img

بررسی تلفن همراه هوشمند HTC U11

/
/
/

تاریخچه ی اَندروید، ویژگی‌های زیادی را به خودش دیده که در ابتدای ورودشان به دنیای این سیستم عامل، آینده ی جذاب و درخشانی برای آن ها تصور می‌شده است. در حقیقت از دسته‌های بازیِ تاشو (slide-out game pad) تا پروژکتور‌های توکار (built-in projector)، بسیاری از تلفن‌های هوشمند اندروید دارای ویژگی هایی بودند که موفقیتی به دست نیاوردند.

آیا ویژگی Edge Sense جدید HTC U11 هم سرنوشت مشابهی خواهد داشت؟ شاید این طور باشد اما بدون توجه به این ویژگی جدید نیز U11 یک تلفن هوشمند بی نظیر به حساب می‌آید.
محصول جدید HTC، یک نسخه ی کوچک تر تلفن هوشمند نه چندان موفق U Ultra است اما بر خلاف آن، تنها ویژگی هایش طراحی زیبا و دوربین‌های خوب نیستند. ویژگی جدید Edge Sense به شما اجازه می‌دهد کارهای مختلف از جمله اجرا کردن اپلیکیشن‌ها را با فشار دادن لبه‌های بدنه انجام دهید. بدون تردید این ویژگی یکی از بهترین ویژگی هایی است که تا به امروز در تلفن‌های هوشمند اندروید وجود داشته است.
جالب است که می‌بینیم HTC برای تولید U11 به مواردی خارج از چارچوب‌های همیشگی فکر کرده و بیان می‌کند که: هر کسی می‌تواند یک تلفن هوشمند قدرتمند بسازد اما نباید به خاطر داشته باشیم که پیش از این ها، استفاده از این دستگاه‌های کامپیوتری کوچک قابل حمل، لذت‌بخش تر بود؟
طراحی و ساخت
اگر پیش از این U Ultra را دیده باشید، U11 برایتان آشنا به نظر می‌رسد. در قسمت جلو، با وجود دوربینی که در مرکز بدنه قرار نگرفته، دکمه ی خانه/سنسور اثر انگشت بیضی شکل و صفحه نمایش بسیار بزرگ، این تلفن هوشمند از هر نظر شبیه به U Ultra طراحی شده است. دکمه خاموش/روشن (power)، متاسفانه هنوز هم در زیر دکمه ی کم و زیاد کردن صدا (volume) قرار داده شده است.
اگر این تلفن هوشمند را به پُشت برگردانید، شباهت بیشتری به U Ultra پیدا می‌کند. در صفحه ی پُشتیِ U11 از همان سطح آبگونه ی (liquid) به کار کرفته در U Ultra استفاده شده اما سوراخ میکروفون، یکپارچگی آن را تا حدودی از بین برده است. رنگ آبیِ یاقوتِ کبود پُشت بدنه، درست مانند U Ultra طراحی شده است.
چند تغییر کوچک در طراحی مانند یک دوربین گِرد به جای دوربین مربع شکل، عقب تر بودن لنز دوربین و لبه هایی که به اندازه ی لبه‌های U Ultra باریک نیستند، با نخستین نگاه قابل تشخیص هستند. نکته ی جالب توجه این است که HTC با پُشت سر گذاشتن مواردی مانند خطوط آنتن و بُلند گو (اسپیکر) در HTC 10 و همچنین One M9 توانسته شکل جدیدی از طراحی تلفن‌های هوشمند را به کار بگیرد.
اگر چه U11 و U Ultra از نظر طراحی شباهت‌های زیادی دارند اما در زمان استفاده از آن ها، تفاوت هایشان مشخص می‌شود. بزرگ بودن بیش از اندازه ی صفحه نمایش و بدنه و همچنین سنگین بودن آن، اشکالات مهم در طراحی U Ultra به حساب می‌آمدند اما U11 با وجود یک صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی، بسیار سبک، باریک و زیبا طراحی شده است. لبه‌های نرم آن به شکلی طراحی شدند تا به راحتی در دست کاربران قرار گرفته و طراحی شیشه ایِ پُشت بدنه در مقایسه با Galaxy S8 و LG G6 نیز زیبا تر است.
