img

۹ روش برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ…

/
/
/

احتمالاً برای همه شما پیش آمده که در جلسه یا در جاده، یا سر کلاس درس هستید که ناگهان متوجه می‌شوید باتری لپ‌تاپ‌ شما رو به اتمام است.اما ناامید نشوید: شما می‌توانید در این لحظات پایانی برای لپ‌تاپ خود زمان بخرید و کارتان را به موقع تمام کنید یا پاسخ یک ایمیل مهم را بدهید. برخی از این تکنیک‌ها برای زمانی است که شما می‌خواهید در آن لحظه باتری بیشتری داشته باشید، و بقیه تکنیک‌ها اقدامات بازدارنده هستند، که بهترین زمان استفاده از آن‌ها، قبل از زمانیست که باتری به حداقل مقدار خود می‌رسد.

استراتژی‌های کوتاه مدت افزایش عمر باتری
اگر در موقعیت دشواری قرار گرفته‌اید، می‌توانید به سرعت میزان باتری را افزایش دهید. هیچ‌ کدام از این کارها در واقع مقدار برق باقی مانده در باتری را افزایش نمی‌دهند بلکه مقدار برقی را که لپ‌تاپ استفاده می‌کند، کاهش می‌دهند و به شما امکان می‌دهند تا از لحظات باارزش باقی مانده تا پایان عمر باتری نهایت استفاده را ببرید. یعنی شما باید مصرف برق را تا حد امکان پایین بیاورید.

۱- Battery Saver Mode یا Eco Mode لپ‌تاپ خود را فعال کنید
اکثر مدهای Battery-saver یا Eco با تغییرات خودکاری همراه هستند که در نهایت عمر باتری را بیشتر می‌کنند- بسیاری از این تغییرات را قرار است در همین جا انجام دهیم. این پروفایل ذخیره شده تنظیمات لپ‌تاپ شما را دستکاری کرده و مولفه‌ها را به حالت low-power (مصرف برق کمتر) تغییر می‌دهند تا به عمر بیشتر باتری شما کمک کنند.
پس از آن که ابزار battery-saver را فعال کردید، همچنان می‌توانید اقدامات دیگری را در جهت بهتر کردن کارایی باتری انجام دهید. دستگاه‌های غیرضروری را خاموش کنید، تنظیمات را به گونه‌ای انجام دهید تا مصرف برق کاهش پیدا کند، اپ‌ها و فرآیندهایی را که نمی‌خواهید غیرفعال کنید و فعالیت‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که برق کمتری مصرف شود.

۲- غیر فعال کردن دستگاه‌ها و پورت‌های بی‌مصرف
ساده‌ترین راه برای کاهش مصرف برق، خاموش کردن است. تمام اجزای سازنده لپ‌تاپ شما برای کار کردن به برق نیاز دارند، اما این به آن معنا نیست که همیشه باید برق داشته باشند. لوازم جانبی غیرضروری (مثل، ماوس USB یا درایو خارجی) را قطع کنید و چیزهایی که بیشترین مصرف برق را دارند، مثل وای فای، رادیوهای بلوتوثی، پردازنده‌های گرافیکی و درایوهای نوری بلا استفاده را خاموش نمایید.
هشدار: قبل از غیرفعال کردن هربخش یا دستگاهی، مطمئن شوید که از آن دستگاه استفاده نمی‌شود و برای ادامه کار لپ‌تاپ ضروری نمی‌باشد. برای مثال، شما نمی‌خواهید درایو سختی را که در سیستم عامل قرار گرفته یا پردازنده‌ای که لپ‌تاپ را به کار می‌اندازد، خاموش کنید. تنها دستگاه‌هایی را غیر فعال کنید که با خاموش کردن آن‌ها مشگلی پیش نمی‌آید. برای مثال، آداپتورهای شبکه اغلب شامل آداپتور LAN است که اتصالات اترنت را برقرار می‌سازد و همچنین شامل وای فای برای شبکه‌سازی بی‌سیم.

