img

نقد و بررسی دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000

/
/
/

محصول جدید Lumix DMC-FZ2000 از کمپانی پاناسونیک که جانشینی برای نسل قبلی خود با نام FZ1000 است، یک دوربین حرفه ای است که برای عکاسی و فیلم برداری به صورت کامل بهبود یافته است و نسبت به رقیب اصلی خود به نام Sony RX10 دارای قیمت ارزان تر می باشد. در نگاه اول به دوربین FZ2000 به نظر می رسد که خیلی به چشم ما آشنا است، این دوربین همانند نسل های قبل دارای یک سنسور ۱ اینچی با کیفیت ۲۰ مگاپیکسلی و میزان زومی (بیشتر از قبل) ۲۴ تا ۴۸۰ میلی متر است که البته این مقدار زوم در محصول FZ1000 برابر با ۲۵ تا ۴۰۰ میلی متر بوده است. با این حال، تغییرات بسیار عمده تری در این مدل جدید به وجود آمده است.
منظره‌یاب ۲٫۴ میلیون نقطه ابعاد رزولوشنی برابر با ۰٫۷x در ۰٫۷x دارد، و این اندازه یک دید وسیع را نسبت به صحنه به عکاس می دهد. LCD موجود در این دوربین کمی شفاف تر از قبل شده است و اکنون یک صفحه نمایش لمسی است. دو حلقه لنز برای زوم و فوکوس در این دوربین تعبیه شده اند، علاوه بر آن ها برخی دکمه های جدید نیز اضافه شده اند. فیلتر توکاری به نام چگالی خنثی (ND) نور ورودی به لنز را با یک ضریب ۴، ۱۶ یا ۶۴ کاهش می دهد. این خبر برای افرادی که علاقه به فیلم برداری دراند خبر خوبی است، زیرا سرعت های شاتر در حدود ۱/۵۰s برای این به کار می روند که تاری متحرک در تصویر طبیعی به نظر برسد، و بنابراین فیلتر ND برای جلوگیری از ورود درخشندگی بیش از حد به فیلم ضروری می باشد.

کیفیتی فراتر از ۴K
محصول قبلی این کمپانی یعنی FZ1000 نیز قادر به ضبط کردن فیلم های ۴K بود، اما محصول جدید آن یعنی FZ2000 همه چیز را متحول کرده و از هر دو کیفیت UHD (رزولوشن ۳۸۴۰*۲۱۶۰) در نرخ قاب های ۲۴fps، ۲۵fps، یا ۳۰fps و Cinema 4K (رزولوشن ۴۰۹۶*۲۱۶۰) در نرخ قاب ۲۴fps پشتیبانی می کند و از این نظر مرزها را در نوردیده است. فیلم برداری در کیفیت ۱۰۸۰p اکنون در این دوربین با کیفیت عالی و با قابلیت فشرده سازی در دسترس است که می تواند فایل هایی را با حجم زیاد ۲۰۰Mbit/s تولید کند اما به صورت مجازی فشرده سازی را از روی آن بر می دارد.
فیلم برداری slow-motion (حرکت آهسته) با کیفیت ۱۰۸۰p بازهم در این دوربین در دسترس کاربران قرار دارد، اما این بار نرخ قاب در فیلم برداری به صورت پیوسته از ۲fps تا ۱۲۰fps متغیر می باشد. حتی یک گزینه برای خروجی ۴K با استفاده از کابل HDMI و متصل کردن آن به یک ضبط کننده خارجی به عنوان یک دستگاه ۱۰-bit 4:2:2 وجود دارد، که نسبت به قابلیت فیلم های ۸-bit 4:2:0 دارای اطلاعات رنگی زیباتری است که بر روی یک کارت SD ضبط می شود. قابلیت های پیشرفته دیگر در این دوربین شامل کنترل‌های Master Pedestal Level و Luminance Level، پشتیبانی از timecode و سوکت های هدفون و میکروفون می باشد.
حضور این قابلیت ها به این معنی است که دوربین FZ2000 به صورت قابل توجهی شبیه به دوربین Panasonic GH4 است، که هم اکنون سه سال سن دارد و در شماره های قبلی از این مجله مورد نقد و بررسی قرار گرفته است اما هنوز هم از نظر فیلم برداری بسیار عقب تر از دوربین های CSC می باشد. محصول تازه به بازار معرفی شده GH5 از نظر فیلم برداری ۴K حتی پیشرفت بیشتری را داشته است و نرخ قاب را به ۶۰fps رسانده و ارتقاهای دیگری را نیز در خود انجام داده است، اما باید گفت که محصول FZ2000 دارای قابلیت های فوق حرفه ای برای فیلم برداری می باشد. شاید این قابلیت ها افزایش قیمت ۲۵۰ پوندی FZ2000 نسبت به نسل قبلی آن یعنی FZ1000 را که در سال قبل به بازار وارد شد به خوبی توجیه کند. دوربین FZ2000 با دارا بودن قیمتی در حدود ۱۰۰۰ پوند در حال حاضر بسیار گران تر از دوربین GH4 می باشد.
این دوربین شبیه به یک دوربین ۱۰۰۰ پوندی است و همان حس را به شما منتقل می کند و دارای یک دسته بزرگ و راحت است که باعث شده است بتوانید برخی از قسمت های آن را تغییر اندازه دهید و همچنین وزن آن را به راحتی در دست تحمل کنید. شیار کارت این دوربین در کناره آن تعبیه شده است تا کاربران دسترسی راحتی به آن داشته باشند، و صفحه نمایش لمسی آن به اطراف می چرخد و می توان آن را در مقابل صورت قرار داد و همچنین به سمت بالا، پایین، و جلو تغییر جهت داد. ولی وصل کردن هدفون ها یا یک کابل HDMI میزان حرکات این صفحه نمایش را محدود تر می کند.

