید، Amazon Redshift می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. Amazon DynamoDB یک دیتابیس NoSQL با عملکرد عالی را ارائه می کند و Amazon Elasticache حافظه نهان را در درون حافظه رم با استفاده از Memcached یا Redis ارائه کرده است. شما همچنین می توانید میزبانی روی نمونه های EC2 خودتان را نیز انجام دهید، اما دیگر از طبیعت مدیریت شده خدمات آمازون لذت نخواهید برد. یک انتخاب نهایی برای شما کمپانی های دیگر هستند که دیتابیس هایی را در درون کلاد AWS مانند IBM-backed compose.io ارائه می کنند.
Amazon RDS بسیار مفید است زیرا اکثر وظایف مدیریتی طاقت فرسا و سخت و پیچیده مربوط به دیتابیس های ارتباطی را از شما دور می کند. اولین و مهم ترین مزیت آن این است که RSD می تواند بکاپ ها را مدیریت کند، پچ کردن را انجام دهد، به صورت خودکار شکست ها و ایراد ها را پیدا کند و بازیابی انجام دهد. RDS می تواند به صورت خودکار دسترسی بالایی را به شما ارائه دهد و نمونه های بسیاری را در نواحی دسترسی زیادی در دسترس شما بگذارد، و این امر باعث اطمینان خاطر شما با کمترین میزان تلاش از سوی شما خواهد شد. اگر شما دارای سروری برای خودتان هستید، مجبور به مقیاس بندی حجم نمونه ها برای بالا بردن قدرت سرور هستید، اما RDS به شما اجازه می دهد تا CPU، حافظه رم، و ذخیره سازی را به صورت مستقل از هم افزایش دهید. بهتر از همه این است که RDS بسیار در صرفه جویی هزینه ها به شما کمک خواهد کرد و در میان ابزارهای مشابهی که در بازار وجود دارد، از نظر هزینه رقیب بسیار خوبی است.

 

