img

ایجاد خمیدگی در پرسپکتیو با فتوشاپ

/
/
/

ایجاد خمیدگی در پرسپکتیو یکی از امکانات جدید در فتوشاپ CC است بسیاری از کنار آن به سادگی می گذزند.

این امکان در فتوشاپ که پیچیده به نظر می‌رسد و خاطرات ترس از رابط‌های سه‌بعدی را به یاد می‌آورد، به مقداری کار نیاز دارد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.
در واقع، این امکان روش راحت تری نسبت به استفاده از ابزارهای سه بعدی در فتوشاپ است.
پرسپکتیو رابطه ی بین اشیا در یک تصویر است و می‌تواند با تغییر موقعیت دوربین و گرفتن عکسی دیگر تغییر کند، حتی تغییر لنز دوربین در آن تاثیری ندارد.
با این که تغییر فاصله کانونی، فاصله مشاهده شده بین اشیا را با دور شدن اشیاء از پیش زمینه تغییر می‌دهد، اما با لنز تله فتو اشیا دوباره نزدیک به نظر می‌رسند.
با ایجاد خمیدگی در پرسپکتیو می‌توانید نمایش اشیا دو بعدی را تغییر دهید تاچشم انداز آن پرسپکتیو با تصویر زمینه که شما آن را ترکیب کرده اید، هماهنگ باشد و یا خطوط مستقیم در تصویر را علامت گذاری کنید تا وقتی بقیه تصویر را خم می‌کنید آن خطوط تغییر نکنند.

۱- فعال کردن پردازش GPU
ایجاد خمیدگی در پرسپکتیو نیاز به استفاده از GPU دارد، کارت گرافیک شما حتما نباید FireGL یا Quadro باشد اما باید در سطح Intel HD به بالا باشد تا این ترفند را برای ما انجام دهد و ارزش این را دارد که چک کنید واز فعال بودن آن مطمئن شویددر غیر این صورت فیلتر oil paint هم کار نمی کند.
به

Edit>Performances>performance

رفته
ودر قسمت graphics processor settings گزینه ی use graphics processor را فعال کنید و در قسمت Advanced setting گزینه ی use graphics processor to accelerate computation را فعال کنید.

 

۲- تعریف کردن نقشه
برای خم کردن چیزی مثل گوشه‌های یک ساختمان شما ابتدا باید نقشه‌ها را رسم کنید. نقشه‌ها سطوح وسیعی از شکل هستند که شما می‌توانید برای یافتن گوشه‌ها نقشه را تقسیم کنید.
تصویر خود را باز کنید و لایه پیش زمینه را انتخاب کنید، برید به منوی Edit و perspective wrap را انتخاب کنید. فتوشاپ اشاره گرهای مفیدی را در اختیارتان می‌گذارد تا پرده از راز کار شما بردارد و آن را به بهترین شیوه به نمایش بگذارد.
شما باید در نقشه ی تصویر خو با کمک گوشه‌های ساختمان مستطیل هایی بر روی اشیا بکشیداین یعنی هر طرف، مستطیل‌های خاص خود را دارد.
این مود Layout است و یک انتخاب کننده مود در بالا سمت چپ برنامه وجود دارد.یک مستطیل رسم کن سپس گوشه هایش را حرکت بده تا به گوشه‌های نقشه مورد نظر تو برسد، تا می‌توانید آن‌ها را بهم وصل کنید تا گوشه‌های ساختمان را بپوشانیدو برای این کار فقط گوشه‌ها را بکشید تا بهم برسند.

۳- ایجاد خمیدگی
وقتی شما نقشه را تعریف کردید می‌توانید خم کردن پرسپکتیو را انجام دهید. گزنیه‌های اتوماتیک زیادی وجود دارد یا اینکه می‌توانید از موس استفاده کنید.اگه مود را به wrap تغییر دهید خطوط گرید مستطیل هایی که شما در مود layout قراردادید ناپدید می‌شود. مگر این که محل قرار گیری آن‌ها را حفظ کنید.چیز جدید در این مود این است که حرکت دادن گوشه‌ها در تصویر تاثیر می‌گذارد حتی اگر فقط مستطیل‌ها رو تغییر دهید. گزینه‌های اتوماتیک، کلید هایی که در سمتراست انتخاب کننده مود وجود دارد برای راست کردن خطوط عمودی نزدیک هم، راست کردن خطوط افقی نزدیک هم یا هردو استفاده می‌شود.
اگه عکسی که با آن مواجهه هستید دارای خطوط عمودی همگرا باشد برای شما راحت تر است مثلا عکسی از ساختمانی بلند که از زاویه عمود گرفته شده است.
این موضوع می‌تواند چشم انداز گوشه‌های ساختمان را به گونه ای تغییر دهد که ساختمان از هر دو طرف، یک دیوار ممتدد به نظر برسد با وجود این، اعمال این شیوه برای جاده‌ها و درختان عجیب خواهد بود. در هر زمان شما می‌توانید از موس برای کشیدن هرکدام از گوشه‌ها که فتوشاپ به آن‌ها pins میگوید، استفاده کنیدتا تاثیر عمیق تری در تصویر بگذارید.