عملیات اصلی
دکمه های دو فرمانه باعث شده اند که دسترسی راحتی را به تنظیمات درخشندگی داشته باشید. از جمله این دکمه ها، یک دکمه چرخان دیگر هم برای حالت رانندگی، بسیاری از عنوان ها، دکمه های تک-عملکردی و هفت عدد دکمه جدید Fn با قابلیت شخصی سازی می باشند. این دکمه های جدید Fn بر روی لنزها می توانند به هر یک از ۸۰ عدد عملیات مختلف نسبت داده شوند، اما به صورت پیش فرض به دکمه های دستوری مربوط به سرعت ISO و White Balance نسبت داده شده اند، و یک عملیات زوم آهسته و پایدار را ارائه می کنند و در حالت فیلم برداری نیز عمل می کنند.
این صفحه نمایش لمسی باعث شده است که به راحتی بتوانید نقطه فوکوس خودکار را تغییر دهید، حتی در زمانی که با استفاده از منظره یاب صحنه هایی را ثبت می کنید این کار ممکن است، و حتی می توانید آن را بر روی دو حالت Absolute یا Offset تنظیم کنید. حالت دوم به این معنی است که نقطه فوکوس خودکار به وسیله کشیدن انگشت بر روی صفحه به جای لمس کردن معمولی جا به جا شود، که در زمانی که شما از منظره یاب استفاده می کنید این حالت منطقی تر است. این صفحه نمایش لمسی همچنین از قابلیت pinch-to-zoom پشتیبانی می کند تا اندازه ناحیه فوکوس خودکار را تعیین کند.
همانند دوربین FZ1000، این دوربین نیز یک دوربین واقعاً سریع است. به صورت معمولی این دوربین ۰٫۱ ثانیه برای فوکوس کردن و عکس گرفتن-حتی در میزان زوم بالا- در شرایط پر نور زمان نیاز داشت. و در شرایط کم نور تر یک رکورد عالی ۰٫۵ ثانیه را از خود به جای گذاشت که اتفاق خوشایندی در این دوربین بود.
این دوربین در هر ۰٫۲۵ ثانیه یک عکس را در حالت Single drive ثبت کرد. حالت Burst shooting در نرخ قاب ۱۱٫۳fps ثبت می شود و بعد از گرفتن ۹۶ عکس JPEG یا ۳۳ عکس RAW این سرعت کاهش پیدا می کند. تغییر دادن فوکوس به حالت فوکوس پیوسته نرخ قاب را به ۷٫۳fps رساند. اگر حالت های پیچیده فوکوس خودکار با دنبال کردن سوژه در این دوربین را به خوبی بشناسید خواهید دید که این دوربین از دوربین های SLR با این قیمت برای عکاسی اکشن بهتر است.

