img

احیای حریم خصوصی در ویندوز ۱۰

/
/
/

ویندوز ۱۰ اطلاعات بسیار زیادی را با مایکروسافت به اشتراک میگذارد، اگر به حریم خصوصی بیشتری تمایل دارید در این مقاله خواهید فهمید که چطور میتوانید این اشتراک گذاری را محدود کنید.

شکی در این مسئله وجود ندارد که ویندوز ۱۰ پر از رهگیری داده هاست و به هر نوعی از خدمات آنلاین مایکروسافت متصل است. رد و بدل شدن این مقدار از اطلاعات مزایای قابل ملاحظه ای در خود دارد، مانند یکپارچه سازی OneDrive ویندوز ۱۰ و هوشمندی نشات گرفته از Bing که در دستیار دیجیتالی کورتانا جای دارد، ولی هرکسی از این ایده خوشش نمی‌آید که یک سیستم عامل دائما به دنبال یک «عصای دست» دیجیتالی باشد.
ترش نکنید ! ما اینجاییم تا به شما نشان دهیم چگونه کامپیوتر و اطلاعات‌تان را از ذخیره ابری بیرون بیاورید و به اصل سیلیکونی خود باز گردید (بله ! این اصطلاح را همین الان از خودم ساختم.)
این راهنما به شما نشان خواهد داد که چگونه یکپارچه سازی ویندوز ۱۰ را غیر فعال کنید و در همین حین نکاتی گفته میشود که این خصایص اصلا به چه دردی میخورند، در این صورت شما میتوانید تصمیم بگیرید که برخی از این خصوصیات فعال باشند یا اینکه درب همه آنها را تخته کنید.

 

تبلیغات
یکی از تنظیماتی که شما باید غیرفعال کردن آن را مد نظر داشته باشید تبلیغات مربوط به یکپارچه سازی و ادغام در ویندوز ۱۰ است. برخی از آنها در ویندوز ۸ وجود داشتند اما اگر حالا به تازگی از وجود آنها خبردار شده اید شاید بخواهید آنها را خاموش کنید.
من شخصا مشکلی با دیدن تبلیغاتی که روی وب‌سایت‌ها هستند ندارم چون خرج تمام محتویات رایگان آنلاینی که ما میبینیم از همین راه بدست می‌آید و این موضوع شامل سایت خودمان هم میشود. اما چیزی که با آن مشکل دارم «تبلیغ شخصی سازی» است. من به تبلیغاتی نیاز ندارم که از قرار معلوم طبق سلیقه شخصی من ساخته و پرداخته شدند، آنهم به لطف جاسوسی کوکی‌های کوچکی که گشت و گذار مرا در اینترنت دنبال میکنند. تبلیغات عمومی ای که بر اساس آمارهای وابسته به سایت‌ها و اپلیکشین‌ها کار میکنند به اندازه کافی موی دماغ من میشوند، به همین خاطر ممنون، به تبلیغات دیگری احتیاج ندارم.
خاموش کردن تبلیغات شخصی سازی در ویندوز ۱۰ یک روند دو مرحله ای است. ابتدا به

Setting > Privacy > General

بروید و گزینه

Let apps use my advertising ID for experience across apps

را خاموش کنید. (خاموش کردن این گزینه ID شما را مجددا تنظیم میکند) (همچنین ما دوباره به اینجا بازمیگردیم تا تنظیمات مربوط به حریم شخصی را رو به راه کنیم.)
در مرحله دوم مرورگر اینترنتی خود را باز کنید و به آدرس

microsoft.com/en-us/opt-out

بروید. در آنجا گزینه‌های Personalized ads wherever is use my Microsoft account و personalized ads in this browser را خاموش کنید.

 

نکته : اگر از هر برنامه جانبی ای که جلوی تبلیغات را میگیرد استفاده میکنید بهتر است قبل از رفتن به این سایت و خاموش کردن گزینه دوم آنها را غیرفعال کنید.

