img

ویژگی‌های عالی اندروید که در iOS یافت نمی‌شوند…

/
/
/

شکی نیست که سیستم عامل iOS 11 زیباست، اما هنوز هم اندروید در چند قابلیت کلیدی پیشتازی می کند.

شاید شما فکر کنید که من بیش از حد حساس هستم، اما قابلیت های جدیدی که iOS 11 قرار داده شده اند من را به یاد زمانی می اندازند که من iOS را کنار گذاشتم و از سیستم عامل اندروید استفاده کردم که این اتفاق مربوط به تقریباً یک سال پیش است. قطعاً این نسخه جدید از iOS چنین قابلیت های جذابی را به عنوان اصلاح کار به شکل یک App Store اصلاح شده، یک Control Centre با قابلیت شخصی سازی، و کشیدن و رها کردن (drag-and-drop) برای کاربران iPad در خود دارد، به علاوه برخی از قابلیت هایی برای تایپ کردن و پرداخت های شخص به شخص آسان در آن وجود دارند.
اما به وضوح استفاده از سیستم عامل iOS به معنی از دست دادن بسیاری از قابلیت های Android است که من علاقه زیادی را به این قابلیت ها داشته ام، از قابلیت تنظیم پروفایل برای چندین کاربر گرفته تا جستجوهای گوگل با استفاده از تنها یک لمس بر روی هر صفحه ای که قرار دارید و در هر لحظه ای که می خواهید از جمله این قابلیت ها هستند. در این جا شش عدد از قابلیت های عالی و فوق العاده از سیستم عامل اندروید را که از نسخه سیستم عامل iOS 11 حذف شده اند به شما معرفی می کنیم.
۱- پرفایل‌هایی برای چندین کاربر
با در نظر گرفتن تمامی ابداعات و نوآوری هایی که نسخه جدید iOS 11 به دستگاه های iPad آورده است، از قابلیت drag-and-drop برای گرفتن عنصری از یک طرف صفحه تفکیک شده و رها کردن آن در نیم صفحه دیگر گرفته، تا عملکرد قدرتمند و بدون نقص برنامه ها، حال شاید به این فکر کنید که شاید بهتر بود کمپانی Apple قابلیتی را بر روی نسخه جدید سیستم عامل خود قرار می داد که سال های سال است توسط سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار گرفته است: این قابلیت همان پروفایل های کاربری است، برای اجازه دادن به اعضای خانواده در استفاده از یک iPad مفید است تا هرکدام از اعضای خانواده بتوانند یک پروفایل و فضای کاربری مختص خود را بر روی این iPad داشته باشند.
ولی به هر دلیلی (شاید مسائل مربوط به حریم خصوصی)، کمپانی Apple هنوز قابلیت استفاده چندین کاربر از یک iPad یا iPhone را بر روی سیستم عامل خود قرار نداده است. این به این معنی است که اگر شما iPad خود را در اختیار اعضای کوچک و نوجوان خانواده خود قرار دهید، در واقع تمامی اطلاعات موجود در iPad خود را هم در اختیار آن ها قرار داده اید، از جمله ایمیل، سربرگ های باز مرورگر، برنامه Facebook، و همه چیز دیگر در اختیار آن قرار خواهد گرفت.

