img

۲۲ دلیلی که باعث کند بودن کامپیوتر شما می‌شود…!

/
/
/

یک PC که سرعت کندی دارد ممکن است شما را به ارتقاء دادن خود ترغیب کند، اما قبل از این که بخواهید این مقدار پول را برای این کار هزینه کنید، در این مقاله تعدادی از ترفندهای سریع و ساده را به شما آموزش می‌گوئیم تا بتوانید توسط آن‌ها سرعت سیستم خود را افزایش دهید.

زمانی که شما یک PC جدید را خریداری می‌کنید، تنها چیزی که شما واقعاً به آن توجه می‌کنید این است که این سیستم چقدر سریع عمل می‌کند. حتی به سخت افزار جدید آن نیز توجه نمی کنید. زمانی که یک سیستم عامل تازه و سر حال است و هنوز زیر بار تعداد زیاد برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها کمر خم نکرده است، سیستم شما در اوج سرعت خود قرار دارد. به ندرت، با گذشت زمان سیستم عامل Windows کم کم پر از نرم افزارهای مخرب و سالم می‌شود، و PC شما شروع به کند شدن می‌کند حتی تا جایی که ساده ترین وظایف را نیز با سرعت کمی انجام می‌دهد.
قبل از این که شما تحریک شوید و یک کامپیوتر جدید را خریداری کنید، راهنمای ما به شما کمک می‌کند تا بهترین راه‌های سرعت بخشیدن به PC را بیاموزید و به این ترتیب بتوانید سرعت آن را افزایش داده و همه چیز را به حالت طبیعی بازگردانید.
جلوگیری از ویندوز و برنامه‌ها در استفاده از منابع سیستم شما یک روش بسیار عالی است تا بتوانید از کاهش سرعت کامپیوتر خود جلوگیری کنید.
یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای یک PC پراستفاده پیش می‌آید این است که شلوغ و به هم ریخته می‌شود، زیرا تعداد زیادی از برنامه‌ها به صورت همزمان بر روی آن اجرا می‌شوند.
مرتب کردن برنامه هایی که بر روی سیستم نصب شده اند و همچنین برنامه هایی که در زمان روشن شدن PC اجازه اجرا شدن خودکار را دارند می‌تواند در صرفه جویی منابع سیستم کمک کند و در نتیجه عملکرد بهتری را به سیستم شما بدهد.
در این راهنما، ما به شما نحوه مرتب کردن این برنامه‌ها را آموزش خواهیم داد.

برنامه‌های ناخواسته را حذف کنید
اگر شما برنامه‌های قدیمی بر روی سیستم خود دارید که دیگر از آن‌ها استفاده نمی کنید، این برنامه‌ها فضای دیسک شما را اشغال می‌کنند و ممکن است سرعت سیستم عامل ویندوز را نیز کاهش دهند، و البته منابع ارزشمندی از سیستم شما را به خود اختصاص دهند. از بین بردن برنامه‌های قدیمی و بلااستفاده اولین گام برای سرعت بخشیدن به PC و تازه نفس کردن آن می‌باشد.
به Control Panel بروید و گزینه Uninstall a Program را انتخاب کنید. از این لیستی که شما مشاهده می‌کنید، می‌توانید سربرگ بالایی آن را به هر صورتی که دوست دارید و به روش‌های مختلفی تنظیم کنید. ما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است بر روی سربرگ Installed On کلیک کنید تا قدیمی ترین برنامه‌های موجود در کامپیوتر شما، که به صورت پسرو در لیست وجود دارند، نمایش داده شوند. یک گزینه مفید دیگر در این جا Size است که به شما اجازه می‌دهد تا ببینید که کدام یک از برنامه‌ها بیشترین مقدار از فضای دیسک شما را اشغال کرده اند.
این لیست را بررسی کنید و هر برنامه ای را که برای شما استفاده ای ندارد حذف کنید. گاهی، درایورها و آپدیت‌ها نیز در این لیست ظاهر می‌شوند، پس مراقب باشید که چیزی را حذف نکنید که برای سیستم شما مهم باشد. برای مثال، هر برنامه ای که یکی از نام‌های Microsoft، Intel، Nvidia، AMD یا یک سازنده مادربورد مانند Asus بر روی آن قرار دارد، می‌تواند برای سیستم شما مهم و حیاتی باشد. اگر شما مطمئن نیستید که یک برنامه موردنظر چه کاری را انجام می‌دهد، قبل از حذف کردن آن در اینترنت در مورد آن جستجو کنید.
کاربران Windows 10 نیز می‌توانند برنامه‌های Windows Store را حذف کنند. این برنامه‌ها را می‌توانید با کلیک کردن بر روی Start، انتخاب کردن آیکن Settings (به شکل چرخ دنده است) و کلیک کردن بر روی Apps پیدا کنید. در سمت چپ این صفحه تمامی برنامه‌های نصب شده خود را مشاهده می‌کنید، اما این لیست همچنین برنامه هایی را که از طریق Windows Store نصب شده اند نمایش می‌دهد. همین فرآیند را تا جایی تکرار کنید که برنامه ای از این دسته بر روی سیستم شما وجود نداشته باشد و سیستم شما مرتب شود.

 

