img

بهترین دیتابیس‌های منبع باز برای برنامه‌های اینترنت اشیاء

/
/
/

اینترنت اشیاء (IoT) به دلیل طبیعت ذاتی خود نیازمند قابلیت های مشخصی در دیتابیس هایی است که در آن کاربردی هستند. این مقاله یک انتخاب با دامنه کوچک از سیستم های مدیریتی دیتابیس منبع باز را انجام داده است که برای استفاده در اینترنت اشیاء مناسب هستند.
اصطلاح «اینترنت اشیاء» در مواردی استفاده می شود که: (۱) شبکه سراسری از اشیاء هوشمند به هم به وسیله فناوری های اینترنتی متصل شده اند، (۲) مجموعه ای از فناوری های پشتیبانی مورد نیاز برای فهم این مفهوم، مانند RFIDها، حسگرها، دستگاه های ارتباطی درون-ماشینی، و (۳) گروهی کردن برنامه ها و سرویس هایی که چنین فناوری را مورد استفاده قرار می دهند تا فرصت های بازایابی و تجاری جدیدی را در سراسر دنیا به وجود آورند.
طبق گزارشی که توسط مجله Gartner منتشر شده است، ۸٫۴ میلیارد عدد دستگاه به صورت متصل به هم در سال ۲۰۱۷ مورد استفاده قرار خواهند گرفت. فناوری اینترنت اشیاء چالش هایی به شدت نوین را به وجود می آورد، خصوصاً برای سیستم های مدیریت دیتابیس، مانند یکپارچه کردن بسیاری از داده های حجم دار به صورت همزمان، پردازش کردن رخداد هایی مانند بخار، و دست و پنجه نرم کردن با امنیت اطلاعات این اتفاق به وضوح دیده می شود. یک مثال از این مورد همان حسگرهای دمای هوای محیط هستند که بر مبنای اینترنت اشیاء عمل می کنند و در شهرهای هوشمند مورد استفاده قرار گرفته اند، که مقادیر بسیار عظیمی از داده ها را در مورد دمامی هوا و رطوبت جو موجود در هوا تنها در چند دقیقه تولید می کنند.
به منظور این که داده های مربوط به اینترنت اشیاء را با کارایی خوبی مدیریت کنیم، بسیار مهم است که دیتابیس مناسبی را انتخاب کرده باشیم. اما انتخاب یک دیتابیس کارآمد برای برنامه های اینترنت اشیاء می تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا محیط اینترنت اشیاء همواره یکسان نیست و در حال تغییر است. بسیاری از عوامل وجود دارند که باید در هنگام انتخاب یک دیتابیس برای اینترنت اشیاء مدنظر قرار گیرند. مهم ترین این عوامل عبارتند از مقیاس پذیری، توانایی مدیریت کردن مقادیر عظیم داده ها در سرعت های مناسب، شمای انعطاف پذیر، قابلیت حمل با ابزارهای تحلیلی گوناگون و متنوع، امنیت و هزینه ها.
یک دیتابیس اینترنت اشیاء دارای این قابلیت است که نسبت به خطاها تحمل دارد و دسترسی بسیار بالایی دارد. اگر هر گره ای در زنجیره دیتابیس معیوب شود و از کار افتاده باشد، هنوز هم قادر به پذیرفتن درخواست های خواندن و نوشتن خواهد بود. دیتابیس های توزیع شده چندین کپی را از اطلاعات تهیه می کنند، و این اطلاعات را بر روی چندین سرور ذخیره و نگه داری می کنند. اگر هر یک از سرورهایی که این داده ها را بر روی خود نگه داری می کند خراب شود و از کار بیافتد، سپس دیگری سرورها وظیفه نگه داری از داده ها و پاسخ دادن به درخواست ها را تا زمانی به عهده خواهند داشت که سرور معیوب شده تعمیر شود. سیستم های مدیریت دیتابیس های اینترنت اشیاء می توانند ذخیره سازی های حجیم و عظیمی از داده های خواندن و نوشتن را به عهده بگیرند. اگر هر سرور دیتابیس معیوب شود یا داده ها برای یک دیتابیس توزیع شده به صورت همزمان بیش از حد نوشته شوند، می توان داده ها را در سیستم های پیام رسانی تا زمانی ذخیره کرد که آن دیتابیس نسخه پشتیبان از این داده ها را تهیه کند و همچنین سرورهایی بیشتری هم به این دسته از دیتابیس اضافه شوند.

