img

کنترل مصرف بی‌رویه اینترنت داده در اپلیکیشن‌های اندروید

/
/
/

اکثر نرم افزارها در سیستم عامل اندروید به صورت پس زمینه و در زمانی که شما از آن ها استفاده نمی کنید اجرا می شوند، که این امر می تواند اینترنت داده های موبایل شما مصرف کند. در حالی که برخی از برنامه ها مانند Gmail و WatsApp نیاز دارند که از این حجم اینترنت استفاده کنند تا از ایمیل ها و پیام های جدید شما را آگاه کنند، ولی اکثر برنامه های این کار را نمی کنند. برنامه GlassWire یک برنامه عالی و رایگان است که این مصرف کنندگان بی رویه اینترنت داده ها را شناسایی می کند و به شما اجازه می دهد تا بتوانید اجرای آن ها را متوقف کنید. این برنامه همچنین دارای یک قابلیت مفید است که به شما اطمینان می دهد تا در درون محدوده اینترنت داده های خود فعالیت داشته باشید.

گام ۱
این نرم افزار را نصب کنید (www.snipca.com/24431) و آن را بر روی تبلت یا گوشی اندرویدی خود باز کنید. زمانی که برای اولین بار این برنامه باز می شود، بر روی Go To Settings بزنید. در این جا، بر روی GlassWire لمس کنید، سپس اسلایدر مربوط به “Allow usage access” را بکشید تا آن را روشن کنید. حال بر روی دکمه بازگشت را دوبار لمس کنید تا به این برنامه برگردید، بر روی Next لمس کنید، و سپس Allow را لمس کنید. برنامه GlassWire شروع به نظارت کردن روی میزان اینترنت داده هایی می کند که توسط برنامه های دیگر مصرف می شوند. حال همانند همیشه و به صورت طبیعی از گوشی خود برای چند روز استفاده کنید.

گام ۲
زمانی که شما برای دومین بار برنامه GlassWire را باز کنید، خواهید دید که یک نمودار از میزان مصرف اینترنت داده شما بر روی نوار زمان توسط این برنامه رسم شده است. زمان مربوط به منوی آبشاری زمان را تقریباً بر روی مدت زمانی تنظیم کنید که می توانید این میزان از مصرف را نظارت کنید (در این جا هفت گزینه وجود دارد و از ۵ دقیقه تا ۹۰ روز انتخاب دارید). حال بر روی منوی آبشاری در سمت راست لمس کنید تا ببینید که کدام یک از برنامه ها از دیتای موبایل شما استفاده می کنند (گزینه های دیگری شامل “Wi-Fi” و “Mobile and Wi-Fi” می باشند). بر روی این نمودار، بر روی هر یک از دایره های نارنجی رنگ شماره دار بزنید تا ببینید که در طول این دوره مورد نظر کدام یک از برنامه های از اینترنت دیتای شما استفاده کرده اند. آیکن های جدید سبزرنگ نشان دهنده برنامه هایی هستند که از اینترنت دیتا برای اولین بار از زمان نصب کردن GlassWire استفاده کرده اند. بیشترین مصرف کنندگان دیتای موبایل در لیستی در تصویر زیر مشخص شده اند. بر روی هر یک از این برنامه ها بزنید تا اطلاعات بیشتری را در مورد آن مشاهده کنید.

گام ۳
در این صفحه، در صورتی که شما قصد نظارت کردن بر روی یک برنامه در دوره های زمانی طولانی تر یا کوتاه تری را داشته باشید، می توانید منوی آبشاری زمان را تغییر دهید. این نمودار نشان می دهد که برنامه در چه زمانی بیشترین میزان اینترنت دیتا را مصرف کرده است و این میزان چقدر است-اگر این برنامه زیاد مصرف داشته است شما می توانید دیتای پس زمینه ای را که استفاده می کند برای آن محدود کنید (برای این کار گام ۴ را دنبال کنید). در زیر این قسمت، یک لیستی از مجوزهایی را خواهید دید که این برنامه در اختیار دارد. در مثال ما، برنامه موسیقی Spotify نیازی به دسترسی به مخاطبین، گوشی، دوربین و میکروفون دستگاه ما برای کار کردن ندارد، پس برای ایجاد کردن دسترسی به هر یک از این موارد، بر روی بخش Permissions لمس کنید.