ذخیره سازی فایل
ساده ترین سرویس ذخیره سازی آمازون (یا به صورت مخفف Amazon S3) یک محصول AWS اصلی بود که توسط این کمپانی پیشنهاد شد اما اکنون بخشی از مجموعه محصولات ذخیره سازی فایل را تشکیل می دهد.
زمانی که AWS برای اولین بار وارد بازار شد، سرویس ذخیره سازی S3 اولین قابلیت پیشنهادی آن بود. قبل از آن، اگر شما نیاز به ذخیره سازی آنلاین داشتید این کار را بر روی سرورها انجام می دادید-شاید یک سرور را با چند ترابایت فضای ذخیره سازی تهیه می کردید و زمانی که فضای خالی آن ته می کشید، یک سرور دیگر را می خردید. سرویس S3 این روند را با به کار گیری مدل آشنای سیستم پرداخت تنها به ازای آن چه که استفاده کرده اید تغییر داد-و بسیار رقابت خوبی را با رقبای خود در این زمینه ایجاد کرد. Amazon S3 یک فروشگاه شیء ساده است. امنیت بالایی دارد، تقریباً دوام ۱۰۰ درصدی دارد و به میزان ده ها تریلیون شیء را در خود جای می دهد. S3 برای بکاپ و بازیابی عالی است، دارای آرشیو است و محتوای آن توسط کاربر مدیریت می شود (این محتوا مانند تصاویر، فیلم ها، موسیقی و فایل ها می باشند). شیء ها توسط AWS APIs آپلود و ذخیره سازی می شوند، یا این که به صورت مستقیم با استفاده از سرویس Amazon CDN (شبکه تحویل محتوا)ی آمازون به نام CloudFront در درون اینترنت قرار می گیرند. اشیای S3 می توانند به صورت خودکار در میان ناحیه ها و مناطق دسترسی توزیع شوند، و انعطاف پذیری این سرویس قدرت بیشتری را به این پلتفرم داده است.
اگرچه قیمت گذاری S3 بسیار رقابتی است، ولی ممکن است شما اشیایی را آپلود کنید که زیاد نیازی به دسترسی به آن ها ندارید- برای مثال، اگر شما از این سرویس برای بکاپ گرفتن استفاده می کنید نیازی به دسترسی به آن در اغلب اوقات ندارید. به منظور صرفه جویی در هزینه ها با این سرویس، آمازون یک قابلیت ‘infrequent access’ را برای سرویس S3 پیشنهاد کرده است. این قابلیت تقریباً نصف هزینه سرویس S3 را برای ذخیره سازی دارد، اما هر درخواست برای شیء برای شما گران تر تمام خواهد شد. برای اشیایی که کمتر اوقات به آن ها نیاز دارید، آمازو یک نسخه ویژه از S3 به نام ‘Glacier’ را پیشنهاد کرده است. اگرچه این نسخه بسیار ارزان است، ولی ذخیره سازی داده ها و اطلاعات در آن بسیار کند صورت می گیرد. داده در آن در سه دسته طبقه بندی می شوند، که ممکن است این فرآیند از چند دقیقه تا چندین ساعت به طول بیانجامد.
در کنار EBS برای ذخیره سازی نمونه های الصاق شده و سرویس S3 برای ذخیره سازی اشیای مقاوم، کمپانی آمازون یک Amazon EFS (سیستم فایل انعطاف پذیر) را پیشنهاد کرده است که یک ذخیره سازی فایل ساده و مقیاس پذیر را برای استفاده بر روی نمونه های EC2 در AWS Cloud (یا در نمونه های Lightsail) ارائه کرده است. EFS سیستم فایلی را ارائه کرده است که ظرفیت آن به صورت خودکار کاهش یا افزایش پیدا می کند، و ورودی قدرتمندی را با پایداری بالا و وقفه ها کم ارائه می کند. EFS برای دسترسی بالا و دوام بسیار زیاد طراحی شده است و عملکرد بسیار خوبی را برای طیف عظیمی از کارها و برنامه ها پیشنهاد می کند، از جمله برای تحلیل ها و کار با بزرگ داده ها، کارهای مربوط به پردازش چند رسانه ای، مدیریت محتوا، جستجو در وب، ذخیره سازی کانتینر، و دایرکتوری های خانگی مفید خواهد بود. در مورد حافظه های ذخیره سازی شبکه ای، EFS به خوبی می تواند با برنامه ها و ابزارهای موجود کار کند و به صورت همزمان چندین نمونه EC2 می توانند به یک سیستم فایل EFS دسترسی داشته باشند، و این ویژگی ها این سرویس را برای امر ذخیره سازی اطلاعات در میان چندین برنامه بر روی چندین نمونه مختلف، ایده آل ساخته اند. Amazon EFS از پروتوکل سراسر و پذیرفته شده NFS v4.1 استفاده می کند که برای استفاده بر روی تمامی توزیع های لینوکس مناسب می باشد.

 

استفاده رایگان
قابلیت استفاده رایگان آمازون یک روش عالی برای امتحان کردن سرویس ها و خدمات و هر یک از گزین های ذخیره سازی است که در بالا پیشنهاد شده اند. آمازون میزان ۳۰GB از حافظه Elastic Block Storage را برای ذخیره سازی استفاده عمومی (SSD) یا مغناطیسی (Magnetic)؛ ۱GB ذخیره سازی اسنپ شات؛ ۵GB از حافظه استاندارد ذخیره سازی Amazon S3 با تعداد بیست هزار Get Request و دوهزار Put Request؛ به علاوه ۵GB ماهیانه از ظرفیت Amazon EFS، فراهم کرده است که همه این ظرفیت ها در سال اول استفاده کاملاً رایگان هستند.
در کنار ارائه کردن رایگان Lightsail در ماه اول استفاده (در عین حال هیچ قانون طولانی مدت تر از یک ماهی برای استفاده از Lightsail وجود ندارد)، آمازون EC2 را نیز در این استفاده رایگان قرار داده است. شما می توانید برای سال اول از ۷۵۰ ساعت در هر ماه (برای اجرای مداوم کافی است) از Amazon EC2 Linux یا Windows t2.micro استفاده کنید (۱ گیگابایت حافظه رم و پشتیبانی از پلتفرم های ۳۲ بیت و ۶۴ بیت)، همچنین یک تعدیلگر بار برای نمونه شما فراهم شده است و دارای ۱۵ گیگابایت پهنای باند انتقال داده خواهید بود.
پیشنهادهای مربوط به دیتابیس نیز به همین صورت سخاوتمندانه هستند- مقدار ۷۵۰ ساعت در هر ماه برای استفاده از Amazon RDS Single-AZ db.t2.micro برای اجرای MySQL، PostgreSQL، MariaDB، Oracle BYOL یا SQL Server با ظرفیت ۲۰ گیگابایت از ذخیره سازی و ۲۰ گیگابایت از فضایی بکاپ و ۷۵۰ ساعت از حافظه نهان (کش) Amazon Elasticache همگی از پیشنهادهای رایگان این کمپانی برای دیتابیس می باشند.

