img

راه‌اندازی یک سرور تمام عیار OwnCloud

/
/
/

پشتیبان‌گیریِ ابری و همگام‌سازی(sync) راهی فوق‌العاده برای اطمینان از ایمن ماندن داده‌ها، و همین‌طور در دسترس بودنشان از طریق دستگاه‌های مختلف می‌باشد. اما شما حق دارید که دوست نداشته باشید یک شرکتِ ثالث وظیفه‌ی مراقبت از داده‌های شما را به عهده بگیرد شاید هزینه‌ی آن زیاد است، شاید به متودهای رمزنگاریِ آنها اعتماد ندارید، و یا شاید ترجیح می‌دهید که قلمروِ همگام‌سازی فقط به شبکه‌ی خودتان محدود شود.
چاره‌ی داشتن یک فضای ابرِیِ شخصی و سود بردن از آن، OwnCloud می‌باشد. طرز کارِ OwnCloud دقیقا شبیه اغلبِ عرضه‌کنندگانِ همگام‌سازیِ ابری(cloud sync) می‌باشد، با این تفاوت که داده‌های شما به صورت محلی(local) ذخیره می‌شود، بنابراین تنها محدودیتِ پیشِ روی شما، اندازه‌ی هارد دیسکِ سِرورتان می‌باشد. OwnCloud همچنین به صورت پیش فرض بر روی شبکه‌ی محلیِ شما محدود شده است همانگونه که بعدا توضیح خواهیم داد شما می‌توانید آن را آزاد کنید، اما اگر تمایلی به این کار نداشته باشید، می‌توانید آن را به همین صورت پیش‌فرض، یا محدود شده نگهدارید.
دشوارترینِ قسمتِ OwnCloud نصب آن است، که اصلا دلیل نوشتن این مقاله هم این موضوع بوده است! اگر شما از یک درایو ذخیره‌سازیِ متصل به شبکه، که برنامه‌ی OwnCloud بر روی آن نصب شده باشد برخوردار هستید، می‌توانید از قسمت دشوار نصب کردن عبور کرده(به تفصیل در شماره‌ی ۱۳۰ توضیح داده شده است) و به یادگیریِ پیکربندی و استفاده از OwnCloud بپردازید، تا مطمئن شوید که داده‌های شما از ایمنی، همگام‌سازی و پشتیبانی برخوردار هستند. به خواندن ادامه دهید تا هر آنچه که لازم است بدانید را، بدانید.

۱-نصب کردن OwnCloud
بدیهی است که اولین گام، نصب OwnCloud می‌باشد. اگر شما از یک سرورِ مبتنی بر Linux استفاده می‌کنید، owncloud را از www.owncloud.org دانلود کنید؛ اگر قصد دارید آن را بر روی حافظه‎‌ی متصل به شبکه‌(NAS) نصب کنید، به سایت NAS مورد نظر مراجعه کنید، یا مدل آن را به همراه OwnCloud جست و جو کرده، تا از وجود یا عدم وجود برنامه‌ی نوشته شده توسط جامعه‌ی استفاده کنندگان NAS خود، آگاه شوید، سپس با پیروی از راهنمای نصب، آن را نصب نمایید، معمولا، برای انجام این کار تنها لازم است بر روی آیکون OwnCloud یا بسته‌ی دانلود شده کلیک کرده، و سپس آن را به NAS انتقال دهید، بعد از این کار، NAS خودش جور زحمت نصب را برای شما می‌کشد.
اگر شما صاحب یک QNAP هستید، مجبورید که با OwnCloud 8.0.4 به کار خود ادامه دهید، مگر اینکه حوصله‌ی انجام یکسری کارهای نه چندان آسان را داشته باشید، یا باید به پایگاه داده‌ای ابتدایی قناعت کنید(که همانگونه که خواهید دید، عملی نخواهد بود).