کورتانا
دستیار دیجیتالی داخلی مایکروسافت برای یادآوری سریع تنظیمات، رویداد‌های تقویم، ارسال ایمیل‌ها و بسیاری از موارد دیگر کاملا مفید است. اطلاعاتی که کورتانا جمع آوری میکند بسیار شبیه اطلاعاتی است که Google Now جمع آوری میکند و ممکن است شما همزمان آنرا بر روی وسیله اندرویدی خود داشته باشید.
اما اگر خیلی با کورتانا حال نمی‌کنید خاموش کردن آن بسیار ساده است و اگر هیچوقت از کورتانا استفاده نکردید جای نگرانی وجود ندارد چرا که همین حالا نیز خاموش است.
برای بقیه افرادی که میخواهند آنرا خاموش کنند، روی آیکون کورتانا در taskbar کلیک کنید، سپس بر روی آیکون notebook در سمت چپ پنل ظاهر شده کلیک کنید. از گزینه‌های ظاهر شده تنظیمات را انتخاب کنید و گزینه Cortana can give you suggestions , ideas , reminders , alerts & more را خاموش کنید.
با خاموش شدن کورتانا گزینه جدیدی به نام  Search online and include websites  ظاهر میشود و همانطور که نام آن نشان میدهد جستجو‌های مربوط به کامپیوتر شما و نتایج Bing را شامل میشود که فعال یا غیر فعال بودن آن بستگی به میل خودتان دارد.
حالا زمان خوبی است که دوباره به تنظیمات مربوط به حریم شخصی که عقب تر ذکر شد بازگردیم. پس از بازکردن Settings به قسمت

Privacy > Speech , inking and typing

بروید. اینجا تنظیماتی وجود دارد که به کورتانا این اجازه را میدهد تا تمام اطلاعات مورد نیازش درباره شما را برای سرویس رسانی به شما جمع آوری کند. با کلیک بر روی گزینه

Stop getting to know me

به آن خاتمه دهید.
به یاد داشته باشید اینکار تمام اطلاعات جمع آوری شده (توسط کورتانا) در کامپیوتر شما را پاک میکند و همچنین عملکرد فرمان دهی را نیز غیر فعال میکند.
وقتی این کار را انجام دادید روی گزینه Bing and manage personal info for all your devices کلیک کنید. اینجا جایی است که میتوانید تمام اطلاعاتی که سرورهای مایکروسافت درباره شما جمع آوری کرده را تمیز کاری کنید.
پاک کردن این داده‌ها بر روی عملکرد کورتانا و شخصی سازی‌های انجام گرفته توسط شما در دیگر دستگاه هایتان نیز تاثیر خواهد گذاشت. میتوانید صفحه باز شده را بخوانید تا متوجه شوید چه چیزی را ممکن است از دست بدهید و یا اینکه به آخر صفحه بروید و روی clear کلیک کنید.

 