۲- زمانبندی‌های چندگانه Do Not Disturb
سیستم عامل اندروید افشاگری‌هایی را در مورد قرار دادن قوانین خودکاری برای حالت Do Not Disturb در نسخه های بعدی انجام داده است. با این قوانین خودکار، شما می توانید چندین برنامه زمانبندی را برای Do Not Disturb تنظیم کنید و این کار را برای شب های هفته، آخر هفته ها، ملاقات ها، و هر سناریوی دیگری که شما فکرش را بکنید انجام دهید. برای مثال، من حالت Do Not Disturb خودم را به گونه ای تنظیم کرده ام که در صبح زود (در ساعت ۶ صبح) در صبح روز آخر هفته خودش را خاموش کند، در حالی که در اواخر هفته Do Not Disturb همه چیز را در حوالی ساعت ۸ ساکت و بدون صدا نگه می دارد.
ولی در سیستم عامل iOS 11، حالت Do Not Disturb هنوز هم فقط به شما اجازه تنظیم کردن فقط یک زمانبندی را می دهد، به این معنی که شما نمی توانید حالت Do Not Disturb را به گونه ای تنظیم کنید که بیش از یک زمان سکوت را در اواخر هفته یا در حین جلسات کاری به شما بدهد.
بله، قابلیت جدید “Do Not Disturb While Driving” در iOS (که به صورت خودکار در هر زمانی که شما رانندگی می کنید گوشی iPhone شما را در حالت سکوت قرار می دهد) یک نوآوری جالب در این سیستم عامل است، اما خیلی بد است که نسخه iOS 11 قابلیت های Do Not Disturb موجود در سیستم عامل اندروید را در خود ندارد.

۳- جستجو در تمامی صفحه نمایش
نسخه iOS 11 هم همانند نسخه های قبلی از سیستم عامل موبایل کمپانی Apple، به شما اجازه می دهد تا جستجوهای سریع وب را بر روی متن انتخاب شده به وسیله Spotlight انجام دهید، قابل ذکر است که Spotlight یک قابلیت جهانی از iOS می باشد. در صورتی که شما قصد انجام یک جستجوی عمیق و دقیق در مورد یک متن کوتاه انتخابی را داشته باشید این قابلیت مفید خواهد بود، اما گاهی ما به دنبال جستجویی وسیع تر در مورد تمامی عناصری هستیم که بر روی صفحه قرار دارند.
در این جا قابلیت Screen Search سیستم عامل اندروید به کمک شما می آید. شما می توانید در این قابلیت با یک ضربه زدن بر روی چیزی که بر روی صفحه در Google Assistant وجود دارد کاری کنید که اندروید تمامی صفحه شما را اسکن کند و تمامی نتایج جستجوی مرتبط با این صفحه را به شما می دهد، این هم در صورتی کمک کننده و مفید خواهد بود که شما یک صفحه ۳۶۰ درجه و سریع را بر روی یک صفحه وب یا مقاله دریافت کنید. این قابلیت خیلی باهوش است، و هیچ مشابه واقعی از این قابلیت در iOS وجود ندارد، حتی در نسخه جدید iOS 11 نیز وجود ندارد.

۴- بستن تمامی پنجره های برنامه ها
در این جا قابلیتی از اندروید را معرفی می کنیم که با وجود این که واضح تر و برجسته تر از هر قابلیت دیگری در این سیستم عامل وجود داشته است اما از آن غافل شده ایم. دکمه ‘Clear All’ بر روی صفحه Overview در اندروید به سرعت می تواند تمامی پنجره های برنامه های باز شما را ببندد، و یک پیام خوشایند ‘No recent items’ را در زمانی که مجدداً بر روی دکمه Overview لمس کنید به شما نمایش خواهد داد. برای یک فرد وسواسی همچون من، ضربه زدن بر روی دکمه Clear All هرگز قدیمی نخواهد شد.
ولی بر روی سیستم عامل iOS – و از جمله در نسخه iOS 11 – هیچ روش آسانی برای بستن این برنامه ها به صورت دسته ای در صفحه چندوظیفه ای وجود ندارد، و شما را مجبور می کند تا هزاران برنامه باز را که به صورت پنجره های نامنظم نمایش داده می شوند یکی یکی ببندید.
حال، من مطمئن هستم که سیستم عامل iOS با ابزارهای قدرتمند و فوق العاده ای وارد بازار خواهد شد که می توانند منابع شما که توسط برنامه های شما مورد استفاده قرار گرفته اند مدیریت کنند و به صورت خودکار آن دسته از برنامه هایی را که در پس زمینه شما به صورت دست نخورده باز هستند ببندند. ولی با این وجود، من می دانم که در اولین باری که من بخواهم از این قابلیت ها استفاده کنم عذاب خواهم کشید زیرا به دکمه Clear All در اندروید عادت کرده بود.

