img

بررسی تخصصی Samsung Galaxy Note 8

/
/
/

Galaxy S8+ را که دیده‌اید، حالا به آن یک جفت دوربین و یک قلم هوشمند اضافه کنید، نتیجه می‌شود Galaxy Note8! این محصول ابداعِ خاصی محسوب نمی‌شود، ولی بهترین تلاش سامسونگ برای ساخت یک گوشی است که تا به حال به بازار عرضه شده است.
در عرضه‌ی این گوشی زرنگی و تلاش سامسونگ قابل ستایش است. چرا؟ چون سامسونگ همه‌ی تلاش خود را مبذول داشته تا این گوشی را هر چه بیشتر به galaxy S8+(شاهکاری که هر علاقه‌مند به اندرویدی را مجذوب خود می‌کند) شبیه سازد، تا بدین ترتیب مزه‌ی گسِ تجربه‌ی ناموفق Galaxy Note 7( گوشی که علاقه‌مندان به اندروید، ترجیح می‌دهند توی یک گاوصندوق ضد آتش نگهداریش کنند، تا اینکه با خودشون حملش کنند!) را از اذهان مشتریان پاک کند.
از مزاح و شوخی گذشته، با داشتن یک نمایشگر ۶٫۳ اینچیِ خمیده در کناره‌ها، که از لبه‌های بسیار نازکی نیز برخوردار است، Note8 را می‌توان همچون همزادی برای S8+ دانست. صفحه نمایش Note8 مانند همزادش از نسبتِ ابعاد ۲:۱ بهره‌مند بوده، که فضای باز و فراخی را در اختیار می‌گذارد؛ بدون اینکه ضخیم یا حجیم باشد، و ناگفته نماند تنها شاهد ۰٫۱ اینچ، افزایش سایز در این نمایشگر هستیم. این گوشی دارای دو عدد دوربین در پشت، و یک قلم S می‌باشد، که تمام چیزهایی هستند که میان Note8 و S8+(که کمتر کاربردهای خلاقیت محور و کاری دارد) از لحاظِ ظاهری تفاوت ایجاد می‌کنند.
اینجا هم دقیقا مثل S8 و S8+ شاهد قرارگیریِ حسگر اثر انگشت در پشتِ گوشی هستیم، که طبق معمول خوشایند نیست، چون در محدوده‌ی دوربین قرار داشته و سبب بر جای ماندن اثر انگشت بر روی لنز دوربین می‌گردد، چیز که مسلما مطلوب شما نخواهد بود. با این وجود، قرارگیریِ حسگرِ اثر انگشت، چیزی نیست که یک خریدار S8 را از خرید خود منصرف سازد، پس چرا همین روند که موفقیت آمیز هم بوده، ادامه پیدا نکند؟ همانگونه که سامسونگ در نشست خبریِ معرفیِ Note8 به گوشِ ما رسانید، S8 و S8+، در بازیابیِ اعتبار خدشه دار شده‌ی سامسونگ در اثر رسوایی ایجاد شده به دلیل باطریِ Note 7، نقش موثری ایفا کرده‌اند. در واقع، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که Note 8 ایمن‌ترین گوشی ساخته شده بر روی کره‌ی زمین می‌باشد!
در حالِ حاضر، سامسونگ تمامیِ گوشی‌های خود را از کنترل ایمنیِ هشت مرحله‌ای می‌گذراند، که از همه بیشتر، بر روی عیب‌یابیِ نقصی مشابه باطریِ Note 7 دقت می‌کند. پس خیالتان راحت باشد، چون اگر سامسونگ بخواهد برای بار سوم، گوشی‌های خود را به دلیل نقص در باطری پس بگیرد، رسوایی پدید آمده حکم مرگ را برای این شرکت خواهد داشت.
من تنها حدود یک ساعت را با Note 8 گذراندم، و ماحصل این یک ساعت در یک سوال خلاصه می‌شود: چرا S8+ را بخرم، وقتی می‌توانم صاحب یک Note8 باشم؟ این فبلت(phablet) پرچم دارِ جدید، تمامیِ مزایای S8+ را دارا بوده، و علاوه بر این واجدِ ویژگی‌هایی است که شما را متقاعد به استفاده از گوشیتان می‌کند، تا خلاق باشید، و فقط مصرف کننده‌ای منفعل نمانید. اجازه دهید به بررسیِ نقاطِ عطفِ این گوشی بپردازیم.

