img

بررسی تخصصی HTC U ULTRA

/
/
/

به کارگیری کلمه «U» توسط اچ‌تی‌سی اشاره به این مفهوم دارد که صاحب اصلی این گوشی «شما» هستید. چرا که آنها معتقدند وسیله ای کاملا شخصی را طراحی کردند.

 

باید هر تلفن هوشمندی را به صورت جداگانه و بدون مقایسه بیرحمانه آن با گوشی‌های دیگر بررسی کرد تا بتوان ارزیابی کاملی از آن داشت. اما در تابستان ۲۰۱۷ هنوز گفتنی‌های بسیاری درباره Samsung Galaxy S8، Huawei P10 و LG G6 داریم. HTC U Ultra قبل از تمامی این مدل‌ها در کنفرانس خبری ژانویه معرفی شد.
این گوشی به اندازه کافی متفاوت هست که برجسته به نظر بیاید و ما واقعا میخواهیم که آنرا دوست داشته باشیم. در استفاده روزانه و معمولی حرف نه چندان زیادی برای گفتن دارد اما با توجه به نقوص واضح اش برای من غیر ممکن است بخواهم شما را مجاب به خرید آن کنم زیرا حقیقتا به اندازه کافی خوب نیست.

 

طراحی
HTC خود را «ارباب فلز» قلمداد میکند اما کلیت طراحی گوشی‌های سری U «سطح مایع» است که با شیشه ساخته شده. سطح مایع چیز خیلی دندان گیری نیست اما جلوه عمیق به نظر آمدن که شیشه باعث آن میشود جذاب است، برخلاف روش سامسونگ که با قرار دادن صفحه ای رنگی زیر شیشه ظاهری تخت و دو بعدی میسازد.
قبل از اینکه شما حتی آنرا بازگردانید متوجه زیبایی این وسیله میشوید، با دور شدن از فلزات اچ‌تی‌سی حداقل «U Ultra» را به سطح بالایی از استاندارد‌های کیفیت ساخت رسانده است. اما این گوشی بسیار بزرگ است، در واقع میتوان گفت مطلقا عظیم است! در حال حاضر ما مطمئنیم هنوز افرادی هستند که ترجیح میدهند حاشیه ای دور صفحه نمایش وجود داشته باشد. گوشی‌های بدون حاشیه برای صفحه نمایش آخرین مد روز هستند اما در دست گرفتن آنها به شکل مشخصی سخت است (به عنوان مثال شیائومی – می‌میکس را در نظر بگیرید که تماما صفحه نمایش است و در دست گرفتن آن بدون اینکه سهوا چیزی را روی صفحه لمس کنید بسیار مشکل است).
«یو اولترا» حاشیه ای بزرگ و قدیمی در پایین صفحه نمایش اش دارد و حاشیه ای که حتی به نظر بزرگ تر هم میرسد در بالای گوشی نیز دیده میشود. حاشیه پایینی جایگاه یک حسگر اثر انگشت و دکمه‌های مقاومتی هدایت اندروید است که به شکل عجیبی برای این طراحی کوچک هستند.
به نظر میرسد اچ‌تی‌سی این وضعیت را از HTC 10 روی این گوشی کپی کرده باشد ولی از آنجایی که «U Ultra» خیلی بزرگ تر است فضاهای بلااستفاده بسیاری باقی مانده که باعث بد به نظر رسیدن طراحی میشود که هیچ دلیل منطقی ای برای آن وجود ندارد و این مسئله اصلا برای یک محصول گران قیمت خوب نیست. ما در حین استفاده مدام جای دکمه (بازگشت) و دکمه (برنامه‌های اخیر) را گم میکردیم زیرا هم کوچک هستند و هم نور پشتشان روشن نمیماند. (هرچند این مورد جهت صرفه جویی در باتری است و میتوان آنرا در تنظیمات تغییر داد.)
به محض روشن کردن گوشی میتوانید ببینید که حاشیه بزرگ بالای صفحه جایگاه صفحه نمایش دومی است که عملکردی مستقل از نمایشگر ۵٫۷ اینچی اصلی دارد. (که در ضمن همان هم حاشیه ای اضافه دارد).