گام ۴
این کار شما را به بخش ‘App info’ برای همان برنامه هدایت می کند. در صورتی که شما از این برنامه استفاده نمی کنید می توانید آن را لغو نصب (حذف) کنید. اگر شما قصد دارید این برنامه را نگه دارید ولی در گام ۳ متوجه شده اید که این برنامه موردنظر شما میزان زیادی از اینترنت دیتا را مصرف می کند، بر روی “Data usage” لمس کنید و اسلایدر “Background data” را در حالت خاموش قرار دهید. این گزینه را برای برنامه های پیام رسانی و ایمیل روشن نگه دارید، اما می توانید به راحتی و در کمال امنیت آن را برای برنامه های موسیقی، یادداشت برداری، و ویرایش تصویر خاموش کنید. حال بازگردید و بر روی Permissions لمس کنید. در این جا، شما می توانید اسلایدرهای مقابل مخاطبین (Contacts)، ذخیره سازی (Storage)، تلفن (Telephone) و موقعیت شما (Your Location) را در صورتی که فکر می کنید این برنامه نیازی به آن ها ندارد خاموش کنید.

گام ۵
برنامه GlassWire همچنین به شما اجازه می دهد تا نوتیفیکیشن هایی را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که از محدوده میزان مصرف اینترنت دیتای موبایل خود فراتر نمی روید. برای انجام این کار، بر روی سه خط در بالای صفحه و سمت چپ صفحه خانگی لمس کنید، گزینه Data Plan را انتخاب کرده و برنامه های دیتای خود را برای آن تعریف کنید. در این جا، شما می توانید محدوده ماهیانه مصرف اینترنت دیتای خود را با واحد MB یا GB وارد کنید. یکی از گزینه های “Recurring” یا “Pre-Paid” را انتخاب کنید، دوره پرداخت خود (ماهیانه، هفتگی یا روزانه) را وارد کنید، سپس تاریخ شروع دوره پرداخت خود را تعیین کنید (اگر شما این تاریخ را نمی دانید با ارائه دهنده سرویس اینترنت خود تماس بگیرید). در پایین صفحه، میزان اینترنت دیتای مصرفی خود را در دوره کنونی خود مشاهده خواهید کرد. برای تایید این تنظیمات بر روی Done لمس کنید.

گام ۶
به صفحه اول برگردید، سپس اسلایدرهای مقابل Plan Limit Reached و ‘۹۰% of Plan Limit Reached’ را روشن کنید. به طور مشابه، می توانید در این جا نوتیفیکیشن های روزانه یا هفتگی را برای خود تنظیم کنید تا مطمئن شوید که در درون محدوده مصرفی اینترنت به صورت طبیعی باقی خواهید ماند. برای این کار، بر روی دکمه +New ضربه بزنید، سپس محدوده های دیتای خود و دوره های زمانی را با استفاده از گزینه های مربوط به آن ها (مانند گام ۵) تعیین کنید. حال دیگر هر زمانی که شما به میزان محدوده مصرفی خود نزدیک شوید و به این محدوده برسید نوتیفیکیشن هایی را دریافت خواهید کرد و از این موضوع باخبر می شوید. این بخش همچنین میزان دیتای مصرفی شما را در دوره کنونی نشان می دهد.

گام ۷
به صورت پیش فرض، برنامه GlassWire هر زمانی که هر برنامه ای به دیتای موبایل شما برای اولین بار دسترسی داشته باشد، شما را آگاه می کند. اگر شما این پیام هشدارها را مزاحم می دانید، می توانید آن را خاموش کنید.
بر روی سه خط روی هم در گوشه صفحه لمس کنید، Settings را انتخاب کنید و سپس Alerts را باز کنید. در این جا اسلایدرهای مربوط به Alert و Notifications را خاموش کنید. به این دلیل که برنامه GlassWire به صورت مداوم مصرف اینترنت دیتای شما را نظارت می کند به همین دلیل باتری شما هم ممکن است زودتر تمام شود.
اگر متوجه این داستان شده اید، برگردید، بر روی Update Interval لمس کنید، سپس آن را از پیش فرض ‘۱ sec’ به یک دوره طولانی تری تغییر دهید-گزینه ها در این مورد شامل ۱ ثانیه، ۳ ثانیه، ۵ ثانیه، ۱۰ ثانیه، ۱۵ ثانیه، و ۳۰ ثانیه می باشند.
برنامه GlassWire توصیه می کند که بازه های ۱ تا ۵ ثانیه را برای دستگاه های جدید انتخاب کنید و بازه های طولانی تر از این مقدار را برای دستگاه های قدیمی تر تعیین کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text