بیشتر کاربران U Ultra از این موضوع شکایت داشتند که اندازه ی این تلفن هوشمند آن قدر بزرگ است که هر زمان که آن را با یک دست می‌گیرند، احتمال اُفتادن آن وجود دارد. این اشکال در U11، نه تنها با کوچک تر کردن ابعاد، بلکه با تغییر در موادی که برای ساخت بدنه از آن ها استفاده می‌شود، برطرف شده است. اگر انگشتانتان را روی قسمت پُشتیِ بدنه ی هر دو تلفن هوشمند بکشید، متوجه می‌شوید که احتمال لیز خوردن U11 از دستان شما بسیار کمتر از U Ultra است. طراحیِ جدید آبگونه، هنوز هم یک مغناطیس اثر انگشت (fingerprint magnet) به حساب می‌آید اما به نظر می‌رسد که جای دستِ (رَدِ انگشتِ) کمتری بر روی U11 (در مقایسه با U Ultra) باقی می‌ماند.

صفحه نمایش
پس از به بازار آمدن LG G6، Galaxy S8 و Essential Phone، انتظار همه ی ما در مورد نرخِ صفحه نمایش به بدنه (screen-to-body) در تلفن‌های هوشمند جدید، بیشتر از قبل شده است. حاشیه‌های صفحه نمایش U11 به بزرگیِ حاشیه‌های پیکسل هایی است که ۸ ماه از عمرشان گذشته و نسبت صفحه نمایش به بدنه ِ۷۱ درصدی آن نیز بیشتر از آن که به تلفن‌های هوشمند جدید و گران قیمت نزدیک باشد، شبیه به تلفن‌های هوشمند ارزان قیمت است.
کشیده نشدن صفحه نمایش Super LCD 5 Quad HD این تلفن هوشمند تا لبه‌های بدنه ی آن، به این معنی نیست که U11 یک تلفن هوشمند بی کیفیت است. چگالیِ پیکسلِ ۵۳۴ پیکسل در اینچ (ppi مخفف pixel per inch)، نشان می‌دهد که صفحه نمایش U11 در مقایسه با U Ultra (با چگالیِ پیکسل ۵۱۳ پیکسل در اینچ)، کیفیت بالا تری داشته و با وجود استفاده از پَنِل LCD، شفافیت صفحه نمایش آن به اندازه ی صفحه نمایش‌های OLED است. از طرف دیگر، وجود یک تراشه ی Snapdragon 835، حافظه ی ۴ گیگا بایتیِ RAM و فضای ذخیره سازیِ ۶۴ گیگا بایتی، نشان می‌دهد که U11 می‌تواند در کنار تلفن‌های هوشمند جدیدی مانند G6 ها و S8 ها قرار بگیرد.
کیفیت صدا در U11 نشان می‌دهد که بازگشتی به رابط تی آر اس (headphone jack) حذف شده از U Ultra وجود نخواهد داشت. در حقیقت HTC در طراحی محصول جدیدش از یک تطبیق دهنده ی (آداپتور) ۳٫۵mm-to-USB-C استفاده کرده است. همچنین، یک جٌفت اختلال گیر (noise-cancelling) هِدفون‌های USonic در U11 به کار گرفته شده تا بهترین کیفیت صدا را برای تمام نمایه‌های کاربران را ایجاد کند.

کارایی و عملکرد
تلفن هوشمند U11 دارای تراشه ی Qualcomm Snapdragon 835 بوده که در زمان تولید U Ultra هنوز به بازار نیامده بود. البته تراشه‌های این دو تلفن هوشمند HTC تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما نکته ی مهم این است که U11 دارای جدید ترین و بهترین تراشه ی موجود در بازار است.
