img

بهترین فریم‌ورک‌های کدباز برای توسعه برنامه‌های موبایل

/
/
/

آیا هرگز به این فکر کرده اید که برای حتی یک روز بدون موبایل (موبایل هوشمند) زندگی کنید؟ احتمالاً به این فکر نکرده اید، زیرا برنامه های موبایل بخشی از زندگی ما شده اند و تاثیر زیادی را بر روی زندگی روزمره ما دارند. در ادامه این مقاله با زبان ها و چارچوب‌های مشهوری برای توسعه برنامه موبایل آشنا خواهید شد.

اگر ما یک نگاهی به سال ۱۹۷۳ میلادی کنیم، زمانی که دو فرد به نام ها مارتین کوپر و جان میشل از کمپانی Motorola اولین گوشی موبایل در دنیا را اختراع کردند، شاید هرگز این رویا را در سر نداشته اند که این ابداع آن ها روزی تبدیل به چنین بخش عظیمی از فناوری و قسمت بزرگی از زندگی همه افراد جامعه شود. همانطور که از نسل ۳G به نسل ۴G اینترنت می رسیم و اکنون در مسیر دستیابی به اینترنت نسل پنجم ۵G هستیم، گوشی های موبایل ما نیز هر روز هوشمند و هوشمندتر می شوند. پس چه چیزی است که باعث هوشمندتر شدن این دستگاه ها می شود؟ همه ما موافق هستیم که دلیل اصلی این امر دامنه وسیعی از برنامه های موبایل است که بر روی گوشی های هوشمند خود استفاده می کنیم و این برنامه ها هستند به گوشی های هوشمند اعتبار داده اند.
طبق گزارش پورتال Statista، یک پورتال پژوهش در بازار، آمار و ارقام و هوش تجاری، در ماه مارس ۲۰۱۷ کاربران موبایل های اندرویدی اکنون می توانند از میان ۲٫۸ میلیون برنامه موبایل در فروشگاه Google Play هر برنامه ای را که دوست دارند انتخاب کنند، در حالی که کاربران سیستم عامل iOS دارای انتخابی بین ۲۲٫۲ میلیون برنامه موبایل هستند که همگی نیز در فروشگاه App Store قابل دسترسی و استفاده می باشند. بسیاری از وظایف روزمره اکنون به کمک بسیاری از برنامه های موبایل انجام می شود.
یک برنامه موبایل تنها نرم افزاری است که برای اجرا شدن بر روی دستگاه ها یا تبلت های مختلف طراحی شده باشد. حماسه توسعه برنامه موبایل در سال ۱۹۸۸ با برنامه ای به نام Snake شروع شد-این برنامه اولین برنامه موبایل بود که به عنوان یک بازی از قبل نصب شده و استاندارد بر روی گوشی های موبایل Nokia در دسترس همگان قرار می گرفت. از آن زمان، ما بسیاری از برنامه ها را ساخته ایم و گام های خوبی را برداشته ایم. در واقع، اکثر برنامه های تحت وب اکنون در حال تبدیل شدن به نسخه های موبایل هستند زیرا افزایش عجیب و حیرت انگیزی در تعداد کاربران گوشی های هوشمند ایجاد شده است. مردم راحت تر از گوشی هوشمند استفاده می کنند چون حمل ساده ای دارد و نسبت به کامپیوترهای دسکتاپ یا لپ تاپ ها فشرده تر می باشد. یک برنامه موبایل این قدرت را به توسعه دهندگان می دهد تا بتوانند به صورت مستقیم محصول کار خود را در دستان کاربر قرار دهند. تمامی این کارها منجر به افزایش ناگهانی در توسعه برنامه های موبایل از انواع مختلف شده است. کمپانی Google در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ فروشگاه برنامه Google Play store را راه اندازی کرد (در آن زمان Android Market نام داشت)، و اکنون این فروشگاه به صورت روزانه در سراسر دنیا در حدود ۴۹۳ میلیون دانلود را پذیرایی می کند. از آنجایی که کشور هندوستان با سرعت و رشد سریعی در حال تبدیل شدن به یک کشور دیجیتالی است، این امر بازهم فرصت های زیادی را برای توسعه برنامه های مختلف موبایل ایجاد کرده است. دقیقاً بعد از برنامه آنلاین Demonentisation، برنامه های پرداخت آنلاین دیگری مانند BHIM، Paytm و غیره به صورت گسترده ای در دست کاربران قرار گرفتند.
توسعه دهندگان برنامه موبایل واقعا نیاز دارند تا به همه ترفندهای احتمالی که می تواند برنامه آن ها مترقی کند دقت کافی داشته باشند تا بتوانند بر روی همه این جنبه ها به خوبی کار کنند. این کاربران واقعی هیچ عواقبی را در نتیجه نقص های موجود در برنامه متحمل نخواهند شد. یک توسعه دهنده برنامه موبایل نه تنها توسعه دادن یک برنامه موبایل را برعهده دارد بلکه باید مسئولیت مربوط به آگاه کردن کاربر از جنبه های مختلف استفاده، عملکرد، کارایی و دیگر انتظارات کاربری را به خوبی انجام دهد. به منظور انجام دادن همه این کارها بدون ایجاد باگ در برنامه، یک چارچوب توسعه برنامه موبایل مورد استفاده قرار می گیرد، که توسعه دهندگان برنامه موبایل مختلف را در یک پلتفرم جمع می کند تا با هم فعالیت کنند.