اندازه «U Ultra» بدین معناست که بدون شک شما باید دو دستی از آن استفاده کنید، حتی بالا و پایین کردن توییتر با یک دست در قطار نیز میتواند مخاطره آمیز باشد که باز میگردد به ماهیت خوش دست نبودن گوشی.
شاید این از علاقه خاطره انگیز ما نسبت به این برند باشد اما جدا از این مته به خشخاش گذاشتن‌ها هنوز دیدن چنین چیزی خوب است که اچ‌تی‌سی کاری متفاوت انجام میدهد و «U Ultra» نیز از این قاعده مستثنا نیست. درحالی که اکثر گوشی‌های اچ‌تی‌سی به طور معمول تنوعی بین خاکستری با یک جلای براق صیقل خورده دارند، «یو اولترا» از همه آنها چشمگیر تر است. با این حال چشمگیر بودن این گوشی به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. چهار رنگ برای انتخاب موجود است، آبی کبود و مشکی براق بهترین آنها هستند که دومی ته مایه خفیفی از رنگ سبز را در خود دارد. هرچند سفید یخی و صورتی از رنگ‌های زننده آن هستند ولی ممکن است همان چیزی باشند که شما به دنبال آن هستید.
نمونه مورد آزمایش ما سفید بود و ما نمیدانستیم که در نور مناسب رگه هایی از درخشش صورتی در آن موجود است. کناره‌های منحنی شیشه ای گوشی را به خوبی در دست جای میدهد و مواد اولیه آن سخت تر از آنند که رویشان خش بی افتد اما این موضوع نکات منفی خود را هم دارد، صیقلی بودن بیش از حد احتمال سر خوردن آن را افزایش میدهد که ما احتمال میدهیم در صورت زمین خوردن تکه تکه خواهد شد، همچنین این شیشه شدیدا مستعد جذب اثر انگشت است. یک قاب در جعبه محصول موجود است تا برخی از این مشکلات را تعدیل کند که البته استفاده از آن گوشی را بزرگتر و سنگین تر از قبل میکند.
باقی چیز‌ها نیز طبق معیار سر جایشان هستند، USB-C و بلندگو در پایین، خشاب سیمکارت با دو جایگاه (که یکی از آنها میتواند برای قرار دادن حافظه میکرو اس‌دی تا سقف۲۵۶ گیگا بایت نیز مورد استفاده قرار گیرد.) بالای گوشی جای گرفته است، دکمه لمسی و برجسته پاور و تغییر صدا نیز سمت راست قرار گرفتند و چیزی در سمت چپ وجود ندارد. دکمه پاور به شکل ظریفی دارای نقشی روی خود بود اما بعد اینکه گوشی از دست یکی از منتقدان مان زمین افتاد حالت لمسی آن کمی مشکل پیدا کرد.
متاسفانه جایگاهی برای اتصال هدفون وجود ندارد و «U Ultra» در این زمینه از اپل و موتورولا پیروی کرده، غیاب یک تبدیل USB-C به سوکت هدفون در جعبه را نیز میتوان یک جرم به حساب آورد که باعث شد ما لیست کردن موزیک‌ها و پادکست هایمان روی گوشی را به تعویق بیاندازیم. شما به همراه گوشی یک جفت هدفون یو سانیک هم دریافت میکنید که با پورت دو رو به کار میرود اما آنها بهترین گزینه نیستند که جلوتر به آن میپردازیم.
«یو اولترا» بلندگوهای استریوی بوم ساوند اچ‌تی‌سی را حفظ کرده ولی مانند پرچمدارش فقط یکی از آنها رو به جلو قرار دارد. چهار میکروفن نیز در گوشی تعبیه شده که کیفیت صدای بهتری برای ویدئو‌های ضبط شده فراهم میکنند.
در کل طراحی این گوشی جسورانه و متفاوت است ولی پس از استفاده طولانی عذاب آور میشود. من از گوشی‌های بسیاری استفاده کردم و تاثیر اولیه و خوب این مدل زمانی که تلفن همراهی با طراحی بهتر در دست دیگرتان بگیرید ناگهان کمرنگ میشود و متوجه میشوید که «U Ultra» یک قدم رو به عقب نسبت به HTC 10 شگفت انگیز است.

