img

۱۲ برنامه کمکی رایگان برای کامپیوترهای شخصی…

/
/
/

نظارت و مدیریت بر تمام جنبه های یک کامپیوتر شخصی ویندوزی با بهترین نرم افزارهای کمکی رایگان

دلایل بسیاری برای آگاه شدن ازعملیات پس زمینه یک کامپیوتر شخصی مبتنی بر ویندوز وجود دارد . ممکن است بخواهید سیستم خود را برای به حداکثر رساندن کارآیی، بهینه سازی کنید و یا میخواهید بدانید که رایانه شما در پشت این تصاویر جذاب دسکتاپ چه کاری انجام می دهد. در اینجا، ۱۲ برنامه رایگان وجود دارد که می توانید آنها را به طور کامل کنترل و مدیریت ویندوز خود را تجربه کنید.

۱- Belarc Advisor
تنظیمات مربوط به سخت افزار و نرم افزار بدون نیاز به دانستن ترکیب دقیق سیستم در ابتدا قطعا کار سختی به شمار می‌رود. Belarc Advisor شما را از جزئیات سخت افزاری، نرم افزاری، وضعیت وصله‌ها ( patch )، تنظیمات امنیتی، اطلاعات موجود در شبکه و موارد دیگر آگاه می‌سازد. اگر برای اولین بار با یک سیستم جدید برخورد می‌کنید، گزارش نرم افزار Belarc می‌تواند اطلاعات حیاتی در مورد مکانی که ساعتها جمع آوری آن به روش سنتی طول می‌کشد را به شما بدهد. خودتان را از دردسر نجات دهید و ابتدا ازAdvisor استفاده کنید.
Advisor به منظور استفاده کاربران خانگی است، اما نسخه هایی از نرم افزار Belarc وجود دارد که می‌تواند در محیطهای اداری با مقیاس بزرگتر هم مورد استفاده قرار بگیرد. اگر شما فردی متخصص در زمینه IT هستید و میخواهید با محیط کار جدید خود آشنا شوید، این موضوع برای شما اهمیت چندانی نخواهد داشت.

۲ – HWiNFO
اگر شما حتی به اطلاعات بیشتری از اطلاعات فراهم شده توسط نرم افزار Belarc نیاز دارید، شاید به این دلیل باشد که شما در حال ساخت تجهیزات بازی سفارشی سازی شده و overclocked (تجهیزاتی که اجرای آن توسط پردازنده رایانه با سرعت بالاتر از آنچه که توسط سازندگان طراحی شده است انجام می‌گیرد) خود هستید و یا در حال تلاش برای پیگیری مسائل مربوط به گرمای بیش از حد و مزاحم هستید، در این صورت می‌بایست از نرم افزار HWiNFO استفاده کنید. این نرم افزار اطلاعات بسیار دقیق در مورد قطعات سخت افزاری و همچنین ردیابی بلادرنگ (Real-time) مسائلی همچون درجه حرارت و مصرف برق را به شما می‌دهد. HWiNFO از نرم افزارهای تخصصی تر همانند CoreTemp (که فقط برای نظارت در مورد مصرف برق و درجه حرارت استفاده می‌شود) قدرتمند تر محسوب شده اما برای حداکثرکارآیی، گزینه قابل قبولی به حساب نمی‌آید.
شما همچنین می‌توانید از HWiNFO برای تولید گزارش هایی با ظاهر جذاب استفاده کنید و در صورت تمایل آنها را به صورت آنلاین برای نشان دادن وضع حاضر به علاقه مندان بفرستید یا آن را همانند مدال بر روی دیوار قرار دهید.

۳- Prime95 و MemTEST 86+
بسیار خب، بنابراین می‌توانیم بگوییم که شما گزارش Belarc را در این مرحله انجام دادید وسپس HWiNFO را نصب کردید. شما در حال حاضر میدانید که با چه نرم افزاری کار می‌کنید، اما چطور می‌دانید که رایانه شما تحت بار سنگین چگونه عملیات خود را انجام می‌دهد؟
ده‌ها ابزار کمکی برای چنین مواردی وجود دارد اما Prime95 و MemTest86+ دو ابزار عالی دراین زمینه محسوب می‌شود. Prime95 از پردازنده شما برای محاسبه اعداد اول بسیار بزرگ استقاده می‌کند و MemTest86+ حافظه رم را با استفاده ار چندین الگوریتم محدود کننده حافظه، مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر نقصی در تنظیمات وجود داشته باشد، این ابزارهای کمکی این نقایص را رفع خواهند کرد. چنین نقصی در این وضعیت ملموس است.
MemTest86+ ابزاری ویژه و مفید به حساب می‌آید زیرا شما می‌توانید از این نرم افزار در حالت بوت استفاده کنید، بنابراین در صورت مشکوک شدن به مشکلات حافظه که باعث ناپایداری ویندوز می‌شود، توانایی کنار گذاشتن سیستم عامل به طور کامل کنار تست کردن سخت افزار از سطح بایوس را دارید.