برنامه استارتاپ غیرضروری را متوقف کنید
برنامه‌های استارتاپ (Startup) برنامه‌های هستند که با روشن شدن و بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار باز می‌شوند و می‌توانند منابع سیستم شما را اشغال کنند. شما می‌توانید برای دیدن این برنامه‌ها به Notification Area نگاه کنید و تمامی آیکن هایی را که باز هستند خواهید دید. اگر شما یک مجموعه عظیم از این برنامه‌های استارتاپ را دارید، پس قطعاً باید آن‌ها را پاکسازی کنید. برای جلوگیری از اجرا شدن این برنامه‌ها در زمان روشن شدن سیستم، بسته به سیستم عامل شما دو راه وجود دارد.
در سیستم عامل ویندوز ۱۰، با فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+Esc منوی Task Manager را باز کنید و بر روی سربرگ Start-up کلیک کنید. این سربرگ تمامی برنامه هایی را که با شروع به کار کردن ویندوز به صورت خودکار باز می‌شوند لیست کرده است. شما می‌توانید این لیست را بر اساس تاثیر آن‌ها مرتب کنید تا برنامه هایی که تاثیر زیادی (High) بر روی سیستم شما دارند در ابتدای لیست نمایش داده شوند زیرا این برنامه‌ها بیشترین تاثیر را نیز در کاهش سرعت سیستم شما خواهند داشت. با بی توجهی به هر گونه برنامه بکاپ، برنامه‌های مایکروسافت، مجموعه‌های امنیتی، و برنامه هایی که قصد اجرای آن‌ها را دارید، بر روی آن‌ها راست کلیک کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید. شما می‌توانید همین کار را با مرتب کردن بر اساس تاثیر متوسط (Medium) و کم (Low) انجام دهید.
در نسخه‌های قدیمی تر از سیستم عامل ویندوز، کلیدهای Windows+R را فشار دهید، عبارت msconfig را تایپ کنید و Enter را بزنید. این روش برنامه System Configuration را برای شما باز می‌کند. بر روی سربرگ Start-up کلیک کنید: هر برنامه ای که یک تیک فعال مقابل خود دارد از این دسته می‌باشد و با روشن شدن سیستم به صورت خودکار باز خواهد شد. با دنبال کردن نکات بالا، این تیک را از روی هر برنامه ای که از نظر شما غیرضروری است بردارید. بر روی دکمه OK کلیک کنید و در زمانی که نیاز بود کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید.
اگر شما هر مشکلی را بعد از این عمل مشاهده کردید و برنامه ای در سیستم شما به خوبی اجرا نشد، می‌توانید با راحتی به همین منو بازگردید و این تیک را مجدداً فعال کنید. کاربران ویندوز ۱۰ باید در این منو به سربرگ Start-up بروند، یک آیتم غیرفعال (disabled) را انتخاب کنید، بر روی آن راست-کلیک کنند، و گزینه Enable را انتخاب نمایند. در نسخه‌های قدیمی تر از ویندوز، شما باید مجدداً System Configuration را اجرا کنید و تیک مربوط به برنامه مورد نظر را مجدداً فعال کنید، OK را بزنید و سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید.

 

از نصب کردن نرم افزارهایی که نیاز زیادی به استفاده از پردازنده و رم دارند، بپرهیزید
برخی از فایل‌های نصبی مربوط به برنامه‌ها سعی می‌کنند نرم افزارهای اضافی را بر روی کامپیوتر شما نصب کنند، که این نرم افزارهای اضافی PUP (Potentially Unwanted Programs) به معنی برنامه‌های ناخواسته نام دارند. در حالی که این نرم افزارها اختیاری هستند، ولی به راحتی شما به گزینه برداشتن تیک برای نصب آن‌ها توجه نخواهید کرد. در نتیجه، برنامه‌های پر حجم از نصب کردن این نرم افزارهای رایگان منافع زیادی را خواهند داشت، اما برای دارندگان PC و کاربران می‌توانند فاجعه باشند، زیرا این نرم افزارها سیستم را پر از محتوای اضافی و اشغال می‌کنند.
در حالی که حذف کردن برنامه‌های ناخواسته و آیتم‌های استارتاپ می‌تواند مشکل کندی سرعت را در بسیاری از موارد برطرف کند (نحوه حذف کردن بدافزارهای مخفی را در شماره‌های قبلی این مجله مطالعه فرمایید)، ولی جلوگیری از نصب شدن مجدد آن‌ها در آینده یک ضرورت برای شما می‌باشد.
ابتدا، سعی کنید برنامه مورد نظر خود را از سایت ninite.com دانلود کنی. این وب سایت عالی یک فایل نصبی شخصی سازی شده را می‌دهد که به شما ضمانت می‌دهد که نرم افزار مورد نظر شما را به شما بدهد و هیچ فایل اضافی را بر روی سیستم شما نصب نکند. اگر در این وب سایت نرم افزار شما موجود نبود، برنامه Unchecky را از سایت unchecky.com دانلود و نصب نمایید. این نرم افزار در پس زمینه سیستم اجرا می‌شود و به صورت خودکار برنامه‌های PUP (برنامه‌های ناخواسته) را از روی فایل‌های نصبی از بین می‌برد و در صورت نصب کردن هرگونه فایل اشغال کننده و ناخواسته به شما هشدار می‌دهد.

 

کامپیوتر خود را تازه نفس کنید
اگر کامپیوتر شما کاملاً پر از نرم افزارهای ناخواسته و سنگین شده است، پس تازه نفس کردن کامل آن شما را سریعاً به حالت اولیه و خوب آن باز می‌گرداند. خوشبختانه، ویندوز ۱۰ دارای یک قابلیت توکار برای انجام این کار است. این قابلیت کامپیوتر شما را به تنظیمات کارخانه و پیش فرض‌های اولیه باز می‌گرداند، و به شما اجازه شروع مجدد را می‌دهد. نقطه قوت آن این است که شما می‌توانید فایل‌های شخصی خود را نگه دارید، اگرچه ما هنوز هم توصیه می‌کنیم که قبل از بازیابی به تنظیمات کارخانه یک بکاپ از فایل‌های مهم خود تهیه کنید.
به منوی Start بروید و عبارت Reset را تایپ کنید، سپس گزینه Reset this PC را انتخاب کنید. بر روی دکمه Get Started که در زیر Reset this PC در سمت چپ قرار دارد کلیک کنید. در این جا گزینه ای را برای نگه داشتن فایل‌ها یا پاک کردن همه چیز خواهید داشت، پس بهترین گزینه ای را که برای شما مناسب تر است انتخاب کنید و مراحل را دنبال کنید. ویندوز سپس کامپیوتر شما را ریست می‌کند و ویندوز را مجدداً نصب می‌کند.
توجه داشته باشید که گزینه Reset فقط کامپیوتر شما را به حالت پیش فرض و تنظیمات کارخانه آن باز می‌گرداند. اگر شما کامپیوتر خود را از یک تولید کننده خریده باشید (و خودتان آن را نساخته باشید)، با ریست کردن به حالتی بر می‌گردید که در ابتدا در زمان ساخت این کامپیوتر بر روی آن تعریف شده است، و البته پر از برنامه‌ها و نرم افزارهای بی استفاده ای است که شما آن‌ها را نمی خواهید. خوشبختانه، ویندوز ۱۰ یک گزینه هسته ای تر در خود دارد که یک نسخه پاک و بدون نرم افزار اضافی از ویندوز را برای شما نصب می‌کند.
مجدداً به منوی Start بروید و عبارت Reset را تایپ کنید، و سپس به بخش Reset this PC بروید. این بار، بر روی گزینه Learn how to start afresh with a clean installation of Windows کلیک کنید. همانند نسخه Creators Update، این نسخه از ویندوز ۱۰ نیز Windows Defender و گزینه Fresh start را باز خواهد کرد. هشدار مورد نظر را به دقت مطالعه کنید، خواهید دید که طبق این هشدار شما قصد دارید به صورت کامل ویندوز را ریست کنید و اکثر برنامه‌های خود را که در ابتدا بر روی کامپیوتر قرار داشته اند حذف کنید.
اگر تمایل به ادامه دادن دارید، بر روی Get Started کلیک کنید و مراحل مربوط به آن را دنبال کنید. شما لیستی از برنامه‌ها را مشاهده خواهید کرد که حذف خواهند شد، پس این لیست را به دقت بررسی کنید و سپس ادامه دهید. در حالت کلی، روند انجام ریست در حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد، بعد از این پایان این مدت زمان شما یک PC را خواهید داشت که شبیه به روز اول می‌باشد. حال شما نیاز دارید برنامه‌های خود را بعد از این کار از نو نصب کنید.