 

App Pair، اجرا کننده‌ی همزمانِ دو برنامه
گاهی اوقات این ویژگی‌های کوچک هستند که بزرگ‌ترینِ تاثیرات را برجای می‌گذارند. به عنوان مثال، بنده فلواقع شیفته‌ی امکانِ جدیدی به نام App Pair شدم، که جایگاه آن بر روی لبه‌ی صفحه قرار می‌باشد. در Note8، شما می‌توانید جفت‌هایی از برنامه‌ها را بسازید، و هنگامی که بر روی یکی از این دو برنامه‌ی جفت شده کلیک کنید، هر دو برنامه‌ در دو پنجره‌ی مجزا بصورت همزمان اجرا می‌شوند. به عنوان مثال، شما می‌توانید شماره‌گیر و تقویم را با هم جفت کنید(که در موارد خلاقانه و تولید محتوا کاری مفید می‌باشد)، یا Twitter را با یک برنامه‌ی پخش مستقیم ویدئو جفت کنید(اینگونه می‌توانید به صورت زنده یک رسوایی سیاسی را که بصورت زنده در حال تماشا هستید را فوری توئیت کنید).

قلمِ S و یادداشت‌های صفحه‌ی خاموش
این سری از گوشی‌ها، بدون قلم S اصلا Note به حساب نمی‌آیند، و Note8 از قلمی بهتر سود می‌برد، که از نوکی ۰٫۷ میلیمتری و دقیق‌تر برخوردار بوده، که واجد کاربردهای جدیدی نیز می‌باشد.
به عنوان اولین مثال، قلمِ S جدید، تمامِ فرمان‌های هوایی(air command) را که من از آنها در Galaxy Tab S3 خود استفاده می‌کردم را در آستینِ خود دارد، که یکی از آنها ابزاری است که ساختِ GIFهای متحرک از ویدئوهای YouTubeبصورت مستقیم را ممکن می‌سازد. از آنجایی که بیش از پیش کودکان اوقات خود را با گوشی‌هایشان می‌گذرانند، بنده ازهر نوع ویژگی که تلفن همراه را به وسیله‌ای مولد خلاقیت بدل سازد، استقبال می‌کنم.
قلمِ S جدید از ۴۰۹۶ سطحِ حساسیت به فشار برخوردار است(دقیقا مثل مدل‌های قبلی)، و برای برنامه‌های خلاقیت گرایی مثل Recolor(یک کتاب رنگ‌آمیزی برای بزرگسالان می‌باشد) و Adobe Illustrator Draw بهینه‌سازی شده است. به نظر می‌رسد بایستی Samsung را به جای Apple سلطان هنرهای زیبا و تولید محتوا در قلمرو گوشی‌ها بپنداریم.
همچنین قلمِ S یک امکان جدید Live Message را با خود دارد، که برنامه‌های پیام رسان متعددی از آن پشتیبانی می‌کنند. کافی است Live Message را از Air Command انتخاب کرده، یادداشتی را با دست خود و با استفاده از قلم نوشته، و جلوه‌های ویژه‌ای مثل درخشش و جرقه را به آن بیفزایید. بدین ترتیب Live Message تبدیل به GIF متحرکی می‌شود، که بدون هیچ دردسری می‌تواند به گوشی‌های دیگر ارسال گردد. این ویژگی ممکن است چندان جدی تلقی نشود، اما نشاط و غافل‌گیری نیز حس‌های خوبی هستند.
اگر شما به دنبال چیزهای جدی‌تری هستید، یادداشت‌های صفحه‌ی خاموش(Screen Off memos) می‌توانند نظر شما را به خوبی جلب کنند، زیرا که این ویژگی دقیقا برای افراد خلاق توسعه یافته است. صاحبانِ Note8 می‌توانند به اندازه‌ی صد صفحه یادداشت‌های دست‌نویس را بنویسند، بدون اینکه حتی لازم باشد قفل گوشی را باز کنند. البته شما برای این کار لازم است که قلمِ S را از خشاب آن بیرون آورده تا بتوانید یادداشت برداریِ خود را روی صفحه‌ی همیشه روشنِ Note8 آغاز کنید.
قلمِ S در دستان من حسی از باریکی و شکنندگی را پدید آورد، با این حال تجربه‌ی یادداشت نویسی با آن لذت بخش و بدون تاخیر بود. تمامیِ یادداشت‌ها به صورت جوهر دیجیتال ذخیره می‌شوند و می‌توانند بعدا اصلاح و دستکاری گردند، و شما حتی می‌توانید یک یادداشت را به صفحه‌نمایش همیشه روشنِ این گوشی وصل کنید. برای بسیار از مردم(از جمله خودِ من)، یک دست‌نویس یادآوری کننده که مدام جلوی چشم می‌باشد، از یک تذکر صوتی ثمربخش‌تر است.
و در آخر اینکه، قلمِ S با یک موتورِ ترجمه‌ی بهبود یافته جفت شده است. اکنون شما می‌توانید نه تنها کلمات را، بلکه جمله‌ها را نیز به ۷۱ زبان دیگر ترجمه کنید. این ویژگی برای ماجراجویانِ جهانگرد ، تجار بین المللی، و هر شخص دیگری می‌تواند جذاب و کاربردی باشد.