دیتابیس های زیر از جمله برترین دیتابیس ها برای اینترنت اشیاء می باشند.

دیتابیس InfluxDB
InfluxDB یک دیتابیس سری زمانی توزیع شده و منبع باز است که به وسیله کمپانی InfluxData توسعه داده شده است. این دیتابیس در زبان برنامه نویسی Go نوشته شده است، و براساس LevelDB که یک دیتابیس کلید-مقدار است، عمل می کند. علاوه بر داشتن قابلیت جلو-پایان، یک رابط HTTP و لایبرری هایی نیز برای کاربران فراهم شده اند تا با دیتابیس راحت تر تعامل برقرار کنند. اصلی ترین مزیت InfluxDB ظرفیت آن برای مشترک کرده مقدارها در زمان، بدون نیاز به هیچ گونه مداخله دستی می باشد.
دیتابیس InfluxDB از طریق نرم افزارهایی مانند Grafana که یک ابزار آماده و قدرتمند برای قابلیت های بصری سازی داده های سری زمانی می باشد، قابل دسترسی می باشد. InfluxDB هیچ وابستگی خارجی ندارد و درخواست های شبیه به SQL برای درخواست دادن یک ساختار داده برای اندازه گیری های مناسب، سری ها و نقاط مورد استفاده قرار می گیرد. هر نقطه متشکل از جفت های کلید-ارزشی متنوعی به نام مجموعه میدان و برچسب زمان می باشد. مقادیر می توانند از نوع اعداد صحیح ۶۴-بیتی، نقاط شناور، رشته ها و بولین ها باشند . نقاط به وسیله زمان و مجموعه تگ های خود مشخصه سازی می شوند. دیتابیس InfluxDB داده ها و اطلاعات را به وسیله HTTP، TCP و UDP ذخیره سازی می کند.

قابلیت ها
* به شکل خالص برنامه نویسی این دیتابیس در زبان برنامه نویسی Go انجام شده است و بدون هیچ وابستگی خارجی می تواند داده ها را به شکل دودویی کامپایل کند.
* ذخیره سازی داده ها با عمل بالا خصوصاً برای داده های سری زمانی. موتور TSM در دیتابیس InfluxDB دارای روش ذخیره سازی کارا با سرعت بالا و فشرده سازی سریع می باشد.
* پلاگین ها در این دیتابیس از دیگر پروتوکل های استفاده از داده ها مانند Graphite، collectd، OpenTSDB پشتیبانی می کنند.
* دارای یک ابزار آماده و توکار وب می باشد و کاربر قادر به مدیریت کردن این ابزار است.
* قدرت خوبی را در ترکیب کردن چندین سری داده با هم دارد. وب سایت رسمی این دیتابیس https://www.influxdata.com/ است و تا زمان نوشتن این مقاله جدیدترین نسخه آن ۱٫۱٫۱ است.

دیتابیس CrateDB
دیتابیس CrateDB یک سیستم مدیریتی دیتابیس SQL توزیع شده و منبع باز است که به وسیله کمپانی Crate.io توسعه داده شده است و کاملاً مبتنی بر سندهای قابل جستجو و ذخیره سازی داده ها می باشد. آقای کریستین لوتز، مدیر اجرایی کمپانی Crate.io گفت: «زمانی که ما کمپانی Crate.io را تاسیس کردیم تصمیم گرفتیم SQL را مجدداً ابداع و احیا کنیم تا از آن برای نسل جدید ذخیره سازی داده های ماشینی استفاده کنیم. امروز، ۷۵ درصد از مشتریان ما از CrateDB برای مدیریت کردن ماشین و اینترنت اشیاء استفاده می کنند زیرا استفاده آسانی دارد، عملکرد خوبی دارد و به راحتی در دسترس همگان قرار گرفته است».
CrateDB برنامه های داده های ماشینی را برای توسعه دهندگان SQL در دسترس قرار داده است؛ قبل از این ابداع این کارها تنها با استفاده از NoSQL ممکن بودند. دیتابیس CrateDB می تواند SQL را با ابزار کمک کننده جستجو و راحتی مقایس پذیری کانتینرها ترکیب کند. این دیتابیس یک روش مشابه و عالی برای جایگزین کردن خود با ابزارهای تحلیل داده ها و ذخیره سازی داده ها مانند Splunk است. پلتفرم CrateDB شامل موتور درخواست توزیع شده SQL برای ارائه کردن عملکرد سریعتر، ترکیب کردن و درخواست های ad-hoc می باشد. SQL با جستجوی یکپارچه برای داده ها و درخواست ها؛ و ساختمان کانتینر و سیستم خودکار حذف اطلاعات برای مقیاس های ساده از جمله این توانایی ها هستند.
اصلی ترین زبانی که توسط دیتابیس CrateDB مورد استفاده قرار گرفته است SQL می باشد اما این دیتابیس همچنین از رویکردهای مبتنی بر سند دیتابیس های استایل NoSQL استفاده می کند. این دیتابیس از زبان SQL از Facebook Presto برای درخواست ها و تحلیل پیش بینی خود استفاده می کند. این دیتابیس شامل یک رابط مدیریتی توکار می باشد. قابلیت Crate Shell CLI به کاربران اجازه می دهد تا از درخواست های تعاملی و کارای SQL استفاده کنند.