با وجود این که از نظر سرعت سخت افزاری، U11 تفاوت زیادی با U Ultra ندارد اما عملکرد آن جالب توجه است. اگر چه U11 درست مانند S8، هر دستوری را با سرعت اجرا کرده و به سادگی از اپلیکیشنی به اپلیکیشن دیگر می‌رود اما به نظر می‌رسد به نقطه ای رسیده ایم که تمام تلفن‌های هوشمند به نسبت عملکرد مشابه و یکسانی دارند. اگر چه U11، درست مانند Galaxy S8، بسیار سریع است اما نه آزمون (مَحَک)‌های فنی و نه بررسی‌های واقعی نشان نداده اند که این دو تلفن هوشمند به اندازه ی G6 یا Pixel سریع هستند.
یکی از مواردی که HTC در U11 به روز نکرده، باتری آن است. در این تلفن هوشمند نیز درست مانند U Ultra از یک باطری ۳,۰۰۰mAh استفاده شده اما به دلیلی کوچک تر بودن صفحه نمایش، دوام (طول عمر) آن بیشتر است. آزمون‌های انجام شده بر روی باتری U11، نشان می‌دهند که دوام (طول عمر) آن از Galaxy s8 کمتر و از LG G6 بیشتر است. در آزمون‌های استاندارد، دوام باتری U11 برابر با هفت ساعت اندازه گیری شده است. این آزمون ها نشان می‌دهند که طول عمر باتری U11 روزمره، بی نظیر است. در حقیقت می‌توانید یک روز کامل، بدون نگرانی از تمام شدن شارژ، از این تلفن هوشمند استفاده کنید. همچنین در U11 از استاندارد Quick Charge 3.0 پشتیبانی شده (که امکان شارژ ۵۰ درصدی باطری در کمتر از نیم ساعت را فراهم می‌کند) اما امکانات توکار (built-in) پشتیبانی از شارژ بی سیم را ندارد.

اپلیکیشن Edge Sense
با وجود این که در U11 تلاش شده تا تمام اشتباهات U Ultra مانند لیز بودن بدنه، بزرگ بودن اندازه و مواردی مانند این ها برطرف شوند، نکته ای که بیش از همه قابل توجه است، ویژگی جدید این تلفن هوشمند است.
در حقیقت ویژگی Edge Sense، راه اندازه ی میان بُر (shortcut) ها است. به بیان ساده، شما کناره‌های بدنه ی گوشی را فشار می‌دهید تا کار‌های مورد نظرتان را انجام داده، از ویژگی‌های مختلف استفاده کرده و اپلیکیشن ها را اجرا کنید. شما می‌توانید با فشار دادن کوتاه مدت و بلند مدت بدنه ی تلفن همراه از این «راه اندازنده» استفاده کنید. شاید این ویژگی در ابتدا مسخره به نظر بیاید اما اگر از آن استفاده کنید، از HTC به خاطر طراحی آن تشکر خواهید کرد.
در مراحل تنظیمات ابتدایی این تلفن هوشمند، چندین صفحه در مورد Edge Sense برای شما نمایش داده شده که در آن ها می‌توانید اپلیکیشن‌های مورد علاقه ی خود را مشخص کرده، با قابلیت‌های آن آشنا شده و چگونگیِ استفاده از این ویژگی را تمرین کنید. در حقیقت U11 نیرویی که از طرف شما در زمان فشار دادن بدنه به آن وارد می‌شود را اندازه گیری کرده و تفاوت آن در زمان در دست گرفتن بدنه در شرایط عادی را مشخص می‌کند. میزان شخصی سازی ها به اندازه ای است که هر کاربری را شگفت زده کرده و مشخص می‌کند Edge Sense چیزی نیست که بتوان به سادگی آن را فراموش کرد.
