img

توسعه HTML5 و برنامه‌های هیبریدی برای دستگاه‌های موبایل

/
/
/

زبان HTML5 یک زبان برنامه نویسی برجسته است که برای ساختاربندی و ارائه محتوا بر روی پهنای وسیع وب (www) مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه های موبایلی که با HTML5 توسعه یافته اند دارای یک مزیت منحصر به فرد نسبت به برنامه های دیگر هستند. این برنامه ها می توانند بر روی یک پلتفرم مورد استفاده قرار گیرند و توسعه دادن مجدد آن ها نسبت به بقیه کم هزینه تر است. با این حال، آینده می تواند متعلق به برنامه های هیبرید باشد، که HTML5 را با برنامه های معمولی ترکیب می کند، تا به بهترین عملکرد از این دو برسد.

ابزار تحلیل ترافیک وب به نام StatCounter نشان داده است که همانند ماه مارس سال ۲۰۱۷، هندی ها در حدود ۷۸ درصد از جستجوهای اینترنتی خود را از طریق موبایل های خود انجام داده اند و در مقایسه با جستجوهایی که با استفاده از دسکتاپ انجام داده اند و این مقدار در حدود ۲۲ درصد بوده است مقدار زیادی است. این آمار نشان داده است که کمپانی ها، ارائه دهندگان محتوا و شرکت ها نحوه تعامل برقرار کردن خود با مشتریان خود را تغییر داده اند. این کمپانی ها اکنون در حال تغییر دادن استراتژی خود به سوی موبایلی کردن خدمات خود هستند تا بتوانند روندهای جدیدی را در تجارت خود به وجود آوردند تا در نتیجه به بیشترین مقدار سود خود در این زمینه برسند. اما تنها یک نکته وجود دارد که می تواند به این انتقال از دسکتاپ به موبایل صدمه وارد کند و این نکته حیاتی شیوع و رایج بودن سیستم عامل های مختلف بوده است. ولی سیستم عامل iOS در محصولات Apple و سیستم عامل Android موجود در محصولات گوگل پیشرو در این بازار رقابت هستند، دیگر سیستم عامل هایی مانند BlackBerry و Windows را نیز نمی توان در نظر نگرفت و نباید در این لیست از آن ها چشم پوشی کرد. سیستم عامل های مختلف نیازمند دریافت پشتیبانی زبان های مختلف هستند (سیستم عامل iOS از زبان برنامه نویسی C استفاده می کند و سیستم عامل Android از زبان برنامه نویسی Java استفاده می کند). این امر همچنین نشان دهنده این است که توسعه دهندگان و افرادی که تست روی این سیستم عامل ها را انجام می دهند باید مهارت های مختلفی را که برای کار کردن با زبان های مختلف نیاز است داشته باشند. علاوه بر این، آپدیت ها نیز باید به صورت جداگانه برای این سیستم عامل ها توسط این توسعه دهندگان منتشر شوند، که منجر به اضافه کردن به هزینه های ساختن این گونه برنامه ها برای کمپانی ها خواهد شد.
زبان برنامه نویسی HTML5 ثابت کرده است که یک نقطه عطف در بازار توسعه برنامه های موبایل است. برنامه های HTML5 نسبت به برنامه های معمولی دارای مزایای زیادی هستند. این برنامه ها ارزان تر هستند، ساختن آن ها راحت تر است و نگه داری ساده ای دارند، و همچنین می توان آن ها را بر روی سیستم عامل ها و پلتفرم های دیگری بدون نیاز به هزینه زیادی مورد استفاده قرار داد. همچنین، کاربران نیازی به نصب آپدیت های جدید برای استفاده از آخرین قابلیت های این گونه برنامه ها ندارند. سازمان ها در این روزها نگاه و تمرکز خود را به سوی توسعه برنامه های موبایل و همچنین به کار گیری آن ها معطوف کرده اند، همچنین علاوه بر این قصد دارند هزینه ها و پیچیدگی در این برنامه ها را کاهش دهند. همچنین، برگه های سبک آبشاری (CSS) و JavaScript را می توانند با زبان برنامه نویسی HTML5 ترکیب کنند تا یک تجربه کاربری بسیار عالی را برای کاربران فراهم کنند.