چهار کاندیدای استاندارد برای صرفه جویی در برق، کارت گرافیکی
(در بخش Display Adapters)، درایو نوری ( در بخش DVD/CD-ROM Drives) و آداپتورهای Ethernet و Wi-Fi (در بخش Network Adapters ) هستند. دستگاهی که قصد خاموش کردن آن را دارید از طبقه بندی مربوطه پیدا کنید. نام دستگاه را راست کلیک کرده و از منوی کرکره‌ایی “Disable” را انتخاب نمایید.
وقتی در Device Manager هستید، می‌توانید پورت‌های بلااستفاده را نیز غیرفعال نمایید. مثل سیم رابطی که بدون استفاده به پریز برق وصل است، در این سیم هنوز هم برق جریان دارد.البته تاثیر آن بر روی عمر باتری ناچیز است اما اگر به همان چند دقیقه باقی مانده از عمر باتری نیاز دارید، این کار می‌تواند به شما کمک کند. نگاهی به پورت‌ها بیاندازید و هرچیزی که استفاده نمی‌شود را از قطع کنید، مثل پورت‌های USB ‌ایی که چیزی به آن‌ها وصل نیست.
شما می‌توانید پورت‌های USB را با استفاده از برنامه ترمینال در مک غیرفعال کنید، مدیران IT در مک از چیزهایی استفاده می‌کنند که بنا به دلایل امنیتی مک‌ها را قفل می‌کنند. ما به شما توصیه نمی‌کنیم که به عنوان یک کاربر نهایی این کار را انجام دهید چرا که ممکن است موجب اختلال در عملکرد سیستم خود شوید. بهرحال می‌توانید بلوتوث یا وای فای را از نوار منو در بالای صفحه غیرفعال نمایید.

۳- دستکاری تنظیمات
گرچه هنوز هم باید از نمایشگر و صفحه کلید استفاده کنید، اما می‌توانید تنظیمات آن‌ها را برای کاهش مصرف برق دستکاری نمایید.از جمله مواردی که اغلب استفاده برق آن نادیده گرفته می‌شود، نور پس زمینه صفحه کلید است. شما فقط در مکان‌های تاریک نیاز به نور پس زمینه دارید تا کلیدها را ببینید در غیر اینصورت کلاً آن را خاموش کنید. معمولاً می‌توانید برای این عملکرد یک کلید فوری تعیین کنید.
مورد دیگری که برق دستگاه شما را مصرف می‌کند، صفحه نمایش است. شما برای استفاده از صفحه نمایش به نور نیاز دارید ولی حتماً نیاز نیست روشنایی آن ۱۰۰ درصد یا با درجه وضوح کامل باشد. بسیاری از لپ‌تاپ ها برای افزایش و کاهش روشنایی صفحه دارای کلیدهای فوری هستند اما اگر لپ‌تاپ شما این کلیدها را ندارد، می‌توانید آن را از کنترل پنل تنظیم کنید. وقتی به باتری لپ تاپ خود نیاز دارید، روشنایی صفحه را تا ۵۰ درصد پایین بیاورید این کار می‌تواند عمر باتری شما را طولانی‌تر نماید.
اگر مشغول تایپ کردن یک سند هستید، به تمام جزییاتی که نمایشگر ۱۰۸۰ پیکسلی یا بالاتر ارائه می‌دهد، نیاز ندارید. رزولوشن صفحه را از ۱۳۶۶ به ۷۶۸ یا پایین‌تر تغییر دهید تا میزان برق مصرفی در پردازش گرافیکی کاهش بیابد بدون آن که تاثیر منفی روی قابلیت کار شما داشته باشد.
در نهایت، صدا را خاموش یا کم کنید. اگر لازم است بشنوید پس صدا را تا جایی که می‌تواید کم کنید و به جای اسپیکرهای بزرگ از هدفون‌های کوچک استفاده کنید تا صدا مستقیم وارد گوشهایتان شود. هر وقت که لازم بود کاملاً صدای لپ تاپ را قطع کنید. به این ترتیب اسپییکرها دیگر برقی دریافت نمی‌کنند و شما برای خودتان زمان می‌خرید.