ویژگی Edge Sense به عنوان ویژگیِ ابتدایی اجرا شده و به همین دلیل همیشه و همه جا، چه در زمان استفاده از یک اپلیکیشن یا قرار داشتن در صفحه ی قفل (lock screen)، می‌توان از آن استفاده کرد. از آن جایی که می‌توانید از Edge Sense برای اجرا کردن تمام اپلیکیشن ها و برخی کار ها (مانند عکس گرفتن از صفحه یا روشن کردن چراغ قوه) استفاده کنید، مراحل مختلف انجام کار ها یا باز کردن اپلیکیشن ها به تنها یک فشار ساده ی بدنه تبدیل می‌شود.
برای نمونه، اگر در حال نوشتن یک پیام کوتاه، بخواهیم به مخاطب هایمان یک عکس از جایی که در آن هستیم بفرستیم، تنها کافی است بدنه ی تلفن هوشمند را فشار داده تا دوربین باز شود. یا اگر بخواهیم در زمان استفاده از تقویم، سوالی از Google Assistance بپرسیم تنها کافی است بدنه را کمی محکم تر فشار دهیم. نشانگر‌های تصویریِ موجود در کنار صفحه نمایش، مقدار نیرویی که در زمان فشار دادن بدنه وارد می‌شود را نشان داده و اجرا شدن دستور مورد نظر، با یک لرزش (vibration) به کاربر اطلاع داده می‌شود.
بعد از مدت کوتاهی، Edge Sense به طبیعت دوم (به گروهی از تجربه ها اشاره دارد که در بستر فرهنگ رخ داده و می‌توانند در آینده معنایی دیگر به خود بگیرند و به عنوان یک جامعه، ما این کار را مدام انجام می‌دهیم به طوری که برای ما طبیعی می‌شود) تبدیل می‌شود. درست است که در ابتدا باید تنظیمات مختلفی را در مورد «میزان نیروی فشار دادن» به بدنه انجام دهیم اما بعد از مدتی که یاد بگیریم چگونه به جای انگشت ها از کف دستمان استفاده کنیم، انجام کار ها برایمان ساده تر می‌شود. اگر چه استفاده از این ویژگی جذاب است اما Edge Sense از آن دسته از ویژگی هایی است که باید استفاده از آن را به یاد داشته باشیم تا بتوانیم در هر زمان از آن استفاده کنیم.

دوربین ها
اگر Edge Sense را به یاد داشته باشید، با یک فشار بدنه (که به صورت پیش فرض برای این ویژگی تنظیم شده است)، می‌توانید اپلکیشن دوربین را اجرا کنید. یک دوربین بی نظیر در U11 قرار داده شده که کاربران U Ultra با ویژگی‌های آن که شامل لنز ۱۲ مگا پیکسلی، دریچه ی دیافراگم f/1.7، تثبیت کننده ی تصویر نوری و یک تمرکز (فوکوس) خودکار تشخیص فاز می‌باشد، آشنا هستند.
استفاده از یک دوربین، مشابه دوربین U Ultra در تلفن هوشمند U11، یک نکته ی منفی به حساب نمی آید. کیفیت دوربین، یکی از نکات برجسته و قابل توجه در U Ultra بوده که در مورد U11 نیز می‌توان به عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی به آن اشاره کرد. این دوربین در آزمون vaunted DxOMark امتیاز ۹۰ را به دست آورده که بیشترین امتیاز به دست آمده توسط دوربین تلفن‌های هوشمند است (البته اختلاف امتیاز به دست آمده توسط دوربین‌های U11، Pixel و Galaxy S8 بسیار کم است). آزمون‌های مختلفی بر روی این دوربین HTC انجام دادیم تا آن را با دوربین بی نظیر LG G6 (که بهتر از دوربین هایPixel و Galaxy S8 بود) مقایسه کنیم. نتیجه ی این بررسی ها در ادامه بیان می‌شوند اما در یک جمله باید بگوییم که اگر چه هنوز هم دوربین G6 بهترین دوربینی است که بر روی تلفن‌های هوشمند قرار دارد اما اختلاف آن با دوربین U11 بسیار بسیار کم است.