توسعه برنامه موبایل برای سیستم عامل‌های مختلف
توسعه دادن برنامه ها برای دستگاه های موبایل نیازمند در نظر گرفتن قیدها و محدودیت ها و قابلیت های دستگاه های مختلف می باشد. این محدودیت شامل یک آرایه وسیع از خصوصیات مانند اندازه صفحه نمایش، خصوصیات و ویژگی های سخت افزاری، پیکربندی موبایل و پلتفرم یا سیستم عاملی که توسط دستگاه موبایل مورد استفاده قرار می گیرند می باشد. و به این دلیل که سیستم عامل ها تنوع زیادی را دارند، برای مثال برنامه هایی که برای سیستم عامل iOS توسعه داده شده اند، ممکن است بر روی سیستم عامل اندروید کار نکنند.

توسعه برنامه موبایل برای اندروید
تا سال ۲۰۱۶ سیستم عامل اندروید دارای بیشترین تعداد برنامه ها نسبت به همه سیستم عامل های دیگر است، و اکثر برنامه های موبایلی که ساخته شده اند برای سیستم عامل اندروید بهینه سازی شده اند. سیستم عامل اندروید از یک کرنل Linux با برخی از API های سطح بالا استفاده می کند، که همگی در زبان برنامه نویسی C نوشته می شوند. برنامه های موبایل مختلف که بر روی این سیستم عامل اجرا می شوند به صورت طبیعی به وسیله زبان برنامه نویسی Java نوشته شده اند و با ماشین مجازی Dalvik با استفاده از روش کامپایل به اصطلاح ‘just-in-time’ برای ترجمه کردن کدهای جاوا به Dalvik به خوبی کار می کنند. این امر برخی از قابلیت های امن و مطمئن را به این برنامه ها اضافه کرده است، از جمله این قابلیت ها می توان به مدیریت حافظه اشتراکی کارا، معرف کاربران UNIX (UID ها)، اعمال چند-وظیفه ای، و مجوز فایل با مفهوم نوع زبان جاوا اشاره کرد. برنامه Android Studio به صورت گسترده ای برای توسعه دادن برنامه های موبایل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

توسعه برنامه موبایل برای iOS
iOS سیستم عاملی برای موبایل است که توسط کمپانی Apple توسعه داده شده و به صورت انحصاری برای سخت افزارهای Apple مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم عامل به صورت توکار در سیستم عامل هسته Darwin تعبیه شده است. اکثر این برنامه های موجود در App Store با استفاده از زبان برنامه نویسیس Objective-C نوشته شده اند. توسعه دهندگان برنامه های موبایل سیستم عامل iOS معمولاً از Xcode استفاده می کنند. برای ساختن یک برنامه iOS، یک توسعه دهنده باید از سیستم عامل Mac OS X استفاده کند چون دیگر سیستم عامل ها برای این کار پشتیبانی نشده اند. ابزارهای توسعه ای که برای این کار مورد نیاز هستند عبارتند از iOS 7 SDK و Xcode 5. برنامه موبایل iOS ساخته شده را می توان با استفاده از شبیه ساز iOS، که البته بخشی از ابزار iOS SDK است مورد آزمایش و اجرا قرار داد. به منظور اجرا کردن این برنامه ها بر روی یک دستگاه واقعی، ابتدا باید این برنامه ها را در App Store در دسترس قرار دهید.