 

۲- پیکربندیِ MYSQL
قبل از اجرای OwnCloud برای نخستین بار، شما بایستی پایگاهِ داده‌ی MySQL را نصب کنید، زیرا که OwnCloud به آن نیاز دارد. OwnCloud به صورت درون-ساخت، قابلیت پشتیبانی از SQLite را دارد، اما طبق گفته‌ی سازندگانش، این موضوع خیلی کاربردی نبوده، و با هیچ گیرنده‌ی دسکتاپی نیز کار نمی‌کند، بنابراین شما بایستی دست به ارتقاء بزنید. هر OwnCloud سروری که از NAS پشتیبانی می‌کند، اگر واقعا به درد بخور باشد، بایستی به شما اجازه‌ی دسترسی به برنامه‌ی phpMyAdmin(یا چیزی مشابه) را بدهد، تا شما بتوانید پایگاه داده‌ی تازه‌ی خود را پیکربندی کنید.
در صورت لزوم، phpMyAdmin را از طریق اینترنت نصب کنید، سپس برنامه را انتخاب کرده، و بر روی “Configure” یا “Open” کلیک کرده، تا آن را در صفحه‌ی مرورگرِ جداگانه‌ای باز کنید. سپس شما بایستی به عنوان کاربر root به phpAdmin وارد شوید، اگر بار اول است که می‌خواهید وارد شوید، از “root” به عنوان نام کاربری استفاده کنید، و قسمت رمز عبور را خالی بگذارید. زمانی که وارد شدید، بر روی “Change password” که در زیر “General settings” قرار دارد کلیک کرده، تا حساب خود را با اختصاص یک رمز عبور مطمئن، ایمن سازید از دکمه‌ی “Generate password” استفاده کنید، سپاس رمزعبورِ ایجاد شده را کپی کرده در برنامه‌ی مدیریت رمزِعبورِ خود ذخیره کنید(مثلا برنامه‌ای چون LastPass).

 

۳- ایجاد و وصل شدن به پایگاه‌ِ داده
تبِ “User acconts” را بالای صفحه انتخاب کنید. بر روی “Add User Account” کلیک کرده، تا یک کاربر جدید ایجاد شود، مثلا، “owncloud”
“Host name” را به “Local” تغییر دهید، و بعد با کلیک روی “Generate” یک رمزِعبور مطمئن ایجاد کنید{تصویر A} (این رمز عبور را یادداشت کنید، یا آن را در برنامه‌ی مدیریت رمزهای عبور خود، ذخیره نمایید.)
“Create database with the same name and grant all privileges”
را چک کنید، سپس به پایین صفحه آمده، بر روی “Go” کلیک نمایید.
هنگامی که این کارها تمام شد، به تبِ “Database” بروید تا از ساخته شدنِ پایگاهِ داده‌ی OwnCloud اطمینان حاصل کنید. بر روی “Check privileges” که کنار آن قرار دارد کلیک کرده، تا ببینید آیا ورودی برای نام کاربری شما وجود دارد، چیزی که بایستی ببینید “localhost” برای
“Host name”، “database-specific”
برای “Type”می باشد و اینکه تمامیِ اختیارات بایستی به شما محول گردیده باشد(اما پذیرفتن اختیارات جدید مقدور نباشد). زمانی که از صحت این مسائل مطمعن شدید، پنجره‌ی phpMyAdmin را ببندید.

 

۴- آخرین مرحله‌ی پیکربندیِ owncloud
به مرکز برنامه‌ی NAS خود بازگردید، OwnCloud را پیدا کنید، و بر روی “open” کلیک نمایید. ابتدا یک حساب مدیر (administrator) برای پیکربندیِ OwnCloud درست کنید، نام کاربری و رمزعبوری که می‌سازید، حتما بایستی با نام عبور و رمزعبور MySQL که قبلا ساخته‌اید یکسان باشد. هنگامی که وارد شدید، بر روی منوی “Storage & database” کلیک کنید، و از طوماری که باز می‌شود، “MySQL/MariaDB” را انتخاب کنید. نام کاربری و رمزعبورِ MySQL خود را دوباره وارد کنید، سپس نام کاربریِ MySQL را در جای خالیِ “Database name” نیز بنویسید ، و “localhost” را به “۱۲۷٫۰٫۰٫۱:۱۲۳۴۵” تغییر دهید، البته شما بایستی به جای ۱۲۳۴۵، شماره‌ی port که در نوار آدرس و در کنار آدرسِ IP مربوط به NAS می‌باشد را وارد کنید. بر روی “Finish setup” کلیک نمایید.

