img

از تلویزیون به عنوان نمایشگر کامپیوتراستفاده کنید…

/
/
/

تجربه یکی از کاربران نسبت به تبدیل تلویزیون به صفحه نمایش بزرگ برای رایانه شخصی

حدود چند ماه پیش، در نمایشگرم سخت مشغول پیدا کردن تنظیمات مربوط به دو صفحه نمایش (dual-screen) بودم و در حال فکر برای تهیه نمایشگر بزرگتر دیگری بودم، سپس بعد از یک یا دو ساعت تحقیق بر روی نمایشگرهای ۲۷ اینچی به صورت آنلاین، به اتاق نشیمن رفتم و ایده خیلی خوبی به ذهنم آمد.
شاید، به جای خرید یک مانیتور کاملا جدید، من می‌بایستی تلویزیون ۳۲ اینچی HD خود را به محل کارم انتقال می‌دادم و از آن استفاده می‌کردم.
قطعا نمایشگر بزرگتر، گزینه بهتری محسوب می‌شود و به همین ترتیب من مجبور نیستم که هزینه زیادی برای تجهیزات جدیدتر بپردازم. اما فقط به این دلیل که تلویزیون‌های HD شباهت بسیاری به نمایشگرهای رایانه دارند، نمی‌توانند جایگزینی مناسب برای آنها باشند. در اینجا، شما نکاتی را باید مدنظر قرار دهید که برای نصب کردن HDTV بر روی میز مناسب می‌باشد.
آیا امکان پذیراست ؟
اگر بخواهیم به صورت کوتاه به این سوال پاسخ دهیم، پاسخ ما مثبت خواهد بود. با این وجود شما احتیاج به کابلی مخصوص مربوط به درگاه ورودی/خروجی مدنظر دارید. همه تلویزیون‌های HD مدرن ورودی‌های HDMI را در خود دارند، برخی از تلویزیون‌هایHD قدیمی تر دارای ورودی‌های DVI هستند و همچنین برخی از آنها ورودی‌های VGA برای مصارف مربوط به رایانه دارند. اگر کارت گرافیک شما خروجی HDMI را در خود دارد، از شرایط ایده آلی برخوردار هستید: فقط از یک کابل HDMI برای اتصال رایانه شخصی به تلویزیون HD استفاده کنید و اگر کارت گرافیک شما تنها خروجی‌های DVI را
دارد، پیشنهاد ما به شما همانند تصویر زیر خریداری یک کابل HDMI – to – DVI ارزان قیمت و متصل کردن آن به ورودی HDMI تلویزیون HD است. اگر چه که برخی از تلویزیون‌های HD ( و همچنین بعضی از کارت‌های گرافیک ) ورودی/خروجی‌های VGA را دارند واین چندان گزینه ایده آلی محسوب نمی شود. VGA سیگنالی آنالوگ است که به شما تصویر تیره تر و با وضوح کمتر نسبت به سیگنال DVI و یا HDMI ارائه می‌دهد.
اگر شما تلویزیونHD خود را به عنوان نمایشگر دوم یا سوم راه اندازی می‌کنید، قطعا احتیاج به استفاده از خروجی درگاه DisplayPort رایانه شخصی خود دارید و در چنین شرایطی می‌توانید یک مبدل DisplayPort به HDMI را تهیه کنید و به خروجی HDMI تلویزیون HD متصل کنید. مزیت اصلی این روش انتقال همزمان ویدیو و صوت محسوب می‌شود. در صورت استفاده از VGA و یا DVI، برای انتقال صدای رایانه شخصی مجبور به اتصال آن به تلویزیون HD ویا اسپیکرهای جداگانه هستید.
قبل از استفاده از تلویزیونHD به عنوان یک نمایشگر، شما می‌بایستی به این سوال پاسخ دهید که آیا گرافیک یکپارچه شده ( ON-BOARD ) ویا کارت گرافیک قادر به ارسال تصاویر خروجی با وضوح تصویر مطابق با تلویزیون HD خواهد بود ؟ ابتدا برای کشف این موضوع، باید وضوح تصویرمربوط به تلویزیونHD خود را با استفاه از دفترچه راهنما بیابید و همچنین توجه داشته باشید که برخی از تلویزیون‌های HD شامل وضوح تصاویری غیر استاندارد هستند. سپس پس از انجام مراحل فوق، با استفاده از مسیر زیر از میزان حداکثر وضوح تصویر کارت گرافیک خود مطلع شوید :
Control Panel > Display>
Change Display Settings >
Advanced Settings>List All Models
وضوح تصویر مطابق با تلویزیونHD خود را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.