 

صفحه نمایش
همانطور که در سال ۲۰۱۷ دیدیم حاشیه‌ها کمتر و نمایشگر‌ها طویل تر شدند، اچ‌تی‌سی «یو اولترا» فبلتی کاملا سنتی است، وسیله ای بزرگ و قدیمی در ابعاد ۸×۷۹٫۸×۱۶۲٫۴ میلیمتری، که نمایشگری ۵٫۷ اینچی سوپر ال‌سی‌دی با وضوح تصویر ۱۴۴۰×۲۵۶۰ و ۵۱۳ پیکسل در هر اینچ را بر روی خود دارد. صفحه آن رنگها را به خوبی نمایش میدهد و ما هیچ مشکلی در حین تماشای ویدئو، وب گردی و یا بازی کردن نداشتیم.
همچنین نوار کوچک و باریکی بالای صفحه وجود دارد که قبلا مشابه آنرا روی «LG V10» و «V20» دیده بودیم که دو اینچ است و وضوح تصویری برابر با ۶۰×۱۰۴۰ دارد. نمیتوان گفت این خصوصیت چیزی است که ما آرزوی آنرا داشتیم و در واقع حالا که آنرا روی «U Ultra» داریم کمی آزار دهنده است، نه بخاطر اینکه یک گوشی بزرگ را بزرگ تر میکند بلکه باید گفت چندان کاربردی نیست. شما میتوانید بین پنل هایی که قابلیت شخصی سازی دارند حرکت کنید که عبارتند از آب و هوا (که بهترینشان است)، میانبر اپلیکشین‌ها، به یادآورنده، تقویم، تماسهای مورد علاقه و کنترل موسیقی.
آب و هوا به طور خودکار به روز میشود که چیز خوبی است و پنل به یادآورنده برای «خرید شیر» و باقی مشغولیت‌های موقت ذهنی مناسب است اما میانبر برنامه‌ها اضافی است چرا که به هر حال شما با فشردن دکمه خانه و سپس برنامه مورد نظر میتوانید وارد آن شوید و این مورد تنها زمانی روشن است که صفحه اصلی نیز روشن باشد.
زمانی که هر دو نمایشگر خاموش باشند، با برداشتن یا بلند کردن، گوشی به شما زمان، تاریخ، نوتیفیکیشن، باتری و آب و هوا را روی صفحه کوچک دوم نشان میدهد، شما حتی میتوانید بین تمام حالت‌های عادی حرکت کنید، به همراه یک منوی سریع تغییر وضعیت میتوانید به وای فای، چراغ قوه، بلوتوث و گزینه‌های بیشتری نیز دسترسی داشته باشید ولی به شکل گیج کننده ای این گزینه مفید تنها در صورتی قابل دسترسی است که گوشی قفل باشد.
نمایشگر دوم اهمیت چندانی در فهرست باید‌ها و خواسته‌های مصرف کنندگان ندارد و آنطور که عجولانه در «U Ultra» قرار داده شده نیز آنرا ناامید کننده ساخته است. بسیار خب، شما میتوانید اولین خط از هشدار یا نوتیفیکیشن خود وقتی در حال استفاده از برنامه دیگری هستید، بدون اینکه مانع دید شما شود را بخوانید اما این بدین معناست که گوشی ای که به حد کافی بزرگ است بزرگ تر هم بشود که نه تنها تجربه کاربر را ارتقا نمیدهد بلکه آنرا پیچیده تر هم میکند.