 

۵- ایجاد حسابِ کاربری
بعد از وقفه‌ای کوتاه، صفحه‌ی اصلیِ OwnCloud ظاهر می‌شود، که پیوندهای(links) لازم برای به دست آوردنِ گیرنده‌های(clients) دسکتاپ و موبایل را در بر دارد. علاوه بر این پیوندها، راهنمایی‌هایی برای همگام‌سازیِ تقویم و لیست تماس های گوشی شما نیز وجود دارد. بر روی دکمه‌ close کلیک کنید. خواهید دید که لیست کوچکی از فایل‌ها و پوشه‌ها برای کاربرِ فعلی ایجاد شده است، این کاربر، کاربرِ مدیر(Administrator) محسوب می‌گردد. اجازه دهید یک حساب اختصاصی برای خودتان درست کنیم: بر روی پیکانی که به سمت پایین اشاره دارد، و در کنار نام کاربری شما در گوشه‌ی بالایی سمت راست می‌باشد، کلیک کرده، سپس “Users” را انتخاب کنید.
اکنون یک نام‌کاربریِ و رمزِ‌عبورِ به یاد ماندنی‌تر را در جاهای خالی بنویسید، شما می‌توانید در صورت تمایل با کلیک کردن برروی “Groups” و تیک زدن گزینه‌ی “Admin”، عضوی از اعضای گروهِ مدیران شوید {تصویر C}، با این حال، برای بهره‌مندی از حداکثر امنیت ممکن، بهتر است مدیریت OwnCloud را به کاربرِ “master” بسپارید. از همه اینها گذشته، استفاده از یک رمزِعبور مطمئن، مهمترین چیزی است که بایستی در نظر داشته باشید. بر روی “Create” کلیک کنید.

 

۶- افزودنِ کاربران بیشتر- در صورت لزوم
اگر چنانچه در نظر دارید فضایِ ابری خصوصی خود را با سایر اعضای خانواده به اشتراک بگذارید، حساب‌های کاربریِ آنها را بسازید، اما هیچ کدام را کاربرِ مدیر نکنید. اگر قصد دارید اختیارات متفاوتی را به اعضای مختلف بدهید، بر روی “Add Groups” کلیک کرده، تا گروه‌هایی را برای گنجاندن افراد مختلف ایجاد نمایید. توجه ویژه‌ای به منوی “Quota” داشته باشید، این منو شما را قادر می‌سازد تا سهم کاربران را برای ذخیره‌سازیِ اطلاعات روی OwnCloud، به دلخواه خودتان محدود سازید، که چنانچه حافظه‌ی NAS خیلی بزرگی ندارید، مسئله‌ی حائز اهمیتی است. گزینه‌های پیشِ‌روی شما برای محدود کردنِ کاربران، شامل: نامحدود، ۱ گیگ، ۵ گیگ و ۱۰ گیگ می‌شود، و علاوه بر اینها دست شما برای ایجاد محدودیتی دلخواه بر مبنای گیگابایت نیز، باز می‌باشد. درباره فضای ذخیره‌سازیِ خود، و اینکه چقدر می‌خواهید به هر کاربر فضا اختصاص دهید، فکر کنید، اختصاص ۵۰ گیگابایت فضا برای اغلب کاربران کافی، و حتی بیشتر از کافی به نظر می‌رسد.

