img

استفاده از safe mode برای عیب‌یابی رایانه

/
/
/
آیا ویندوز شما کند شده یا هنگ می‌کند؟ این مشکلات چند دلیل احتمالی دارند. برای مثال می‌توان به عیب در درایو یا سخت افزار اشاره کرد.

استفاده از Safe mode یکی از راه‌های حل مشکلات رایانه ای به حساب می‌آید که با جلوگیری از کار برخی درایو‌های خاص یا ویژگی‌های دیگر ، ویندوز را در یک محیط امن و بدون نقص اجرا می‌کند. اگر ویندوز در Safe mode به خوبی کار کند ، این یعنی مشکل از یک درایو، سرویس یا آیتم‌های خاص است که در حالت عادی اجرا می‌شوند.
مراحل زیر ، این طور فرض می‌کنند که شما حداقل می‌توانید ویندوز را اجرا و از Safe mode استفاده کنید. به مراحل زیر توجه کنید.
۱- در بخش جستجو، فرمان msconfig را تایپ کنید. در بالای نتایج جستجو، برای تنظیمات سیستم بر روی system configuration کلیک کنید.

استفاده از safe mode برای عیب‌یابی رایانه
۲- پنجره System Configuration باز می‌شود. تنظیمات کنونی شما احتمالا بر روی گزینه Normal Startup یا Selective Startup قرار دارند. بر روی گزینه دوم یعنی Diagnostic Startup کلیک کنید که تنها درایو‌ها و خدمات را اجرا می‌کند. سپس بر روی Ok و reboot windows کلیک کنید تا سیستم مجداا شروع به کار کند.
۳- بعد از شروع به کار دوباره سیستم ، به سراغ مشکل ویندوز بروید. حتی اگر مشکل حل شده باشد ، برای پیدا کردن دلیل مشکل باید آزمایش هایی انجام دهید. دوباره تنظیمات سیستم را باز کنیند و بر وی تب Boot و Checkbox در Safe mode کلیک کنید.

گزینه‌های دیگر مانند Mininal ، Alternate Shell و Network را امتحان کنید. با هر گزینه سیستم خود را دوباره راه اندازی کیند. هر بار به سراغ مشکل بروید. اگر مشکل حل شود ، ویندوز را در حالت معمولی راه اندازی کنید و از رفع مشکل مطمئن شوید.

استفاده از safe mode برای عیب‌یابی رایانه

۴- در غیر این صورت ، به سراغ گزینه‌های دیگر بروید. حتی می‌توانید گزینه‌های سمت
(No Gui boot ، Boot log ، Base video و OS Boot information) را هم امتحان کنید.
با انتخاب هر گزینه رایانه را دوباره به راه بیانداید و بررسی کنید که آیا مشکل از بین رفته با خیر.
۵- می‌توانید تب Services را هم امتحان کنید. شاید سرویس‌های زیادی فهرست شده باشند ،اما به ترتیب هر کدام را خاموش و روشن کنید تا رفع مشکل مربوط به هر سرویس بررسی شود.

در این زمان، اگر مشکلات را به یک داریو یا سرویس خاص محدود کرده باشید ، می‌تواند با استفاده از جستجو در اینترنت درباره آن گزینه مطالعه کنید یا از راهنمایی دیگران درباره آن بهره ببرید.

ویندوز ۱۰ و ۸٫۱
اگر از ویندوز ۱۰ یا ۸٫۱ استفاده می‌کنید، می‌توانید از گزینه‌های دیگر برای راه اندازی سیستم در Safe mode بهره ببرید. در ویندوز ۱۰، بر روی

start>settings> update& security> recovery

کلیک کنید در بخش Advanced start p بر روی دکمه Restart now کلیک نمایید.
در ویندوز ۸٫۱، نوار Charms را اجرا و بر روی

settings charm> change PC setting> update& recovery >recovery

کیک کنید. در قسمت Advanced start up بر روی دکمه Restart now کلیک کنید.
۱- در صفحه «choose an application» ، بر روی دکمه Troubleshoot کلیک کنید.
۲- در صفحه Troubleshoot دکمه Advanced options را انتخاب نمایید.
۳- در Advanced options بر روی دکمه Advanced settings کلیک کنید.
۴- در Startup settings، بر روی دکمه Restart کلیک کنید.
زمانی که رایانه مجددا راه اندازی شد ، برای انتخاب نوع شروع به کار، بر روی یکی از دکمه از ۱ تا ۹ کلیک کیند.
برای مثال شماره ۱، Debugging (اشکال زدایی) را باز می‌کند و شماره ۴ Safe mode و شماره ۵ Safe mode همراه با شبکه است. سپس بر روی دکمه Restart کلیک کنید. رایانه شما با نوع راه اندازی انتخاب شده شروع به کار می‌کند. اگر مشکل همچنان وجود داشت، گزینه‌های دیگر را انتخاب کنید.

استفاده از safe mode برای عیب‌یابی رایانه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text