دوربینِ دوتایی و فوکوسِ زنده
پیوستنِ Samsung به جرگه‌ی سازندگان گوشی‌های دو دوربینه دیر اتفاق افتاد، و در این حوزه قبلا LG، Apple، و Huawei عرضِ اندام کرده بودند. با این وجود، فوکوسِ زنده‌ی جدیدِ Note8 به نظر می‌رسد که نسبت به ابداعِ Apple درموردِ عمق میدان در جلوه‌ی بوکه، برتری داشته باشد.
خب اجازه دهید مقاله را با بحث درباره‌ی مشخصات فنیِ دوربین ادامه دهیم. هر کدام از دوربین‌های پشتیِ Note8 از کیفیت ۱۲ مگاپیکسلی برخوردارند، اما لنز «عریض» این گوشی، از یک روزنه‌ی f/1.7 و میدانِ دیدی ۷۷ درجه‌ای(مساوی با ۲۶mm) برخوردار می‌باشد، در حالی که لنز دیگر که به لنز «telephoto» معروف است به روزنه‌ای آهسته ‌تر، یعنی f/2.4 مجهز بوده و از میدان دید ۴۵ درجه‌ای(برابر با ۵۲mm) بهره‌مند است، که بزرگنماییِ واقعیِ ۲ برابر را در اختیار شما می‌گذارد.
هر دوی این دوربین‌ها به تثبیت ساز تصویرِ نوری(OIS) مسلح بوده، که سبب می‌شود عکس‌ها، شفاف و با کیفیت و بدون ذره‌ای تاری گرفته شوند.
ما هنوز دوربینِ Note8 را به بوته‌ی آزمایش نگذاشته‌ایم، ولی نظر به ادعای Samsung و قصد این سازنده، لااقل بر روی کاغذ مشخصات این دوربین نوید نتایجی عالی را می‌دهند.
هنگامی که ما شروع به استفاده از گوشی نماییم و سپس تصاویر گرفته شده را با حداکثر رزولوشن بر روی رایانه‌ی رومیزی ملاحظه کنیم، آن وقت است که می‌توانیم درباره‌ی کیفیت دوربین این گوشی نظر نهاییِ خود را ابراز کنیم. در حالِ حاضر، بنده تنها می‌توانم در مورد تجربه‌ای که با برنامه‌ی فوکوسِ زنده‌ی Samsung داشته‌ام اظهار عقیده کنم، که حقیقتا برنامه‌ای است که از انعطاف قابل توجهی برخوردار است.
توجه: نوشته‌ی روی عکسِ صفحه‌ی ششم مقاله: ویژگیِ فوکوسِ زنده‌ی Samsung به شما اجازه می‌دهد که بعد از گرفتن عکس، عمق میدانِ تصویر گرفته شده را تغییر دهید.
هنگامی که شما قابلیت فوکوس زنده(Live Focus) را فعال کرده و عکاسی کنید، هر دو دوربین پشت گوشی به صورت همزمان اقدام به عکس گرفتن می‌نمایند. ناگفته نماند که در این وضعیت تکنولوژیِ OIS نیز فعال می‌باشد.
لنزِ telephoto وظیفه دارد که از جثه و حجم تصویر عکس برداری کند، در حالی که لنز عریض(wide) وظیفه‌ی جمع‌آوریِ اطلاعات درباره‌ی عمق تصویر را بر عهده دارد. با در اختیار داشتنِ هر دوی این تصاویر، Note8 تصویر ادغام شده‌ای را پدید می‌آورد که برخوردار از جلوه‌ی «عمق میدان» می‌باشد. اینجاست که ماجرا جالب می‌شود: شما می‌توانید با استفاده از یک اسلایدر، جلوه‌ی بوکه‌ را در تصاویرِ خود دستکاری کنید. این قابلیت در وضعیت پیش دید(preview)، یعنی هنگامی که شما عکس خود را قاب بندی می‌کنید فعال بوده، و بعدا نیز می‌توانید زمان تماشای عکس‌هایتان در گالریِ گوشی، با این جلوه تصاویرتان را دستخوش تغییرات قرار دهید.
Apple نیز جلوه‌ی بوکه‌ی مشابهی را توسط وضعیتِ portrait در گوشیِ iPhone 7 Plus عرضه می‌دارد، اما نمونه‌ی اپل فاقدِ هرگونه اسلایدر برای انجام تغییرات می‌باشد.(شاید دلیلش اینست که Apple اولویت بیشتری را به راحتیِ کاربر می‌دهد، تا به میزان اختیار و کنترل وی)
خلاصه اینکه، بنده استفاده از فوکوس زنده‌ی Samsung را بسیار ساده یافتم، اما دیدنِ جلوه‌ی عمق میدان در صفحه‌ نمایش Note8 کمی دشوار است، هر چند که این گوشی مجهز به صفحه‌ای Super AMOLED، با رزولوشن ۲۹۶۰×۱۴۴۰، و ۵۲۱ppi می‌باشد.
خودنماییِ این جلوه ارتباط مستقیمی با سوژه‌ی شما، و میزان ماتی اعمال شده توسط شما دارد، اما من مطمئن هستم نتیجه‌ی واقعی در صفحات نمایش بزرگ و یا چاپ بر روی کاغذ مشخص می‌شود.

