img

نسخه جدید سیستم عامل Debian 9

/
/
/

ورود آخرین و جدیدترین نسخه از Debian‌ به بازار، تجسمی خواهد بود از قابلیتی که این برند همواره داشته است-یعنی ثبات و طول عمر.
نسخه سیستم عامل Debian به عنوان یکی از قدیمی ترین نسخه های توزیع سیستم عامل لینوکس درمانی برای بیماری هایی محسوب می‌شود که در اکثر اکوسیستم های سیستم عامل لینوکس از نظر کیفیت وجود دارند-این بیماری همان همکاری است. این پروژه بر پایه سه شاخه اصلی توسعه فعالیت می‌کند-Stable، Testing و Unstable- و بسته ها در آن در حالی که به بلوغ می‌رسند یکی جای دیگری را می‌گیرد. آخرین نسخه Stable محصولی است که طی دو سال آزمایش کردن به دست آمده است، و حاصل این همه آزمایش یک نسخه قابل اعتماد و خارق العاده بوده است که بسیار باثبات است.
نسخه جدید Debian از سیاست های محافظه کارانه و محدودیت های فراوان از نظر نرم افزاری فاصله گرفته است و از این نظر خود را از دیگر هم نوعان خود در سیستم عامل های تمییز داده است. این توزیع جدید تنها برنامه هایی را در خود دارد که تحت یک مجوز نرم افزاری رایگان منتشر شده باشند. کدک های مالکیت، درایورهایی برای دستگاه های سخت افزاری، مانند پرینترها و کارت های گرافیکی، از جمله مجموعه های نرم افزاری غیر رایگان (پولی) محسوب می‌شوند، که به صورت پیش فرض فعال سازی نشده‌اند.
این امر به این دلیل است که برای قرار دادن نرم افزارها در نسخه Debian بسیاری از نیازمندی ها و پیش نیازهای فنی اکید باید برقرار باشند و این کار در این نسخه کار سختی است، همانطور که حتی در ده سال گذشته دو نرم افزار منبع باز مشهور Mozilla Firefox و Thunderbird نیز به این نسخه نتوانسته اند راه پیدا کنند، و به ناچار نرم افزارهای مشابه Iceweaser و Icedove را جایگزین این دو نرم افزار کرده اند. جدیدترین نسخه منتشر شده از Debian این دو نرم افزار مورد علاقه کاربران از کمپانی Mozilla یعنی Firefox و Thunderbird را در خود قرار داده است و بحث ها در مورد قرار داده نشدن آن ها بالاخره به پایان رسیده اند. کمپانی Mozilla تایید کرده است که تمامی تغییرات و آپدیت های Debian برای محصولات خودش دقیقاً با استانداردهای کیفیت کمپانی Mozilla مطابقت کامل دارد. بحث تجاری و فنی که منجر به تولد نرم افزار Iceweasel شده بود نیز با انتشار لوگوی Firefox تحت یک مجوز رایگان، برطرف شد.
این نسخه جدید همچنین تغییراتی را در خود دارد که خصوصاً مربوط به کاربرهای موجود (قبلی) در سیستم هستند. قابلیت کارت های رابط شبکه (NIC ها) اکنون با استفاده از سیستم عامل BIOS و شماره شیار نامگذاری شده اند. برای مثال Ethernet شما و کارت های بی سیم شما حال دیگر به ترتیب تحت نام های ens0 و wlp3s0 نامگذاری شده اند. اگر شما نوشته های اسکریپتی دارید که به وسیله اسم به یک NIC مربوط می‌شوند، این تغییرات قابل ملاحظه هستند، زیرا شما مجبور خواهید بود که این اسکریپ ها را ویرایش کنید تا نام های جدید را در درون آن ها قرار دهید.
برای ادمین ها، این نسخه جدید دارای قابلیت MariaDB است، که MySQL را به عنوان یک سرور دیتابیس پیش فرض در این نسخه جایگزین کرده است. امنیت یکی از تاکیدهای اصلی در جدیدترین نسخه این سیستم عامل است: نسخه Debian 9 دارای شاخه های مدرن و جدیدی از برنامه امنیتی و مشهور GnuPG است. اگرچه اکنون این نرم افزار منسوخ شده است، ولی نسخه قدیمی تر این نرم افزار امنیتی هنوز برای کاربران تحت نام gnupg1 در دسترس می‌باشد؛ با این حال، شاخه جدیدتر این نرم افزار دارای پشتیبانی قوی از کارت هوشمند و پیش فرض های بهتری برای تولید کلیدهای امنیتی است. در حالی که پشتیبانی از ماشین هایی که دارای UEFI هستند در نسخه قبلی این سیستم عامل معرفی شده است، ولی نسخه Debian 9 همچنین می‌تواند از قابلیت UEFI-booting پشتیبانی کند. این توزیع جدید را اکنون می‌توانید پیکربندی کنید تا جایی که سیستم نمایشی X دیگر هیچ نیازی به قوانین روت برای اجرا شدن نداشته باشد. با این حال، برای استفاده از این قابلیت، شما نیاز به logind، libpam-systemd و مدیر نمایش gdm3 خواهید داشت.
این جدیدترین نسخه از توزیع لینوکس همچنین دارای ارتقاهایی برای نرم افزارهای زیرمجموعه خود مانند Linux kernel، محیط های دسکتاپ و برنامه های روزمره شما مانند LibreOffice می‌باشد. در نتیجه تست بلند مدتی که بر روی این توزیع انجام شده است، Debian از نرم افزارهای خیلی جدید پشتیبانی نمی کند و آن ها را در خود جای نداده است، اما از یک نظر، حتی این ویژگی هم برای اکوسیستم سیستم عامل لینوکس یک ویژگی خوب محسوب می‌شود زیرا در غیر این صورت کاربران دیگر انگیزه ای برای استفاده از نسخه هایی مانند Ubuntu، Mageia، Mint و دیگر نسخه ها نداشتند.
شما می‌توانید با استفاده از دیسک کاور این ماه از نسخه Xfce بهره مند شوید؛ GNOME محیط دسکتاپ پیش فرض در این نسخه است، اما همچنین انتخاب دیگری به نام MATE برای شما وجود دارد. جدیدترین نسخه از این سیستم عامل گامی به سوی جلو را در نصب کننده های گرافیکی به صورت پیش فرض برداشته است، اما شما هنوز هم می‌توانید نصب ها را به صورت دستی و به انتخاب خود انجام دهید. در حال حاضر، این توزیع جدید از لینوکس دارای نرم افزارهای کافی برای کاربران خانگی و افرادی است که قصد استفاده سرگرم کننده از سیستم خود را دارند. اگر شما در نظر دارید که استفاده های خاص و تخصصی تری را از سیستم خود کنید، پس باید ابتدا اطلاعات بیشتری را در مورد این توزیع کسب کنید.

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text