جرقه کانونی
ما سنسورهای ۱ اینچی با کیفیت ۲۰ مگاپیکسل را قبلاً در بسیاری از دوربین های کامپکت نیز مشاهده کرده ایم و در حالی که آن دوربین ها نسبت به دوربین های کوچک و ارزان تر با سنسورهای ۱/۲٫۳in بسیار عملکرد بهتری داشتند، ولی این دوربین ها نمی توانستند با سنسورهای بزرگ تر Micro Four Thirds و APS-C که در دوربین های کامپکت به کار می روند، خود را انطباق دهند. دوربین های دیگر با سنسورهای ۱ اینچی با اضافه کردن لنزهای دیافگرام –وسیع این کمبود را جبران کرده اند، اما لنز f/2.8-4.5 موجود در دوربین FZ2000 خیلی قابل توجه و عالی نیست. این لنز در حدود ۵۰ درصد از نورهای بیشتر نسبت به یک لنز معمولی f/3.5-5.6 را ثبت می کند، اما این مقدار از نور تفاوت خیلی زیادی را در کیفیت تصویر ایجاد نخواهد کرد.
ما همچنین باید توجهی به عامل مربوط به دامنه فاصله کانونی داشته باشیم، این فاصله ۲۴-۲۸۰mm دامنه وسیعی از استفاده ها را پوشش می دهد و از هر لنز تکی دیگری در دوربین هایی که لنز آن ها قابلیت تعویض را دارد بیشتر می باشد. نتیجه کلی از این ساخت دوربینی است که جایی میان میزان زوم بسیار زیاد از یک دوربین با سنسور کوچک و تصاویر بدون نویز موجود در یک دوربین CSC یا SLR قرار گرفته است.
اگر دوربین FZ2000 دامنه ای از شرایط را در محیط های مختلف و بسته به شرایط محیطی ارائه می کرد این امر مشکلی ایجاد نمی کرد.، اما این دوربین در تست های ما نتوانست نتایج قابل قبولی را کسب کند. فوکوس این لنز کمی ضعیف بود، خصوصاً در فاصله کانونی ۲۰۰-۳۰۰mm و در فاصله کانونی کامل ۴۸۰mm عملکرد ضعیفی داشت و در اطراف قسمت های روشن تصویر کمی سوختگی دیده می شد. این مشکلات تنها در اندازه های بزرگ پرینت یا بر روی تصاویر بریده شده دیده می شد، اما برای یک دوربین گران مانند این دوربین که قابلیت تعویض لنز را هم ندارد، این نتیجه کمی ناامید کننده است.
سطوح نویز عالی نبودند اما تا حد قابل قبولی خوب بودند. در شرایط پرنور اثرات بسیار ضعیفی از نویز دیده می شد، اما عکس های گرفته شده توسط این دوربین در نور کم لکه دار به نظر می رسیدند. حالت Auto ISO سرعت ISO را در زمان عکاسی در حالت برنامه کمتر از ۱۶۰۰ نگه داشت، و این امر موجب شد تا نویز به حد قابل ملاحظه ای کم شود اما منجر به سرعت های شاتر بالایی شد که این سرعت بالای شاتر موجب ایجاد تاری بر روی سوژه های متحرک شد.
شاید این انتقادها کمی در حالت کلی زننده به نظر برسند، و در عمل عکس هایی که توسط دوربین FZ2000 ثبت کردیم دارای دقت کافی و کیفیت مناسب بودند و برای اکثر اهداف پاسخگوی کار ما بودند. تنها دلیل این انتقادها این است که با این میزان قیمت ما انتظار کیفیت بهتر از این را از این دوربین داشتیم.

