img

بازی Tekken-7 بسوی یک بازی واقعا خوب

/
/
/

رابطه‌ی من و سری بازی‌های Tekken، همیشه رابطه‌ای پر فراز و نشیب بوده است. من ساعت‌های بسیاری را با سه نسخه‌ی اول این بازی بر روی playstation گذراندم، و برایم ناشی بودن در اجرای رشته حملات زبردستانه و فقدان حرکات خیره‌کننده و پرقدرت در این بازی چندان مهم نبود. با وجود همه‌ی کاستی‌ها، Tekken در آن زمان تازگی داشت، بنابراین تازگیِ این بازی، و مضحک بودنِ ماجرای پدر و پسریِ Mishima، چیزهایی بودند که عطش مرا برای این بازی شعله‌ور می‌ساختند، و سبب می‌شدند که من از نقص‌های بزرگ این بازی چشم‌پوشی کنم.
بعد از گذشت پانزده سال، من با بازیِ Tekken Tag Tournament 2، به سمت این سری دوباره بازگشتم. حقیقتا این بازی مرا شیفته خود ساخت و لذتی وصف ناشدنی در من پدید آورد، لذتی که به دلیل وجودِ عنصر پدرکشیِ در بازی؛ دو چندان می‌نمود. شش سال پس از عرضه‌ی این نسخه، Tekken 7 پا به عرصه نهاد، که اولین نسخه از این سری می‌باشد که برای رایانه‌های شخصی نیز عرضه می‌شود.

 

گناهانِ پدران
Tekken 7 همانند سایر نسخه‌های اصلیِ این سری، روایتگر داستان پدران و پسرانی است که سعی دارند یکدیگر را به قتل برسانند تا قبیله‌ی Mishima را از ژن شیطان پاکسازی کنند. این ژن جادویی قابلیت این را دارد که اشخاص به خصوص را تبدیل به موجوداتی اهریمنی نماید. در تبلیغ Tekken 7 اینطور عنوان می‌گردد که داستان پر سوز و گداز Mishima در این نسخه به پایان می‌رسد. بخش داستانیِ تک نفره‌ی بازی، بر ملا کننده یک سری از رازها می‌باشد و تعلیق‌هایی را نیز باقی می‌گذارد، که به همین سبب، در کنار گشودن گره‌ی بعضی پرسش‌های دیرینه، سوالات جدیدی را نیز برای هواداران این سری پدید می‌آورد. بهترین قسمت این بخش، دخالت شخصیت سری بازی‌های Street Fighter، یعنی Akuma در داستان Tekken می‌باشد، که نقشی غافلگیر کننده را در خانواده‌ی Mishima ایفا می‌کند.
بخش داستانی Tekken، به اندازه‌ی بخش داستانیِ Street Fighter V که بسیار سینمایی نیز می‌باشد، طولانی و مفصل نیست، و صادقانه بخواهم بگویم انتظار داستانی مثل فیلم همشهری کین(citizen Kane) را از یک بازی ویدئویی نباید داشت! داستان از دیدگاه یک خبرنگار که درباره‌ی هرج و مرج Mishima و جنگ و جدال‌های نشات گرفته از آن تحقیق می‌کند روایت می‌شود. جنبه‌ی کارآگاهیِ داستان، نکته‌ی خوب و قابل اتکایی است، اما کلیت داستان چندان چنگی به دل نمی‌زند.