هر دو دوربین با استفاده از ویژگیِ true-to-life (کاهش دهنده ی بازتاب نور در زمان عکاسی) ساخته شده و اگر چه دوربین U11 در محیط‌های تاریک در ایجاد توازن رنگ سفید دُچار مشکل می‌شود اما رنگ ها در عکس‌های گرفته شده با دوربین این تلفن هوشمند، به رنگ‌های طبیعی نزدیک تر هستند. عملکرد دوربین U11 در مورد وضوح و نوردِهی نیز خوب بوده و مدیریت نور سفید و سایه ها در زمان عکس برداری در حالت HDR (مخفف high-dynamic-rang به معنی دامنه ی پویایِ بالا، به مجموعه‌ای از تکنیک‌ ها در پردازش تصویر، گرافیک کامپیوتری و عکاسی گفته می‌شود که نسبت به روش‌های معمول، امکان وجود دامنه ی پویایِ روشنایی بیشتری بین نقاط تاریک و روشن را فراهم کرده و هدف از آن، نمایش دقیق دامنه شدت‌های نور موجود در صحنه‌‌های طبیعی است) بهتر انجام می‌شود. در حقیقت اگر از توقف‌های کوتاهی که در زمان پردازش عکس‌های HDR و RAW (خام) چشم پوشی کنیم، دوربین HTC کیفیتی برابر با دوربین G6 داشته و در برخی موارد بهتر از آن است.
هیچ حالت عکس برداری یا فیلتر جدیدی به اپلیکیشن دوربین HTC اضافه نشده است. امکان عکاسی دقیق، متوازن و بی نظیری با استفاده از این دوربین وجود دارد اما در مقایسه با عکس برداری در حالت Match Shot دوربین G6 یا ویژگی‌های فوکوس انتخاب شده ی S8، کیفیت کمتری دارد.
در قسمت جلوی بدنه، درست مانند آن چه در U Ultra دیده ایم، یک دروبین ۱۶ مگا پیکسلیِ بزرگ قرار داده شده است. کیفیت بالای این دوربین به شما اجازه می‌دهد که عکس‌های سِلفیِ خوبی بگیرید اما هنوز هم قابلیت هایِ آن نسبت به دوربین اصلی، پایین تر است. برای نمونه، سامسونگ، فیلتر و برچسب (sticker)‌های زیادی را به اپلیکیشن دروبین جلو در تلفن‌های هوشمندش اضافه کرده است که می‌تواند عکس‌های سلفی را جذاب تر کند. خبر خوشحال کننده این است که HTC متوجه شده که دوربین جلویی (سلفی) به اندازه ی دروبین اصلی اهمیت داشته (البته اگر بیشتر از آن اهمیت نداشته باشد) و حالا عکس‌های سلفی گرفته شده با تلفن‌های هوشمند این شرکت از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.

نرم افزار
در U11 از سیستم عامل Android 7.1 استفاده شده که بهبود هایی در مقایسه با رابط Sense نسخه ی ۷٫۰ به کار رفته در U Ultra داشته است که مهم ترینِ آن ها، میان بُر‌های اپلیکیشن ها و یک اندازه ی شبکه ی ۶×۵ برای صفحه ی نمایش اپلیکیشن ها می‌باشد. البته این تفاوت ها چندان قابل توجه نیستند اما نباید فراموش کنیم که اشکالی در عملکرد سیستم عامل و رابط کاربری U Ultra وجود نداشته است.