 

۷- انجام کمی تغییرات اولیه
قبل از آنکه به ایجاد حسابِ کابریِ شما بپردازیم، اجازه دهید در تنظیمات دست به کمی تغییر بزنیم. بر روی نام‌ِ کاربریِ حساب، در گوشه‌ی سمت راست کلیک کنید، و Admin را انتخاب کنید. در میان گزینه‌های ظاهر شده به دلخواه خود دست به تغییرات بزنید، شما می‌توانید کاربران را در به اشتراک گذاری، به همین سرورِ OwnCloud محدود کنید، و علاوه بر این، این اختیار را نیز دارید که کاربران را مجبور سازید، که فقط با گروه خودشان به رد و بدل کردنِ داده بپردازند.
ما به شدت توصیه می‌کنیم که گزینه‌های “EnforceHTTPS” را حتما تیک بزنید، تا از امن بودن اتصال‌ها اطمینان حاصل شود.{تصویر D}. در جریان باشید که NAS یا سرورِ شما باستی واجدِ یک گواهیِ لایه‌ی سوکت‌های امن(SSL) باشد، توجه داشته باشید که امنیت درون-ساختِ OwnCloud آنچنان بی نقص نمی‌باشد، مخصوصا در نسخه‌های قدیمی تر، اما تا ابد اینگونه نخواهد ماند، و این موضوع بهبود پیدا خواهد کرد.

 

۸- سوئیچ کردن به کاربرِ جدید
بر روی منوی نامِ کاربری در گوشه‌ سمت راست کلیک کرده، و “Log out” را انتخاب کنید. با حساب کاربری جدیدی که تازه ساخته‌اید وارد شوید تا به پوشه‌ی ابریِ شخصی خودتان دست یابید – هر زمان که بخواهید می‌توانید به طور مستقیم به اینجا فایل‌های جدید آپلود کنید، یا فایل‌ها یا پوشه‌های حاضر را حذف نمایید، اگرچه در اغلبِ موارد شما از گیرنده‌ی نصب شده روی رایانه‌ی خود دست به چنین اقداماتی خواهید زد. گزینه‌هایی به منظور ترجیح بندیِ فایل‌ها و پوشه‌ها، و همین به اشتراک گذاری آنها با دیگران، در سمت چپ قابل رویت می‌باشند. یک فایل را در لیست انتخاب نمایید، به دنبال این کار انتخاب‌هایی برای دانلود و اشتراک گذاری فایل در برابر شما ظاهر خواهد شد{تصویر E}. دیگر اختیاری که OwnCloud به شما می‌دهد، آزادی در ذخیره‌ی چندین نسخه از یک فایل می‌باشد، که شما را قادر می‌سازد در صورت لزوم به نسخه‌ای قدیمی تر از فایل رجوع کنید.

 

۹- تنظیمات گیرنده‌ نصب شده روی رایانه
اگر تا به الان OwnCloud را بر روی رایانه‌ی رومیزیِ یا لپ تاپ خود نصب نکرده‌اید، همین الان این کار را انجام دهید. نصب OwnCloud بر روی سیستم عامل‌های مختلف فرآیندی مشابه دارد، اما ما در اینجا تمرکز خود را روی نسخه‌ی ویندوز می‌گذاریم. هنگامی که OwnCloud را برای بار نخست اجرا کنید، از شما درخواست می‌شود که به سرورِ خودتان متصل شوید{تصویر F} از خط زیر برای این منظور استفاده کنید:
https://192.168.0.2:8081/owncloud
آدرس IP مربوط به NAS و شماره‌ی پورتی که به OwnCloud خودتان الحاق شده است را با آنچه که در بالا می‌بینید جایگزین کنید. و حتما از https// بود اتصال مطمئن شوید. بر روی “Next” کلیک کنید. پیامی در برابرتان ظاهر می‌گردد که درباره‌ی یک گواهیِ غیرقابل اعتماد می‌باشد، پس از صحت آن اطمینان حاصل کنید، گزینه‌ی “Trust this certificate anyway” را تیک بزنید، و بر روی “OK” کلیک کنید. نام‌کاربری و رمزِعبور خودتان را وارد کرده، و بر روی “Next” کلیک کنید.