۴- غیرفعال کردت اپ‌ها و فرآیندها
فقط سخت افزار نیست که شیره جان باتری شما را می‌کشد. اپ‌ها و فرآیندهایی که در سیستم شما اجرا می‌شوند نیز به سرعت عمر باتری شما را کوتاه می‌کنند. همانند سخت افزار، کار را با خاموش کردن چیزهایی که استفاده نمی‌کنید، آغاز نمایید.
در ویندوز، ابتدا نگاهی به System Tray خود بیاندازید، مجموع آیکن‌ها در گوشه پایین سمت راست دسکتاپ، در کنار ساعت. در انتهای سمت چپ System Tray، آیکن را انتخاب کنید تا آیکن‌های پنهان به نمایش در بیایند. اپ‌هایی را که در پس زمینه اجرا می‌شوند را یادداشت نمایید.
Task Manager را با فشردن Ctrl+Shift+Esc یا با استفاده از Ctrl+Alt+Del از منو انتخاب کرده و باز کنید. پس از باز کردن Task Manager نگاهی به اپ‌های باز بیاندازید- ممکن است برنامه‌هایی را ببنید که همانطور باز هستند فقط به این خاطر که فراموش کرده‌اید آن‌ها را ببندید.
سپس، به تب Processes بروید. این تب به شما نشان می‌دهد که کدام فرآیندها در حال حاضر در دستگاه شما در حال اجرا هستند. برخی از این فرآیندها لازم هستند اما برخی دیگر همانند آن‌هایی که به پخش ویدیو و موسیقی یا سرویس‌های ذخیره ابر ( مثل Dropbox یا Google Drive) مربوط می‌شوند، را می‌توان بدون هیچ مشگلی غیرفعال کرد.
در مورد MacBooks ، قضیه کمی متفاوت است. برای یافتن منوی Login Items، نگاهی به
System Preferences>User&Groups
بیاندازید. برنامه‌هایی که برق مصرف می‌کنند و
شما لازمشان ندارید را حذف نمایید و فعالیت‌هایی مثل راه‌اندازی خودکار مرورگر در هنگام start up را غیرفعال نمایید. همچنین می‌توانید با نگاه داشتن کلید Option و سپس با کلیک کردن روی نشانگر باتری در نوار منو، برنامه‌هایی که برق زیادی را در لحظه مصرف می‌کنند، ببینید.

یوتیلیتی Activity Monitor را باز کنید تا لیست برنامه‌ها و فرآیندهای باز و میزان مصرف برق آنان را ببینید. با انتخاب برنامه مورد نظر و سپس کلیک کردن آیکن Stop، آن‌ها را متوقف کنید. Power Nap، ویژگی OS X اپل است که وقتی سیستم خواب است فیدهای توییتر و ایمیل شما را چک می‌کند. وقتی سعی می‌کنید عمر باتری را به حداکثر برسانید، بهتر است این ویژگی را غیرفعال نمایید.

۵- ساده سازی
با ساده سازی فعالیت‌های خود می‌توانید عمر باتری را افزایش دهید. چند وظیفگی زمانی خوب است که باتری لپ‌تاپ شما کاملاً شارژ باشد، اما اجرای چندین برنامه به طور همزمان بار اضافی را بر دوش پردازنده می‌گذارد و برق بیشتری مصرف می‌شود. زمانی که به شارژ لپ‌تاپ خود نیاز دارید، به استفاده از یک اپلیکیشن در یک زمان اکتفا کنید و از اجرای برنامه‌هایی که مصرف برق بالایی دارند خودداری نمایید.
وقتی لازم است سندی را تایپ کنید، با single-tasking آغاز کنید ‌ (یعنی حالتی که فقط اجرای یک وظیفه در یک زمان امکان‌پذیر است)، برنامه‌های اضافی را ببندید. بدون اجرای Spotify در پس زمینه عمر باتری طولانی‌تری خواهید داشت. وقتی برخی تنظیمات را انجام دادید، به جای گوش دادن به آهنگ‌های آنلاین به آهنگ‌‌هایی گوش کنید که به صورت محلی ذخیره شده‌اند، البته هنوز هم اجرای این آهنگ‌ها باتری مصرف می‌کند، اما شنیدن از طریق وای فای، از رادیو بی‌سیم لپ‌تاپ هم استفاده می‌کند.
و البته استفاده از ابزارهای ساده‌تر برای کارهای مشابه، همچون انتخاب فایل متن ساده به جای سند ورد به نفع شماست. با ویژگی‌های کمتر و بدون عمل‌های خودکار Word (مثل Spell Check و Autosave که همان بررسی متن از نظر غلط املایی و ذخیره سازی خودکار هستند) شما می‌توانید تمام کارهای نوشتنی که لازم دارید را انجام دهید بدون این که به مصرف برق بیشتری نیاز باشد. از انجام برخی کارها باید به کلی اجتناب کنید، مثل ابزارهای ویرایش ویدیو یا عکس که بار زیادی را بر پردازنده و کارت گرافیکی تحمیل کرده و برق زیادی مصرف می‌کنند.با حذف مصارف برق غیرضروری باید بتوانید عمر باتری خود را در آن لحظات ارزشمند که بسیار تحت فشار هستید ، افزایش دهید.

