img

سرعت ویندوز ۱۰ را در کامپیوتر های شخصی افزایش دهید…

/
/
/

اگر سرعت کامپیوتر شما به طور آزار دهنده ای کند است شما میتوانید RAM به آن اضافه کنید یا یک حافظه SSD سرعت بالاتر بخرید،که هزینه بردار است.

در این جا ما ۸ روش را به شما پیشنهاد میدهیم که بدون خرج کردن ریالی بتوانید سرعت کامپیوتر خود را افزایش دهید.
هشدار: همیشه باید شرایط را سبک سنگین کنید طبیعتا سرعت بیشتر ،مصرف باتری بیشتری را نیز در ازای ارتقای سرعت ویندوز از چه چیزی بگذرید.بهار گذشته من یک آی پد Miix 310 لنو وا به عنوان یک کامپیوتر جانبی و کوچک تر خریدم.
من فهمیدم که سرعت آن خیلی کند است و این برای من آزار دهنده بود. من برای ارائه این مقاله این دستگاه را مورد بررسی قرار دادم .Miix من هنوز پر سرعت نیست اما خیلی نسبت به قبل سریعتر شده است.

 

۱- راه‌اندازی مجدد کامپیوتر یا ریبوت کردن
اگر کامپیوتر شما به شدت کند است ریبوت کردن را امتحان کنید ، البته که این راه حل کاملا واضحی است اما مردم بیشتر میل به چشم پوشی از واضحات دارند. تنظیمات sleep و hibernate انرژی را ذخیره می‌کنداما فقط یک ریبوت کامل می‌تواند صفحات قدیمی را از حافظه ویندوز پاک کند و یک شروع تازه ای را به ویندوز بدهد.این کار راهر روز انجام بده اگه کامپیوتر شما واقعا کند است.

۲- High performance را فعال کنید.
فرض ویندوز بر این است که شما کامپیوتری با مصرف بهینه انرژی می‌خواهید. اما شما میتوانید از مصرف برق بالاتر برای سریعتر شدن کامپیوتر خود استفاده کنید.
فقط در صورتی از این مورد استفاده کنید که خواهان افزایش قبض برق خود و کاهش کارایی باتری دستگاه خود هستید.
بر روی دکمه start راست کلیک کنید و در منوی باز شده power option را انتخاب کنید. در پنجره ی control panel ،قسمت show additional plans option را پایین می‌کشیم و high performance را انتخاب می‌کنیم.
بعضی کامپیوتر‌های مدل پایین تر مثل Miiix 310 من این گزینه را ندارند.

 

۳- برخی از گزینه‌های ظاهری و نمایشی را به حالت اولیه بر گردانید.
شما برای سرعت بخشیدن به ویندوز می‌توانید برخی از جلوه‌های ویژه ویندوز را خاموش کنید.
سیستم عامل تلاش می‌کند تا صفحه نمایش برای شما چشم نواز باشد. اگر کامپیوتر شما باتری کافی نداشته باشد شما ترجیح می‌دهیداز زیبایی بگذرید تا سرعت بیشتری را به دست بیاورید.
بر روی start راست کلیک کنید System را انتخاب کنید. در کادر سمت چپ پنجره control panel ، Advanced system setting را انتخاب کنید.
در این جا کادر ارتباطی System properties برای شما باز می‌شود که قبلا در تب Advanced با آن مواجه بودید. در کادر Performance بر دکمه ی setting کلیک کنید.( اولین دکمه، از سه دکمه یsettings در این تب)
در این مرحله کادر ارتباطی دیگری باز می‌شود که شما می‌توانید برخی گزینه‌ها رو علامت نزنید یابرای اینکه راحت تر باشید گزینه

Adjust for best performance

را انتخاب کنید.

 

۴- برنامه‌های غیر ضروری که به طور خودکار لود می‌شوند را حذف کنید.
هنگام راه‌اندازی سیستم، برنامه‌های زیادی به طور خودکار لود می‌شوند.
هرکدام از این برنامه‌ها روند راه‌اندازی سیستم را کند می‌کنند. برخی بعد از آن در کند کردن سرعت ویندوز نیز تاثیر دارند. البته همه ی این برنامه‌ها بد نیستند.
برنامه آنتی ویروس شما باید هنگام راه‌اندازی سیستم لود شود و تا زمانی که کامپیوتر شما روشن است تداوم داشته باشد. برنامه‌های دیگری هم در پس زمینه ویندوز باید کار کند، مانند OneDrive که خود به خود لود می‌شود.
اما برخی برنامه‌ها، حتی برنامه‌های خوبی که شما مکررا از آن‌ها استفاده می‌کنید، نیاز نیست همیشه اجرا شوند. شما این برنامه‌ها را حذف نمی‌کنید اما، می‌توانید لود شدن خودکار آن را متوقف کنید.
برای اینکه ببینید چقدر این موقعیت بد است، در قسمت تسک‌بار راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. بر روی تب Startupکلیک کنید.(اگر هیچ تبی در بالای پنجره ندید، در گوشه پایین سمت چپ بر روی more detail کلیک کنید.)
تب Startup همه برنامه‌هایی را که به صورت خودکار لود می‌شوند را نشان می‌دهد.
همچنان که شما لیست را بررسی می‌کنید به این فکر کنید که به کدام برنامه‌ها که مدام در حال اجراست، نیاز ندارید. برای متوقف کردن آن‌ها بر روی نوار برنامه راست کلیک کنید و disable را انتخاب کنید.
اگر از روی اسم برنامه نمی‌فهمید آن چه برنامه‌ای است، بر روی آن راست کلیک کنید و search online را انتخاب کنید تا اطلاعات بیشتری راجع به آن برنامه به دست آورید.

