img

فضای اشغال شده نصب ویندوز ۱۰ را کاهش دهیم

/
/
/

برای محدود کردن حجم نصب ویندوز می توان از نرم افزار comact.exe و بعضی ترفند های دیگر که در این مقاله ذکر می‌شود، استفاده کرد.
علیرغم این که راه اندازی ویندوز ۱۰ در یک حافظه SSD شانزده یا ۳۲ گیگا بابتی بهینه نیست سیستم عامل ترفندهایی دارد که نصب ویندوز ۱۰ را بر روی دستگاه هایی با حافظه کم مثل تبلت را نیز ممکن می سازد و در این مسیر اگر از روش های درست استفاده کنیم به دردسر نخواهیم افتاد.
شرکت مایکروسافت ویندوز ۱۰ را طوری طراحی کرده است که بدون فشرده سازی دیسک بتوان حجم آن را کاهش داد. در هر صورت تخلیه بیش از حد اطلاعات اولیه در اجرای ویندوز اختلال ایجاد خواهد کرد اما این موضوع در واقع تفاوت بین کار با دستگاه کم حافظه خودتان و یا نیاز به خرید یک دستگاه جدید است.
فشرده سازی فایل های ویندوز ۱۰ بسیار ساده است، در فیلد سرچ ویندوز تایپ کنید: CMD و سپس رو آن راست کلیک کرده و گزنیه ی run as administrator  را بزنید. در صفحه باز شده دستور زیر را تایپ کنید:

COMPACT.EXE /CompactOS : always

و کلید enter را فشار دهید. و برای لغو همه این مراحل دستور زیر را تایپ کنید:

COMPACT.EXE /CompactOS : never

شما  همچنین اطلاعات درایو اصلی را هم می توانید فشرده سازی کنید.
تاثیر این دو روش به این موضوع بستگی داردکه شما از چه مدیایی استفاده می کنید. بسیاری از حافظه های SSDکه قبلا فشرده سازی اطلاعات شده بودند کاهش زیادی را درحجم در پی نداشتند.

تغییر مکان Libraryها
بسیاری از دستگاه های کامپیوتری که  حافظه ی پایه ی کمی دارند با کمک کارت هایSD یا  MMC حافظه ی خود را ارتقا می دهند. ویندوز ۱۰ نیز به این فضای اضافی و موقتی فکر کرده است البته شما ممکن است به این حافظه جانبی به دید حافظه ثانویه نگاه کنید اما اگر این حافظه جانبی از دستگاه خارج شود می تواند سبب مشکلاتی در عملکرد دستگاه شود.
به غیر از این شما باید Documents, Music  و photos   وvideo libraries را به حافظه ثانویه ارجاع بدهید و برای این منظور توصیه می شود که فولدری را با نامی مناسب مثل My Libraries ایجاد کنید.

نصب برنامه ها در درایو ثانویه
بیشتر برنامه ها اجازه تغییر مسیر نصب را می دهند که به این ترتیب میتوان این برنامه ها را در حافظه ی ثانویه نصب کرد بدین منظور شما معمولا هنگامی که برنامه ای را برای اولین بار نصب و اجرا می کنید باید در قسمت تنظیمات آن گزنیه  ی customیا گزینه ای شبیه این را انتخاب کنید. این روش در کاهش حجم کلی درایو ویندوز ۱۰ خیلی موثر است

از برنامه های پرتابل استفاده کنید
حتی وقتی شما برنامه ها را در درایو ثانویه نصب می کنید ممکن است فایل های DLL یا بعضی فایل‌های دیگر در درایو C نصب شود و یا اطلاعات موقت و برخی تنظیمات در آن جا پیاده شود.
از طرف دیگر برنامه های پرتابل از همان جایی که شما آن ها را نصب کرده اید اجرا می شود و پیکر بندی و اطلاعات موقت آنها نیز در همان محدوده نصب برنامه خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text