 

کامپیوتر خود را Restart کنید
ما توصیه کردیم که در اکثر موارد کامپیوتر خود را بر روی حالت sleep قرار دهید، به این ترتیب که کامپیوتر شما به محض اراده شما آماده به کار باشد. رها کردن یک کامپیوتر در حالت روشن برای مدت زمان طولانی باعث کاهش سرعت سیستم شما می‌شود زیرا برخی از برنامه‌ها به صورت کامل بسته نمی شوند و از منابع سیستم شما استفاده می‌کنند. در نتیجه، راه اندازی مجدد (restart) کردن سیستم شما یک کار مفید است (یا این که سیستم را برای مدتی shut down کنید، تا در استفاده بعدی از صفر شروع کرده باشید). ما سعی می‌کنیم حداقل یک بار در هفته سیستم خود را restart یا shut down کنید، اما در بدترین حالت نیز شما حداقل یک بار در ماه این کار را انجام دهید.

 

افزونه‌های مرورگرهای خود را متوقف کنید
این احتمال وجود دارد که مرورگر اینترنتی شما از جمله برنامه هایی باشد که همواره آن را باز می‌کنید. علاوه بر منابعی که برنامه‌های اصلی استفاده می‌کنند، افزونه‌های مرورگر نیز می‌توانند با گذشت زمان نیاز به حافظه و منابع سیستم بیشتری در پس زمینه داشته باشند. ما به شما نحوه متوقف کردن این برنامه‌ها را در مرورگر Chrome آموزش می‌دهیم.
بر روی آیکن منو (سه نقطه عمودی بر روی هم در گوشه سمت راست بالای صفحه مرورگر) کلیک کنید و گزینه More tools/Extensions را انتخاب کنید. یک لیست بلند از افزونه هایی را که نصب کرده اید مشاهده خواهید کرد. در این لیست تجسس کنید و هر افزونه ای را که قصد استفاده از آن را ندارید با برداشتن تیک از روی جعبه Enable آن را غیرفعال کنید. این کار باعث می‌شود که افزونه به صورت نصب شده باقی بماند اما نتواند از منابع شما استفاده کند. اگر شما یک افزونه را انتخاب کنید که واقعاً از این پس قصد استفاده از آن را ندارید، بر روی آیکن سطل زباله آن کلیک کنید تا برای همیشه آن را پاک کنید.
برنامه‌های مخفیانه ای که در پس زمینه سیستم شما اجرا می‌شوند باعث کند شدن PC می‌شوند و البته توسط نرم افزار امنیتی شما نیز کشف نخواهند شد.
استفاده از نرم افزار امنیتی مناسب از کامپیوتر شما در برابر اکثر مشکلات محافظت خواهد کرد، اما یک امکان وجود دارد که بدافزارهای مخفی راه خود را به سیستم شما باز کرده باشند و به عملکرد سیستم شما لطمه وارد کنند. در این جا به شما آموزش می‌دهیم که چگونه در این وضعیت‌ها از سیستم خود مراقبت کنید، تا این که بتوانید از هر گونه نرم افزار یا محتوای مخفی خلاص شوید.
ما توصیه می‌کنیم که از نرم افزارهای امنیتی مناسبی مانند Kaspersky Internet Security استفاده کنید تا تمامی محتوای مضر برای سیستم شما را مسدود کند. با این حال، مجموعه امنیتی شما ممکن است قادر به متوقف کردن همه نرم افزارهای مضر نباشد. برنامه‌های ناخواسته (PUP) از جمله نرم افزارهایی هستند که در کنار برنامه‌های مورد نیاز شما نصب می‌شوند. ما در صفحات قبلی این مجله در مورد جلوگیری از نصب این برنامه صحبت کردیم، اما این احتمال وجود دارد که شما از قبل بر روی سیستم خود برنامه PUP داشته باشید.
برخی از برنامه‌های PUP کاملاً بی ضرر هستند، اما دیگر برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند از منابع سیستم استفاده می‌کنند و کامپیوتر شما را کند می‌کنند، و حتی ممکن است اثرات عجیبی مانند باز شدن ناگهانی تبلیغات را بر روی سیستم شما بگذارند.
از آن جایی که شما با نصب شدن این نرم افزار موافقت کرده اید، از نظر قانونی شما به آن اجازه اجرا شدن داده اید، پس نرم افزار امنیتی همواره نمی تواند آن را به عنوان بدافزار شناسایی کند. با این حال، ما از این نوع نرم افزار دل خوشی نداریم و آن را بدافزار می‌دانیم، و اعتقاد داریم که حتماً باید حذف شود.
دیگر نرم افزارها در این خانواده فقط به PC شما راه پیدا می‌کنند و خودشان را مخفی می‌کنند، و البته توسط نرم افزار امنیتی شما نیز کشف نمی شوند. شکار کردن و نابود کردن این وظایف پس زمینه ای می‌تواند به افزایش سرعت کامپیوتر شما کمک زیادی کند.