معجزه فیلم
هیچ شکی نیست که خصوصیات فیلم برداری FZ2000 عالی هستند. بعید است که مردم بخواهند از قابلیت های timecode یا ضبط کردن فیلم هایی با رنگ ۱۰-بیتی بر روی یک ضبط کننده خارجی استفاده کنند، اما قابلیت هایی مانند فیلم متغیر ND، پشتیبانی از Cinema 4K و سوکت هدفون برای تکمیل کردن و همراهی با سوکت میکروفون همگی باعث شده اند که سطح کیفیت فیلم برداری در این دوربین بسیار فراتر از یک دوربین آماتور باشد. فوکوس خودکار این دوربین که به وسیله صفحه نمایش لمسی قابل کنترل است کاملاً قابلیت مفیدی است، و واقعاً باید این قابلیت در دوربین FZ1000 نیز تعبیه می شد.
فیلم برداری با کیفیت ۱۰۸۰p از پهنای کامل قاب استفاده می کند، هر یک از قاب ها را تغییر اندازه می دهد تا با رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰ مطابقت داشته باشند. این امر با استفاده از یک الگوریتم باکیفیت برای ضبط کردن با سرعت معمولی انجام می شود، اما جزئیات در فیلم برداری slow-motion خام تر به نظر می رسند.
این خام بودن بلافاصله در اکثر کلیپ ها قابل مشاهده نیست، اما با مقایسات یک به یک این کلیپ ها و خصوصاً خطوط مورب و قطری آن ها، می توان این تناقض را به راحتی کشف کرد.
فیلم برداری با کیفیت ۴K محدود به نرخ قاب ۳۰fps و حتی نرخ های قاب کمتر از آن می باشد و در این حالت دوربین به جای تغییر اندازه دادن پیکسل ها، از یک برش ۱:۱ بر روی پیکسل ها از سوی سنسور استفاده می کند تا بتواند قاب های ۳۸۴۰*۲۱۶۰ و ۴۰۹۶*۲۱۶۰ را تولید کند. به این معنی که لنز دارای یک فاصله کانونی متناظر ۳۸-۷۶۰mm برای فیلم برداری ۴K است، که برای عکاسی از راه دور مناسب است اما برای زاویه های وسیع کمی ضعیف عمل می کند.
همچنین این امر به این معنی است که محدودیت هایی از لنز که در تصاویر قابل مشاهده است در فیلم های ۴K نیز اعمال خواهد شد. البته کیفیت فیلم های ضبط شده ۴K هنوز هم از کیفیت ۱۰۸۰p بهتر است، اما دوربین های دیگر در کیفیت ۴K نتایج خیلی بهتری را از خود نشان داده اند.
دکمه های روی لنز که بر روی آن تعبیه شده اند دارای کاربردهای مفیدی برای زوم های خیلی آهسته در هنگام ضبط کردن فیلم هستند، اما ما پی بردیم که ثبات نوری در این دوربین عملکرد کافی را برای پایداری عکس های دستی در نهایت میزان زوم نداشت. فوکوس خودکار فیلم پاسخگو بود و کمی از خطاهایی در هنگام ضبط کردن رنج می برد، اما همواره برای سوئیچ کردن به فوکوس دستی برای صحنه هایی که شما می توانید تنها یکبار عکس بگیرید، مانند یک مراسم عروسی، بهترین عملکرد را دارد. تولید مجدد رنگ ها در این دوربین فوق العاده است، به طوری که قابلیت Panasonic Cinelike D رنگ های مناسبی را فراهم می کند که شروع خیلی عالی برای ویرایش رنگی بر روی کامپیوتر هستند.

قابلیت نوری و تداخل
دوربین FZ2000 بسیار تحسین برانگیز است، اما هیچ شکی نیست که لنز آن نقطه ضعف آن در این ساختار است. از هر لحاظی این لنز فاجعه ای برای این دوربین محسوب می شود اما این عملکرد بد غیرقابل قبول است، خصوصاً در زمانی که اکثر دوربین های رقیب در این قیمت دارای لنزهای جداشدنی و تعویض شدنی هستند.
دوربین Panasonic GH4 هم اکنون با قیمت ۱۰۰۰ پوند از فروشگاه جان لویس قابل خریداری است، شما برای داشتن این دوربین باید مقدار زیادی از پول خود را برای خریداری یک لنز خوب و ایده آل و وصل کردن آن به این دوربین هزینه کنید.
با این حال، دوربین Panasonic G80 که قبلاً در شماره های قبلی مجله مورد بررسی قرار گرفت در حدود ۸۰۰ پوند قیمت دارد و یک لنز ۱۲-۶۰mm دارد. یک لنز ۴۵-۲۰۰mm را با قیمت ۳۸۰ پوند به این دوربین اضافه کنید تا دوربینی را داشته باشید که بسیار از نظر خصوصیات اپتیکال شبیه به FZ2000 است.
شما قابلیت هایی مانند Cinema 4K، فیلتر ND و توانایی برای اجرای زوم های آهسته در دامنه زوم ۲۰x را در این دوربین از دست می دهید، اما گزینه ای را برای اضافه کردن لنزهای دیگر به دست می آورید. زمانی که شما این مقدار از پول را هزینه می کنید، چنین انعطاف پذیری قطعاً ارزش هزینه بیشتر را نیز خواهد داشت.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text