img

Microsoft Photos مفیدتر از همیشه

/
/
/

مایکروسافت فوتوز (Microsoft Photos) ویرایشگر و photo viewer رایگانی که همراه ویندوز ۱۰ عرضه می‌گردد، با به‌روزرسانی جدید ویندوز ۱۰، بروزرسانی شده است.

 

مایکروسافت فوتوز (Microsoft Photos) ویرایشگر و photo viewer رایگانی که همراه ویندوز ۱۰ عرضه می‌گردد، با آپدیت جدید سیستم عامل بروزرسانی شده است. مایکروسافت فوتوز در حال حاضر قابلیت‌های ویرایش تصویر را با فیلترهای اضافی ادغام می‌کند و رابط لمسی-پسندتری دارد. حتی به شما امکان می‌دهد تا تصاویر را با ترسیم (drawing) نشانه‌گذاری کنید، با برچسب‌گذاری آبجکت خودکار AI جستجو را قدرتمند می‌سازد و حتی به شما اجازه می‌دهد تا تا کلیپ‌های ویدیویی را کوتاه کنید. مایکروسافت فوتوز یک روش لذت بخش برای کار کردن با تصاویر دیجیتالیست و حتی می‌تواند جایگزین نرم‌افزارهای عکس پیچیده و گرانقیمت شود، گرچه فاقد ترفندهای همچون تشخیص چهره و نمای نقشه است.

 

شروع
این اپ در ویندوز ۱۰ گنجانده شده و جایگزین اپ ویندوز فوتو گالری می‌باشد. شما دیگر نمی‌توانید اپ قدیمی که ابزارهای دوخت پاناروما، کلاژ و شارپ کردن را اضافه می‌کرد، دانلود کنید. اگر ویندوز ۱۰ دارید، نیاز نیست برای گرفتن اپ جدیدتر- مثل اپ فوتوزOS X کاری انجام دهید چون این اپ همانجا وجود دارد.
اگر فوتوز در میان اپ‌های ویندوز ۱۰ شما نبود، می‌توانید همیشه آن را از اپ استور ویندوز تهیه نمایید.
توجه داشته باشید که ویندوز هنوز با Paint همراه است، که بیشتر مربوط به تغییر اندازه تصویر در یک لحظه، کشیدن، و ذخیره کردن در فرمت‌های متفاوت تصویر می‌باشد. با آپدیت جدید ویندوز ۱۰ آغاز می‌کنیم، شما Paint 3D را هم دارید که مدل‌های آسان سه بعدی، دکوربندی و اشتراک‌گذاری را عرضه می‌کند.

رابط واضح و شفاف
رابط فوتوز دارای سه مدل اصلی است: Collection، Albums و Folders . Collection یعنی هر عکسی که طبق تاریخ سازماندهی می‌شود. Albums عکس‌‌هایی هستند که به طور خودکار گرفته می‌شوند یا این که شما می‌گیرید. Folders تصاویر را طبق لوکیشن فایل نشان می‌دهد. از هر مدی، شما می‌توانید برای تماشا و ویرایش یک عکس روی آن کلیک کنید. همیشه یک فلش رو به عقب در بالا سمت چپ وجود دارد.

مُد Collection
مد Collection فوتوز، تمام عکس‌های موجود در کامپیوتر شما را چه فایل‌‌های تصویری که به صورت محلی ذخیره شده‌اند و چه اسکرین‌شات‌ها یا فایل‌های عکس OneDrive را در گروهبندی تاریخی نشان می‌دهد.
مایکروسافت فوتوز به سمت سادگی و لمسی‌شدن پیش می‌رود. در مقابل، اپ فوتوز اپل در سیستم عامل مک تنها از قابلیت‌های لمسی محدود جدیدترین Touch Barمک بوکس پشتیبانی می‌کند. زوم کردن و از حالت زوم درآوردن موارد ساده‌ای هستند که با ضربه زدن روی یک تصویر یا چرخاندن چرخ ماوس انجام می‌گیرد. اما انتظار داشتیم که مایکرسافت فوتوز یک ویژگی نمایش قبل و بعد هم داشت تا هنگام ویرایش شما را به تصویر اولیه ارجاع می‌داد.
یک تغییر بزرگ در رابط مایکروسافت فوتوز، استفاده از اسلایدرهای افقی است که جایگزین کنترل‌های صفحه مدور شده که برای تنظیم روشنایی و دیگر گزینه‌ها به کار می‌رفتند. کنترل‌های مدور ابتکاری بودند، اما عادت کردن کاربر به آن‌ها کمی زمان می‌برد، در حالیکه اسلایدرها کاملاً آشنا هستند. مایکروسافت فوتوز هیچ مشگلی با نمایشگرهای دارای DPI بالا، ندارد.