 

فرآیندهای اسرارآمیز و مخفی را بررسی کنید
اگر کامپیوتر شما معمولاً متوقف می‌شود، صفحه خانگی مرورگر شما مرتباً عوض می‌شود یا این که تبلیغات pop-up را مشاهده می‌کنید، پس کامپیوتر شما آلوده به بدافزار شده است. برنامه هایی که باعث این مزاحمت‌ها شده اند در Task Manager خود را نشان نمی دهند، اما نرم افزار رایگان Autoruns می‌تواند کامپیوتر شما را امن کند و به شما بگوید که دقیقاً کدام نرم افزار با شروع به کار سیستم به صورت خودکار باز خواهد شد.
نرم افزار Autoruns را دانلود کنید

tinyurl.com/DownloadAutoruns

و فایل فشرده Zip آن را در کامپیوتر خود استخراج کنید. بر روی فایل Autoruns.exe دوبار کلیک کنید تا نرم افزار اجرا شود (این نرم افزار نیازی به نصب کردن ندارد)؛ یا این بر روی فایل موردنظر راست کلیک کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید تا نتایج کامل تری را مشاهده کنید.
بر روی Options کلیک کنید و گزینه Scan Options را انتخاب کنید. هر دو گزینه Check VirusTotal.com و Symbit Unknown Images را انتخاب کنید و بر روی دکمه Rescan کلیک کنید. این کار تمامی فرآیندها را از طریق یک دیتابیس VirusTotal.com اجرا می‌کند تا اگر بدافزاری وجود دارد آن را پیدا کند.
برای این کار شما باید چند ثانیه ای صبر کنید تا برنامه Autoruns تمامی فرآیندها و برنامه هایی را که با روشن شدن کامپیوتر شما شروع به کار می‌کنند پیدا و لیست کند، از جمله این فرآیندها ورودی‌های رجیستری، افزونه‌های مرورگر و درایورها می‌باشند.
حتی بر روی کامپیوتری که نسبتاً پاک است، این لیست آیتم‌های استارتاپ زیاد به نظر می‌رسد، پس ما باید این لیست را دقیق تر بررسی کنیم. برای این کار، گزینه‌های Hide Empty Locations و Hide Microsoft Entries را از منوی Options انتخاب کنید. حال شما لیستی را خواهید داشت که فقط ورودی‌های خارج از کامپیوتر را در خود دارد.
در این لیست به دنبال برنامه‌ها باشید. بی توجهی کردن به هر ورودی در زیر Image Path که هشدار “File not found” را دارد یا هر ورودی در زیر VirusTotal که هشدار “The system cannot find the file specified” را دارد مشکلی ندارد و امن است. این گزینه‌ها نشان می‌دهند که کامپیوتر شما دیگر این فایل موردنظر را در خود ندارد، و وجود آن در لیست احتمالاً به دلیل ورودی به روز نشده رجیستری است.
در عوض به ورودی VirusTotal توجه کنید و به دنبال آیتم هایی باشید که نمره بالایی مانند ۶۲ دارند، و نسبت به کل نمره ای را دارند. این نمره به شما نشان می‌دهد که چند تا از برنامه‌های شما توسط برنامه امنیتی VirusTotal به عنوان بدافزار شناسایی شده اند. آیتم هایی را که دارای نمره پایینی هستند (یک یا دو) با خیال راحت می‌توانید رها کنید زیرا یک خطای آماری است. برای آیتم هایی که دارای نمره بالایی هستند، بر روی لینک VirusTotal کلیک کنید تا برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت آن هدایت شوید.
شما همچنین می‌توانید بر روی یک برنامه راست کلیک کنید و گزینه Search Online را انتخاب کنید. ای کار مرورگر شما را باز می‌کند و نام فرآیند موردنظر را در گوگل جستجو می‌کند. مثلاً به نتایج مربوط به file.net دقت کنید که در صورت امن بودن به شما می‌گوید که این فرآیند امن است. وب سایت processlibrary.com که به شما می‌گوید که یک فرآیند چه هست و چرا اجرا می‌شود؛ و وب سایت shouldblockit.com نیز به شما می‌گوید که آیا باید یک فرآیند را متوقف کنید یا نه.

 

ترفند ویژه
اگر شما پی بردید که کامپیوتر شما دارای بسیاری از بدافزارها بر روی خود می‌باشد، استفاده از System Restore یا یک بکاپ کامل می‌تواند این آلودگی را به سیستم شما بازگرداند، پس از این قابلیت‌ها با احتیاط استفاده کنید. اگر نگران کامپیوتر خود هستید، یک ریست کامل سیستم گزینه خوبی است تا بتوانید کامپیوتر خود را به حالت پاکیزه آن برگردانید.

 

از اجرا شدن بدافزار جلوگیری کنید
برای جلوگیری کردن از فرآیندی که به صورت خودکار شروع شده، تنها کافی است تیک مربوط به آن را در نرم افزار Autoruns غیرفعال کنید. ما توصیه می‌کنیم که تیک مربوط به هر چیزی را که دارای نمره VirusTotal بالایی است یا این که به تشخیص شما و نتایج حاصل از یک جستجوی اینترنتی شبیه به یک بدافزار است، به سادگی بردارید و تغییرات را اعمال کنید.
حال کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید و به گام‌های قبل بازگردید تا مطمئن شوید که یک بدافزار موردنظر برای همیشه از بین رفته است. در برخی از موارد، این بدافزار راهی را برای بازگشتن پیدا می‌کند، در این گونه موارد شما باید اطلاعات زیر را دنبال کنید.