قابلیت ها
* به شدت مقیاس پذیر: آپدیت ها برای این دیتابیس آسان هستند و برای آپدیت کردن خوشه ای اطلاعات تنها نیاز به اضافه کردن ماشین های جدید به آن داریم. هیچ نیازی به توزیع مجدد داده ها در این خوشه وجود ندارد زیرا این کار به صورت خودکار در CrateDB انجام می شود.
* به شدت در دسترس: دیتابیس CrateDB اجازه دارد تا در صورتی که مشکلی به وجود آید در دسترس همگان باشد، زیرا این کمپانی تکرار اتوماسیونی داده ها را در سراسر هر خوشه فراهم کرده است، حتی آپدیت های سخت افزاری و نرم افزاری هم به انجام عملیات داده ها هیچ خللی وارد نمی کنند. CrateDB دارای قابلیت و توانایی خود-تعمیری در سراسر گره ها می باشد.
* مصرف داده ها به صورت همزمان: CrateDB ارائه دهنده پاسخ به درخواست ها در کسری از ثانیه (میلی ثانیه) و عملکرد سریع می باشد حتی در زمانی که در حال نوشتن باشد، و تمامی سدهای مقابل خود را بر می دارد تا سرعت بالایی را ارائه دهد.
* پشتیبانی از داده های متنوع: CrateDB از هر دو نوع سند شناخته شده و مشهور وابسته و سندهای JSON پشتیبانی می کند. و این دیتابیس دارای حافظه ذخیره سازی برای نگه داری و ذخیره کردن ویدئوها، تصاویر یا دیگری فایل های ساختار بندی نشده است.
* این دیتابیس از درخواست های جغرافیایی-فضایی و شمای پویا پشتیبانی می کند، و این امر باعث شده است تا دیتابیس CrateDB تبدیل به یک دیتابیس انعطاف پذیر شود، که برای توسعه های مبتنی بر Agile و ذخیره سازی دیتابیس های اینترنت اشیاء بسیار مفید است. وب سایت رسمی این دیتابیس https://crate.io است و آخرین نسخه در دسترس ۱٫۰٫۴ می باشد.

دیتابیس سری زمانی Riak
دیتابیس سری زمانی (TS) Riak از کمپانی Basho یک دیتابیس بهینه سازی شده کلید-ارزشی NoSQL توزیع شده و منبع باز است که برای اینترنت اشیاء ساخته شده است. با این دیتابیس، کاربر می تواند تعداد بیشتری از داده ها را به یک نقطه دیگر در زمان مشخص تبادل کند. این دیتابیس بر مبنای ساختمان بی ارباببی است، که هر گره در این خوشه قادر به خواندن و نوشتن درخواست ها می باشد. این دیتابیس توزیع شده به صورت خودکار مکان یابی می کند، تکرار می کند و داده ها را در درون خوشه ها توزیع می کند و به عملکرد بالایی برسد و در دسترس باشد.
دیتابیس Riak TS به شدت برای نیازمندی های مربوط به دسترسی به داده ها بهینه سازی شده است. این دیتابیس از زبان Apache Spark پشتیبانی می کند، که کار کردن و یکپارچه شدن با Spark را نیز میسر کرده است و قادر به یکپارچه شدن با دیتافرم ها و Spark SQL است.
دیتابیس Riak TS را می توان به صورت مستقیم بر روی مرکز داده یا کلاد عمومی نصب کرد. تصاویر ماشین آمازون AWS (AWS AMI) نیز برای این دیتابیس در دسترس هستند تا کار کاربران را برای تجربه کردن Riak TS در محیط کاری AWS آسان تر کرده باشد.