توسعه برنامه موبایل برای ویندوزفون
سیستم عامل Windows Phone یک سیستم عامل گوشی هوشمند منبع-بسته است که توسط کمپانی مایکروسافت توسعه داده شده است. کرنل مربوط به Windows Phone می تواند به درایورهای سطح پایین دستگاه دسترسی داشته باشد. این سیستم عامل همچنین امنیت، حافظه ذخیره سازی و قابلیت های شبکه یک دستگاه گوشی موبایل را به خوبی مدیریت می کند. هر برنامه موبایل Windows می تواند از این قابلیت ها بهره مند شود. جدای از این قابلیت ها، سه لایبرری در این سیستم عامل وجود دارد-App Model برای مدیریت برنامه ها، یک ماژول یکپارچه کردن کلاد برای جستجوهای وب از طریق Bing، و یک مدل رابطه کاربری (UI) برای مدیریت رابطه کاربری. تمامی این سه لایبرری را می توان برای توسته برنامه هایی برای ویندوز مورد استفاده قرار داد. XAML توسط برنامه های Windows Phone برای زبان های UI و C# یا Visual Basic برای توسعه کدنویسی مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که با زبان برنامه نویسی C++ آشنایی دارند می توانند یک برنامه Direct3D را برای سیستم عامل Windows Phone 8 با این زبان توسعه دهند و از سخت افزار گرافیک دستگاه خود نهایت استفاده را ببرند.
فناوری چند-سکویی در توسعه برنامه موبایل
برنامه های موبایلی که توسط فناوری چند-سکویی یا ترکیبی (هیبرید) توسعه یافته اند می توانند بر روی بیش از یک سیستم عامل یا سکو (پلتفرم) در یک زمان اجرا شوند، و در این حالت نیازی به مداخله کردن توسعه دهنده برای ساختن نسخه های جداگانه از این برنامه وجود ندارد. برنامه های موبایل ترکیبی لزوماً به عنوان برنامه های تحت وب با استفاده از زبان برنامه نویسی HTML، JavaScript و CSS نوشته می شوند. این برنامه های از قبل در یک ‘native wrapper’ تعبیه شده اند که این فناوری به برنامه های مختلف اجازه می دهد تا از این فناوری استفاده کنند و برنامه ها بر روی هردستگاهی با در نظر گرفتن محدودیت ها و عملکرد دستگاه مورد استفاده قرار گیرند. نرم افزار چند-سکویی اصولاً یک منبع کد برنامه را در کدهای اصلی کامپایل می کند و بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شود، و این کار به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بر روی همان کد منبع کار کنند.

نیازمندی‌ها برای توسعه برنامه موبایل
در این جا نگاهی خواهیم انداخت به تمامی چیزهایی که یک توسعه دهنده برنامه موبایل نیاز دارد تا بتواند کار خود را شروع کند.
۱- مشکل یا نقاط ضعف موجود را که مردم آن ها را تجربه کرده اند بفهمید و جای آن را پیدا کنید و راحت ترین و کاراترین و منحصر به فردترین راه حل را برای رفع این مشکلات یا نقطع ضعف ها به کار ببررید. شاید برای این کار تحقیق و پژوهش بازار نیز مورد نیاز باشد.
۲- اهدافی را تعیین کنید و یک برنامه استراتژیک را برای کار خود تنظیم کنید تا بتوانید مطابق با نیازهای مشتریان خود پیش بروید. این کار به شما کمک می کند تا از تغییرات غیرمنتظره در بین شما و مشتریان جلوگیری کنید و وظیفه توسعه دادن خود را در سر موقع انجام دهید.
۳- فناوری مناسبی را انتخاب کنید زیرا این فناوری یک نقش تعیین کننده و مهم را در طولانی مدت بازی می کند. فناوری به معنای واقعی کلمه با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است و توسعه دهندگان همواره می خواهند خود را برای استفاده کردن از جدیدترین فناوری ها در حین توسعه دادن یک برنامه آماده کنند. آن ها باید تصمیم استواری را در بازار برنامه داشته باشند. همواره توصیه می شود که یک برنامه موبایل را ابتدا بر روی یک پلتفرم خاص و مشخص توسعه دهید. در ادامه کار می توانید آن را برای پلتفرم های دیگر نیز توسعه دهید.
۴- همواره به دنبال طراحی های کاربر پسند باشید زیرا تجربه کاربری (UX) یک مورد بسیار بسیار مهم است که باید در طراحی هر برنامه موبایلی حتماً آن را مدنظر قرار دهید. تجربه کاربری ارتباط خیلی نزدیکی را با جنبه های دیگر مانند مکانیزم ورود کاربر و طراحی تعامل کاربری دارد.
۵- عملکرد و کارایی برنامه موبایلی را که می خواهید توسعه دهید اولویت بندی کنید. مدت زمان سریع پاسخگویی و یک عملکرد سریع بدون توقف دو عامل کلیدی هستند که معیارهای عملکرد نامیده می شود و هر کاربری طبق آن ها به یک برنامه موبایل نمره می دهد.
۶- مخاطب هدف یا کاربران واقعی خود را برای برنامه موبایل خود تعریف کنید زیرا این انتخاب و تعیین مخاطبین بر روی نحوه توسعه دادن برنامه موبایل توسط شما تاثیر می گذارد. تمامی سوالات، مانند کاربران نهایی برنامه مورد نظر چه کسانی هستند، و این که این برنامه چگونه می خواهد به کاربران کمک کند، باید از قبل به خوبی پاسخ داده شوند. اگر ما انتظارات کاربران خود را به خوبی برآورده کنیم، برنامه گوشی هوشمند ما به احتمال زیاد بسیار مشهور خواهد شد.
۷- برنامه ریزی برای یک اجرای یک فرآیند آزمایشی کارا و موثر داشته باشید تا قبل از این که برنامه شما به صورت واقعی در فروشگاه قرار بگیرد آن را تست کنید. تست عملکرد، تست کارایی و تست بارگذاری را برای برنامه موبایل خود فراموش نکنید.
۸- به مردم کمک کنید تا در مصرف پول و هزینه خود صرفه جویی کنند، زیرا این کار شانس برنامه موبایل شما را برای دانلود شدن توسط این افراد بیشتر خواهد کرد. اگر شما در این کار موفق شوید، آنگاه به هدف خود رسیده اید، و برنامه شما به احتمال زیاد توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد.
۹- از قبل میزان بودجه خود را بدانید. تمامی گام های مورد نیاز در فرآیند توسعه برنامه را در نظر بگیرید که شامل پول و تخصیص مناسب یک بودجه برای هر مرحله می باشد.