۵- پاک کردن تمامی تصاویر و فیلم های داخلی از برنامه Photos
احتمالاً شما هم در مورد قابلیت های جدید صرفه جویی در حافظه ذخیره سازی در iOS 11 شنیده اید، خصوصاً زمانی که حرف از برنامه کمک کننده به ذخیره سازی به نام Photos به میان می آید.
برای مثال کمپانی اپل اعلام کردن که در نسخه جدید سیستم عامل خود از یک فرمت جدید تصویر (HEFI، مخففی برای فرمت تصویر با کارایی بالا) پشتیبانی خواهد کرد که می تواند تا مقدار زیادی در مصرف حافظه ذخیره سازی شما صرفه جویی کند. همچنین با ورود نسخه iOS 11: میانبرهایی وجود دارند که به شما قابلیت های بهتری را برای صرفه جویی در حافظه ذخیره سازی توصیه می کنند و از جمله این قابلیت ها iCloud Photo Library است که تمامی عکس ها و فیلم های شما را به فضای کلاد (ابری) منتقل می کند و سپس به صورت خودکار تعدادی از تصاویر شما را که در iPad یا iPhone شما قرار دارند و فضا را اشغال کرده اند، پاک خواهد کرد.
این قابلیت های یاد شده مفید بودند، اما در این جا قابلیتی وجود دارد که اگر مجدداً قصد استفاده از سیستم عامل iOS را داشته باشم، مشاهده نخواهم کرد: قابلیت ‘free up space’ به معنی خالی کردن فضا که در برنامه Photos در سیستم عامل اندروید وجود داشت، و بلافاصله تمامی تصاویر و فیلم های موجود در گوشی شما را که در فضای کلاد ذخیره و نگه داری شده بودند پاک می کرد تا فضای بیشتری از دستگاه شما خالی شود.
به لطف قابلیت ‘free up space’، تصاویر من بر روی دستگاهی مانند ۱۶GB Nexus 5X تصاویر شما کمتر از ۱۰۰ مگابایت از فضا را اشغال خواهند کرد. از طرف دیگر، برنامه Photos بر روی دستگاه قدیمی iPhone 6 من مقدار زیاد ۱۷ گیگابایت از حافظه ذخیره سازی من را اشغال کرده است، حتی با وجود این که قابلیت iCloud Photo Library روشن بوده است (بله، قابلیت Optimize iPhone Storage نیز فعال بوده است)، و این اصلاً خوب نیست.

۶- میانبرهای سمبلی بر روی کلیدهای واژه iPhone
همانطور که در آخرین نسخه از صفحه کلید Google Keyboard برای سیستم عامل اندروید دیده ایم، نسخه جدید iOS 11 نیز میانبرهای سمبل را برای کلیدهای واژه بر روی صفحه کلید iPad تعبیه خواهد کرد، و در صورتی مفید خواهد بود که شما تعدادی از واژه های مشخص را در زمانی که که قصد تایپ کردن یک کلید عددی را دارید، یک واژه مخفف یا هر سمبل دیگری را برای خود ذخیره می کنید.
این تغییر خوشایندی است، اما متاسفانه، صفحه کلید به اصطلاح ‘QuickType’ در نسخه جدید iOS 11 تنها بر روی iPad نصب شده است نه بر روی iPhone. حال، شما می توانید ادعا کنید که صفحه کلید iPhone برای میانبرهای سمبل بیش از حد کوچک است، اما این میانبرها بر روی صفحه کلید Google Keyboard بر روی گوشی پنج-اینچی Nexus 5X به خوبی کار کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text