قابلیت ها
* از اضافه شدن گره های جدید به ساختمان خوشه موجود بدون حذف کردن هیچ از یک از گره ها پشتیبانی می کند؛ داده ها به صورت خودکار و یکنواخت در سراسر خوشه دیتابیس توزیع می شوند.
* از زبان DDL (Data Definition Language) برای تعاریف میدان و جدول پیشتیبانی کرده، و از ذخیره سازی هر دو نوع داده ساختاریافته و نیمه ساختاری پشتیبانی می کند.
* از تکرار چند-خوشه ای پشتیبانی می کند، که به دستیارهای سیستم کمک می کند تا داده ها در سراسر مرکز داده داخلی منتشر و کپی کنند و این کار را در هر مرکز داده جغرافیایی-مکانی در هر جای دنیا انجام دهند.
* از درخواست های شبیه به SQL توسط کاربران پشتیبانی می کند تا دسترسی راحت و انعطاف پذیری را به دیتابیس های اصلی به کاربر ارائه دهد.
* از یکپارچگی برنامه با API ها و لایبرری های مشتری در چندین زبان برنامه نویسی مانند جاوا، روبی، پایتون، ارلانگ، گو، نود، جی اس، و دات نت پشتیبانی می کند.
* چارچوب Riak Meso ارائه دهنده مدیریت منابع خوشه های کارآمدی می باشد و دارای یک دکمه مقیاس ‘push button’ برای گره های RIAK است.
* از یکپارچه شدن کامل با زبان Apache Spark برای تحلیل های عملیاتی بر روی داده های سری زمانی پشتیبانی می کند. وب سایت رسمی این برنامه
https://basho.com/products/riak-ts/
است و نسخه جدید آن ۱٫۳ می باشد.

MongoDB
دیتابیس MongoDB یک دیتابیس به شدت قدرتمند، انعطاف پذیر، رایگان و منبع باز، مبتنی بر سند، مقیاس پذیر و برای استفاده های عمومی می باشد. این دیتابیس دارای این توانایی است که قابلیت هایی را مانند شاخص های ثانویه، درخواست های دامنه ای، مرتب کردن، اشتراک گرفتن و شاخص های جغرافیایی فضایی در خود مقیاس بندی و فعال کند. این دیتابیس به عنوان یک دیتابیس NoSQL شناخته شده است زیرا از سندهای JSON با شمای مخصوص به آن ها استفاده می کند.
MongoDB لایه بندی پویا را سندها اضافه می کند و به فایل های اطلاعات شما این گونه می فهماند که فضای خالی بیشتری را اشغال کنند تا عملکرد بهتری را داشته باشند. این دیتابیس استفاده کارا و پربازدهی را از RAM برای حافظه نهان خود و اصلاح درخواست ها در شاخص ها می کند. MongoDB از یک زبان درخواست غنی پشتیبانی می کند تا بتواند به آن وسیله از خواندن و اجرا کردن (CRUD) همچنین اشتراک گیری از داده ها، جستجوی متنی، و درخواست های جغرافیایی فضایی پشتیبانی کند.

قابلیت ها
* از شاخص های ثانویه برای دامنه وسیعی از درخواست های سریع پشتیبانی می کند، و قابلیت های شاخص گذاری کامل جغرافیایی، ترکیبی، و منحصر به فردی را برای کاربر فراهم کرده است.
* از ‘aggregation pipelines’ برای ساختن اشتراک های پیچیده از تکه های ساده استفاده می کند تا بتواند دیتابیس را بهینه سازی کند.
* از مجموعه های TTL (Time-To-Live) برای داده هایی استفاده می کند که باید بعد از گذشته دوره مشخصی منقضی شوند.
* از پروتوکل های استفاده آسان (easy-to-use) برای ذخیره سازی فایل های بزرگ و فایل های متادیتا پشتیبانی می کند.
* از JSON برای ذخیره سازی و منتقل کردن اطلاعات پشتیبانی می کند. JSON که یک پروتوکل استاندارد است، یک مزیت عالی برای دیتابیس ها و همچنین برای وب می باشد.
* از Map-Reduce بر روی سرور پشتیبانی می کند تا پردازش اطلاعات را با استفاده از توابع JavaScript انجام دهد.
* از ابزار سرویس مدیریتی مونگودی‌بی (MMS) پشتیبانی می کند تا کاربران را قادر سازد که دیتابیس ها را نظارت کنند و داده های خود را پشتیبان گیری کنند.
* از پیکربندی تعادل بار خودکار پشتیبانی می کند زیرا داده ها در روی نقاط غیرمتعادل قرار می گیرند. صفحه وب رسمی این برنامه https://www.mongodb.com/ است و نسخه در دسترس آن در زمان نوشتن این مقاله ۳٫۴ بوده است.