 

زبان‌های برنامه‌نویسی کدباز برای توسعه برنامه‌های موبایل

ما می دانیم که برنامه موبایل چیزی جز تعدادی کد که یک وظیفه مشخص را انجام می دهند نیست، و کد را می توان در زبان های برنامه نویسی مختلفی نوشت. حال می خواهیم به برخی از این زبان های برنامه نویسی منبع باز که به صورت گسترده ای برای توسعه دادن برنامه های موبایل مورد استفاده قرار می گیرند نگاهی بیاندازیم:

زبان Objective-C
این یک زبان برنامه نویسی منبع باز ابتدایی است که برای برنامه های مختلف در سیستم عامل iOS مورد استفاده قرار می گیرد. زبان Objective-C در واقع توسط کمپانی Apple انتخاب شده است تا برنامه هایی را بسازد که قدرتمند و مقیاس پذیر هستند. با این که این زبان یک ابرمجموعه از زبان C است و گسترده تر از C می باشد، ولی تعدادی از عملکرده را دارد که به صورت دقیق با I/O، عملیات گرافیک و صفحه نمایش مطابقت دارند. زبان Objective-C کاملاً در تمامی نسخه ها و چارچوب های iOS و MacOS تعبیه شده است. با این حال، در این روزها این زبان به آرامی جای خود را به زبان منبع باز قدرتمندتری به نام Swift می دهد.

زبان HTML5
زبان برنامه نویسی تحت وب HTML5 یکی از زبان های برنامه نویسی ایده آل است که مخصوص طراحی و ساختن یک برنامه تحت وب برای دستگاه های موبایل می باشد. این زبان انواع مختلفی از داده ها را تولید می کند که وارد کردن، منطق سازی کردن پارامترهای ورودی و مطابقت دادن برنامه مورد نظر با اندازه های مختلف صفحه همگی کارهای راحتی در این زبان هستند و همچنین به آسانی می توانید در این زبان پشتیبانی از مرورگرهای مختلف را برای برنامه خود تعریف کنید. این زبان اخیراً توسط مرورگرهای مختلف به روش های متنوعی پشتیبانی شده است. اگر ما نگاهی به HTML5 از نقطه نظر صرفه جویی در هزینه کنیم، این زبان دارای این مزیت است که همواره می توانیم از جدیدترین نسخه HTML استفاده کنیم و این کار باعث می شود تا فرآیند یادگیری ساده تر از حالتی شود که شما با یک زبان کاملاً جدید آشنا شوید.