Wi-Fi Sense و شبکه نظیر به نظیر
قابلیت Wi-Fi Sense به طور پیش فرض روشن است اما تا زمانی که مشخصا از آن استفاده نکنید کاری انجام نمیدهد. این قابلیت به شما اجازه میدهد تا دسترسی به یک روتر وای‌فای دارای رمز عبور را به اشتراک بگذارید. رمز‌های عبور در پس زمینه و با اتصال هایی کدگذاری شده به اشتراک گذاشته میشوند و افرادی که شما رمز عبور را با آنها به اشتراک میگذارید هیچوقت رمز عبور را به شکل واقعی نمی‌بیند و نمیتوانند برای شخص دیگری اجازه دسترسی صادر کنند. این ایده از آنجا شکل گرفت که اگر خانواده یا دوستانتان به خانه شما آمدند نیازی به پرسیدن رمز عبور نباشد و به جای آن هر کسی که از ویندوز ۱۰ استفاده میکند و دوست دیجیتالی شماست میتواند به صورت خودکار وارد شبکه شما شود. این کار به شکل قابل توجهی ایمن تر از گفتن رمز عبور است چون به هر حال اگر کسی رمز شما را بداند به راحتی میتواند آنرا به بقیه بگوید.
برای اطمینان یافتن از خاموش شدن و خاموش ماندن قابلیت Wi-Fi Sense در تنظیمات به گزینه Network & Internet > Wi-Fi > Manage Wi-Fi بروید و دو گزینه ای که Connect to suggested Hotspots و Connect to open networks shared by my contacts را خاموش کنید.
بگذریم، ویندوز ۱۰ به طور پیش فرض فایل‌های مربوط به سیستم و بروز رسانی‌های دانلود شده توسط شما را با PC‌های دیگر به اشتراک میگذارد. این شبکه نظیر به نظیر شما را تبدیل به کاربری میکند که ناخواسته شهروند خوب ویندوز شده و به دیگر کاربران کمک میکند که هرچه سریع تر به روز رسانی‌های خود را انجام دهند و در مقابل شما نیز میتوانید از آپدیت دیگران استفاده کنید. مثل این است که شما کاربر BitTorrent باشید.
ولی اگر از کلیت این قضیه خوشتان نمی آید میتوانید با رفتن به تنظیمات و طی مسیر Update & Security > Windows Update > Advanced options چگونگی انجام این آپدیت‌ها را کنترل کنید. گزینه Updates from more than one place به طور پیش فرض روشن است و هم شامل منابع محلی میشود و هم دیگر کامپیوتر‌های موجود در اینترنت را در بر میگیرد. شما همچنین دو انتخاب دیگر نیز دارید، یا برای آپدیت به کامپیوتر‌های محلی متصل شوید و یا اینکه با خاموش کردن شبکه نظیر به نظیر به سرورهای مایکروسافت اکتفا کنید. خاموش کردن این قابلیت در آدرس یاد شده موجود است اما اگر تمایلی در به اشتراک گذاری با PC‌های محلی دارید گزینه اصلی را روشن بگذارید و گزینه PCs on my local network را نیز فعال کنید.

 

OneDrive
اگر علاقه ای به ذخیره اطلاعات تان بر روی سرور‌های ابری مایکروسافت ندارید میتوانید آنرا خاموش کنید تا مزاحمت‌های مربوط به تنظیمات آن متوقف شود. فقط کافیست روی فلش رو به بالا که در سمت راست taskbar است کلیک کنید، سپس با راست کلیک روی آیکون OneDrive تنظیمات را انتخاب کنید و در پنجره ای که تازه باز شده تیک گزینه Start OneDrive automatically when I sign in to windows را بردارید. شما همچنین میتوانید دو گزینه پایینی آن را هم غیر فعال کنید.

بازگشت به تنظیمات
دوباره وقت آن است که به تنظیمات حریم شخصی (Privacy) بازگردیم. اینجا واقعا مرکز کنترل حریم شخصی در ویندوز ۱۰ است اما همه موارد آن اهمیت موضوعاتی که در اینجا گفته میشود را ندارند. موارد مهم در Privacy > General قرار دارند. اینجا شما میتوانید گزینه

Send Microsoft info about how I write to help us improve typing and writing in future

را خاموش کنید. همچنین میتوانید گزینه

Let websites provide locally relevant content by accessing my languge list

را هم غیر فعال کنید.
بعد از رو به راه کردن تنظیمات قسمت General چیزی که در باقی گزینه‌ها میبینید بیشتر مربوط به روش هایی است که برنامه‌های مختلف با استفاده آنها به اطلاعات شما دسترسی پیدا میکنند.
برای هر پنل توضیح مبسوطی وجود دارد. بخش Location به شما اجازه میدهد که به مواردی مانند اینکه برنامه‌ها مکان شما را بدانند تا بتوانند خدماتی مثل پیشبینی آب و هوا و اخبار محلی را در اختیار شما بگذارند تسلط داشته باشید. گزینهLocation کمی غیر معمول است چرا که کاربر و دستگاه میتوانند متغیر باشند. برای خاموش کردن آن در کل کامپیوتر روی دکمه Change کلیک کنید و جهت غیر فعال کردن آن برای کاربر فعلی گزینه Location را خاموش کنید. شما همچنین میتوانید این قابلیت را بر اساس برنامه‌ها با انتخاب گزینه Choose apps that can use yor location  تنظیم کنید.
بعد از تمام شدن کار Location باقی گزینه‌ها نیز روند مشابهی دارند، به شما اجازه میدهند تا مواردی مانند دسترسی به دوربین، میکروفون، لیست مخاطبین و تقویم را در برنامه‌های مختلف کنترل کنید. فقط مراقب باشید نگذارید اهمیت حریم خصوصی روی عملکرد خصوصیات مفید تاثیر منفی بگذارد. برای مثال دسترسی برنامه ای مانند ایمیل به لیست مخاطبین تان توجیح خوبی دارد.

