img

کشیدنِ کاریکاتور با Inkscape

/
/
/

Inkscape نام ابزار اوپن سورسی است که برای کشیدن کارتون‌ها فوق‌العاده می باشد.
با خواندنِ این مقاله، شما می توانید ساختن کاریکاتورهایی ساده را یاد بگیرید.

GIMP و Inkscape نام دو برنامه‌ی متن باز، و مهمی هستند که در دسترسِ هنرمندانِ گرافیست قرار دارند. به طور کلی، GIMP برای عکس‌ها مناسب بوده، و Inkscape به دردِ نقاشی کردن می خورد. از آنجایی که ترسیم‌ها(نقاشی‌ها) وِکتور(vector) می باشند، پس Inkscape گزینه‌ی مناسب‌تری برای این چنین گرافیک‌هایی می باشد. همچنین اگر شما صاحب یک تبلت طراحی، مثل آنچه که توسط Wacom عرضه می شود نیستید، Inkscape انتخاب مناسبِ شما خواهد بود. دلیل این انتخاب این است که ابزارهای کشیدن وِکتور، مانند Inkscape، با گرفیک‌های شطرنجی(پیکسلی) و ضربات قلمو(قلموی دیجیتال) کاری ندارند، بلکه سر و کار آنها با ترکیبی از اشکال هندسی است، که تصاویر را پدید می آورند.(گرافیک بُرداری)
بسیاری از هنرمندانی که از نرم‌افزارهای متن باز استفاده می کنند، با Inkscape آشنایی ندارند، و فقط از GIMP استفاده می کنند. من در گذشته کار با Inkscape را امتحان کردم، و برداشتی که از آن داشتم، این بود که Inkscape ابزاری قدرتمند است، که کار با آن دشوار می باشد. من تعدادی آیکون به سلیقه‌ی خودم برای دسکتاپم درست کردم، که نمونه‌ای از آنها را در شکل ۱ ملاحظه می کنید. بعد از آن من Inkscape را فراموش کردم.
به تازگی چند کارتون را تماشا کردم که باعث ایجادِ انگیزه‌ای در من شدند، تا دوباره به کار با Inkscape مشغول شوم. اکنون من صاحبِ مجموعه‌ای از «کلیپ آرت»ها(clip art) هستم، که نمونه‌اش را در شکل دو شاهد هستید.(به نظر من این تصویر در مقایسه با شخصیتِ کارتونیِ sharko، از لحاظ آناتومی خیلی بیشتر شبیهِ یک کوسه‌ی واقعی می باشد!)
اما بازهم زحمتِ کار زیاد بود. بعدا که کتابی را درباره‌ی کارتون‌های Dilbert خواندم، فهمیدم که این کار نبایستی الزاما دشوار باشد. اگر شما با دقت نگاه کنید، متوجه خواهید شد که کارتون‌های Dilbert، به شدت ساده هستند. کاریکاتورهای این کارتون تنها از ترکیب خط‌هایی ساده با پیچ و تاب‌هایی جزئی و مختصری سایه زنی تشکیل شده‎‌اند. اگر چنانچه شما دنبال کننده‌ی تکنیک‌های Scott Adam(سازنده‌ی سری کارتون‌های Dilbert) می بودید، آنوقت کار کردن با Inkscape برای شما فوق العاده آسان‌تر می شد. معنی و مفهوم همه‌ی آنچه گفته شد این است که، شما می توانید تنها با استفاده از موس خود، کشیدن کارتون و کاریکاتور را آغاز نمایید!