زبان Swift
Swift جدیدترین زبان برنامه نویسی منبع باز برای ورود به اکوسیستم Apple می باشد. عمدتاً از این برنامه برای نوشتن کد برای جدیدترین API های اپل، Cocoa و حتی Cocoa Touch استفاده می کنند. علی رغم این واقعیت که این زبان برای کار کردن در کنار زبان Objective-C نوشته شده است، ولی کمپانی Cupertino همواره توسعه دهندگان iOS را تشویق می کند تا برای برنامه نویسی کامل یک برنامه، از زبان Swift استفاده کنند. این زبان برای از میان برداشتن بسیاری از نقص پذیری های امنیتی که در زبان Objective-C موجود بودند طراحی شده است.

زبان Java
جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه برنامه های اندروید است. این زبان یک زبان برنامه نویسی شیء-گرا است که در کمپانی Sun Microsystems توسعه داده شده است.
به دو روش می توان این زبان را اجرا کرد-به وسیله یک پنجره مرورگر، یا با استفاده از ماشین مجازی بدون نیاز به یک مرورگر. این نوع از استفاده بسیار مفید است زیرا نیازی به کد نوشتن یا حتی آپدیت کردن نرم افزار نیست. اگرچه این زبان کارهای زیادی را برای توسعه برنامه موبایل iOS نمی تواند انجام دهد و حرف های زیادی در این سیستم عامل برای گفتن ندارد، ولی قطعاً در لیست ما حضور دارد، خصوصاً در توسعه برنامه هایی برای همه پلتفرم ها از آن استفاده خواهیم کرد.

زبان Python
Python یک زبان حرفه ای است که می توان از آن برای توسعه برنامه های اندروید و دسکتاپ از ابتدا تا انتها استفاده کرد. این زبان یک زبان شیء-گرا است، که با استفاده از مفسر به صورت همزمان پردازش می شود. یادگیری این زبان آسان است، خواندن آن آسان است و کاملاً به سادگی مقیاس بندی می شود. این زبان از تمامی انواع برنامه های GUI پشتیبانی می کند و بر روی تمامی سیستم عامل های Windows، Mac، UNIX و Linux نیز اجرا می شود.

 

بهترین فریم‌ورک کدباز برای توسعه برنامه موبایل

همانطور که در ابتدا در مورد آن بحث شد، توسعه دهندگان برنامه موبایل از چارچوب های مختلفی استفاده می کنند تا برنامه هایی بدون خطا و بدون باگ تحویل مشتری دهند. در این جا برخی از این چارچوب های منبع باز را معرفی می کنیم:

Framework 7
این چارچوب انتخاب برتر برای توسعه برنامه های مختلف در سیستم عامل iOS بوده است. از آن جایی که این چارچوب پشتیبانی از اندروید را نیز دارد، پس در صورتی که ما بخواهیم ابتدا با iOS شروع کنیم و سپس یک نسخه اندروید از برنامه خود را بسازیم گزینه خیلی خوبی است، و به این صورت نسخه اندرویدی ما نیز دارای حس و شکل و شمایل iOS خواهد بود. اصلی ترین مزیت آن این است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های مختلفی از iOS را تنها با استفاده از JavaScript، CSS و HTML که اکثر توسعه دهندگان برنامه این زبان ها را از قبل می دانند، تولید کنند.

قابلیت‌ها
۱٫ پشتیبانی از ساختن برنامه های موبایل ترکیبی و چند-سکویی را در خود دارد.
۲٫ بهترین و غنی ترین چارچوبی است که اکثر قابلیت ها برای توسعه دادن برنامه ترکیبی iOS را ارائه کرده است.
۳٫ رابط کاربری با طراحی مناسبی دارد.
۴٫ دارای قابلیت Native scrolling است.
۵٫ دارای انیمیشن صفحه ۱:۱ است.
۶٫ یک لایبرری مرسوم DOM دارد.
۷٫ دارای قابلیت پیش بارگیری و کش XHR می باشد.

jQuery Mobile
این چارچوب منبع باز برای توسعه برنامه موبایل دارای تعداد زیادی از کاربرها است و علی رغم این که فاقد بسیاری از قابلیت های پیشرفته و اکثر بسته ها است، ولی محبوبیت زیادی دارد. این به این دلیل است که سادگی دارد و دیگر قابلیت هایی مانند ‘write once and run anywhere’ را دارد. این چارچوب انتخاب خوبی برای برنامه های ساده ای است که نیاز به اجرا شدن بر روی گوشی های Windows و BlackBerry را دارند. تمرکز اصلی چارچوب jQuery این است که توسعه دهندگان را قدرتمند کند تا برنامه های موبایلی را بسازند که عملکرد خوبی را داشته باشند و این برنامه ها در میان تمامی موبایل ها و تبلت ها، دارای تجربه کاربری منحصر به فردی باشند. این چارچوب در واقع بر روی ارائه کردن شکل و شمایل و حس اصلی خود به برنامه ها، یعنی پلتفرم هایی مانند اندروید و iOS تمرکز ندارد.