مبارزه‌ای آشنا
خوشبختانه سیستم مبارزه‌ی بی نقص Tekken 7، جبران کننده‌ی کاستی‌‌های بازی در قست روایت داستان می‌باشد. همانند نسخه‌های پیشین، Tekken 7 یک بازیِ مبارزه‌ای است که از کنترل‌هایی ساده برای حرکت اعضای بدن، حرکات منحصر به شخصیت گسترده، و انعطافی بالا برای ایجاد جریانی از ضربات دنباله‌دار برخوردار می‌باشد، که برای انجام این ظربات شما بایستی در زمان بندیِ فشردن دکمه‌ها دقت لازم را داشته باشید.ِ
Tekken 7 یک بازی پر التهاب، مملو از مشت و شبه‌حمله و جاخالی می‌باشد و از این رو، هر ضربه پتانسیل این را دارد که به رشته‌ای دراز از حملات دنباله دار تبدیل گردد. شخصیت‌هایی با قابلیت اجرای فنون هنرهای رزمی واقعی، محیط‌های تعامل پذیر که شما در آنها می‌توانید حریف خود را به در و دیوار بکوبید و آنها را داغان کنید، و جلوه تصویر آهسته‌ی خارق‌العاده‌ای که هنگام کم شدن سلامت هر دو مبارز پدید می‌آید و مبارزه که تبدیل به نبردی در فاصله‌ای نزدیک و چسبیده به یکدیگر می‌شود را در نظر بگیرید، همه‌ی اینها را در هم ضرب کنید، حاصل بازیِ مبارزه‌ای می‌شود که بدون اغراق می‌توان گفت یک فیلم اکشنِ مبارزه‌ای هالیوودی است. این بازی هم به صورت آن‌لاین و هم آف‌لاین بسیار نرم و روان اجرا می‌شود. در طی ساعت‌های بسیاری که سرگرم این بازی بودم، هیچ تاخیری را در حالت آن‌لاین بازی تجربه نکردم.

 

مبارزه‌ی تر و تازه
دو قابلیت Rage Art و Rage Drive ابداعاتی هستند که در این نسخه اضافه گردیده اند. شما می‌توانید یکی از این دو حرکت‌ها را، هنگامی که نوار سلامت شخصیت شما تقریبا ته کشیده است فعال کنید، اما کارکرد آنها به گونه‌ای متفاوت می‌باشد. Rage Art حمله‌ای پر رنگ و لعاب و سینمایی است که آسیبی بزرگ را به حریف وارد می‌کند، به جای اینکه نیروی شما را مثل حالت عادی افزایش دهد. یک Rage Art می‌تواند حمله‌ی حریف را خنثی کند، و اگر چنانچه با دفاع حریف مواجه گردد، به شما یک ضد‌حمله‌ی مرگبار بخشیده خواهد شد.
Rage Drive هم از نیروی حالت خشم(Rage Mode power) مصرف می‌کند، اما به شما نسخه‌ی دفاع ناپذیر یکی از حرکت‌های موجود خودتان را می‌دهد. این حالت را کپی Tekken 7 از حرکت‌های EX بازیِ Street Fighter V در نظر بگیرید. خوبی بزرگ Rage Drive ها این است که دفاع ناپذیر می‌باشند پس خیالتان از خوردن حتی یک مشت از بابت حریفتان در حین اجرای این حرکت راحت باشد. این حرکت‌ها به حد فراوانی به لزوم داشتن استراتژی در لحظات نفس گیری مسابقه‌ها می‌افزاید.
حملات Power Crush نیز همچنین ابداعی تازه در Tekken 7 محسوب می‌شوند، بر عکس Rage Art و Rage Drive متکی به نیروی خشم(Rage Mode) نمی‌باشد. این حملات، که می‌توانند در هر زمانی فعال شوند، از ضربات دریافتی نیرو می‌گیرند. با توجه به این نکته، از وضعیت ضد ضربه شدنِ دو حالت قبلی برخوردار نیستند، پس وقتی در ازای آنها حریفتان شما را بزند، لاجرم از سلامتتان کم خواهد شد. با این وجود حرکت‌های Power Crush هنگامی که شدیدا به شکستن گارد حریف برای اجرای حمله‌ای چند ضربی نیاز دارید به درد بخور خواهند بود، تا تساوی را به برد خود تبدیل کنید.