 

۱۰- زمان همگام‌سازی است
تنظیمات همگام‌سازی خود را انتخاب کنید – بر روی پوشه‌ی داده‌‌ی کاربر کلیک کرده، تا مکان دیگری را انتخاب کنید. اگر پوشه‌ی مذبور از قبل حاوی اطلاعات باشد، حتما “Keep local data” را انتخاب کنید، تا با سرور شما همگام شود. شما می‌توانید همه‌ی محتویات سرور را همگام‌سازی کنید، و یا فقط بخشی از آنها را برای همگام‌سازی انتخاب نمایید{تصویر G}؛ شما همچنین می‌توانید انتخاب کنید که اگر فایلی بیش از ۵۰۰ مگابایت(حجم پیش فرض) حجم داشته باشد، قبل از همگام‌سازی به شما اطلاع داده شود. هنگامی که از تنظیمات خود راضی بودید، بر روی “Connect” کلیک کنید، تا OwnCloud همگام سازی را آغاز نماید. دو دکمه هستند که به شما امکان دسترسی به OwnCloud را از طریق مرورگرتان یا پوشه‌ی محلی که در حال همگام‌سازی آن هستید را می‌دهد، اما شما می‌توانید آنها را نادیده بگیرید؛ بر روی “Finish” کلیک کنید.

 

۱۱-رصد کردنِ پیشرفت
بر روی دکمه‌ی “^” که کنار محوطه‌ی هشدارهای نوارابزار قرار دارد کلیک کنید، اکنون می‌بینید که آیکون OwnCloud که به شکل یک ابر می‌باشد در آنجا حاضر است. بر روی آن کلیک کنید تا پنجره‌ی وضعیتِ OwnCloud باز شود، جایی که شما می‌توانید با استفاده از دکمه‌ها، وضعیت پیشرفت همگام‌سازی فایل‌های خود را نظاره کنید. بر روی نام‌کاربریِ خود کلیک کرده، تا یک دید کلی از پوشه‌های آپلود شده داشته باشید و بتوانید آنها را مرور کنید( شما حتی می‌توانید از همین جا پوشه‌های دلخواه خود را جهت همگام شدن انتخاب نمایید). لینکی نیز جهت دسترسی به صفحه‌ی پیکربندیِ مرورگر برای OwnCloud موجود می‌باشد.
دکمه‌ی “Activity” شما را قادر می‌سازد تا یک دیدِ کلی از فعالیت داشته باشید، از “Sync Protocol” برای بررسی آخرین تغییرات استفاده کنید، و در کنار آن می‌توانید از “Not Synched” برای دیدنِ لیستی از فایل‌های حاضر در صف انتظار برای آپلود، یا دانلود شدن استفاده کنید.
دکمه‌ی “General”، تنظیماتِ گیرنده را در دسترس شما قرار می‌دهد، مانند فعال کردن هشدار به رایانه، یا اجرا شدن خودکارِ OwnCloud هنگام بالا آمدنِ ویندوز. از تب “Network” برای اعمال محدودیتِ پهنای باند برای سرعت دانلود و آپلود استفاده کنید. توصیه‌ی ما این است که هیچ محدودیت سرعتی را برای نخستین همگام‌سازی اعمال نکنید، مخصوصا اگر حجیم زیادی از داده را می‌خواهید به سرورِ OwnCloud آپلود کنید.
فراموش نکنید که می‌توانید گیرنده‌ی OwnCloud را بر روی لپ تاپ یا دسکتاپ خود نصب کنید. مراحل ۹ تا ۱۱ را تکرار کرده، و به سرعت امکان همگام کردن میان تمامیِ کامپیوترهای شما برقرار می‌شود، که پشتیبانی گیری از این داده‌ها بر روی سرور یا NAS شما انجام خواهد گرفت.