 

روت‌کیت‌های مخفی را حذف کنید
روت‌کیت مجموعه ای از نرم افزارها می‌باشد که کنترل یک سیستم را به دست می‌گیرند. آلودگی هایی که مقاوت زیادی در برابر حذف شدن دارند معمولاً منجر به ایجاد روت کیت می‌شوند، و این روت کیت‌ها توسط نرم افزارهای امنیتی نیز کشف نمی شوند. این روت کیت‌ها می‌توانند منابع شما را مصرف کنند و باعث ناپایداری و خطاهایی در سیستم شما شوند.
برای از بین بردن آن ها، نرم افزار Malwarebytes Anti-Rootkit Beta را از سایت www.malwarebytes.com/antirootkit دانلود کنید. فایل فشرده Zip این نرم افزار را باز کنید و آن را نصب نمایید، و در زمان مورد نیاز بر روی کلید Update کلیک کنید، سپس Next را بزنید. حال بر روی دکمه Scan کلیک کنید تا کل سیستم شما را بررسی کند. این کار مدتی زمان می‌برد، اما اگر خوش شانس باشید پیام “Scan finished; No malware found!” را به شما نمایش می‌دهد. اگر این اسکن قادر به پیدا کردن بدافزاری برای شما بود، بر روی دکمه Cleanup کلیک کنید و کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید تا این بدافزارها نابود شوند. زمانی که کامپیوتر شما مجدداً سیستم عامل ویندوز را باز کرد، مجدداً نرم افزار Malwarebytes را اجرا کنید تا مطمئن شوید که روت‌کیت مورد نظر واقعاً از بین رفته است. شاید نیاز باشد که این فرآیند را چند بار تکرار کنید.
نرم افزار GMER (دانلود از آدرس www.gmer.net) برنامه ای است که ظاهر وحشتناکی دارد، اما می‌تواند روت‌کیت‌های سیستم را پیدا کند. این برنامه را دانلود و اجرا کنید و سپس زمانی که کار خودش را انجام داد آن را رها کنید: این برنامه از منابع زیادی در سیستم شما استفاده می‌کند. اگر شما با مشکلی مواجه شوید، یک پیام به شکل “Warning!!!” برای شما ظاهر می‌شود. بر روی OK کلیک کنید تا فایل مزاحم را حذف کند، حال کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید و مجدداً اسکن را از سر بگیرید. این فرآیند را تا زمانی تکرار کنید که هیچ بدافزاری بر روی سیستم شما باقی نماند.

 

ابزارهای تبلیغاتی را پاک کنید
شما می‌توانید Adware (ابزارهای تبلیغاتی مزاحم) و PUP (برنامه‌های ناخواسته) را به صورت رایگان با استفاده از برنامه AdwCleaner از بین ببرید (دانلود از آدرس tinyurl.com/DownloadAdwCleaner). این برنامه را دانلود و اجرا کنید (این برنامه نیازی به نصب کردن ندارد). در اولین جعبه محاوره ای بر روی I agree (موافق هستم) کلیک کنید و سپس Scan را بزنید.
اگر این نرم افزار بدافزاری را پیدا کرد، بر روی دکمه Clean کلیک کنید تا نرم افزار آلوده شما را از بین ببرد. بازهم مانند قبل کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید و اسکن را تکرار کنید تا مطمئن شوید که همه چیز از بین رفته است.

 

تمامی نشانه‌های یک آلودگی را از بین ببرید
برنامه HitManPro ساخت کمپانی Sophos (دانلود از سایت www.hitmanpro.com) برای اجرا شدن در کنار نرم افزار امنیتی شما طراحی شده است و می‌تواند تمامی نشانه‌های یک آلودگی را از بین ببرد. نسخه رایگان ۳۰ روزه این نرم افزار برای شروع کار با آن کافی است.
این نرم افزار را دانلود کرده و آن را اجرا کنید (نیازی به نصب نیست). زمانی که از شما خواسته شد، گزینه No, I only want to perform a one-time scan to check this computer را انتخاب کنید تا فقط یک اسکن را اجرا کنید. اگر شما تیک موجود در پایین صفحه را غیرفعال کنید، نیازی به وارد کردن آدرس ایمیل وجود نخواهد داشت، پس بر روی Next کلیک کنید.
تمامی کامپیوتر شما در این نرم افزار اسکن می‌شود، که همه فرآیند آن چند دقیق طول می‌کشد. زمانی که اسکن به پایان رسید بر روی Next کلیک کنید، و در این هنگام همه نشانه‌های آلودگی از سیستم شما پاک شده است.
ویندوز ۱۰ با یک SSD سرعت بیشتری خواهد داشت، و سرعت‌های بوت شدن بیشتر شده و همچنین مدت زمان باز کردن برنامه‌ها در آن کاهش می‌یابد. در اینجا نحوه ارتقاء دادن را شرح خواهیم داد.
هارد دیسک‌های مکانیکی شاید از نظر فضای ذخیره سازی حکمرانی کنند، اما این هارد دیسک‌ها از نظر سرعت عملکرد بسیار ضعیف تر از حافظه‌های جدیدتر SSD می‌باشند. اگر شما می‌خواهید کامپیوتر خود را به گونه ای ارتقا دهید که در کسری از ثانیه کارهای شما را انجام دهد و برنامه‌ها را در یک چشم به هم زدن باز کند، پس یک ارتقای عالی برای شما ارتقا دادن حافظه قدیمی به یک SSD است. ما این روش ارتقا را فقط برای کامپیوترهایی توصیه می‌کنیم که دارای سیستم عامل Windows 10 هستند، زیرا Windows 7 نیاز به تعداد زیادی از پیکربندی‌های پیچیده دارد تا بتواند با حافظه‌های SSD منطبق شود و کار کند.
نصب کردن یک ویندوز ۱۰ از ابتدا راحت ترین روش برای اضافه کردن یک SSD به سیستم است، اما اگر فضای استفاده شده بر روی دیسک شما کمتر یا مساوی با فضای موجود بر روی SSD است (که البته بعید است)، شما می‌توانید هارد دیسک قدیمی خود را به یک SSD متصل کنید. یک نصب کامل می‌تواند جایی برای مشکل برای شما باقی نگذارد، اگرچه برای این کار مجبور به نصب مجدد تمامی برنامه‌های خود و کپی کردن تمامی فایل هایی که نیاز دارید خواهید شد.
ما استفاده از کمترین حجم موجود از یک SSD یعنی ۲۵۶GB را توصیه می‌کنیم، اگرچه درایوهای ۵۱۲GB فضای بیشتری را استفاده از برنامه‌های سنگین به شما می‌دهند. شما باید ابتدا از فایل‌های خود یک بکاپ تهیه کنید، اگرچه از آنجا که شما هنوز هم به هارد دیسک قدیمی خود دسترسی دارید احتمالاً به این بکاپ نیازی نخواهید داشت. در نهایت، قبل از این که شروع کنید، درایو بوت USB را برای ویندوز ۱۰ (شما برای این کار به یک درایو فلش ۴GB یا بیشتر نیاز دارید) با دانلود کردن ابزار Windows Media Creation Tool از آدرس

tinyurl.com/Win10MediaCreationTool

ایجاد کنید، و برای این کار باید ابزار مورد نظر را اجرا کنید و گزینه ایجاد کردن یک درایو بوت را انتخاب کنید.