 

۵- متوقف کردن پردازش هایی که نیاز به مصرف بالای پردازشگر دارند.
شاید کامپیوتر شما با فرآیند ضعیفی را پردازش می‌کند، اما منابع زیادی را به کار می‌گیرد. برای فهمیدن این موضوع بر روی taskbar راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید.(اگر در بالای پنجره تبی مشاهده نکردید بر روی more details کلیک کنید.)
در تب processes بر روی عنوان ستون cpu کلیک کنید تا بر اساس مصرف پردازنده مرتب شود. آیتم‌های بالایی آن هایی هستند که انرژی زیادی از cpu می‌گیرند.(اگر پردازش‌های بالایی همه مصرف ۰% را نشان می‌دهد،پردازش‌ها اشتباه مرتب شده‌اند، دوباره روی عنوان آن ستون کلیک کنید)
پردازش‌های بالا لزوما برنامه هایی نیستند که مصرف پردازشگر را بالا می‌برند. بعضی نرم افزار‌های بزرگ ارزش گردش CPU را دارد. یک راه برای مدیریت این برنا مه‌ها این است که وقتی کار شما با آن برنامه تمام شد آن را ببندید،راه دیگر این که برنامه ای سبک تر جایگزین آن کنیم.
شما می‌توانید از داخل صفحه ی Task Manager، یک پردازش را ببندید به این ترتیب که آن پردازش را انتخاب و بر روی End task کلیک کنیدو تصمیم خود را تایید کنید. اما اگر نشد، بر روی عنوان ستون Memory کلیک کنید و دوباره تکرار کنید.

۶- غیرفعال کردن search indexing
وقتی کلمه‌ای را از میان همه فایل‌های Document Library سرچ می‌کنید نتیجه تقریبا سریع می‌آید، این فوق‌العاده است اما با بهای سنگینی به دست می‌آید.
وقتی شما سرچ نمی کنید indexing باید آن جستجو‌های سریع را ایجاد کند و همین سرعت ویندوز را کاهش می‌دهد. برای خاموش کردن همه ی indexing ،Windows Explorer را باز کنید بر روی درایو C راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. در تب General تیک گزینه

Allow files on this drive to have content indexed in addition to file properties

را بردارید. در کادر هشداری که می‌آید

Apply changes to drive C:/ subfolders and files

را انتخاب کنید.
ویندوز برای خاموش کردن indexing به مقداری زمان نیاز دارد.بلند شوید و قدمی بزنید این برای شما خوب است.
گزینه دیگری برای خاموش کردن بعضی indexing ‌ها است اما نه همه ی آن ها.
در فیلد Cortana بنویسید indexing. Indexing Option را انتخاب کنید و در گوشه پایین سمت چپ کادر ارتباطی که می‌آید بر دکمه Modify کلیک کنید.کادر ارتباطی دیگری با دو بخش باز می‌شود که البته گیج کننده است. از بخش پایین کادر ارتباطی شروع کن Summary of selected locations.
روی هرکدام از این گزینه‌ها کلیک کنید بخش بالایی تغییر خواهد کرد، Change selected locations.
اگر تیک آیتم هایی که در بخش بالایی هست را بردارید indexing‌ها در آن مکان‌های خاص متوقف خواهد شد.

 

۷- غیرفعال کردن Windows tips
ویندوز ۱۰ گاها نکانی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بهتر بتوانید از عملکرد سیستم
بهره مند شوید. مشکل این جاست که ویندوز برای اینکه ببیند به چه نکاتی نیاز دارید به این توجه می‌کند که چقدر از کامپیوترتان استفاده می‌کنید.
برای خاموش کردن آن به start_>settings بروید و بعد system را انتخاب کنید سپس در کادر سمت چپ Notifications & actions را انتخاب کنید و گزینه

Get tips, tricks, and suggestions as you use Windows

را خاموش کنید. شاید شما بخواهید هشدارهای دیگر را بررسی و بعضی آن‌ها رانیزخاموش کنید.
من فکر نمی کنم ما بقی هشدارها موجب کندی کامپیوتر باشند اما می‌توانند آزار دهنده باشند.

 

۸- درایو داخلی خود را پاک کنید.
اگر حجم حافظه ی داخلی شما تقریبا پر است، فرقی نمیکند حافظه ی یک هارد درایو باشد یا یک حافظه ی SSD، این می‌تواند باعث کندی ویندوز شود.اما اگر درایو شما فضای خالی زیادی دارد، از این قسمت بگذرید.
با ابزار Disk Cleanup ویندوز ،شروع کنید. در فیلد Cortana بنویسید disk و Disk Cleanup را انتخاب کنید و صبر کنید تا Disk Cleanup درایو شما را بررسی کند. بر دکمه

Clean up system files

کلیک کنید (الان شما به به یک administrator password نیاز دارید.) سپس منتظر باشید تا دوباره ویندوز بررسی کند. بعد شما گزینه‌ها رو نگاه کنید اگر گزینه ای تحت این عنوان دیدید

Pervious Windows installation(s)

شانس آوردید.
با بررسی و ok کردن آن شما فضای زیادی راخالی خواهید کرد. آیتم‌های دیگر راهم می‌توانید برای خلاصی از فضای پر شده بررسی کنید.
کار دیگری که شما می‌توانید در این راستا انجام دهید حذف نصب کردن برنامه هایی است که خیلی وقت است از آن‌ها استفاده نکرده اید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text