 

مایکروسافت Edge
حتی اگر از مرورگر جدید و مسخره مایکروسافت استفاده میکنید هم شاید بخواهید برای جلوگیری از ارسال اطلاعات تان به مایکروسافت خصوصیاتی مانند یکپارچگی با کورتانا و پیش بینی تایپ آنرا غیر فعال کنید.
مرورگر Edge را باز کنید و روی آیکون منو در گوشه سمت راست کلیک کنید (سه نقطه افقی). به تنظیمات بروید و View Advanced Setting را باز کنید. از اینجا میتوانید Adobe Flash را خاموش کنید و در زیر Privacy and Services نیز میتوانید برای وضعیت برخی از تنظیمات تصمیم گیری کنید.
گزینه‌های پیشرفته مایکروسافت Edge عبارتند از گزینه Offer to save password و Save from entries هر دو به حالت پیش فرض روشن هستند و خصوصیات کارآمدی هستند.
گزینه Have Cortana assist me in Microsoft Edge اجازه میدهد که کورتانا داخل مرورگر شما فعالیت کند، اگر در حال حاضر کورتانا را خاموش کرده اید قطعا نمیخواهید که این گزینه فعال باشد.
گزینه Show search suggestions as I type از خدمات بر مبنای وب مایکروسافت برای پیش بینی و حدس زدن موضوع مورد جستجوی شما و پر کردن آن به صورت خودکار استفاده میکند. مرورگر Chrome و نسخه استاندارد Google Search قابلیت مشابهی دارند به همین دلیل شاید شما آنرا در جای دیگری مزیت محسوب کنید اما قدر آن را ندانید.
گزینه
Use page predication to speed up browsing, improve reading, and make my overall experience better
مشابه گزینه قبلی است و سوابق مرورگر شما را برای مایکروسافت ارسال میکند. به گفته شرکت این خصوصیت با استفاده از مجموع سوابق مرورگر شما پیش بینی میکند که در ادامه قصد باز کردن چه صفحه ای را دارید و با بارگذاری آن در پس زمینه تجربه سریع تری را در مرورگر را فراهم میکند. اگر این مسئله به نظر شما جالب نیست میتوانید آنرا خاموش کنید.
گزینه Help protect me from malicious sites and downloads with SmartScreen filter اجازه میدهد که مایکروسافت سایت‌ها و دانلود‌های مضر را مسدود کند تا از آلوده شدن کامپیوتر شما جلوگیری کند. این ویژگی به به مایکروسافت اجازه میدهد که فهرستی از URL‌های مخرب را برای کامپیوتر شما دانلود کند تا Edge به وسیله آن لیست بتواند آن سایتها را مسدود کند. با فعال بودن SmartScreen هر زمانی که به یک سایت مضر برخوردید به یک صفحه از سایت مایکروسافت راهنمایی میشوید که در آن اطلاعاتی درباره سایت مضر نوشته شده، اگر از من میپرسید فیلتر SmartScreen کاملا سودمند است و ارزش آنرا دارد که فعال باشد.