 

چه نوعی از درایو باید تهیه کنم؟
دو نوع حافظه SSD وجود دارد. نوع اول که رایج ترین نوع این حافظه هاست از نوع SATA SSD هستند، که دارای یک شکل ۲٫۵in هستند و به درون پورت‌های ذخیره سازی که در هارد دیسک‌های مرسوم هم استفاده می‌شدند، متصل می‌شوند. در حالت ایده آل، شما دارای یک پورت SATA3 خواهید بود، اما این SSD‌ها با پورت‌های SATA2 کار می‌کنند. حافظه‌های سنتی SATA SSD با اکثر کامپیوترها سازگاری دارند.
مادربوردهای جدیدتر ممکن است دارای یک پورت M.2 باشند، که به شما اجازه می‌دهند تا یک SSD کوچک را به صورت مستقیم بر روی بورد خود نصب کنید. مزیت اصلی پورت‌های M.2 این است که مسیرهای پاور و دیتا را در این کانکتور خلاصه کرده است و همه را در داخل قاب PC قرار می‌دهد.
ولی پورت M.2 کمی گیج کننده است، همانطور که نام آن نیز رابط فیزیکی آن را نشان می‌دهد. علاوه بر این یک پورت M.2 ممکن است از پروتوکل قدیمی تر mSATA، پروتوکل سریع تر و جدیدتر NVMe، یا از هر دوی آن‌ها پشتیبانی کند. دفترچه راهنمای مادربورد خود را مطالعه کنید تا ببینید چه نوع پروتوکلی در آن پشتیبانی شده است، زیرا باید درایوی خریداری کنید که با آن مطابقت و سازگاری داشته باشد.
اگر شما یک درایو mSATA خریداری می‌کنید مراقب باشید، زیرا نصب کردن یکی از این درایوها احتمالاً منجر به این می‌شود که یک یا دو تا دیگر از پورت‌های SATA برای شما کار نکنند. برای دیدن مشاهدات بیشتر دفترچه راهنمای مادربورد خود را مطالعه کنید؛ اگر شما چیزی را به پورت‌های SATA متصل کرده اید که با نصب این درایو غیرفعال می‌شوند، کابل‌های آن را پیدا کنید و ان‌ها را به پورت‌های دیگر از این نوع متصل کنید.

 

یک درایو M.2 SSD را نصب کنید
درایوهای M.2 SSD می‌توانند دارای طول‌های مختلفی باشند، پس مادربورد شما نیز باید دارای شیارهایی برای وصل کردن پیچ‌های این درایوها باشد. مطمئن شوید که این پیچ‌ها در سوراخ‌های مناسبی قرار می‌گیرند. یک درایو M.2 SSD را در پورت وصل کنید (این پورت تنها به یک حالت در جای خود فرو می‌رود) و توجه داشته باشید که به درستی گیره آن وصل کنید (یک نیم حلال در انتهای آن قرار دارد). شاید شما خوش شانس باشید و این کانکتور تنها دارای یک پیچ باشد.
اگر این گونه نیست، شما می‌توانید پیچ را باز کنید و آن را در سوراخ جدیدی وارد کنید و ببندید. شما می‌توانید این کار با انگشتان خود انجام دهید، و سفت کردن آن تا حدی که مطمئن شوید امن خواهد بود کافی است.
حال شما آماده شده هستید تا یک درایو M.2 SSD را در سیستم خود نصب کنید. آن را به سوکت خودش وصل کنید و خواهید دید که درایوهای گیره آن به آرامی بالا می‌آیند. به آرامی آن‌ها را به عقب فشار دهید، و یک پیچ را از طریق نیمه حلال آن وارد کنید و گیره متصل به مادربورد را بچرخانید. پیچ مورد نظر را سفت کنید تا این که این SSD به خوبی در جای خود قرار گیرد.

 

یک ۲٫۵in SSD را در کامپیوتر نصب کنید
کامپیوتر خود را خاموش کنید و از برق بکشید، و هر دو طرف قاب کیس آن را باز کنید. درایو SSD را در درون شیار درایو قرار دهید. کیس‌ها متفاوت هستند: برخی دارای نقاط برآمدگی برای درایوهای ۲٫۵in هستند، اما دیگر کیس‌ها این گونه نیستند. اکثر درایوهای SSD دارای قاب‌های ۳٫۵in هستند که شما می‌توانید از این طریق آن‌ها را به شیار درایوهای مرسوم وصل کنید، و همواره دارای پیچ می‌باشند.
برق را وصل کنید و کانکتورهای دیتا را برای SSD خود متصل کنید. اگر مادربورد شما دارای پورت‌های SATA3 بود، اطمینان حاصل کنید که SSD را به یکی از این پورت‌ها وصل کرده اید. این پورت‌ها یا بر روی بورد با عنوان مشخص شده اند یا این در دفترچه راهنما نشان داده می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که کابل‌ها به خوبی در درون کیس مسیر خود را طی کرده اند تا این که شناسایی آن‌ها آسان باشد تا در صورتی که شما نیاز به انجام عیب یابی داشتید مشکلی نداشته باشید.
اگر کیس شما به این صورت طراحی شده است، صفحه دیسک را کنار بزنید و آن را در شیارهای دیسک قرار دهید و محکم کنید.

