img

حذف آیتم‌های غیرضروری از کامپیوتر با CCleaner…

/
/
/

به مرور زمان ، نرم افزارها و کدهای پیچیده ، غیرضروری و بدون طراحی مناسب ، به صورت ناخواسته در رایانه شخصی شما انباشته می شوند . با استفاده از دستورالعمل های ما ، این نرم افزارها و کدها را از بین ببرید و رایانه خود را به حالت قبل برگردانید.

قطعا شما شگفت زده خواهید شد که بدانید چه مقدار از فایل‌های بیهوده، رایانه شخصی شما را فرا گرفته است. خوشبختانه، برنامه ای رایگان وجود دارد که می‌تواند ضمن از بین بردن این فایل‌ها، وضعیت رایانه شما را سریعاً به حالت قبل برگرداند و به آن نظم ببخشد. این برنامه ccleaner نامیده می‌شود. در ccleaner شما می‌توانید با چند کلیک ساده چندین گیگابایت اطلاعات غیر ضروری و ناخواسته ای که موجب کندی رایانه شما شده است را پاک کنید.
هر چند، شما می‌بایست در استفاده از این نرم افزار مراقب باشید. در صورتی که ویندوز بر روی درایو SSD نصب شده باشد نباید ویژگی‌های Drive Wiper و Wipe Free Spaces مربوط به برنامه ccleaner را اجرا کنید. همچنین درمورد Registry Cleaner نیز این موضوع صدق می‌کند. فقط در صورتی که می‌دانید چه کاری انجام می‌دهید از این روش استفاده کنید و پیش از آن، قبل از بروز هر گونه اشتباهی از Registry نسخه پشتیبان تهیه کنید.
همانطور که گفته شد، ccleaner روشی کاربرد پسند و سریع برای آزاد کردن فضاها در درایو شما به کار می‌رود. کار با این نرم افزار ساده است و برای ویندوز‌های ۷ و ۸٫۱ و ۱۰ مناسب می‌باشد.
نکته مهم : به عنوان گزینه ای دیگر، می‌توان از WinDirStat نام برد که به شما نشان می‌دهد چه فایلهایی بیشترین فضا را بر روی رایانه شما اشغال کرده است.

 

مراحل گام به گام برای حذف نرم افزارها و کدهای پیچیده، غیر ضروری و بدون طراحی مناسب بر روی رایانه شخصی

۱- پاک کردن فایلهای ناخواسته
با انتخاب گزینه‌های زبانه Windows و Applications ، در واقع به ccleaner می‌گویید که چه چیزی را پاک کند. برای مثال، مراقب باشید که به صورت تصادفی گذرواژه‌های ذخیره شده را حذف نکنید. سپس بر روی Run Cleaner کلیک کنید.در ادامه، ccleaner حافظه‌های cache اینترنت، فایل‌های موقتی و موارد دیگر را بر اساس انتخاب شما پاک خواهد کرد. در صورت اجرا برای اولین بار، ccleaner می‌تواند چندین گیگابایت از داده‌های غیر ضروری را از بین ببرد.

 

۲- مرتب شدن Registry
برای پاکسازی آیتم‌های قطعه قطعه شده و یا گمشده Registry، ابتدا بر روی دکمه Registry و سپس بر روی Scan for issues کلیک کنید. ( توسعه دهندگان ccleaner توصیه می‌کنند تا تمام تنظیمات را به صورت علامت گذاری شده با تیک رها کنید. ). هنگامی که عملیات scan به پایان رسید، بر روی Fix selected issues کلیک کنید. سپس برای پشتیبان گیری از Registry که حیاتی محسوب می‌شود، بر روی Yes کلیک کنید. بعد از آن، شما می‌توانید داخل هر کدام از این مسائل (issue) بروید و آنها را به صورت جداگانه حل کنید و یا می‌توانید به cclenar بگویید که آنها را به صورت کلی برای شما حل کند.

 

۳- حذف کردن سریع برنامه‌ها
شما می‌توانید برنامه‌ها را از منوی تنظیمات ویندوز حذف کنید. اما ccleaner (Tools>Uninstall) روش بهتری برای این کار به نظر می‌رسد.
ccleaner روشی برتر و دارای اطلاعات بیشتری است که هر کدام از ستون‌های آن می‌تواند مرتب شود و همچنین به شما اجازه می‌دهد که سریعاً برنامه هایی را که دیگر به آنها نیاز ندارید پیدا کنید.
پس از پیدا کردن یکی از این موارد، فقط بر روی Uninstall کلیک کنید. شما می‌توانید نام برنامه‌ها را نیز تغییر دهید و آنها را از لیست حذف کنید و یا همچنین این لیست را در جایی دیگر استفاده کنید.