آیا نتیجه مطلوبی حاصل خواهد شد؟
در پاسخ به این سوال ممکن است به این نتیجه برسیم اما بستگی به تعدادی از عوامل دارد از جمله آنچه که شما به چه علت نیاز به استفاده از نمایشگر تلویزیون HD دارید. اکثر تلویزیون‌های HD مقرون به صرفه با وضوح تصویر ۱۰۸۰P یا ۱۰۸۰*۱۹۲۰ ارائه می‌شوند. در صفحه نمایش رایانه قابل حملی با اندازه ۱۵٫۶ اینچ، صفحه دسکتاپ ویندوز با وضوح تصویر ۱۰۸۰P از فاصله ای دورتر کاملا خوب به نظر می‌رسد ولی در صفحه نمایش تلویزیون HD با اندازه ۳۲ اینچ اینطور نیست.
مسئله ای که در اینجا اهمیت دارد مربوط به تراکم پیکسل یا تعداد پیکسل‌های قرار گرفته شده در یک اینچ مربع از صفحه نمایش می‌شود. رایانه قابل حملی با صفحه نمایش ۱۵٫۶ اینچ همانند صفحه نمایش تلویزیون HD با اندازه ۳۲ اینچ از تعداد یکسانی پیکسل برخوردار است، اما رایانه قابل حمل، تراکم پیکسلی خیلی بیشتری (۱۴۱٫۲۱PPi) نسبت به تلویزیونHD (68.84PPi) دارد. بنابراین، هنگام مشاهده از فاصله یکسان، رایانه قابل حمل دارای صفحه نمایش واضح تر، شفاف تر و دارای جزئیات بیشتری خواهد بود. اهمیت تراکم پیکسلی در ارتباط با فاصله دید کاهش پیدا می‌کند ؛ به همین خاطر صفحه نمایش رتینای آیفون تراکم پیکسلی ۳۲۶ppi را دارد، در حالیکه صفحه نمایش رتینای مربوط به رایانه قابل حمل MacBook Pro اپل دارای تراکم پیکسلی ۲۲۷ppi است.
مسئله مهم حائز اهمیت در اینجا این است که در صورت قرار گرفتن در فاصله مشاهده ای طبیعی در حدود چند قدم دورتر از رایانه، صفحه نمایش تلویزیونHD بزرگتر همراه با تراکم پیکسلی کمتر، تصاویر و متون و آیکون‌ها را به صورت تار نمایش میدهد و خواندن آن را برای ما دشوار می‌کند.
اگر شما قصد استفاده از نمایشگر تلویزیون HD خود را برای انجام کاری به غیر از تماشای Netflix و یا بازی کردن دارید، قطعا شما به یک تلویزیونHD با تراکم پیکسلی بالاتربرای مشاهده راحت نیاز خواهید داشت. (حداقل ۸۰ppi با اندازه ای کمتر از ۲۷ اینچ و با وضوح تصویر ۱۰۸۰P ) همچنین به جای قرار دادن آن بر روی میز کار می‌توانید آن را بر روی دیوار آویزان کنید.
هنگام صحبت در مورد بازی، اگر می‌خواهید از نمایشگر تلویزیون HD صرفاً برای بازی استفاده کنید، فاکتور دیگری به اسم تاخیر ورودی (input lag) وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.
تاخیر ورودی (input lag)، تاخیر بین حرکات شما در استفاده از دستگاه‌های ورودی ( در اینجا ؛ ماوس ) و آن چیزی که بر روی صفحه نمایش مشاهده می‌شود است. در حالی که نمایشگرهای رایانه حداقل زمان‌های تاخیر را اولویت بندی می‌کنند، بیشتر تلویزیون‌های HD به جای انجام چنین کاری پردازش ویدیویی را در اولویت قرار می‌دهند. اما همین زمان‌های خیلی کوتاه اضافه، خود موجب تفاوت زیاد هنگام استفاده از بازی‌های با میزان فریم بر ثانیه زیاد و با ریسک بالا خواهد شد.
تاخیر صفحه نمایش (DisplayLag) مرجعی کاملا خوب از زمان‌های تاخیر ورودی به حساب می‌آید که شما می‌توانید با توجه به نوع صفحه نمایش آن را مرتب کنید. می‌توانید تلویزیونی HD با زمان تاخیر تقریبی کمتر از ۴۰ ثانیه انتخاب کنید. اگر در هنگام بازی با مسائل و مشکلات مربوط به تاخیر ورودی مواجه شدید، گزینه Game mode را در صورت وجود بر روی تلویزیون HD فعال کنید.

آیا چنین کاری با ارزش است ؟
اگر شما به فکر صرفه جویی در هزینه خود برای نمایشگر هستید، ضرورتاً تلویزیون HD گزینه مناسبی به حساب نمی آید. در واقع، هنگام خرید صفحه نمایش جدید، توصیه می‌شود آن را همراه با نمایشگر رایانه مطمئن نصب کنید. به همین خاطر، تلویزیون‌های HD کوچکتر و ارزانتر به طور معمول با وضوح تصویر ۷۲۰P ارائه می‌شوند، در حالی که نمایشگرهای گران قیمت همیشه وضوح تصویر ۱۰۸۰P را دارند. بنابراین، اگر شما به دنبال نمایشگری با اندازه کمتر از ۲۷ اینچ هستید، به طور احتمالی تلویزیون‌های HD، گرانتر و همراه با وضوح تصویر پایین تر خواهند بود.
اگر شما در پی جستجوی نمایشگری با اندازه بزرگتر از ۲۷ اینچ هستید، به خاطر داشته باشید که تراکم پیکسلی با هر چند اینچ کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل سازندگان تلویزیون‌های HD توصیه می‌کنند که از فاصله ای دورتر از صفحه نمایش قرار بگیرید. اگر به نمایشگری دارای قابلیت چند وظیفگی (multitask) اعم از ارسال ایمیل، مشاهده فیلم و بازی نیاز داشته باشید، شما قطعاً به گزینه ای با تراکم پیسکلی بالا و مناسب احتیاج دارید که خواندن متن از روی آن دشوار نباشد.
همچنین اگر می‌خواهید یک صفحه نمایش دیگر را به تنظیمات مربوط به تک صفحه نمایش (single-display) و یا چند صفحه نمایش (multi-display) برای سرگرمی اضافه کنید – بنابراین می‌توانیم بگوییم که تماشای Netflix یا twitter هنگام نوشتن مقاله و یا انجام بازی skyrim بر روی نمایشگری با اندازه ۶۰ اینچ، کار سختی نخواهد بود. از این رو، تلویزیون HD نسخه جایگزین کاملا مناسب برای نمایشگرها محسوب می‌شود. در صورت قرار دادن یک تلویزیون HD اضافه دیگر در محیط اطراف یا تهیه کردن یکی از آنها با هزینه کم از امتیاز ویژه ای برخوردار خواهید شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text