 

کارایی
جدا از نمایشگر‌ها، این گوشی به کمک یک پردازنده اسنپ دراگون ۸۲۱ کار می‌کند که در «OnePlus 3T» و «LG G6» هم استفاده میشود و یک رم ۴ گیگابایتی نیز در کنار خود دارد. مطمئنا برای اکثر مردم قدرت کافی داخل این گوشی موجود میباشد زیرا اسنپ دراگون ۸۲۱ کاملا اثبات شده است البته بدون در نظر گرفتن ۸۳۵ که روی Galaxy S8 معرفی شد.
۴ گیگابایت رم هنوز هم تمام آن چیزی است که شما میتوانید با استفاده از آن تقریبا هر کاری را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام برسانید و انجام چند وظیفه در آن واحد از نقاط قوت قدرتمند «یو اولترا» است. مدت بارگذاری اپلیکشین‌ها وجابجایی بین آنها نیز خوب است.
این محصول با دست و دلبازی دارای حافظه ۶۴ گیگابایتی است که خود این مسئله هم امروزه در حال تبدیل شدن به استانداردی برای پرچمداران اندرویدی است. همچنین یک نسخه محدود از جنس یاقوت با حافظه ۱۲۸ گیگابایتی نیز در تایوان موجود است.
در زمینه قدرت خالص «U Ultra» اگر قدرتمند ترین نباشد اما جایگاه بسیار بالایی دارد. در عین حال با استفاده مداوم احساس محدودیت و افراط آن قابل لمس میشود که تجربه آنرا عذاب آور میسازد. نرم افزار و سخت افزار این گوشی به شکلی ناگسستنی به هم متصل شده اند که چندان هم خوب نیست زیرا وزن سنگین ۱۷۰ گرمی آن با توجه به زوایا اصلا جالب به نظر نمی آید.
و در ادامه هر چیزی که شما انتظارش را دارید : NFC، بلوتوث ۴٫۲، آخرین نسل وای فای و شارژ سریع با Quick Charge 3.0. ولی با توجه به جنس شیشه ای خبری از شارژ بیسیم نیست (قاب فلزی مانع از شارژ بیسیم میشود.) همچنین که این گوشی ضد آب هم نیست، این موارد برای کسی مهم نیست اما بسیاری از رقبای اندرویدی هر دو مورد ذکر شده را در حال حاضر به عنوان استاندارد دارا هستند و با قیمت ۶۴۹ پوندی «U Ultra» واقعا باید یک یا هر دوی آنها را داشته باشد. همچنین وجود نداشتن جک هدفون نیز آزار دهنده است و قسمت تلخ ماجرا این است که اپل میتواند از زیر بار این مسئله فرار کند اما اچ‌تی‌سی نه! منصفانه نیست ولی حقیقت دارد.
حتی برای ما که پورت هدفون را روی آیفون ۷ ترجیح میدهیم حداقل اپل یک تبدیل در هر جعبه از محصولش قرار میدهد. در بریتانیا شما به همراه «U Ultra» تبدیلی نمی‌گیرید و این آیتم در وبسایت اچ‌تی‌سی نیز موجود نیست به همین خاطر شما باید از یک هدست گران استفاده کنید.
اگر شما با هدفون‌های مشکی اچ‌تی‌سی کنار می‌آیید خوب است اما برای ما راحت نبودند و به همین ترتیب بدون هیچ گزینه دیگری جز هدفون بلوتوث، پس «یو اولترا» را گوشی‌ای می‌توان در نظر گرفت که چندان برای گوش کردن به موسیقی جالب نیست.
این مسئله برای اچ‌تی‌سی اصلا خوب نیست زیرا ما تنها کسانی نیستیم که به شکل ناخوشایندی هدفون‌های اصل گوشی را تحمل کردیم، آنها بیس سنگینی دارند و راه دیگری نیست تا من نا امیدی خود را در این باره ابراز کنم.

 