تمرین، سفارشی سازی، و سیستم مورد نیاز
Tekken 7، برای نخستین بار، از حالت تمرین برخوردار می‌باشد. جایی که شما می‌توانید، حرکت‎های شخصیت‌ها را کشف کنید، که تعدادشان قریب به ۱۰۰ عدد می‌باشد. من این بازی را برای ماه‌ها انجام داده‌ام، اما هنوز که هنوز است برای کشف حرکت‌های Lucky Chloe و افزودن آنها به دانش مبارزه‌ای خودم به حالت تمرینی سر می‌زنم. متاسفانه Tekken 7 تلاش چندانی برای آموختن چگونه بازی کردن به خرج نمی‌دهد، که ناامید کننده می‌باشد. بازی‌های مبارزه‌ای روند یادگیریِ دشواری دارند، بنابراین اگر Tekken 7 هم مثل بازی Skullgirls 2nd Encore از راهنمای آموزشی مبسوطی برخوردار بود، دیگر جای شکایتی باقی نمی‌ماند.
شما می‌توانید با استفاده از ابزارهایی که در حالت صندوقچه‌ی گنجِ Tekken 7 به دست می‌آورید، به سفارشی کردن هر کدام از بیش از ۳۰ شخصیت بازی بپردازید. با غلبه بر چالش‌های بیشماری که با آنها روبرو می‌شوید، بالاپوش‌ها و پاپوش‌ها، و چیزهای جانبی بسیاری برای تزیین شخصیت‌های بازی در برابر شما گشوده می‌شود، که با آنها می‌توانید ظاهر شخصیت خود را، جدی، مضحک، ابله و یا هر طور که دلتان می‌خواهد درآورید، که البته دست یابی به آنها منوط بر پول مبارزه‌ای است شما در جریان بازی جمع می‌کنید. همین طور شما می‌توانید تصاویر و کلیپ‌های مهمی را درباره‌ی تاریخچه‌ی Tekken با خرج این پول‌ها باز کنید. خوشبختانه از این جهت نگرانی ندارید، چون در ازای انجام چند قسمت از بازی، Tekken 7 پول مجازی فراوانی برای خرج کردن در اختیار شما قرار می‌دهد.
برای اولین بار Tekken 7 بر روی شبکه‌ی Steam عرضه شده است و، خوشبختانه نیاز به سیستم خیلی قوی برای اجرا ندارد. این بازی به حداقل ۳٫۶GHz Intel Core i3-4160 CPU، Nvidia Geforce GTX 660 GPU با ۲GB حافظه، ۶GB رم، و ۶۰GB حاقظه‌ی ذخیره‌سازی، و ویندوز ۷ نیاز دارد.
رایانه‌ی رومیزیِ گیمینگ من، برخوردار از ویندوز ۱۰ و یک گرافیک GeForce GTX 970، Tekken 7 را با ۶۰ فریم بر ثانیه، همچون ابریشم اجرا می‌کند. مدل‌ها در داخل بازی ظاهری خوب دارند و عالی حرکت می‌کنند، ولی کمی در هم رفتگی و شکستگیِ هندسی در مدل‌ها، هنگام تصاویر آهسته‌ی پایان مبارزات جلب توجه می‌کنند. به عنوان یک بازیِ شبکه‌ی Steam، Tekken 7 از Achievement های steam، ذخیره‌سازیِ ابریِ Steam، و کارت های داد و ستدیِ Steam پشتیبانی می‌کند.

 

سلطان مشت آهنی
ساده بگویم، Tekken 7 محبوب‌تری بازیِ سبک مبارزه‌ای و همین طور محبوب‌تری بازی در میان همه‌ی سبک‌های بازی، در سال ۲۰۱۷ برای بنده محسوب می‌شود. از محتوایی غنی مملو از شخصیت‌ها با حرکت‌های متنوع برخوردار بوده، که می‌تواند مورد علاقه‌ی بسیاری از بازیکنان با شیوه‌های متفاوت مبارزه‌ای قرار گیرد. آرزوی من این بود که در این بازی یک راهنمای آموزشی قرار داده می‌شد، تا به تازه واردان جهت یادگرفتن مکانیسم بازی سودمند واقع می‌شد، اما در کل عیب جویی از چنین بی نقصی دشوار می‌باشد. Tekken 7 با برخورداری از انواع امکانات و ویژگی‌های بازیِ مبارزه‌ای فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند مورد هم مورد توجه کهنه‌کاران وهم مورد توجه تازه‌واردان قرار بگیرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text