RethinkDB
دیتابیس RethinkDB یک دیتابیس توزیع شده و منبع باز است که در ابتدا برای ذخیره سازی سندهای JSON مورد استفاده قرار گرفته است؛ این دیتابیس دارای ظرفیت و توانایی مقیاس بندی شدن با چندین ماشین است. دیتابیس RethinkDB را به عنوان اولین و محتمل ترین انتخاب برای توسعه دهندگان، خصوصاً توسعه دهندگانی که در زمینه اینترنت اشیاء کار می کنند، برای تغذیه داده های به صورت همزمان و زنده می دانند. این دیتابیس انقلابی را در ساختمان سنتی دیتابیس ها به وجود آورد و این کار را با مدل جدید دسترسی به درخواست آپدیت برای برنامه ها به صورت زنده انجام داده است. دیتابیس RethinkDB یک زبان درخواست انعطاف پذیر را برای نظارت کردن بر روی API ها ارائه می کند، و برپا کردن آن و یاد گرفتن استفاده از آن بسیار ساده است.
RethinkDB نسبت به MongoDB دارای چند مزیت و برتری به شرح زیر است:
* یک زبان درخواست پیشرفته است که از مفصل جدول ها، زیر دستورها، و محاسبات سخت توزیع شده و موازی پشتیبانی می کند.
* یک API قدرتمند و عالی با تخصص عملیات و نظارت است که با زبان درخواست یکپارچه می شود، و مقیاس بندی دیتابیس RethinkDB را به شدت آسان می کند.
* دارای یک رابط کاربری ساده و زیبا است که به شما اجازه می دهد تنها با استفاده از چند کلیک داده ها را تکرار یا حذف کنید، و سندسازی و ذخیره سازی آنلاین را برای زبان درخواست به شما پیشنهاد کرده است.

قابلیت ها
* تحمل خطا: این دیتابیس از تغییر مکان خودکار به یک سرور جدید، در صورتی که سرور اصلی شما خراب شود، پشتیبانی می کند.
* اضافه کردن آسان گره ها: قابلیت plug-and-play در گره ها به صورت زنده و همزمان، بدون نیاز به زمان انتظار حتی در حد یک ثانیه.
* رابط های برنامه نویسی نرم افزار ناهمگام: این دیتابیس از درخواست های ناهمگام با استفاده از Eventmachine در زبان های Rudy و Tornado پشتیبانی می کند.
* از دسترسی SSL پشتیبانی می کند تا دسترسی امنی را به RethinkDB با استفاده از اینترنت های عمومی داشته باشد.
* توابع بیشتر: از چندین عملگر ریاضی متنوع مانند جزء صحیح، گرد کردن به عدد بالایی، و روند پشتیبانی می کند. وب سایت رسمی آن
https://rethinkdb.com/
است و نسخه جدید آن ۲٫۳٫۵ می باشد.

SQLite
دبتابیس SQLite یک دیتابیس منبع باز و ارتباطی تعبیه شده است، که به این منظور طراحی شده است تا یک روش راحت را برای برنامه های ایجاد کند تا بتوانند بدون دردسر داده های خود را مدیریت کنند. این دیتابیس کاملاً قابل حمل است، استفاده آسانی دارد، فشرده است، کارایی خوبی دارد و قابل اعتماد است.
دیتابیس SQLite از نوع ACID-compliant است؛ این دیتابیس از اکثر استانداردهای SQL در خود استفاده کرده و از کدهای SQL که به صورت هفتگی نوشته شده اند استفاده می کند. موتور SQLite تنها یک پردازش ساده مانند دیگری دیتابیس ها نیست. این موتور می تواند به برنامه استاتیک و داینامیک لینک شود.