 

۱۲-افزایش حوزه‌ی دسترسی
در وضعیتِ کنونی، یک سرورِ OwnCloud محلی، تنها از طریق شبکه‌ی خانگی شما در دسترس می‌باشد. این از نقطه نظر امنیتی چیزِ خوبی است، اما ممکن است شما بخواهید در مواقعی که خارج از منزل هستید نیز به داده‌های خود دسترسی داشته یا آنها را همگام کنید. برای نیل به این مقصود، شما باید در یک سرویسِ سامانه‌ی نامِ دامنه‌ی پویا(DDNS) نیاز دارید. سازنده‌ی NAS شما ممکن است اینچنین سرویسی را به شما پیشنهاد دهد(کاربرانِ QNAP می‌توانند از myQNAP برای مثال استفاده کنند، یا اینکه می‌توانید در یک خدمات دهنده‌ی ثالث عضو شوید که از رهیابِ(router) شما پشتیبانی می‌کند. مثلا www.no-ip.com می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. اگر شما از سرویس ثالث استفاده نمایید، نیاز است که رهیاب خود را به منظور دسترسی از راه دور پیکربندی کنید، در صورت امکان، سیستم را ملزم کنید که تنها از اتصالات امن استفاده کرده، و رمزِ‌عبور رهیاب را به رمزی مطمئن‌تر تغییر دهید. همچنین به فکر تقویتِ حفاظتِ NAS خود نیز باشید، برای مثال، اصل آزماییِ دو‌سویه را فعال کنید تا از دخول هکرهای گذری جلوگیری نمایید.

 

۱۳-پیکربندیِ DDNS به عنوانِ دامنه‌ی قابل اعتماد
هنگامی که در حال تنظیم رهیاب خود هستید، مرورگرِ وب خود را باز کرده و

https://yourname.ddns.net:8081/owncloud/

را تایپ کنید. البته شما باید آدرسِ DDNS خود را با “yourname.ddns.net”، و “۸۰۸۱” را با پورتی که از طریق آن به صورت محلی به سرورِ OwnCloud متصل شده‌اید جایگزین کنید. پیامی به شما نشان داده خواهد شد، که می‌گوید: شما سعی کرده‌اید از طریق یک دامنه‌ی ناآشنا به OwnCloud دسترسی پیدا کنید، کلیک بر روی

“Add ‘yourname.ddns.net’ as a trusted domain.”

را امتحان کنید. اگر این کار جواب داد، اکنون می‌توانید به سرورِ OwnCloud خود از طریق وب دسترسی داشته باشید، یا اینکه یک اتصال جداگانه در OwnCloud خود برای آدرسِ DDNS درست کنید.
اگر شیوه‌ی مذکور عملی نبود، شما مجبورید که فایل config.php از OwnCloud را به صورت دستی دستکاری کنید.
اگر شما می‌توانید به این فایل از از طریق مدیریت فایلِ NAS دست پیدا کنید(به عنوان مثال در درایو‌های QNAP، شما می‌توانید فایل مذکور را در زیر Web\owncloud\config پیدا کنید).
فایل config.php را در هارد‌دیسکِ خودتان ذخیره کنید، سپس یک کپی از فایل اصلی تهیه کرده، و آن را config-old.php نام نهانید. config.php را با ویرایشگرِ متن خود باز کرده، و قسمت “trusted domains” را بیابید، و خطِ زیر را به array() اضافه کنید:

۱ => ‘yourname.ddns.net’

فایل را ذخیره کرده، سپس آن را به دایرکتوریِ config بازگردانید. NAS خود را ریبوت کنید و یا OwnCloud را متوقف کرده، و آن را مجددا اجرا کنید تا دسترسی از راه برای شما میسر گردد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text