۴- MSI Afterburner
هنگام صحبت در مورد حداکثر کارآیی، MSI Afterburner مدتهاست که یکی از محبوبترین نرم افزارهای نظارت و overclocking کارتهای گرافیک در میان هواداران رایانه‌های شخصی به شمار می‌رود. آیا می‌خواهید هر کدام از آخرین پیکسل‌های کارت گرافیک خود را بدون تحت فشار قرار دادن MotherBoard به حالت فشرده در آورید ؟ قطعا Afterburner برای چنین کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Afterburner از اولین روزهای به کار گیری overclocking بوجود آمده است ، هنگامی که ما مجبور بودیم جامپرها را بر روی کارت گرافیک لحیم کنیم و از پمپ‌های آکواریوم برای خنک کاری استفاده کنیم. اگر بخواهیم واقع بین باشیم، حتی با استفاده از راه حل‌های نرم افزاری همانند Afterburner، در صورت فکر کردن به اهداف بلندپروازانه در مورد overclocking، احتمال زیادی وجود دارد که به سیستم خود آسیب وارد کنید، پس مراقب باشید.

۵- TreeSize Free
در مورد حداکثر فضای ذخیره سازی H.D.D یا SSD چطور ؟ آیا شگفت زده نخواهید شد که بدانید چه اتفاقی در مورد این میلیاردها بایت می‌افتد ؟ TreeSize Free شما را در چنین مواردی کمک خواهد کرد. می‌توانید از TreeSize Free برای بررسی تمام درایوهای خود اعم از داخلی، خارجی و مبتنی بر شبکه استفاده کنید، ضمنا برای اطلاع از فایلهایی که فضای دیسک شما را اشغال کرده و مکان چنین فایلهایی به کار می‌رود.علاوه براین، به طور ویژه، در مواقع مشکوک بودن به فایلهای وقایع خارج از کنترلی که باعث کندی درایو شما شده است و یا همچنین مشکوک به داشتن سکتورهای مرده یا مسائل و مشکلات دیگر مربوط به خرابی درایو استفاده می‌شود.
نسخه‌های پولی TreeSize، توانایی انجام مدیریت پیشرفته تر دیسک سخت را که به طور نمونه شامل تقلید کردن از فایل و مدلهای متنوع تصاویر و گزارشهای بسیار جالب می‌شود، دارد. اما برای عملیات پایه، نسخه رایگان گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

۶ – Recuva
چه اتفاقی خواهد افتاد در صورتی که شما سعی در فضاسازی روی درایو خود بکنید و اطلاعات ضروری را حذف کنید ؟ Recuva توانایی بازیابی اطلاعات پاک شده از قبیل درایوهای محلی که خود شامل حافظه‌های USB، کارتهای حافظه و درایوهای عادی می‌شود را دارد. Recuva ابزاری عالی و تضمین شده نیست، اما اگر شما به طور تصادفی عکسهای عروسی خود را پاک کنید، راه حل رایگان دیگری برای بازگرداندن چنین عکسهایی وجود ندارد. Recuva همچنین به طور ایمن فایل‌ها را حذف کرده و بازگردانی آنها را غیر ممکن می‌سازد. Recuva نسخه ای مختصرو قوی به حساب می‌آید که از راه حل zero-fill ( متدی قالب بندی برای هارد دیسک می‌باشد که محتویات دیسک توسط بازنویسی با مقدار صفر پاک می‌شود، هر بیت از دیسک توسط مقدار صفر نمایش داده می‌شود و از این رو به این روش zero-fill گفته میشود ) استفاده می‌کند، Recuva نرم افزاری قابل اعتماد است که شما می‌توانید آن را از طریق اینترنت دریافت کنید.