 

۴- نوشتن متن
اگه شما Prey بازی کرده اید، دیده اید که وقتی در ابتدای بازی، هلیکوپتر را به سمت راست حرکت می‌دهید، متن Intro با متن city با هم یکی می‌شود. اگه شما در این زمینه تجربه داشته باشین متوجه میشوید که این کار توسط برنامه فتوشاپ انجام نشده است، اما شما می‌توانید افکت مشابه ای را در این برنامه اجرا کنید.قبل از خم کردن، باید لایه متن A را راستری کنید (تبدیل آن به طرح بیتی)
از Text tool برای اضافه کردن متن بر روی تصویر استفاده کنید، مطمئن شوید که قبل از انتخاب perspective wrap، لایه متن را انتخاب کرده اید بهتر است متن را به محیطی که می‌خواهید در آن کار را را تمام کنید، انتقال دهید، چون جابه جا کردن آن وقتی در مود wrap قرار گرقت، ممکن است با مشکل روبرو شود.
ابتدا متن را راستری کنید بعد مستطیل را به مرحله ی layout بکشید وقتی شروع به خم کردن متن کردید قبل از هر چیز دقت کنید که پرسپکتیو را به درستی اعمال کنیدو هنگامی که برای بار اول اینکار را انجام دادید می‌توانید آن را دوباره مجددا حرکت دهید یا بچرخانید.

 

۵- بازی سایه
اگر متن شما در سمت راست مکانی تصویر است، شما می‌توانید با اضافه کردن سایه آن را ثابت نگه دارید. لایه متن دیگری مانند اولی ایجاد کنیدو آن را خاکستری کنیدperspective wrap را بر روی آن اعمال کنید و آن را عنوان سایه ای برای لایه اول، خم کنید طوری که چشم انداز متن ایستاده به نظر برسد انگار آن متن بر چمنزار یا ساحل ایستاده است. به جهت‌های دیگر سایه‌ها در تصویر دقت کنید زیرا اگر سایه جدید شما در جهت دیگری قرار گیرد، واقعی به نظر نمی رسد. وقتی شما اولین تغییر را در پرسپکتیو انجام دادید از مود blend یا multiply استفاده کنید تا سایه را در تصویر زیرین ادغام کند.

 

۶- هم نشینی
برای این که متن شما بر روی تصویر بنشیند لایه‌های روشن را مخفی کنید و تصمیم بگیرید کدام قسمت‌ها از تصویر زیرین باید روی متن قرار بگیرد. آن‌ها را انتخاب کنید و قسمت‌های انتخابی را با پیکسل پایین، Feather کنید:

Select >Modify>Feather

برای تسریع، لایه جدیدی کپی کنید و آن لایه را بر روی انبوه لایه در پالت لایه‌ها حرکت دهید

Layer>New>Layer via copy

لایه متن را دوباره روشن کنید و الان این متن بخشی از تصویر است گویی این متن همیشه آن جا بوده است.

 

دیگر این که….
وقتی ما لایه متن را قبل از خم کرد، شبیه‌سازی می‌کنیم بدین معنیست که ما این تکنیک را بر روی هر لایه راستری می‌توانیم اعمال کنیم، فرض کنید شما می‌خواهید تصویر یک ماشین را با تصویر خیابان تر کیب کنید اما هر کدام از آن‌ها از زاویه متفاوتی عکاسی شده اند شما باید ماشین را بچرخانید و خم کردن پرسپکتیو را بر روی آن اعمال کنید و طوری این کا را انجام دهید که انگار ماشین را با زاویه تند تری عکاسی کرده اید تغییرات کوچک است اما برای نتیجه بهتر شاید شما تصمیم بگیرید که عکس دیگری بگیرید و تنظیمات آن را درست انجام دهید. اما این روش برای یک جابه جایی کوچک، تا زمانی که کسی خیلی نزدیک به نظر نرسد، روش مناسبی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text