img

نقد و بررسی مادربورد Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5

/
/
/

اکنون ما ثابت کرده ایم که پردازنده های AMD Ryzen گزینه های قابل اعتمادی برای جایگزین کردن با پردازنده های Intel هستند-مخصوصاً پردازنده Ryzen 7 1700- حال وقت آن رسیده است که فکر کنید کدام یک از مادربوردها مناسب برای استفاده کردن با این پردازنده‌ها می‌باشد. از آن جایی که تمامی تراشه های Ryzen از سوکت AM4 استفاده‌ می‌کنند، و با بوردهای قدیمی تر AM3 یا AM3+ سازگاری ندارند، پس یک محدودیت و اجبار برای تمامی سیستم هایی که ساختمان Zen دارند این است که مادربوردهایی را انتخاب کنند که با پردازنده های آن‌ها سازگاری داشته باشد.
همچنین یک خط تولید جدید از تراشه‌ها وجود دارند که باید مدنظر قرار دهیم: تراشه های پرطرفدار X370، تراشه هایی با عملکرد عمومی B350، تراشه های مقرون به صرفه A320، و سری های A300 و X300 برای ساختارهای کوچک (SFF) از این نوع تراشه‌ها هستند. مادربورد Aorus AX370-Gaming 5 محصولی از کمپانی Gigabyte از هر لحاظی شبیه به مدل X370‌ می‌باشد. این مادربورد از مسیرهای اضافی PCI-E بهره مند شده است تا از تنظیمات گرافیکی SLI و CrossFire پشتیبانی کند، و با پورت های SATA، اتصالات USB 3.1، و سیستم های خنک کننده و فن های تراشه‌ها سازگاری کامل دارد.
خصوصاً، این مادربورد دارای سه شیار از قبل تعبیه شده PCI-E x16 بر روی خود‌ می‌باشد، که دو تا از این شیارها از اجرای dual GPU هر یک در پهنای باند x8 پشتیبانی‌ می‌کنند. شیار پایینی محدود به پهنای باند x4 است، اما اگر شما تنها از یک کارت گرافیک استفاده‌ می‌کنید، این شیار‌ می‌تواند به سرعت کامل x16 برسد.

خصوصیات فن
هشت پورت SATA بر روی این مادربورد وجود دارد که چهار عدد از آن‌ها به دو کانکتور SATA Express متصل هستند، به این معنا که مادربورد AX370-Gaming 5 همچنین برای اجرا کردن دستگاه های ذخیره سازی و درایوهای نوری کاملاً توانمند است. شما تنها محدود به استفاده از SATA از طریق سفحه جلوی کیس نیستید: شما همچنین دارای دو پورت M.2 و U.2 نیز خواهید بود، پس درایوهای فوق سریع NVMe به راحتی در درون این پورت‌ها جای داده‌ می‌شوند. تعجبی ندارد که اینتل درایوهای فوق سریع خود به نام Optane را با سیستم های AMD سازگار نکرده است، پس شما نیاز به درایوهای SSD مرسوم دارید تا بتوانید از انتقال اطلاعات فوق سریع در این مادربورد استفاده کنید.
سیستم خنک کنندگی به خوبی عمل‌ می‌کند، و این عملکرد خوب را مدیون هشت عدد فن‌ می‌باشد-دو تا از این فن‌ها برای خنک کردن واحد CPU قرار داده شده اند، دو تای دیگر‌ می‌توانند یک پمپ را (که در سیستم های خنک کنندگی حلقه باز پیشرفته و خنک کنندگی آب استفاده‌ می‌شوند) تغذیه و خنک کنند و چهار عدد فن دیگر بر روی کیس یا فن های رادیاتور نصب شده اند. این تعداد از فن‌ها برای اکثر کامپیوترها بسیار زیاد است، و تنها در برخی از ساخت های فوق پیشرفته در سیستم‌ها این تعداد به چشم‌ می‌خورد.
مادربورد AX370-Gaming 5 علاوه بر دارا بودن دکمه خاموش و روشن (power) بر روی بورد و صفحه نمایش LCD (که دو کد عددی را نشان‌ می‌دهد و این کد نشان دهنده وضعیت PC شما‌ می‌باشد، همچنین خطاها را نیز به وسیله این کدها بیان‌ می‌کند)، دارای یک دکمه PC است که یک پروفایل را که به صورت خودکار برای افزایش سرعت بهینه سازی شده است بارگذاری‌ می‌کند. با این حال، به همان اندازه ای که این ویژگی‌ها برای کاربران تازه کار آسان و ساده به نظر‌ می‌رسد، ما توصیه‌ می‌کنیم که تنظیمات مربوط به افزایش سرعت را در درون BIOS دنبال کنید یا این که از طریق نرم افزار AMD Ryzen Master این کار‌ها را انجام دهید.