نحوه توسعه برنامه های موبایل تحت HTML5
HTML5 یک زبان برنامه نویسی برجسته است که برای ساختاربندی و نمایش محتویات بر روی وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان دارای خاصیت «یک بار بنویس-همه جا اجرا کن» می باشد، که توزیع ها را نسبت به برنامه های معمولی بسیار آسان تر کرده است. این زبان دارای مجموعه ای از صفحات وب است که برای دستگاه های موبایل بهینه سازی شده اند و هدف از آن ها این است که قابلیت های ویرایش صوت و ویدئو، مدیریت گرافیکی و پشتیبانی آفلاین پیشرفته ای را به افراد ارائه دهند. این زبان همچنین عناصری را مانند کنترل های شکل و شمایل، مولفه های چندرسانه ای و دیگر API هایی که از خدمات مکان جغرافیایی و عملیات drag & drop پشتیبانی می کنند، اضافه کرده است. تقریباً تمامی مرورگرهای مشهور موجود در بازار از HTML5 پشتیبانی می کنند، که این امر توسعه دهندگان را قادر ساخته است تا این زبان را در سراسر دنیا بر روی هر گونه پلتفرم و دستگاهی به کار گیرند.
اگرچه HTML5 توسط تقریباً تمامی مرورگرها پشتیبانی شده است، ولی یک تفاوت کوچک در دستگاه های موبایل و مرورگرها می تواند بر روی نحوه کار کردن یک برنامه و حس و حال و شکل آن تاثیر بگذارد. برای چیره شدن بر این مشکل، برنامه ها در کمترین سطح ممکن از کسر توسعه داده شده اند تا این که بتوانند با تلاش بالا با نسخه های پیشرفته هم کار کنند. حال می خواهیم یک نگاهی به نحوه توسعه برنامه های موبایلی که از HTML5 در آن ها استفاده شده است و نحوه به وجود آمدن این برنامه ها داشته باشیم.
عموماً، این توسعه به کمک چارچوب های متنوعی که در بازار موجود هستند اتفاق می افتد، که هر یک از این چارچوب ها دارای مزایا و معایبی برای خود هستند، و ما بعداً در مورد آن ها صحبت می کنیم. این چارچوب ها شامل لایبرری های متنوعی از فایل های CSS و JavaScript هستند که توسعه دهندگان برنامه ها می توانند برای توسعه دادن سریعتر از آن ها استفاده کنند. برخی از این چارچوب ها همچنین دارای قابلیت مدیریت اکثر مشکلاتی هستند که در حین توسعه یک برنامه به وجود می آیند.
زبان HTML براساس چارچو مدل شیء سند (DOM) طراحی شده است، که شما می توانید به آن به عنوان یک ساختار منطقی درخت گونه نگاه کنید که برای دسترسی و ویرایش یک سند یا صفحه وب از آن استفاده می شود. گاهی، چرخ زدن در یک DOM پیچیده و طولانی می تواند باعث کندی برنامه شما شود. پس این چارچوب ها می توانند به برنامه نویسان کمک کنند تا عملکرد بازیافت و استفاده مجدد از مولفه های DOM مختلف را سریع تر کنند.
استفاده از یک چارچوب همچنین کمک می کند تا برنامه نویس بتواند چندین قابلیت و عملکرد مانند انتقال تصویر یا بالا و پایین کردن لیست را که وابسته به JavaScript است، به راحتی به کار بگیرد. در نتیجه، این امر برای تازه کارها و همچنین توسعه دهندگان برنامه ها آسان تر است که بتوانند یک تجربه کاربری حرفه ای تر را ارائه کنند.

 