 

نصب ویندوز
حال کامپیوتر خود را روشن کنید، به تنظیمات BIOS بروید و مطمئن شوید که SSD جدید شما بر روی حالت دیسک بوت اصلی (primary disk boot) قرار داده شده است. فایل یا دیسک مربوط به نصب Windows 10 خود را وارد سیستم کنید و کامپیوتر یا لپ تاپ خود را restart کنید. دستورالعمل‌های مربوط به نصب ویندوز ۱۰ را از ابتدا دنبال کنید. زمانی که شما به دسکتاپ رسیدید، باید برنامه‌های خود را مجدداً نصب نمایید. شاید نیاز داشته باشید تا مجدداً درایورها را نیز نصب کنید. برای یک PC، شما باید به صفحه وب سایت سازنده هر یک از قطعات موجود بر روی آن مراجعه کنید و درایورهای مربوط به ویندوز ۱۰ را برای آن دانلود و نصب نمایید.
برای دارندگان PC، هارد دیسک قدیمی شما در Windows Explorer در دسترس خواهد بود، پس شما می‌توانید اسناد خود را به صورت مستقیم به SSD خود انتقال دهید یا این که فقط در درون هارد دیسک به آن‌ها دسترسی داشته باشید. زمانی که راضی بودید، می‌توانید هارد دیسک خود را مجدداً فرمت کنید و تنها به عنوان یک ذخیره ساز اطلاعات برای نصب‌های پرحجم مانند بازی‌ها از آن استفاده کنید.
نداشتن RAM کافی می‌تواند منجر به کندتر شدن PC شما شود. اضافه کردن مقدار بیشتری از حافظه می‌تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند.
افزایش میزان حافظه در PC شما می‌تواند تفاوت بسیار زیادی را ایجاد کند. به زبان ساده اضافه کردن مقدار بیشتر حافظه به این معنی است که شما می‌توانید برنامه‌های بیشتری را اجرا کنید، یا برنامه‌های سنگین تری را بدون دردسر اجرا کنید.
سیستم عامل‌های جدیدتر نیز می‌توانند نیاز بیشتری به منابع سیستم داشته باشند. برای مثال، اگر شما اخیراً به ویندوز ۱۰ آپدیت کرده اید، و PC شما کندتر از قبل شده است، حافظه RAM می‌تواند همان نقطه ضعف شما و مقصر اصلی برای کاهش سرعت باشد.
رم تمامی داده هایی را که سیستم شما در حال استفاده از آن‌ها است در یک حالت فرار اما بلافاصله قابل دسترسی نگه می‌دارد، و باعث می‌شود که PC شما سریعتر عمل کند. اگر شما تعداد زیادی از برنامه‌های باز در سیستم خود دارید، قطعاً با کمبود RAM مواجه خواهید شد و PC شما شروع به استفاده از فایل‌های صفحه شما می‌کند، که یک چرخه دیسک مبنا و سخت برای RAM می‌باشد. هارد دیسک‌ها نسبت به RAM بسیار کندتر هستند، و PC شما به اندازه یک خرچنگ کند خواهد شد. اگر شما یک حافظه SSD دارید، حتی دیگر فایل صفحه نیز نخواهید دارد، زیرا این صفحات باعث خسته شدن سریع SSD می‌شوند پس کنار گذاشته شده اند. امروزه، ۸GB RAM باید کمترین مقدار باشد، درحالی که ۴GB دیگر بر روی بسیاری از سیستم‌ها نصب نمی شود.

 

آیا می‌توانم ارتقاء دهم؟
PC خود را خاموش کنید و اطراف آن را باز کنید، به این ترتیب می‌توانید شیارهای RAM آن را مشاهده کنید. در راحت تری حالت ممکن، شما با چند شیار آزاد رو به رو خواهید شد (اکثر مادربوردها دارای چهار شیار برای RAM هستند، و معمولاً دو رم بر روی آن‌ها نصب می‌شود و دو تای دیگر آزاد است). اگر شما هیچ شیار آزادی را ندارید، باید تمامی رم‌های خود را جایگزین کنید تا ارتقا را انجام دهید.
برنامه مشهور CPU-Z را دانلود و نصب نمایید (tinyurl.com/shppercpuz) و سربرگ Memory را انتخاب کنید تا مقدار رم موجود خود را مشاهده کنید. زمانی که شما بدانید چه مقدار از رم را دارید، باید مطمئن شوید که قادر به ارتقا هستید یا نه. باید بررسی کنید که کامپیوتر شما توان استفاده از حافظه بیشتر را دارد یا خیر. اگر از یک سیستم دسکتاپ استفاده می‌کنید، وب سایت سازنده مادربورد خود را بررسی کنید تا بیشترین میزان رم را که قادر به کار کردن با آن است را به دست آورید. برنامه CPU-Z همچنین نوع رم شما (DDR3 یا DDR4) و سرعت آن بر حسب مگاهرتز را به شما می‌گوید.
با داشتن این اطلاعات شما می‌توانید رم‌های اضافی را با ظرفیت ۸GB یا ۱۶GB خریداری کنید، و حتی از همان نوع رم را داشته باشید. اکثر PC‌ها دارای حافظه دو-کاناله هستند، به طوری که شما قطعاتی از رم را به صورت جفتی بر روی آن قرار می‌دهید، و این کار را باید با استفاده از روش‌های تعریف شده در دفترچه راهنما انجام دهید. این کار برای شما نیاز به یک ارتقای پر هزینه ندارد. یک ۸GB DDR4 2400MHz اخیراً در حدود ۶۴ پوند برای دو قطعه ۴GB RAM قیمت دارد.

 

نحوه خارج کردن رم در دسکتاپ
اگر شما نیاز به جایگزین کردن حافظه بر روی مادربورد خود دارید، باید رم‌های قدیمی را ابتدا خارج کنید. اگر شیارهای رم آزاد بر روی مادربورد دارید می‌توانید گام بعدی را مطالعه کنید. رم را بر روی مادربورد پیدا کنید و گیره‌های آن را به عقب بکشید تا رم در جای خود آزاد شود. به قدرت ماژول رم را با دو انگشت به سمت بالا بکشید تا خارج شود.