شکل ۳ نشان دهنده‌ی مراحلِ گوناگونِ ترسیمِ Dilbert، که توسط خودم انجام شده، می باشد. اول از همه، من یک شکل چهارگوش را کشیدم، که تا حدودی نمایش دهنده‌ی سرِ Dilbert می باشد. این کار را با ابزار Pencil انجام دادم. برای کشیدنِ خطوطی مستقیم، از الگویِ کلیک-حرکت-کلیک استفاده کنید. نشانگرِ موسِ خود را بر روی صفحه نکشید، زیرا که خطی منحنی ایجاد می کند. سپس شکلِ ترسیم شده را انتخاب نمودم(شکل چهارگوش) و از نوارابزار، Nodes را برگزیدم. این ابزار، بنده را قادر ساخت تا به دستکاریِ خطوطِ چهارگانه‌ی چهارگوش رسم شده بپردازم. خطِ تهتانیِ چهارگوش، از وسط حرکت داده شه، تا حالتی خمیده پیدا کند. سپس خط بالایی چهارگوش را انتخاب کردم، و بر روی آیکون «+» در نوارابزار چندین بار کلیک نمودم، تا نودهای(nodes) جدیدی را به این پاره خط اضافه کنم. با این کار، خط بالایی چهارگوش، به تکه‌های کوچکتری تقسیم گردید. من هر کدام از این پاره ‌خط‌ها را به سمت بالا انحنا دادم، تا شکل موهای Dilbert را ایجاد کنم. من همچنین دو خط مستقیمِ جدا ازهم، که طول‌هایی متفاوت داشتند را در سمت چپ صورت Dilbert ترسیم کردم. آنها را انحنا دادم تا گوش‌های Dilbert را ترسیم کنم. بعد از آن هر دو خط را انتخاب کردم، و با فشردن کلیدِ ترکیبیِ Ctrl+D، یک کپی از گوش را پدید آوردم. کلید ‘H’ را فشردم تا گوش در محور عمودی بچرخد، و با استفاده از کلیدهای جهت‌نما آن را به سمت راستِ صورتِ Dilbert انتقال دادم. لبه‌های گردِ شیشه‌ی عینکِ Dilbert توسط ابزارِ Circle ترسیم شدند. و دسته‌های عینک با ابزارِ Pencil، به صورت خطوطی مستقیم ترسیم گردیدند. دماغِ Dilbert نیز با ابزار Circle ترسیم گردید، ولی این بار گزینه‌ی ‘Arc’ فعال بود.
شکل ۴ نشان‌دهنده‌ی کاریکاتورِ Donald Trump می باشد. این شکل تنها به خطوطی بسیار ساده نیاز دارد.
کاریکاتور به تصویر کشیده شده در شکل ۵، از پیچیدگیِ بیشتریِ برخوردار است. من ابتدا یک دایره کشیدم، سپس آن را با یک شکل کمانی به وسیله‌ی گزینه‌های جای داده شده در منوی Path تقسیم نمودم.
نیمه‌ی بالایی کپی برداری شد و ارتفاع آن کاهش یافت تا موها ایجاد گردند. نیمه‌ی پایینی عریض‌تر شد تا ریش پدید آید. چشم‌ها و بینی با استفاده از اشکالِ دایره‌ای به وجود آمدند. فیلتری به نام ‘Roughen’ بر روی موهای پشت سر و همین طور بر روی چانه اعمال گردید، تا حالتی ناهموار را در آن خطوط ایجاد نماید. به موها رنگی خاکستری داده شد. سپس فیلترِ دیگری به نام ‘Rough paper’ اعمال گردید تا بافتی همانند مو پدید آید.
کاریکاتور ترسیمی کج و کوله و اغراق شده از یک شخص می باشد. اگرچه ممکن است ترسیم‌های ابتداییِ شما با Inkscape در مقایسه با کارتون‌های رایج در مجلات و روزنامه‌ها قابل قیاس نباشد، اما برای یک مبتدی به اندازه‌ی کافی خوب هستند.
جملاتِ نوشته شده در بالون‌های بالای سر شخصیت‌ها نیز در معنا بخشیدن به کاریکاتورها موثر می باشند. هنگامی که مردم نوشته‌های همراهِ کاریکاتور شما را بخوانند، خواهند فهمید که منظور شما از آن کاریکاتور چه کسی بوده است. بعد از چند روز کار با Inkscape، دیگر کارتون‌های تکراری را که دیگران برای شما ارسال کرده‌اند را برای دوستان خود فوروارد نخواهید کرد، بلکه کاریکاتورهای ساخته‌ی خودتان را برایشان ارسال می نمایید.

 

دانلود فایل PDF مقاله به همراه عکس‌ها

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text