Dex بهتر، قطعات بهتر…اصلا همه چیز در این گوشی بهتر شده است!.
سرعت سامسونگ هنگامیِ معرفیِ و نمایشِ این گوشی بسیار زیاد بود، اما من موفق شدم جزییات ریزی را هنگام دمویِ DeX desktop متوجه شوم، که به راستی من را به وجد آورد: داکِ (dock) متصل شونده به Note8، یا اصطلاحا DeX dock، که گوشی‌های خاصی از سریِ Galaxy را تبدیل به رایانه‌های شخصیِ کارآمدی می‌کند، اکنون مجهز به بلوتوث شده است، و می‌تواند هنگامِ قرارگیریِ گوشی بر روی آن ، با وسایلی چون موس و کی بورد از طریق بلوتوث ارتباط برقرار کند. این ویژگیِ جدید بسیاری از دشواری‌هایی را که بنده خودم با آنها در S8+ دست به گریبان بودم را برطرف نموده، و برای گیم و سایر برنامه‌های تولید محتوا که در کتابخانه‌ی DeX وجود دارند نیز بسیار سودمند می‌باشد.
همانند Galaxy S8+ و Galaxy S8، Note8 به پردازنده‌ی Snapdragon 835 مجهز بوده، ولی میزان رمِ آن به ۶GB افزایش یافته است. حافظه‌ی داخلیِ گوشی ۶۴GB می‌باشد، و شما می‌توانید این میزان حافظه را با اضافه کردنِ ۲۵۶GB فضای دیگر افزایش دهید. با این تفاسیر، سوالی که ذهن بنده را درگیر می‌کند این است که، با این همه امکانات، و برتریNote8 ، اصلا دلیل وجود S8+ در بازار چه می‌تواند باشد؟!
آیا Samsung، Note8 را به گونه‌ای قیمت گذاری می‌کند که خریدن S8+ را برای خریداران صرفه‌جو مناسب‌تر نشان دهد؟
در حال حاضر قیمت یک Note8 قفل باز، ۸۶۹ پوند می‌باشد، و یک S8+ بدون قفل نیز برچسب قیمتی ۶۸۹ پوندی دارد. پس قیمت گذاری عامل بقای S8+ در بازار خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text