 

نمایش و سازماندهی عکس‌ها
هر تصویری در فولدر کاربر مایکروسافت فوتوز و زیر فولدرهای آن (از جمله اسکرین‌شات‌ها) در این اپ ظاهر می‌شوند. ویدیوها در آن فولدرها نیز ظاهر می‌شوند. شما می‌توانید هر فولدر دیگر در سیستم خود را برای دیدن محتوای آن‌ها در بخش Folders بیافزایید، همچنین دیدن فولدرهای ابری OneDrive را امکانپذیر می‌سازد. از جمله OneDrive به این معنی است که هر عکسی که در اسمارتفون گرفته می‌شود با اتو-آپلود در ویوی Collectionظاهر می‌گردد. اپ فوتوز نیز شامل گزینه Importاست که با دستگاه ذخیره‌سازی که به کامپیوتر وصل کرده‌اید، کار می‌‌کند. اپ فوتوز از فایل‌های خام دوربین پشتیبانی می‌کند، گرچه فایل‌هایی که از مدل‌ها غیر معمول یا تازه منتشر شده هستند هنوز پشتیبانی نمی‌شوند.
یک سازمان تاکید می‌کند که مایکروسافت فوتوز آلبوم‌ها را برای شما براساس گروهبندی تاریخی می‌سازد، درست همان کاری که اپل فوتوز با Memories انجام می‌دهد. تفاوت در این است که در اپ Windows، شما می‌توانید آلبوم‌ها را مطابق میلتان ویرایش کنید. اپل تصور می‌کند که بهتر از شما می‌داند و به تنهایی انتخاب می‌کند که کدام عکس‌‌ها به Memories بروند. و امکان اشتراک‌گذاری گالری‌های آنلاین را از طریق لینک به شما می‌‌دهد.
همچنین می‌توانید آلبوم‌های اختصاصی خود را بسازید، و عکس‌ها را از داخل آلبوم یا از فوتو ویو اضافه کنید. وقتی عکسی را تماشا می‌کنید، گزینه‌‌های موجود شامل زوم، enhance، ویرایش و اشتراک‌گذاری می‌باشند.
شما می‌توانید یک اسلاید شو اجرا کنید یا روی عکس طراحی کنید. ابزار طراحی با ماوس، قلم یا انگشت کار می‌کنند و انتخابی که در تعیین نوک و رنگ دراید، قابل تقدیر است. بهرحال، پاکن کمی کلفت است، و اجازه نمی‌دهد شما طراحی خودتان را روتوش کنید و کل خط حاشیه را پاک می‌کند.
برخی نماها (view)هم حضور ندارند. برای مثال، هیچگونه نمای نقشه‌ از تمام عکس‌های شما با برچسب‌گذاری جغرافیایی که شامل تقریباً تمام عکس‌های موبایل باشد، وجود ندارد. بهرحال، شما یک لوکیشن نقشه در پنل‌های File Info عکس‌های مجزا می‌بینید که با راست کلیک کردن در دسترس قرار می‌گیرد. این لوکیشن نقشه داده‌های EXIF و ابعاد فایل را نشان می‌دهد.
روشی هم برای رتبه‌گذاری عکس‌ها با ستاره یا تگ‌های کلیدواژه‌ای وجود ندارد، گرچه هر دوی این‌ها در File Explorer وجود دارند. شما می‌توانید ابتدا و انتهای کلیپ‌های ویدیویی را در اپ Photos کوتاه کنید و حتی روی آن‌ها طراحی کنید همانطور که می‌توانید روی عکس‌ها این کار را انجام دهید. این قابلیت‌ها به سختی می‌توانند جای قابلیت‌های ویندوز را که دیگر وجود ندارند، از جمله گزینه ویرایش ویدیویی را پر کنند.