 

نحوه نصب کردن رم در دسکتاپ
یکی از گیره‌های رم را به سمت عقب بکشید و رم را از یک طرف جایگاه آن به داخل وارد کنید. یکی از انتهاهای رم فشار دهید تا جا بیفتد و فشار را ادامه دهید تا سر دیگر رم نیز در جای خود قرار گیرد. این کار را برای هر یک از رم‌ها تکرار کنید. پنل کیس خود را مجدداً وصل کنید و PC خود را مجدداً روشن کنید.
درایورهایی که به روز نیستند، سخت افزارهایی که عملکرد نامناسبی دارند و گرما همگی باهم منجر به کاهش سرعت کامپیوتر خواهند شد. در این جا نحوه برطرف کردن این مشکلات را بیان می‌کنیم.
اگر شما یک مشکل فیزیکی با سخت افزار خود دارید، یا این که درایورهای این سخت افزارها به روز نیستند، ممکن است به مشکلاتی برخورد کنید و کامپیوتر شما مثل گذشته سرعت نداشته باشد. خوشبختانه، در اکثر موارد، این مشکلات سرراست هستند و به راحتی حل می‌شوند، و نحوه برطرف کردن این مشکلات سخت افزاری را در این راهنما به شما اموزش خواهیم داد.

 

PC خود را خنک کنید
یک کامپیوتر داغ به زودی سرعت خود را از دست می‌دهد، زیرا پردازنده آن به صورت ثابتی باید سرعت خود را کاهش دهد تا به پدیده بیش گرمایی دچار نشود. بزرگترین دلیل ایجاد گرما در یک PC گرد و غبار است، که به مرور به درون کیس نفوذ کرده و پره‌های فن را می‌گیرد، و نقش یک عایق را بازی می‌کند. خوشبختانه، برطرف کردن این مشکل آسان است. شما نیاز به یک دستمال مرطوب پلاستیکی و یک قوطی هوای پاک کننده غبار دارید، که هر دو آن‌ها با برندهایی مانند Maplin با قیمت ۱۰ پوند در بازار قابل خریداری هستند.
کامپیوتر خود را خاموش کنید و کیس آن را باز کنید. از این اسپری استفاده کنید تا با بادی که دارد بتوانید فن‌ها را تمیز کنید و مادربورد خود و دیگر قطعات را با آن گرد گیری کنید. این کار باعث می‌شود تا گرد و غبار در درون یا در ته کیس شما جمع آوری شود. حال دستمال مرطوب پلاستیکی را بردارید و لبه‌های فن را پاک کنید، و آخرین نشانه‌های غبار را بر روی آن از بین ببرید.
حال می‌توانید با دقت از یک جاروبرقی استفاده کنید تا گرد و غبار موجود در ته کیس را نیز تمیز کنید. از این جاروبرقی بر روی مادربورد استفاده نکنید زیرا تمیزکننده‌های خانگی بیش از حد قوی هستند و ممکن است منجر به آسیب رساندن به قطعات و حتی در برخی موارد مکیدن آن و کنده شدن آن‌ها از روی بورد شوند.

 

درایورهای سخت‌افزارها را آپدیت کنید
درایورهای سخت افزاری که به روز نیستند می‌توانند منجر به ایجاد مشکلات زیادی شوند. در بدترین حالت، یک درایور ضعیف می‌تواند منجر به ناپایداری در سیستم شود. در بهترین حالت، این درایورهای نامناسب منجر به کاهش سرعت سخت افزار مربوطه و در نتیجه کاهش کارایی کل سیستم می‌شوند.
در حالی که برخی درایورها دارای گزینه‌های آپدیت خودکار هستند، مانند درایورهای گرافیک Nvidia، اما بسیاری نیز این گزینه را ندارند. راحت ترین روش برای نصب کردن درایورهای جدید این است که از برنامه رایگان Driver Booster 4 (دانلود از سایت www.iobit.com) استفاده کنید.
این نرم افزار را دانلود و نصب کنید و دستورالعمل‌های نصب آن را دنبال کنید. هر گزینه ای را که مربوط به نصب نرم افزارهای اضافی است غیرفعال کنید. زمانی که نصب به اتمام رسید، برنامه Driver Booster کامپیوتر شما را اسکن می‌کند و درایورهایی را که به روز نیستند به صورت خودکار پیدا می‌کند. هر درایوری که لیست می‌شود یه هشدار مبنی بر این که این به روز نبودن به چه صورت است نشان می‌دهند.
بر روی دکمه Update در روبه روی درایورها کلیک کنید تا آپدیت مربوط به آن سخت افزار به صورت خودکار دانلود و نصب شود و به جدیدترین ممکن به روزرسانی شود. شما همچنین می‌توانید بر روی دکمه بزرگ Update Now کلیک کنید تا تمامی درایورهای انتخاب شده را برای شما به صورت خودکار آپدیت کند. زمانی که همه درایورها آپدیت شدند، بر روی گزینه Reboot کلیک کنید تا سیستم شما راه اندازی مجدد شود.

افزایش عملکرد درایورهای گرافیکی
سازندگان کارت گرافیکی به صورت مداوم سخت افزار گرافیکی خود را ارتقا می‌دهند، و بهبودهای واقعی و قابل توجهی را در زمینه بازی‌ها ایجاد کرده اند. همچنین این نسخه‌های جدید درایورها می‌توانند پایداری سیستم را بهتر کنند. به روز بودن و دریافت کردن جدیدترین درایورهای موجود برای سخت افزار به صورت دستی باعث می‌شود تا به بهترین عملکرد از سیستم خود برسید. برای کارت گرافیک‌های Nvidia، به آدرس

www.geforce.co.uk/drivers

بروید و بر روی گزینه Download در کنار جعبه Automatic Driver Updates کلیک کنید. این گزینه برنامه ای را دانلود خواهد کرد که این برنامه می‌تواند سخت افزار شما را شناسایی کند و جدیدترین درایور را برای آن به صورت خودکار دریافت کند. برای کارت گرافیک‌های AMD، به آدرس

support.amd.com/en-us/download

بروید و بر روی گزینه Download در زیر گزینه

Automatically Detect and Install Your Driver

کلیک کنید. همانند درایورهای Nvidia، این آپدیت نیز به صورت خودکار سخت افزار شما را شناسایی می‌کند و جدیدترین درایورهای موجود را به صورت مستقیم از این وب سایت برای کارت گرافیک شما دانلود می‌کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text