استراتژی‌های بلندمدت
این دستکاری‌ها به شما کمک می‌کنند تا سیستم خود را به یک ماشین اقتصادی با مصرف برق کمتر تبدیل کنید، به زمان مفید شارژ دستگاهتان بیافزایید و عمر باتری را طولانی‌تر نمایید.

۶- مراقبت و شارژ باتری
با مراقبت از باتری‌ها آغاز می‌کنیم. اگر سیستم شما دارای باتری جداشدنی است، مراقب باشید که محل‌های اتصال باتری را خراب نکنید- چون باعث برقراری ارتباط لپ‌تاپ با باتری می‌شوند و وقتی محل اتصالات کثیف شوند یا آسیب ببینند، برق به خوبی در آن‌ها جریان پیدا نمی‌کند. اتصالات را با یک دستمال کتانی و الکل پاک کنید، اما توجه داشته باشید که اتصالات آسیب دیده ممکن است به تعمیرات حرفه‌ای نیاز داشته باشند. این کار در مورد لپ‌تاپ‌هایی که باتری در داخل شاسی مهر و موم شده کاربرد ندارد.
ممکن است اطلاعات قدیمی که در مورد شارژ کردن باتری‌ها تا ۸۰ درصد وجود دارد را شنیده باشید، و این که نباید باتری را تمام وقت در شارژ گذاشت. اما اکثر این توصیه‌ها منسوخ شده هستند و در مورد باتری‌های هیدراته نیکلی قدیمی کاربرد دارند نه در مورد باتری‌های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری که امروزه استفاده می‌شوند. با باتری‌ لپ‌تاپ‌های مدرن دیگر لازم نیست نگران زمان و نحوه شارژ کردن باتری خود باشید و گهگاه باید بگذارید شارژ باتری به صورت طبیعی کاملاً تمام شود.
در نهایت، همه چیز را خنک نگه دارید. حرارت عمر باتری را کوتاه می‌کند، بنابراین شرایط را برای خنک ماندن باتری فراهم کنید. تجمع گرد و غبار مشگلی است که می‌توانید با پاک کردن منافذ و فن لپ‌تاپ، آن را برطرف نمایید. با استفاده از یک قوطی هوای فشرده شده می‌توانید گرد و غبار را پراکنده کنید. و اگر لپ‌تاپ خود را روی پتو یا بالش می‌گذارید و استفاده می‌کنید، این کار هم جلوی تهویه فن را می‌گیرد و هم حرارتی که از سیستم خارج می‌شود را نگه می‌دارد. از لپ‌تاپ خود روی سطوحی مثل میز استفاد نمایید. همچنین می‌توانید از پایه‌های خنک کننده لپ‌تاپ استفاده کنید.

