img

سیستم‌عامل Linux Mint 18.2

/
/
/

نسخه جدید سیستم عامل لینوکس به نام Linux Mint هم به عنوان یک پروژه و هم به عنوان یک محصول، به رشد و تکامل خود ادامه می دهد تا بتواند با نسخه های دیگر رقابت مناسب داشته باشد.

در واقع، چند نسخه اندک جدید از این سیستم عامل به حدی قدرتمند بوده اند که به نظر می رسد این پروژه به عنوان یک نسخه معمولی از این سیستم عامل به بازار وارد شود تا به سیاست چرخه زندگی احترام بگذارد.
این نسخه از این سیستم عامل تفاوت زیادی ندارد، و همانند نسخه های قبلی کاملاً براساس نسخه تست شده Ubuntu 16.04 LTS است، و این امر با سیاست جدید Mint برای استفاده از مبناهای LTS Ubuntu مطابقت دارد.
نسخه Mint مدیر نمایش MDM خود را با LightDM جایگزین کرده است که اثباتی برای آینده این نسخه است زیرا این مدیر نمایش از سرورهای نمایش مختلفی از جمله Wayland و Mir پشتیبانی می کند.
LightDM از قابلیت جدید Mint به نام Slick پشتیبانی می کند که از رزولوشن های HiDPI پشتیبانی می کند. همچنین به صورت پیش فرض Mint این قابلیت را فعال کرده است که به کاربران میهمان اجازه دهد تا بدون نیاز به پسورد به سیستم وارد شوند-اگر شما با این روش راحت نیستید، می توانید آن را تغییر دهید.
پشتیبانی از بلوتوث همچنین یک مزیت دیگر برای این نسخه است و یک نسخه به روز را برای پیکربندی دلخواه در اختیار شما قرار می دهد و این پیکربندی را با استفاده از برنامه پیکربندی به نام Blueberry انجام می دهید. این نسخه اکنون به صورت کامل از OBEX پشتیبانی می کند، پس انتقال فایل با دستگاه های متصل کاملاً طبیعی است و همانند انتقال فایل مرسوم در جاهای دیگر کار می کند.
شما همچنین می توانید از Blueberry برای تغییر نام کامپیوتر خود استفاده کنید، که قبلاً نیاز به وارد کردن چند کد در ترمینال داشت.
جالب ترین تغییر در این نسخه تغییرات مربوط به Update Manager است. نسخه جدید Mint بر روی سیاست های فیلتر کردن آپدیت های خود کارهای مجدد بیشتری را انجام داده است تا فرآیند آپدیت شدن را امن تر و راحت تر از قبل کند، خصوصاً این کار را برای کاربران تازه کار در لینوکس که تجربه زیادی برای آپدیت کردن به توزیع های جدیدتر ندارند، آسان تر از قبل کرده است. نسخه Mint آپدیت ها را طبق اثری که بر روی سیستم شما دارند دسته بندی می کند. اکثر این آپدیت ها به عنوان های سطح ۱ و سطح ۲ نام گذاری شده اند و این دو دسته در هیچ حالتی به سیستم شما آسیب نخواهند زد.
آپدیت هایی که بر روی چندین برنامه در سیستم شما تاثیر می گذارند از نوع سطح ۳ هستند، در حالی که کرنل و آپدیت ها برای دیگر مولفه های موجود در سیستم از نوع سطح ۴ می باشند.
این برنامه دارای یک بخش سند و منبع است که این حوزه مهم و حیاتی را به صورت کامل توضیح می دهد. در طرف دیگر این طیق کاربر-سطح، ابزار جدید mintupdate به کاربران فصلی کمک خواهد کرد تا آپدیت ها را به وسیله اسکریپت ها و متناسب با نیاز خود زمانبندی کنند.
نسخه Mint 18.2 از Cinnamon 3.4 استفاده می کند که دارای بسیاری از قابلیت های جدید و مفید است. کاربرانی که در بلند مدت از این سیستم عامل استفاده کرده اند از توانایی ترازبندی، مرتب کردن و تغییر اندازه آیکن های دسکتاپ به شدت استقبال خواهند کرد.
در پشت پرده، توسعه دهندگان نیز پلاگین های مختلفی را از تنظیمات این نسخه جداسازی کرده اند و در فرآیندهای خود قرار داده اند. این کار نه تنها باعث شده است که این پلاگین ها راحت تر پیدا شوند، بلکه همچنین به پایداری و قدرت کلی دسکتاپ نیز کمک زیادی می کند، زیرا یک پلاگین که رفتار مناسبی را نداشته باشد دیگر نمی تواند کل دسکتاپ را مختل کند.
شما می توانید مراحل نصب Mint خود را به وسیله تعدادی از اپلت ها، دسکلت ها و تم ها شخصی سازی کنید. این افزونه ها به صورت کلی تحت عنوان “گونه ها” شناخته می شوند و در وب سایت

Cinnamon Spices (https://cinnamon-spices.linuxmint.com)

در دسترس هستند، که در این نسخه از پایه و اساس تغییر کرده اند و از نو طراحی شده اند. شما می توانید این گونه ها را جستجو کنید و آن ها را در درون همین وب سایت فیلتر کنید و این کار را نیز می توانید با استفاده از ابزارهای اجتماعی یکپارچه انجام دهید و همچنین قادر هستید یا به صورت دستی آن ها را دانلود کنید یا این که به صورت خودکار آن ها را با استفاده از ابزار پیکربندی در درون System Settings نصب کنید.
جنبه ای دیگر از این نسخه که بازتاب زیادی داشته است مجموعه واحدهای مرکزی یا هسته آن تحت عنوان X-Apps می باشد.
این برنامه ها همزادی برای برنامه های مشهور GNOME هستند که اکنون با روش بدون نیاز به دسکتاپ برای یک تجربه کاربری ایستا مورد استفاده قرار می گیرند و برای این کار هیچ وابستگی به محیط دسکتاپ ندارند.
در این نسخه از سیستم عامل برای همه چیز یک X-App وجود دارد مثلاً برای ویرایشگر متن (Xed) و نمایشگر تصویر (Xviewer) و برای کتابخوان (Xreader) و برای پخش کننده چند رسانه ای (Xplayer) وجود دارد.
همه این برنامه ها با نسخه Mint 18 به بازار وارد شده اند و برای این نسخه جدید نیز تغییرات و آپدیت هایی را به خود دیده اند و در این جا نیز حضور دارند.
نسخه جدید سیستم عامل Linux Mint 18.2 تا سال ۲۰۲۱ آپدیت های امنیتی را دریافت خواهد کرد.
نسخه های جدید Mint تا سال ۲۰۱۸ از همان بسته های موجود در Linux Mint 18 استفاده خواهند کرد، یعنی آپدیت ها در این نسخه ها امن خواهند بود و تنها با زحمت بسیار کمی انجام می شوند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text