بدون سرور کار کنید
مفاهیم مربوط به بی سروری کاملاً آینده نگرانه هستند. تفکیک برنامه پیچیده شما به چندین سرویس کوچک می تواند مزایای بسیاری داشته باشد.
تمامی خدمات AWS که ما در مورد آن صحبت کردیم از قدیم تا کنون با مفاهیم سرور کار می کردند. با این حال اخیراً، آمازون در حال توسعه دادن یک مدل «بدون سرور» بوده است و پافشاری زیادی را بر روی آن کرده است. همانطور که از اسم آن پیداست، محاسبات بدون سرور به شما اجازه می دهد تا برنامه ها و خدماتی را ایجاد و اجرا کنید و برای این کارها هیچ نیازی به سرورها نداشته باشید.
برنامه های بدون سرور نیازی به ذخیره شدن در سرور، مقیاس بندی و مدیریت شدن توسط سرورها ندارند. شما می توانید این برنامه ها را تقریباً برای هر نوعی از استفاده یا هر نوع خدمتی یا هر چیزی که نیاز به اجرا و مقیاس بندی برنامه شما با دسترسی بالا داشته باشد، اجرا کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.
ایجاد کردن برنامه های بدون سرور به این معنی است که مدیریت کردن و عملیاتی کردن سرور ها و زمان اجراها کاهش پیدا می کنند، و نیاز به نگه داری اطلاعات، آپدیت یا نظارت بر روی سرورها را از بین می برند. برنامه های بدون سرور همچنین کاملاً مقیاس پذیر هستند، و به گونه ای طراحی شده اند که دارای قابلیت دسترسی بالایی هستند، و بهتر از همه این است که دارای هیچ ظرفیتی نیستند. منابع در آن ها در زمان های استفاده نگه داری می شوند (و این تنها بخش پولی آن ها است)، و باعث ایجاد یک صرفه جویی عمده در هزینه ها می شوند.
خدمات AWS مجموعه ای خدمات مدیریت شده را ارائه کرده است که برای ساختن و اجرا کردن برنامه های بدون سرور استفاده شده اند. در قلب این پلتفرم همان AWS Lambda قرار دارد که شما را قادر می سازد تا کدها را بدون ذخیره کردن یا مدیریت کردن سرورها اجرا کنید.
تنها کافی است کدهای خود را آپلود کنید تا Lambda همه کارهای مورد نیاز برای اجرا کردن و مقیاس بندی کردن آن با میزان دسترسی بالا را انجام دهد. قابلیت Lambda@Edge به شما اجازه می دهد تا عملیات Lambda را در مکان های AWS Edge در پاسخ به رخدادهای Amazon CloudFront اجرا کنید. Amazon API Gateway کار توسعه دهندگان را برای ایجاد، نشر، نگه داری، نظارت، حفظ کردن API ها آسان کرده است: این قابلیت می تواند صدها هزار تماس API را انجام دهد و مدیریت ترافیک را در خود دارد، همچنین دارای سیستم تشخیص هویت و کنترل دسترسی، نظارت و مدیریت نسخه API می باشد.
API Gateway یک روش عالی برای استفاده از عملکردهای موجود در Lambda است. Amazon SNS (سرویس نوتیفیکیشن ساده آمازون) و Amazon SQS (سرویس صف بندی ساده آمازون) دارای مدیریت درون فرآیندی هستند-SNS یک سیستم پیام رسانی برای ایجاد ارتباط در میان خرده سرویس ها است در حالی که SQS یک سرویس صف بندی مفید برای پیام ها می باشد.
قابلیت های Step Functions موجود در خدمات AWS شما را قادر به تعیین کردن مختصات مولفه های مربوط به برنامه های توزیع شده و خرده سرویس ها با استفاده از یک چرخه کاری بصری کرده است. ساختن برنامه ها از مولفه های تکی که هریک از آن ها دارای عملکرد مجزایی هستند به شما اجازه می دهد تا بتوانید برنامه را به سرعت تغییر دهید. قابلیت های Step Function یک روش قابل اعتماد برای تعیین مختصات مولفه ها و ورود به عملیات این برنامه است. Amazon Kinesis جمع آوری، پردازش و تحلیل در لحظه داده ها میسر کرده است تا بتوانید به سرعت نسبت به اطلاعات جدید عکس العمل نشان دهید.
Kinesis به شما اجازه می دهد تا داده های خود را به صورت صرفه جویی پردازش کنید و برای انتخاب ابزارهایی که برای نیازمندی های برنامه شما مناسب هستند دست شما باز باشد. با داشتن Kinesis، شما می توانید پردازش هر زمان داده ها را انجام دهید و با استفاده از این داده ها کنترل بیشتری را بر روی دیتایس ها داشته باشید یا این که برنامه هایی را برای خود بسازید.
پس چه چیزی در واقعیت می تواند شبیه به این باشد؟ تصور کنید که شما تعدادی کد را برای یک وب سایت که در سرویس S3 میزبانی شده است در دست دارید، که خدمت رسانی به این وب سایت نیز توسط CloudFront صورت گرفته است. زمانی که یک کاربر بر روی یک مولفه روی صفحه وب سایت کلیک می کند، این کلیک می تواند یک تماس REST API را با یک پایانه API Gateway برقرار کند، که باعث فعال شدن عملیات Lambda شده و برخی از اطلاعات از سوی دیتابیس (RDS، DynamoDB یا غیره) بر روی آن نگه داری شده و آن ها را برمی گرداند. به دلیل این که این برنامه با هوش بالا از عملیات Lambda استفاده می کند پس شما باید هزینه عملیات هایی را که در این فرآیند انجام شده اند پرداخت کنید-زمانی که این فرآیند کامل شد، این خرده سرویس از بین خواهد رفت. زیرساخت AWS به شما اجازه استفاده از سه درخواست با مقیاس عظیم را می دهد، و این ویژگی برای این خدمات ظرفیت بسیار زیادی را ایجاد کرده اند تا نیازهای مشتریان مختلفی را برآورده کنند.