باتری
و حالا نوبت به باتری ۳۰۰۰ میلی آمپری میرسد که مشخصا برای گوشی ای با دو نمایشگر کافی نیست. این گوشی از نظر فیزیکی عظیم است و مطمئنا چنین باتری ای برای کارکردش کفایت نمیکند. «یو اولترا» اکثرا هشت صبح از شارژر جدا میشد و در حالی که ما تمام خصوصیات آنرا بررسی میکردیم قبل ساعت شش غروب تنها ۲۰% شارژ برایش باقی میماند. در حالی که انتظار میرود حداقل با توجه به این ابعاد «U Ultra» قدرتی برای کاربرانی که استفاده سنگینی از گوشی دارند فراهم کند اما اصلا اینطور نیست. اچ‌تی‌سی به هیچ عنوان اشاره ای به این موضوع نداشته که دلیل کوچک بودن باتری گوشی چیست اما با در نظر گرفتن اظهارات دیگر، شرکت بیان کرده که استفاده نکردن از جک هدفون برای ساده تر شدن طراحی منحنی پشت بوده و چنین به نظر می‌آید که شرکت تلاش میکند با طراحی متفاوت خود را برجسته نشان دهد و خود را با تقلید تصمیمات آزار دهنده اخیر اپل برای یک کاربر آیفون جذاب نشان دهد. قضاوت با شماست.
در کل میشد که با وجود یک توان باتری قدرتمند دو روزه، ضد آب بودن و داشتن جک هدفون از طراحی بزرگ و بد دست این گوشی چشم پوشی کرد. حقیقت این است که حتی این موارد نیز تلخ ترین ناکامی این گوشی نیستند.

 

دوربین
دوربین پشتی ۱۲ مگاپیکسل است که حسگر او‌آی‌اس نیز دارد در حالیکه دوربین جلو ۱۶ مگاپیکسل است. دوربین جلو میتواند از حالت «Ultra Selfi» با تکنولوژی «اولترا پیکسل» (تا دلتان بخواهد اولترا دارد) استفاده کند، حالتی که چهار برابر بیشتر از حالت عادی به نور حساس است. حالا از صورتتان عکس بگیرید، عکس‌ها خوبند اما خیلی روشن یا بیش از حد تاریک هستند، وضعیت نور عموما باید سنجیده شود در غیر این صورت حسگر درگیر میشود. دوربین پشتی همچنین میتواند ویدئو ای با وضوح ۲۱۶۰ و ۳۰ فریم در ثانیه ضبط کند. استفاده از اپلیکشن دوربین کمی مشکل است و شبیه به کار کردن با یک اسباب بازی است اما وقتی که منوی تنظیمات آنرا بیابید میتوانید تصاویر نه به شدت خارق العاده بلکه خیلی خوبی ثبت کنید. برجستگی دوربین نیز برای گوشی ای با این ضخامت زیاد است، مطمئنا اچ‌تی‌سی میتوانست آنرا همتراز بسازد ؟

 