۷ – Autoruns
یکی از دلایل کاهش کارآیی سیستم در یک رایانه مبتنی بر ویندوز برنامه‌های آزار دهنده ای هستند که در هنگام راه اندازی ویندوز شروع به کار میکنند. آیا چنین برنامه هایی واقعا ضروری هستند ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دراکثرمواقع جواب منفی است. ابزارهای کمکی ویندوز برای مدیریت راه اندازی رایانه (MSConfig در ویندوز ۷ و نسخه‌های قبلی، زبانه Startup پنجره Task Manager درویندوز ۸ و نسخه‌های بعدی) برای کارهای اساسی، مناسب به شمار می‌رود اما برای مسائل پر اهمیت تر شما نیاز به استفاده از Autoruns دارید.
Autoruns به شما اطلاعاتی درسطح فایل‌های DLL می‌دهد (هر فایلی که در هنگام شروع به کار رایانه بر روی ویندوز بارگذاری می‌شود) و اجازه تصمیم گیری در مورد اتفاق افتادن چنین مسائلی را به شما واگذار می‌کند. اگر شما مشکوک به داشتن نرم افزاری مخرب هستید که با هر بار شروع به کار سیستم، خود را به طور اتوماتیک مجدداً نصب می‌کند، Autoruns قطعا انتخاب مناسبی در این زمینه به شمار می‌رود.

 

۸- Process Explorer و Process Manager
بسیار خب، تا به اینجا می‌بایست سیستم خود را به طور کامل راه اندازی کرده باشید و سپس می‌خواهید بدانید که ویندوز چه کاری انجام می‌دهد. Process Explorer شرکت Microsoft (Procexp) و (Procmon) Process Monitorبه شما اطلاعاتی عمیق و باجزئیات در مورد تمام اجزایی که روی سیستم شما در حال اجراست می‌دهد. Procexp نرم افزاری جایگزین و قدرتمندتر از Task Manager ویندوز است و ویژگی‌های ناظر پردازش (Procmon) به صورت بلادرنگ بر تمام عملیات پردازشی نظارت دارد. این نرم افزار محصولی فنی به شمار میرود اما در صورتی که شما کاربری حرفه ای باشید ودر صورتی که بخواهید بدانید دقیقا در چه زمانی و کجا چه اتفاقی می‌افتد، هیچ نرم افزار جایگزین واقعی و رایگانی در این زمینه وجود نخواهد داشت.
در رابطه با Autoruns، شما می‌توانید از Procexp و Procmon برای جستجوی نرم افزارهای مخرب، ناخوشایند و مقاوم در در مقابل ضد ویروس استفاده کنید. اینها ابزارهایی هستند که پردازش‌ها از آنها استفاده می‌کنند و همچنین روشی عالی درمورد یادگیری نحوه کار ویندوز برای کاربران متوسط و پیشرفته محسوب می‌شود.

۹- BitMeter OS و Wireshark
اگر تمایل به دانستن میزان مصرفی پهنای باند اینترنت سیستم خود دارید و یا در حال استفاده از ارتباطی با حجم محدود هستید و یا همچنین می‌خواهید از مدت زمان عملیات دانلود و آپلود آگاه شوید، BitMeter OS به شما تجزیه و تحلیل هایی از پهنای باند در قالب بسته‌های دوستدار کاربر و جذاب ارائه می‌دهد.
اگر فردی سالخورده از شما بپرسد که علت کندی اینترنت چیست، گزارش‌های نرم افزار BitMeter همراه با تصاویر، برای شما اطلاعات قابل فهم و مهمی را فراهم می‌کند که شما می‌توانید به آن فرد ارائه دهید. اگر شما به دنبال گزینه ای پیشرفته تر هستید، می‌توانید نرم افزارهای ناظر پروتکل شبکه همانند نرم افزار Wireshark را از اینترنت دریافت کنید. این نرم افزار در مورد هر قطعه داده ورودی و خروجی از رایانه، محتوای داخل آن و همچنین مقصد آن به شما اطلاعاتی ارائه می‌دهد.
Wireshark ابزاری ضروری برای مدیران سیستم و متخصصان امنیت به شمار می‌رود، اما حتی کاربران متوسط می‌توانند از اطلاعات تهیه شده توسط این نرم افزار بهره مند شوند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text