 

کد و تحویل
تعجبی برای شما ندارد که تعدادی از خدمات وجود دارند که به شما کمک می کنند که کدهای برنامه خود را مدیریت و اجرا کنید. قابلیت AWS CodeCommit دارای پاسخگویی امن و مقیاس پذیر Git برای نگه داری کدها در خود می باشد. سرویس AWS Codepipeline یک یکپارچه سازی پیوسته و فرآیند تحویل برای ساخت، تست کردن و اجرا کردن کدها در هر زمانی است که شما تغییراتی را ایجاد می کنید. سرویس AWS CodeStar بسیاری از ابزارهای AWS را در درون یک رابط کاربری یکپارچه و یک دست جمع کرده است تا به راحتی توسعه نرم افزاری را مدیریت کنید. همچنین این سرویس به صورت کامل با Atlassian JIRA برای دنبال کردن و کشف کردن مشکلات یکپارچه است، همچنین تعدادی دیگر از ابزارهای AWS از جمله Elastic Beanstalk در این خدمات وجود دارند-این سرویس برای اعمال کردن خودکار زیرساخت AWS مانند نمونه های EC2، S3 و Elastic Load Balancer استفاده شده است.
خدمات AWS یک مجموعه کاملاً پیشرفته و کامل از محصولاتی است که توسط آمازون عرضه شده اند، اما همچنین دارای ابزارهای دسترسی برای تازه کارها و هوادارانی است که به تازگی قصد استفاده از این خدمات را دارند. با خدمات ورودی سرراست و بی دردسری مانند Lightsail، یک سیستم مدیریت ساده و یک پیشنهاد استفاده رایگان سخاوتمندانه از سوی این کمپانی و با دارا بودن امنیت بالا، به نظر می رسد که استفاده از این خدمات قطعاً مزایای زیادی را در بر دارد.

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text