قابلیت‌ها
۱٫ کم حجم
۲٫ مجهز به طراحی های تم مختلف
۳٫ نشانه گذاری معنایی
۴٫ توسعه به صورت پیشرفتی
۵٫ پشتیبانی از Gap/Cordova

Kendo UI
Kendo UI یک چارچوب است که برای ساختن تمامی انواع برنامه های ترکیبی با استفاده از JavaScript، HTML5 و CSS مورد استفاده قرار می گیرد. این چارچوب به صورت منبع باز و همچنین نسخه های تجاری در دسترس است. همچنین دامنه عظیمی از ویجت ها و پلاگین های رابط کاربری را ارائه می کند. این چارچوب توسط کمپانی Telerik پشتیبانی شده و نگه داری می شود، و دارای تعداد زیادی از مشتریان است، که از جمله این مشتریان می توان به سازمان های مختلفی مانند NASA، Sony، Microsoft، Toshiba و Volvo اشاره کرد.

قابلیت‌ها
۱٫ به شدت متکی به jQuery است.
۲٫ مجهز به ۷۰ ویجت زیبای آماده jQuery، و یک سازنده تم برای گزینه های شخصی سازی شده می باشد.
۳٫ یکپارچگی رابط کاربری میان Bootstrap و Angular دارد.
۴٫ عملکرد آن را می توان طبق نیاز خود بهینه سازی کرد.

Mobile Angular UI
این چارچوب منبع باز AngularJS و نسخه اصلاح شده از Bootstrap متعلق به Twitter را با هم ترکیب می کند، و آن ها را به یک چارچوب توسعه رابط کاربری موبایل تبدیل می کند. این چارچوب به احتمال زیاد اکثر کدهای Bootstrap 3 را برای قابلیت حمل راحت تر وب-به-موبایل پشتیبانی می کند در حالی که بسیاری از مولفه های موبایل را که از Bootstrap حذف شده اند، مانند overlay ها، سوئیچ ها، نوارهای کناری، نوار مسیریابی مکان ثابت و نواحی قابل بالا و پایین بردن را نیز در خود دارد. این چارچوب متشکل از لایبرری های مختلفی مانند overthrow.js و fastclick.js است. این چارچوب برای استفاده تحت لیسانس MIT در دسترس می باشد.

قابلیت‌ها
۱٫ از دو چارچوب Angular و Bootstrap 3 بهترین ترکیب را به ما می دهد تا برنامه های موبایل HTML5 مختلفی بسازیم.
۲٫ هیچ وابستگی به jQuery یا Bootstrap js ندارد.
۳٫ از لایبرری های fastclick.js و overthrow.js استفاده می کند تا تجربه موبایل را بهبود دهد.
۴٫ Mobile Angular UI که در این چارچوب مورد استفاده قرار گرفته است دارای بسیاری از روش ها برای ساختن مولفه های رابط کاربری مانند سوئیچ ها، نوارهای کناری و غیره است.

Sencha Touch
این یک چارچوب است که برای ساختن برنامه های موبایل پیشرفته و چند-سکویی با استفاده از HTML5 و JavaScript مورد استفاده قرار گرفته است. این چارچوب نیز در هر دو نسخه منبع باز و نسخه های مجوزدار در دسترس است. یک سازنده برنامه بصری برای HTML5 دارد که به شما کمک می کند تا مولفه های دستی مختلفی را حذف کنید.

قابلیت‌ها
۱٫ متشکل از ویجت های آماده به کار با یک شکل و ظاهر عالی برای همه پلتفرم های برتر مانند Android، iOS، Windows Phone، و BlackBerry است.
۲٫ همچنین دارای برنامه بصری HTML5 با قابلیت کشیدن و رها کردن به همراه بسیاری از قالب های آماده به کار است.
۳٫ مولفه های شخصی سازی شده ای دارد که می تواند آن ها را سخت و به لایبرری اضافه کرد تا در بین برنامه های موبایل دیگر مورد استفاده قرار دهیم.

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text