با اضافه شدن چند ویژگی مفید و تنظیمات خاص به اندروید نوقا (Nougat) توسط HTC، استفاده از رابط کاربری ساده تر شده اما تفاوت زیادی در مقایسه با گوگل وجود ندارد. ویژگی هایی مانند کشیدن انگشت به بالا برای دسترسی داشتن به صفحه نمایش اپلیکیشن ها و برنامه ی کاربردی آب و هوا، که در Pixel وجود دارند، در این جا دیده نمی شوند اما مواردی مانند ویژگی بی صدا (mute) کردن نشان می‌دهد که استفاده از سیستم عامل جدید اندروید در U11 ساده تر و جذاب تر است. ویژگی اختصاصیِ HTC در این تلفن هوشمند، دستیار دیجیتالی آن است. البته بهتر است از عبارت «دستیار‌های دیجیتالی» استفاده کنیم چرا که دستِ کم سه عدد از آن ها در U11 وجود دارد. اگر چه هنوز هم با نگه داشتن دکمه ی خانه (home button) می‌توانیم از Google Assistant استفاده کنیم اما دستیار اختصاصی HTC با نام Sense Companion نیز در U11 وجود دارد. کیفیت عملکردیِ آن در U11 در مقایسه با U Ultra بهتر بوده و فهرست رستوران ها، روش‌های استفاده ی کمتر از باتری و حباب‌های کوچکِ کنار صفحه نمایشِ نشان دهنده ی آگاه ساز ها (notifications) را نمایش می‌دهد. البته این دستیار دیجیتالی به اندازه ای آزار دهنده نیست که بخواهید آن را غیر فعال کنید اما شاید هیچ کدام از کاربران U11 نیازی به یک دستیار دیجیتالی جدیدی نداشته باشند.
ویژگیِ Alexa توسط HTC در تلفن هوشمند U11 به کار گرفته شده و آن را به نخستین تلفن هوشمندی تبدیل کرده که از آزاد دست (hands free) دستیار دیجیتالیِ Amazon پشتیبانی می‌کند. بر خلاف آن چه در Mate 9 (محصول Huawei) دیده بودیم، نیازی به اجرای یک اپلیکیشن ابتدایی نبوده و به گفته ی HTC، واکنش این تلفن هوشمند به Alexa درست مانند واکنش آن به Echo است. البته این ویژگی در نسخه ی ابتدایی U11 که برای بررسی در اختیار ما قرار داده شده بود وجود نداشت و به همین دلیل امکان بررسی دقیق آن فراهم نبوده است اما بدون تردید این ویژگی یکی از امتیازات U11 به حساب می‌آید.

نتیجه گیری
اگر در بازار تلفن‌های هوشمند به دنبال محصولی با قیمتی در حدود ۳ میلیون تومان هستید، انتخاب‌های زیادی در اختیار دارید. اگر بگوییم Pixel تا حدودی قدیمی شده، LG G6 و Samsung Galaxy S8 و همچنین Essential که به زودی به بازار خواهد آمد، انتخاب‌های مناسبی هستند. البته در این محدوده ی قیمتی، نمی توانیم از OnePlus 5 با تراشه ی ۸۳۵ نیز چشم پوشی کرد.
اما U11 چیزی دارد که هیچ کدام از آن ها ندارند. ویژگیِ Edge Sense به عنوان یکی از قابلیت‌های این تلفن هوشمند، چیزی است که نمی توانید آن را فراموش کنید. اگر این ویژگی را نیز کنار بگذاریم، U11 هنوز هم دارای بهترین پردازشگر، یک دوربین بی نظیر و طراحی زیبا بوده و قابل مقایسه با یکی از بهترین تلفن‌های هوشمند موجود در بازار، یعنی Galaxy S8 است.
ویژگی ی جدید U11 به کاربران آن اجازه می‌دهد که استفاده ی جدیدی از بدنه ی آن داشته باشند. در حقیقت HTC توانسته با قرار دادن این ویژگی در U11، احساس متفاوتی در استفاده از تلفن‌های هوشمند ایجاد کند. در مقایسه با U Ultra، تلفن هوشمند U11 بسیار سبک و از نظر عملکرد قدرتمند تر بوده و استفاده از آن نیز جذاب تر است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text