برنامه های هیبرید: آینده
اگرچه توسعه دادن برنامه موبایل با استفاده از زبان HTML5 راه طولانی را طی کرده است و اکنون هم با سرعت بالایی به این راه ادامه می دهد، ولی هنوز هم نمی تواند برخی از قابلیت های موجود در برنامه های معمولی را در خود داشته باشد، از جمله این قابلیت ها مانند ژست های لمسی چندرسانه ای و یکپارچگی عالی با مولفه های توکار در موبایل، مانند GPS، دوربین ها، شتاب سنج ها، و مخاطبین. ذخیره سازی آفلاین و امنیت از جمله دیگر محدودیت های مربوط به برنامه های هستند که با زبان برنامه نویسی HTML5 نوشته شده اند، که همچنین در این مرحله هم برنامه های معمولی بهتر هستند زیرا معمولاً به وسیله کدهای ماشین توسعه داده شده اند.
برای رسیدن به بهترین عملکرد از هر دوی این برنامه ها، ما می توانید برنامه های معمولی را با برنامه های HTML5 ترکیب کنیم تا برنامه های هیبرید را از ترکیب آن ها بسازیم
یک برنامه هیبرید ساده با استفاده از زبان های HTML5 و JavaScript و CSS ساخته می شود اما در درون یک کانتینر معمولی تحت نام Webview (که شما می توانید آن را به عنوان یک مرورگر بدون پنجره در نظر بگیرید که پیکربندی شده تا در حالت تمام صفحه اجرا شود) جای داده شده است. این امر برنامه های موبایل را قادر می سازد تا به قابلیت های سخت افزاری یک دستگاه مانند دوربین و غیره از طریق JavaScript API مانند PhoneGap دسترسی داشته باشد. برنامه های هیبرید همچنین می توانند از عملیات آفلاین و ژست های لمسی چند رسانه ای پشتیبانی کنند.
ولی این برنامه ها شبیه به برنامه های معمولی هستند زیرا دارای کانتینرهای داخلی بسته بندی شده هستند، ولی برنامه های هیبرید هنوز از نظر عملکرد کمی عقب تر از برنامه های معمولی هستند زیرا برنامه های هیبرید دارای لایه های مختلف بسیاری در ساخت خود هستند.
شما می دانید که برنامه های معمولی بر روی دستگاه از app store موجود در سیستم عامل نصب می شوند و برنامه های HTML5 از طریق مرورگرهای وب مورد بازدید قرار می گیرند. اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید برنامه های هیبرید چگونه نصب می شوند و چگونه مورد استفاده قرار می گیرند. در این جا دو راه -داخلی و سرور-برای به کارگیری برنامه های هیبرید در یک دستگاه وجود دارد.
• داخلی: دقیقاً مانند یک برنامه معمولی، فرد می تواند کدهای سورس خود را که محتوای فایل های HTML و JavaScript هستند در درون سیستم دودویی موبایل بسته بندی کند.
• سرور: به صورت مشابه، فرد می تواند همچنین از یک سرور برای به کارگیری برنامه موبایل استفاده کند.
اگر برنامه های هیبرید به خوبی نوشته شده باشند، تعیین کردن این که این برنامه ها به چه صورت توسعه داده شده اند کار بسیار سختی است. از آن جایی که این برنامه بهترین کدها از دو زبان برنامه نویسی را ترکیب کرده اند، بدون شک آینده موبایل را رقم می زندد و می توانند به سازمان ها کمک کنند تا هزینه ها و استفاده از برنامه معمولی را کاهش دهند.

چارچوب هایی برای توسعه برنامه هیبرید
با نگاهی به HTML5، برنامه های معمولی و هیبرید و مزایا و معایب آن ها، می خواهیم نگاهی را هشت چارچوب برتر بیاندازیم که می توان آن ها را برای توسعه برنامه های هیبرید موبایل خود مورد استفاده قرار داد. این هشت چارچوب برتر براساس تجربه کاربری و قابلیت استفاده انتخاب شده اند.

 

۱- Ionic
اگر شما در دنیای توسعه برنامه های موبایل هیبرید یک تازه کار هستید، پس چارچوب Ionic انتخابی مناسب برای شماست. این یک چارجوب منبع باز (که تحت مجوز MIT محفوظ شده است) است که بر روی عملکرد تمرکز دارد و به صورت مرتب آپدیت می شود، و این ویژگی ها باعث شده است تا در ابتدای این رده بندی نوشته شود. این چارچوب می تواند از سیستم عامل های iOS، Android و Windows پشتیبانی کند. یکی از بهترین قابلیت های آن حضور AngularJS در هسته آن است و می تواند از اسکتنشن CSS (SASS) پشتیبانی کند. برای تعامل با سخت افزار موبیل و دیگر قابلیت های سخت افزاری، این چارچوب از Apache Cordova استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این چارچوب می توانید از سایت
http://ionicframework.com/
دیدن فرمایید.

 

۲- Onsen UI
این چارچوب یک چارچوب جدید است که پیشرفت توسعه در این زمینه را بسیار سریعتر کرده است. این چارچوب نیز یک چارچوب منبع باز است و مجوز آن تحت Apache است، و دارای دو نسخه می باشد-Onsen UI و Onsen UI2. این چارچوب نیز از لحاظ هایی شبیه به چارچوب Ionic است و نحوه کار کردن این دو با AngularJS مشابه هم است، اما Onsen UI2 واقعاً مفید است زیرا هیچ نوع وابستگی به پلتفرم ندارد. اگر شما با کار کردن با jQuery راحت هستید، در این چارچوب می توانید از آن استفاده کنید. این چارچوب بسیار انعطاف پذیر است و عملکرد خوبی دارد. برای اطلاعات بیشتر به سایت https://onsen.io/ مراجعه فرمایید.