 

SmartScreen کنترل پنل
در ویندوز ۱۰ سه SmartScreen وجود دارد و دومی در کنترل پنل قرار دارد که جلوی شما برای نصب برنامه‌های احتمالا مخرب بر روی کامپیوتر را میگیرد. این قابلیت برای اولین بار در ویندوز ۸ ظاهر شده بود.
هرچند برای استفاده از این ویژگی شما باید اطلاعات ناشناسی درباره برنامه ای که دانلود و نصب کرده اید را با مایکروسافت به اشتراک بگذارید.
کاربران پیشرفته شاید بخواهند هرچه زودتر این قابلیت را به دلیل مزاحمت هایش غیرفعال کنند اما من به شدت، به کاربران مبتدی و متوسط توصیه میکنم که SmartScreen را همانطور که هست به حال خود رها کنند. برای غیر فعال کردن آن روی منوی استارت راست کلیک کنید و از محتویات آن کنترل پنل را انتخاب کنید. سپس درحالی که حالت category view فعال است گزینه

System and Security > Security and maintenance

را انتخاب کنید. در سمت چپ Windows SmartScreen setting را انتخاب کنید. در پنجره باز شده گزینه

don’t do anything (turn off windows SmartScreen)

را انتخاب کنید.

 

ویندوز ۱۰ و فضای مجازی
در ادامه ما روش هماهنگی تنظیمات شخصی شما بین چندین دستگاه توسط ویندوز ۱۰ را بررسی خواهیم کرد که شامل پس زمینه دسکتاپ، تنظیمات مرورگر اینترنت، رمز‌های عبور ذخیره شده، ارجحیت زبانی، سادگی دسترسی و به اصطلاح «تنظیمات دیگر ویندوز» میشود.
این قابلیت که در صورت استفاده از هر وسیله دارای ویندوز ۱۰ تمام تنظیمات شما بلافاصله اعمال و استفاده میشوند به شدت کاربردی و مفید است ولی اگر شما راغب نباشید تمام این اطلاعات در سرور‌های مایکروسافت نگهداری شوند ساده ترین روش غیر فعال کردن گزینه مربوط به هماهنگی در

Settings > Accounts > Sync your setting

است. اگر میخواهید برخورد ملایم تری داشته باشید گزینه Individual sync settings را فعال کنید.
در آخر بیایید سراغ فیلتر SmartScreen برویم، نسخه ای از فروشگاه ویندوز که قبلا در Settings > Privacy > General دیده بودیم. این قابلیت مانند همتایش در Edge میتواند URL‌های فروشگاه ویندوز را بررسی کند تا اطمینان بیابد برنامه‌های آن مشکوک نباشند. این ویژگی یک معیار امنیتی است و من دلایلی بسیاری برای فعال نگاه داشتن آن دارم اما اگر ترجیح میدهید از آن استفاده نکنید به Privacy > General بروید و گزینه

Turn on SmartScreen Filter to check web content (URLs) that Windows Store apps use

را خاموش کنید.

 

حساب محلی
اینکار در حقیقت مانند این است یک حساب کاربری ویندوز ۷ را با ارتباطات کمی به ذخیره ابری روی کامپیوتر خود بگذارید. در Settings > Accounts > حساب خودتان را انتخاب کنید و آنجا گزینه Sign in with a local account instead را انتخاب کنید سپس راهنمای باز شده را دنبال کنید تا بتوانید از یک حساب محلی روی کامپیوتر خود که به حساب مایکروسافت متصل نیست استفاده کنید. استفاده از یک حساب محلی هنوز به شما اجازه دسترسی به برخی برنامه‌های ساخته شده مخصوص ویندوز ۱۰ مانند ایمیل را میدهد هرچند ممکن است دسترسی تان را به بعضی از برنامه‌ها مانند فروشگاه ویندوز که نیاز به حساب مایکروسافت دارند را از دست بدهید. شما همچنین نمیتوانید تنظیمات تان را به دستگاه‌های دیگر منتقل کنید ولی به هر حال اگر حریم خصوصی برایتان مهم باشد احتمالا این ویژگی را عقب تر خاموش کرده اید.
و حالا همه چیز در دستان شماست، تمام اقداماتی که در جهت خروج از ذخیره ابری نیاز داشتید. مسلما کار زیادی انجام شد اما خبر خوب این است حالا که همه چیز را میدانید چندان سخت به نظر نمیرسند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text