قابلیت ها
* نیازی به یک پردازش سرور جداگانه یا سیستم جداگانه برای اجرا ندارد و می تواند حتی در محیط های بدون سرور هم عملیات خود را انجام دهد.
* هیچ نیازی به هیچ دستیار سیستمی ندارد، و یک تنها برای برپا شدن و شروع به کار کردن نیاز به یک ماشین جزئی پیکربندی دارد.
* خود کفا است و هیچ وابستگی خارجی به هیچ برنامه دیگری ندارد.
* با استاندارد ANSI-C نوشته شده است، و API ساده و راحتی را در خود دارد.
* چند پلتفرمی است: با سیستم عامل های UNIX، Linux، Windows، MAC-OS x و غیره سازگاری کامل دارد.
* نقل و انتقلات داده ها کاملاً با ACID سازگار هستند، و این امر موجب دسترسی امن کاربر از چندین پردازش می شود.
* از تمامی درخواست های مربوط به SQL که در SQL92 وجود دارند پشتیبانی می کند.
* کاملاً تست شده است و کدهای آن تایید شده هستند، و از این نظر هیچ خطایی ندارد و همیشه به روز و آپدیت است. وب سایت رسمی این دیتابیس https://www.sqlite.org است و جدیدترین نسخه آن نیز ۳٫۱۷٫۰ است.

Apache Cassandra
دیتابیس Apache Cassandra را به عنوان یک دیتابیس با قابلیت بالای مقیاس پذیری می دانند که به صورت منبع باز توزیع شده است و جهت مدیریت کردن مقادیر زیاد از داده های ساختار بندی شده در بسیاری از سرورها از آن استفاده می شود. در مقایسه این دیتابیس با دیگر دیتابیس های منبع باز موجود در بازار می تواند گفت که Cassandra تنوعی از عملکرد عالی را از نظر در دسترس بودن، عملکرد مقیاس خطی، سادگی و توزیع راحت داده ها در سراسر سرورهای دیتابیس دارد و برتری نسبی خود را حفظ کرده است.
Cassandra توسط کمپانی Facebook توسعه داده شده است و موجب ارائه ایده جستجوی Inbox در دنیا شده است و در سال ۲۰۰۸ در سراسر دنیا به یک دیتابیس منبع باز تبدیل شده است. این دیتابیس از قابلیت ‘Dynamo-style replication model’ استفاده می کند و هیچ خطایی را ندارد، و دارای یک مدل داده ای «خانواده ستونی» قدرتمندتری می باشد.

قابلیت ها
* به شدت ساختمان مقیاس پذیری دارد: Cassandra دارای یک طراحی خارق العاده است که تمامی گره ها در آن هم سطح هستند، که این امر موجب سادگی عملیات راحتی در مقیاس بندی برای کاربر شده است.
* ساختمان بی نظیر: داده ها را می توانید بر روی هر یک از گره ها بنویسید و بخوانید.
* عملکرد مقیاس خطی: همچنان که گره های بیشتری اضافه می شوند، عملکرد Cassandra هم افزایش می یابد.
* سیستم بازیابی و خطایابی: گره های خطادار را می توان به آسانی بازیابی و تعمیر کرد.
* مدل داده های داینامیک و انعطاف پذیر: از انواع داده ها با خواندن و نوشتن های سریع پشتیبانی می کند.
* حفاظت از داده ها: داده ها در این طراحی در محیطی امن و با یک امنیت توکار مانند مکانیزم های بازیابی و بکاپ حفاظت می شوند.
* پایایی داده های قابل تنظیم: پشتیبانی از پایایی داده ها با قدرت بالا در سراسر ساختمان توزیع شده را دارد.
* تکرار مرکز چند داده ای: Cassandra قابلیت هایی را برای تهیه نسخه های تکراری از داده ها در سراسر مراکز داده فراهم آورده است.
* فشرده سازی داده ها: Cassandra می تواند بدون هیچ زحمت و فشاری نزدیک به ۸۰ درصد از داده ها را فشرده سازی کند.
* زبان درخواست Cassandra: دیتابیس Cassandra یک زبان درخواست را ارائه کرده است که شبیه به زبان SQL است. این امر باعث شده است تا کار توسعه دهندگان برای استفاده از Cassandra بسیار نسبت به دیگر دیتابیس ها ساده تر شود.
وب سایت رسمی این دیتابیس
https://cassandra.apache.org
است و در زمان نوشتن این مقاله جدیدترین نسخه موجود از آن نسخه ۳٫۱۰ بوده است.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text