 

۴- انتخاب کردن مجوزها در هنگام راه اندازی سیستم
بسیاری از برنامه‌ها به صورت خودکار در هنگام راه اندازی و ورود به سیستم اجرا می‌شوند و در حقیقت بدین معناست که ویندوز مدت زمان زیادی را برای بارگذاری صرف می‌کند.
برای حل این مشکل، بر روی Tools>Startup کلیک کنید و برنامه ای را که میخواهید در طول راه اندازی سیستم متوقف شود را انتخاب کنید.
سپس، بر روی برنامه مورد نظر راست کلیک کرده و بر روی Disable و یا Delete کلیک کنید.
اگر بر روی Disable کلیک کنید، در دفعات بعد می‌توانید آن را مجدداً فعال کنید و اگر بر روی Delete کلیک کنید، آن برنامه به صورت کامل از لیست راه اندازی حذف خواهد شد.

 

۵- اجرا کردن Disk Analyzer
ccleaner می‌تواند به شما در تعیین آیتم‌های پر کاربرد کمک کند. بر روی Tools>Disk Analyzer کلیک کنید.
سپس نوع فایل‌ها و درایو‌ها را برای عملیات Scan انتخاب کنید و در ادامه بر روی Analyze کلیک کنید.
ccleaner فایلهای آن درایو را بر اساس ترتیب طبقه بندی و درصد استفاده از فضای آنها، نمایش می‌دهد. فایل‌ها را بر اساس اندازه مرتب کرده و هر کدام را که می‌خواهید حذف کنید، آن را با تیک علامت بزنید.
سپس، راست کلیک کرده و برای حذف تمامی آنها بر روی گزینه Delete Selected Files کلیک کنید.

۶- جستجوی فایلهای تکراری
اگر مدت زمان زیادی را صرف استفاده از رایانه شخصی خود کرده اید، به زودی این رایانه مملو از فایلهای تکراری می‌شود. برای حذف این فایلها، بر روی گزینه Tools >Duplicate Finder کلیک کنید. پارامترهای مورد نیاز و درایوهای خود را برای عملیات جستجو انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Search کلیک کنید. برای اطمینان از اینکه فایلها فقط به صورت مشابه نام گذاری نشده باشند، ccleaner مواردی را پیدا می‌کند که نه تنها با نام، بلکه با تاریخ، اندازه فایل و حتی محتوا مطابقت داشته باشد. برای ایجاد امنیت، این کار را بر روی درایو خود انجام ندهید.

 

۷- مدیریت کردن کوکی‌ها (Cookies)
کوکی‌ها فایل‌های کوچکی هستند که به شما اطمینان می‌دهند به وب سایتهای بازدید شده توسط خودتان، دسترسی داشته باشید و همچنین کاربردهایی دیگری نیز دارند. ccleaner تابعی برای پاک کردن این کوکی‌ها دارد اما ممکن است بخواهید برخی از سایتهای مورد علاقه خود را حفظ کنید. روی گزینه Options>Cookies کلیک کرده و لیست کوکی‌ها را مرور کنید. سپس هر موردی را که میخواهید ccleaner آن را حفظ کند، به ستون سمت راست انتقال دهید. در نهایت، ccleaner هنگام حذف کردن کوکی‌ها، این موارد را در نظر نمی گیرد.

 

۸- اجرای ccleaner همراه با ویژگی auto-pilot
ccleaner میتواند بر رایانه شخصی شما نظارت داشته و در زمان مناسب برای عملیات پاکسازی به شما پیغام دهد. برای فعال کردن این ویژگی، بر روی گزینه Options>Monitoring کلیک کنید. نسخه رایگان ومحدود این برنامه به شما در مورد پاکسازی ۰٫۵ گیگابایت از فایلها، پیغام می‌دهد.
در نسخه Pro می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید و فایل‌ها را بدون پیغام پاک کنید و همچنین اطلاعات ناخواسته را در صورت بستن مرورگر وب خود، از بین ببرید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text