 

۳- jQuery Mobile
این یکی از قدیمی ترین چارچوب هایی است که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد، و اولین بار در سال ۲۰۱۰ وارد بازار شده است. این یک چارچوب است که براساس HTML5 کار می کند. به این معنی که اکثر کارها در آن از طریق HTML5 صورت می گیرد.
برنامه هایی که توسط این چارچوب طراحی می شوند بر روی هر چیزی که از HTML5 پشتیبانی کند اجرا می شوند. این چارچوب دارای بسیاری از سایت ها و پشتیبان های در دسترس می باشد. ولی مشکلاتی را از نظر عملکرد دارد، این چارچوب هنوز هم به صورت گسترده بعد از چارچوب Ionic مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید اطلاعات بیشتری را در سایت
https://jquerymobile.com/
کسب کنید.

 

۴- Sencha Touch
این یکی از قدیمی ترین ابزارهای دارای مجوز است و عمدتاً توسط سازمان ها و شرکت های بزرگ برای ساعت پلتفرم ها، برنامه های موبایل فوق پیشرفته و کارا مورد استفاده قرار می گیرد. این چارچوب از Apache Cordova و PhoneGap برای پشتیبانی از سخت افزار دستگاه استفاده می کند.
همچنین دارای ویجت های آماده-به-کار است که می توانند با تمامی پلتفرم های مشهور مانند iOS، Android و غیره کار کند. شما می توانید اطلاعات بیشتری را در مورد این چارچوب در سایت
https://www.sencha.com/
کسب کنید.

۵- Intel XDK
این یک چارچوب جدید برنامه موبایل هیبرید است اما به دلیل چرخه کار مرتبی که دارد و قالب های آماده-به-کاری که در آن تعبیه شده اند، در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین و مورد پسندترین چارچوب ها برای توسعه برنامه های موبایل می باشد. این چارچوب در بردارنده تمامی ابزار مورد نیاز، از توسعه تا تست برنامه های هیبرید HTML5 می باشد.

 

۶- Kendo UI
این چارچوب توسط Telerik پشتیبانی شده است. برای توسعه دادن از jQuery استفاده می کند. این چارچوب همچنین با AngularJS و Bootstrap UI تعامل برقرار می کند. این چارچوب به صورت یک نسخه تجاری و منبع باز در دسترس است، ولی نسخه منبع باز آن دارای قابلیت های کمتری می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت
https://www.telerik.com/kendo-ui
مراجعه فرمایید.

 

۷- Framework 7
این چارچوب یک ابزار کاملاً رایگان و منبع باز است که تحت مجوز MIT به وجود آمده است و برای توسعه برنامه های iOS و Android مورد استفاده قرار می گیرد. این یک چارچوب برای همه پلتفرم ها نیست اما به دلیل ظاهر و حسی که دارد، شبیه به یک برنامه معمولی است. امروزه از این چارچوب به صورت گسترده ای استفاده می شود. شما می توانید تعدادی از برنامه ها را در Apple Store و Google Play پیدا کنید که با استفاده از Framework 7 توسعه یافته اند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری هستید از سایت
https://framework7.io/
دیدن فرمایید.

۸- Famo.us
این چارچوب عمدتاً در زمانی استفاده می شود که شما مجبور به انجام رندرهای حرفه ای و گرافیکی برای بازی ها هستید. این یک چارچوب منبع باز است و می تواند برنامه های هیبریدی را با شکل و شمایل برنامه های معمولی به شما ارائه دهد. برای اطلاعات بیشتر به سایت
https://famous.co/ مراجعه فرمایید.

 

انتخاب مناسب
قابلیت حمل قطعاً همان آینده فناوری می باشد. با ورود بسیاری از چارچوب ها و فناوری های مختلف به بازار، مشکل انجام انتخاب درست و صحیح برای توسعه برنامه های موبایل به ذهن می رسد.
این انتخاب بستگی به جنبه های مختلفی از جمله پلتفرم های هدف، توزیع برنامه ها، هزینه مدنظر، مناسب بودن از نظر فنی، قابلیت های سخت افزاری موبایل، امنیت، مخاطبین مدنظر، تجربه کاربری و زمان مدنظر برای ورود این برنامه به بازار، خواهد داشت. با نگاهی به سرعت توسعه و پیشرفت HTML5 در سال های گذشته، می توان نتیجه گیری کرد که آینده برای توسعه دهندگان وب که قصد دارند به دنیای توسعه برنامه های موبایل قدم بگذارند روشن است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text