۷- تنظیم کردن
مرحله بعدی این است که لپ‌تاپ را برای مصرف کارآمدتر از برق تنظیم نمایید. چند کار ساده برای ارتقا و حفظ و نگهداری وجود دارند که با انجام آن‌ها نه تنها به حفظ باتری خود کمک می‌کنید بلکه موجب بالا رفتن سرعت سیستم هم می‌شوید.
تازه کارها، مرتباً درایو سخت خود را یکپارچه سازی کنند تا بازیابی داده‌ها به شکل کارآمدتری صورت بگیرد. ( توجه: سعی نکنید درایو حالت جامد را یکپارچه سازی کنید، چرا که عمر مفید درایو را کاهش می‌دهد). یک درایو فعال انرژی بیشتری را نسبت به یک درایو غیرفعال استفاده می‌کند و یکپارچه کردن درایو سخت مقدار زمانی که درایو فعال برای دسترسی به داده‌ها نیاز دارد را کاهش می‌دهد. با گذشت زمان وقتی فایل‌ها را به سیستم خود اضافه یا از آن حذف می‌کنید، داده‌ها به شکل اتفاقی در درایو سخت ضبط و در سهم‌های مختلف درایو پراکنده می‌شوند. دسترسی به این داده‌های پراکنده مستلزم زمان و انرژی اضافی در استفاده‌های مکرر است. ورژن‌های جدیدتر ویندوز ابزارهای خودکاری دارند که مرتباً درایو شما را یکپارچه سازی می‌کند، اما شما باید حداقل بررسی کنید تا مطمئن شوید که این ویژگی فعال باشد و درست اجرا گردد.
یکپارچه کردن درایو، کارایی آن را بیشتر می‌کند. مرتباً پاکسازی انجام دهید و برنامه‌های غیرضروری را حذف نمایید و فایل‌های تارعنکبوت بسته را پاک کنید. کش را در مرورگر وب خود پاک کنید و فایل‌های قدیمی را از فولدر دانلودهای خود حذف نمایید.

۸- ارتقاء مولفه‌ها
گزینه دیگر، خلاص شدن از دست درایو سخت و ارتقاء به یک درایو حالت جامد (SSD) است. درایوهای حالت جامد از حافظه فلش به جای دیسک چرخان استفاده می‌کنند، بنابراین بخش‌های متحرک ندارند و همین بهره‌وری انرژی را بیشتر می‌کند. همچنین مشگل پراکنده سازی که ایراد بزرگ درایوهای سخت است، حل می‌شود. ارتقاء به درایوهای حالت جامد، هم عمر باتری را بیشتر می‌کند و هم به سیستم شما سرعت می‌بخشد، چرا که این نوع درایوها زمان راه‌اندازی و عملکرد سریعتری را در مقایسه با درایوهای قدیمی ارائه می‌دهند.
در نهایت، رم بیشتری به سیستم خود اضافه نمایید. رم، داده‌ها را برای استفاده کوتاه مدت در ماژول‌های فلش ذخیره می‌کند همانند درایو حالت جامد. هر چه داده‌هایی بیشتری در رم جای بگیرند، کمتر می‌توان به سیستم در مورد استخراج مجدد آن داده‌ها از درایو سخت، اعتماد کرد. بنابراین اضافه کردن رم مزایایی دارد که به سرعت متوجه آن‌ها خواهید شد.

۹- پشتیبان باتری
در آخر، آسانترین راه برای این که مطمئن شوید همیشه باتری کافی دارید این است که یک باتری خارجی یا باتری زاپاس همراهتان باشد. در مورد لپ‌تاپ‌ها با باتری جداشدنی، ساده‌ترین گزینه یک باتری ثانویه است. این باتری‌ها را می‌توان مستقیم از کارخانه یا از شرکت شخص ثالث خریداری کرد. وقتی به باتری نیاز دارید راحت باتری قبلی را با باتری زاپاس شارژ شده عوض کنید.
گزینه دیگر استفاده از پاور پک خارجی است. پاورپک‌ها از نظر تکنیکی باتری هستند اما به لپ‌تاپ وصل می‌شوند درست مثل کاری که شارژر شما انجام می‌دهد. پاور پک‌ها همراه با آداپتور عرضه می‌شوند و در لپ‌تاپ‌های مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، حتی برای دستگاه‌های دیگر مثل تبلت و تلفن همراه هم قابل استفاده هستند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text