نمایش فوق العاده
به وضوح BIOS در بردارنده تمامی تنظیمات کنترل مربوط به فرکانس، نسبت‌ها و ولتاژ در خود‌ می‌ باشد که برای CPU و RAM شما مورد نیاز هستند، و به این دلیل که تغییر دادن این تنظیمات تنها به معنی تغییر دادن مقدار هر یک از آن‌ها است، پس افزایش سرعت یک فرآیند ساده است که تا زمانی که شما بدانید چه کاری را انجام‌ می‌دهید بدون هیچ دردسری انجام خواهد شد. گفته شده است که طراحی BIOS در مادربوردهای قبلی Gigabyte هرگز مورد علاقه کاربران نبوده است، و این سنت در این مادربورد هم به قوت خود باقی است. حالت های Classic mode یا Advanced mode تنها منوهایی زیبا هستند، و در حالی که یک حالت Easy mode وجود دارد، ولی این حالت تقریباً در پشت سربرگ‌ها مخفی شده است. حتی با این اوصاف، قابلیت EZ OC به نظر‌ می‌رسد که توسط پردازنده Ryzen 7 1700 ما، که برای مدتی است که به بازار وارد شده است، پشتیبانی نشده است.
خبر خوب این است که اگرچه هیچ یک از ویژگی های BIOS در این مادربورد از برتری و برجستگی خاصی برخوردار نبوده است، ولی هنوز هم این یک مادربورد سریع و باثبات است. ما توانستیم در تراشه ۱۷۰۰ افزایش سرعت را از میزان ۳GHz تا مقدار ۳٫۹GHz تنها بر روی سیستم خنک کنندگی هوا برسانیم، و اگرچه این افزایش در نمرات مربوط به بنچ مارک ما به صورت دقیق حفظ نشده است (از نمره ۲۰۳ در سرعت ۳GHz به نمره ۲۰۷ در سرعت ۳٫۹GHz رسیده است)، ولی ما قادر بودیم تا تست های مربوطه را به راحتی بر روی آن انجام دهیم و هیچ توقف یا وقفه ای را در کار ما ایجاد نکرد.
به نظر‌ می‌رسد که خرید چنین مادربوردی تنها با توجه کردن به سرعت آن ارزش ندارد، زیرا مادربورد MSI B350M Mortar با قیمت ۸۵ پوند از نظر سرعت در این بنچ مارک نمره ای نزدیک به ۱۹۷ را کسب کرد که حتی از نمره ۲۰۸ در سرعت ۳٫۸GHz هم بهتر بود، اما این بورد microATX نیز نتوانست با استفاده از سیستم خنک کنندگی هوا به سرعت ۳٫۹GHz یا سریعتر از دست پیدا کند. خصوصاً اگر شما دارای سیستم خنک کنندگی آب باشید، مادربوردهای X370 احتمالاً همواره عملکرد بهتری را در افزایش سرعت خود نشان خواهند داد.
اتصال خارجی نیز یک قابلیت برجسته در این مادربورد است. دیگر پورت های قدیمی و کم سرعت USB2 در این مادربورد وجود ندارند، اما تعداد شش عدد پورت سریع و جدید USB3 و حتی پورت های سریعتر و جدیدتر USB 3.1 بر روی آن تعبیه شده اند-علاوه بر این ها، یک پورت USB Type-C که از پورت USB 3.1 هم استفاده‌ می‌کند در این مادربورد وجود دارد. علاوه بر این، دو تا از پورت های کامل USB 3 از نوع DAC-UP هستند، پس‌ می‌توانید آن‌ها را به سیستم های hi-fi آنالوگ متصل کنید.

ارباب موسیقی
قابلیت های مربوط به صدای بیشتری در شکل S/PDIF نوری، اسپیکر پشتی و خروجی های C/SUB، ورودی های حرفه ای صدا، جک های خروجی و میکروفون در این مادربورد تعبیه شده‌اند. سوکت های dual Gigabyte Ethernet‌ می‌توانند همچنین برای اتصال به یک درایو NAS مورد استفاده قرار گیرند یا این که تنها به عنوان سوکت های اضافی جهت اتصال به اینترنت از آن‌ها استفاده شود.
تنها یک خروجی صفحه نمایش در این مادربورد بصورت یک پورت HDMI وجود دارد، اما از آن جایی که این مادربورد با احتمال زیاد در کنار یک تراشه Ryzen مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد (که این تراشه هم قابلیت گرافیک یکپارچه را ندارد)، پس این تعداد محدود از سوکت‌ها عمدتاً با برنامه و خوب است.
تنها تراشه های AM4 که با گرافیک سازگاری دارند عبارتند از نسل هفتم تراشه های کمپانی AMD به نام A-series APU، پس اگر قصد خرید یکی از این تراشه‌ها را دارید، یا مطمئن شوید که مانیتور (نمایشگر) شما دارای ورودی HDMI است یا این که پول خود را صرف خرید یک آداپتور کنید.
در حالت کلی، این یک مادربورد خیلی خوب است و دارای قابلیت های بازی خیلی قدرتمندی است. یک BIOS کسل کننده دارد که البته شما را از استفاده کردن از کیفیت موجود در این سخت افزار منصرف نخواهد کرد.
با این حال افرادی که نیازهای متوسطی برای استفاده از یک سیستم دارند، باید خرید مادربوردهای دیگری مانند MSI B350M Mortar را مدنظر خود قرار دهند.
این مادربورد MSI فاقد اتصال و پشتیبانی خنک کنندگی از یک بورد ATX مانند این مادربورد مورد بررسی‌ می‌باشد، اما به شدت سریع است، و بسیاری از قابلیت های عالی را در خود دارد و هزینه ای تقریباً نصف مادربورد AMD دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text