 

ویرایش عکس‌ها
ابزار Enhance این اپ در صفحه photo-viewer در دسترس قرار دارد، بدون آن که شما را مجبور کند به ویوی ویرایش بروید. این ابزار معمولاً کنتراست و اشباع را بالا می‌برد و اغلب این کار را برای بهتر شدن تصویر انجام می‌دهد. شما می‌توانید Enhance را تنظیم کنید تا برای تمام عکس‌ها به طور پیش فرض مورد استفاده قرار بگیرد، و اگر از نتیجه راضی نبودید، آن را غیرفعال نمایید. کار این ابزار خوب است و تعادل رنگ سفید را در تصاویری که در فضای بسته گرفته می‌شوند تصحیح می‌کند.
وقتی وارد مد Editمی‌شوید، یک اسلایدر به شما اجازه می‌دهد تا Enhanceخودکار را تنظیم کنید. ۱۵ افکت برای اجرا وجود دارند قدرت هر کدام قابل تنظیم است. ۴ گزینه B&W در میان آن‌ها وجود دارد، با سطوح مختلف کنتراست و وضوح تصویر. این اپ نه تنها به شما امکان تنظیم کنتراست عکس‌ها را می‌دهد بلکه می‌توانید هایلایت‌ها و سایه‌ها را هم تنظیم کنید. ویرایش رنگ هم جزو گزینه‌هاست و همچنین اسلایدر Clarity که وضوح و نقطه سیاه را بالا و پایین می‌برد.
ابزار مایکروسافت فوتوز دیگر شامل ابزار تمرکز- انتخابی ( با نام tilt-shift ) نیست، اما شامل ابزاهای ساده و موثر حذف قرمزی چشم و عیب‌های صورت می‌باشد و اسلایدر Vignette نیزبرای کاهش روشنایی یا کاهش اشباع رنگ حاشیه عکس‌ها در ابزارهایAdjust وجود دارد.
هنگامی که کار ویرایش به پایان رسید، می‌توانید یک کپی از آن را ذخیره یا به جای عکس اصلی قرار دهید. بهرحال، وقتی به جای ویرایش عکس آن را تماشا می‌کنید، گزینه‌ای برای ذخیره عکس با نوع فایل متفاوت در یک محل متفاوت وجود ندارد.

 

PHOTOFIX
ابزارهای ویرایشی مایکروسافت فوتوز میزان روشنایی، هایلایت، سایه، کنتراست، رنگ و غیره را تنظیم می‌کنند

 

اشتراک‌گذاری و خروجی
همانطور که گفتیم، شما می‌توانید آلبوم بسازید و آن‌ها را به صورت گالری‌های آنلاین در OneDrive به اشتراک بگذارید. مایکروسافت فوتوز سرویس چاپ عکس توکار ندارد و اپ‌های ویندوز برای Snapfish ، PhotoAffections ، و Walgreens اهداف اشتراک‌گذاشته شده را در زمان آزمایش ارائه نمی‌‌دهد. سرویس‌های بزرگ Shutterfly،Winkflash، York و RitzPix حتی اپ‌ها را هم ارائه نمی‌دهند. این وضعیت به خصوص با اپل فوتوز در سیستم عامل مک که عکس، کتاب، و چاپ پوستر را از داخل اپ ارائه می‌دهد در تضاد است. البته، با يك بازديد ساده از وبسايت می‌توانید کاری کنید که عکس‌های ویندوز شما با سرویس‌های عنوان شده در بالا چاپ شوند.
گزینه اشترک گذاری نهایی، ارسال آلبوم به Sway است. Sway جز آنلاین آفیس است که با آن می‌توانید یک وبسایت داستان سرایی بسازید. شما می‌توانید عنواین و زیرنویس‌ها را همراه با گزینه‌های طراحی اضافه نمایید. همچنین می‌توانید توییت‌ها و دانلودهای فایل را از فیس‌بوک و OneDrive همراه با کد پنهان اختصاصی اضافه نمایید.

 

نتیجه
برای دیدن، تنظیم و به اشتراک گذاشتن عکس‌های دیجیتالی خود، مایکروسافت فوتوز رایگان در خدمت شماست. بعد از استفاده از برنامه‌های عکس که با منوها و پنل‌ها و ویژگی‌ها لود می‌شوند، استفاده از آن‌ها که ساده و واضح هستند و شما برای تماشا و تغییرات اولیه به آن‌ها نیاز دارید،می‌تواند برایتان لذت بخش باشد. برای افکت‌‌ها و اصلاحات قدرتمندتر شما نیاز به اپلیکیشنی با ویژگی‌های کاملتر همچون CyberLink-Photoshop Elements، Lightroom،یا Photoshop CC دارید. اما برای اکثر کاربران، در اکثر مواقع، مایکروسافت فوتوز یک انتخاب ثابت برای مدیریت، ویرایش و اشتراک‌گذاری عکس هاست.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text