نرم افزار
گوشی هنوز از رابط کاربری HTC Sense استفاده میکند که تا حدی به اندروید خام نزدیک است. اچ‌تی‌سی حتی بعد از مدل ۱۰ به اندروید خام نزدیکتر نیز شد و «U Ultra» ی مورد بررسی ما نسخه اندروید ۷(نوقا) را روی خود داشت. با وجود اینکه اچ‌تی-سی تقریبا یک مورد مشابه برای هر اپلیکشین گوگل دارد خودش شما را مجبور میکند که از برنامه‌های گوگل استفاده کنید.
«Sense» بسیار محتاط شده و موردی بنام « Sense Companion « به آن افزوده شده که میتوانید در «U Ultra» از آن استفاده کنید. اچ‌تی‌سی آنرا هوش مصنوعی مینامد اما حقیقتا هوش مصنوعی ای در کار نیست و فقط مجموعه ای از یادآوری‌ها و آموزش عملکرد‌ها است که گاه به گاه برای کمک کردن به شما نشان داده میشوند. گاهی اوقات بسیار ساده به شما میگویند که گوشی کارکرد کلی را برای شما ارزیابی میکند و اگر برنامه ای مصرف بالایی دارد به شما اطلاع میدهد، گاهی اوقات هم میتواند از ترافیک منطقه ای که در آن هستید به شما خبر دهد.
این پیغام‌های ناگهانی بی هدف بنظر میرسند آنهم علی رغم حقیقتی که قرار بوده این قابلیت عادات شما را یاد بگیرد ما آنرا بلااستفاده یافتیم. میدانیم که اندروید به مدیریت کارایی قدرت باتری و دیگر موارد رسیدگی میکند اما انتظار داریم این گوشی به جای اینکه از امکان پذیر بودن آنها برای ما بگوید خودش آنها را انجام دهد. گوشی از دستیار گوگل بهره مند نیست به همین خاطر شما را با Google Now و Companion تهاجمی و غیر مفید رها کرده اند که ما هم از هیچ کدام استفاده نکردیم.
هدفون‌های «USonic» با نرم افزاری داخلی کار میکنند تا کیفیت تجربه شما را بهبود ببخشند ولی ما حس کردیم که این فناوری کارایی چندانی ندارد. این فناوری ظاهرا گوش داخلی شما را تحلیل میکند سپس صدای خروجی را مناسب با آن تنظیم میکند (که در مورد ما بالا بردن بیس تا بیشترین حد ممکن بود).
این فناوری قابلیت انطباق با محیط اطراف شما را ندارد مگر اینکه شما به صورت دستی تمام این پروسه را دوباره انجام دهید. برخی ممکن است آنرا سودمند بیابند ولی ما آنرا بیشتر شبیه موردی دیدیم که اچ‌تی‌سی قصد داشته با خودکار «نساختن« آن از تجربه رضایت بخش کاربر بکاهد.
جدا از اینها نوقا سریع و روان اجرا میشود و نوتیفیکیشن‌ها برای پاسخ دهی سریع و انجام دیگر کارها بسیار خوب هستند. در واقع نرم افزار موثر یکی از نقاط قوت این گوشی است. بر روی اچ‌تی‌سی ۱۰ سخت افزار کیفیت را تقویت میکرد که در مقایسه با سخت افزار «یو اولترا» قدیمی و کند به نظر میرسد. تنظیمات پیش فرض گوشی نوشته‌ها و آیکون‌ها را بسیار بزرگ نشان میدهد که موردی به حس نابسامان کلی ما درباره این گوشی می‌افزاید.

 

نظر نهایی
اچ‌تی‌سی ما را با این مدل سردرگم کرده. اچ‌تی‌سی ۱۰ مشکلات و عیب‌های «One M9» را از میان برد اما «U Ultra» مانند فرانکشتاین است. وقتی یک گوشی در حالت خاموش حس بهتری به شما میدهد تا زمان روشن بودنش، این یعنی شما به دردسر افتادید. این گوشی یک تلفن همراه مطلقا بد نیست اما تلاش زیاد و غیر قابل قبولی دارد که متوسط باشد.
جدا از طراحی زیبایش انگار همه چیز در این گوشی به هم وصله شده و با داشتن ابعاد بسیار بزرگ، نداشتن جک هدفون یا ضد آب نبودن، باتری کوچک و تمهید نمایشگر ناکارآمد دوم ضعف زیادی از خود نشان میدهد.
در سالی که گوشی‌های هوشمند فوق العاده ای به بازار آمدند پیشنهاد کردن «U Ultra « در برابر آخرین مدل‌های سامسونگ، ال‌جی و موتورلا غیر ممکن است.

 

مشخصات
– ال سی دی «کواد اچ دی» ۵٫۷ اینچ (۱۴۴۰×۲۵۶۰)
– نمایشگر دوم، ۲ اینچ (۱۶۰×۱۰۴۰)
– اندروید نوقا نسخه ۷٫۰
– پردازنده کوالکام، اسنپ دراگون ۸۲۱
– ۴ گیگابایت رم
– ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی (قابل ارتقا تا ۲۵۶ گیگابایت با میکرو اس ‌دی)
– دوربین پشت ۱۲ مگاپیکسلی به همراه تشخیص حالت، فوکوس خودکار لیزری، او آی اس و فلش دو حالتی
– دوربین جلو ۱۶ مگاپیکسل به همراه سلفی پانوراما
– وای فای دو باند ۱۱ ای سی
– ان اف سی
– بلوتوث ۴٫۲
– جی پی اس
– اسکنر اثر انگشت
– یو اس بی نوع سی
– صدای بوم ساوند
– باتری ثابت ۳۰۰۰ میلی آمپری
سیمکارت نانو
– ۸×۸۰×۱۶۲ میلیمتر
– ۱۷۰ گرم

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text