img

Blu-ray بر روی لینوکس

/
/
/
آیا اجرا کردن Blu-ray بر روی سیستم عامل لینوکس کار ساده ای است یا مانند کوبیدن سر به دیوار مشکل است؟ آقای جان نایت می گوید که هر دو حالت در این کار محتمل می باشد.

هر کاربر لینوکسی که سعی در پخش کردن دیسک Blu-ray کرده است به این نتیجه ناخوشنایند رسیده است که بلافاصله این پخش صورت نمی گیرد و کارهای سختی برای اجرا کردن آن باید انجام شود. یک جستجوی سریع در گوگل روش های سخت و گنگی را برای شما نمایش می دهد، و بسته به این که وب سایت موردنظر در چه زمانی نوشته شده باشد، شما نیز روش های مختلفی را برای نحوه پخش کردن Blu-ray دریافت خواهید کرد و همچنین در این وب سایت ها از اهمیت بالای Linux/Blu-ray در این دوران صحبت های زیادی شده است.
مشکل این کار مربوط به حفاظت از کپی و مسائل مرتبط با قوانین آن است. اگرچه لینوکس بسیار بیشتر از پخش کردن عنوان های Blu-ray با عملکرد عالی و بی نقص توانایی دارد (این احتمال وجود دارد که پخش کننده Blu-ray شما در واقع یک کرنل لینوکس را بر روی خود دارد)، و از همان ابتدا هم سیستم عامل لینوکس به وسیله قوانین چندرسانه ای دیجیتالی سخت گیرانه ای امن شده است، و دردسرهای بیشتری را نسبت به سیستم عامل های دیگر برای توسعه دهندگان ایجاد کرده است. و برای این که کارها را کمی سخت تر کند، منافع واجد شرایطی را از ترکیبی از شرکت های اصلی از جمله مایکروسافت، که از قدیم الایام هم تمایلی نداشته است که روزی کاربران لینوکس به راحتی بتوانند به Blu-ray دسترسی پیدا کنند، در خود قرار داده است.
پس آیا همه این اتفاقات منجر به ناراحتی و غم و اندوه کاربران لینوکس شده است؟ چگونه ما دیسک های Blu-ray را پخش کنیم، و چرا انجام این کار برای اولین به این میزان سخت شده است؟ حال می خواهیم ببینیم که Linux/Blu-ray در سال ۲۰۱۷ به چه صورت است و سعی کنیم این فرآیند را در این سیستم عامل انجام دهیم تا مشکل برطرف شود.
اگر شما هم به اندازه ما تنبل هستید، نگاه کوتاهی را به آدرسی که در بالا قرار داده ایم انداخته و از آن عبور کرده اید و با خود گفته اید «خیلی سخت است، حوصله دردسر ندارم». اما این متن را به خوبی مطالعه کنید-آسان تر از چیزی است که در نگاه اول به نظر می رسد. شما باید تعدادی لایبرری را نصب کنید، یک فایل را دانلود کنید و سپس این فایل را در جایی که گفته شده کپی کنید. به این ترتیب کار تمام است. دو دقیقه وقت گذاشته اید و مشکل برطرف شده است.
ابتدا مدیر بسته (پکیج منیجر) خود را باز کنید و بسته های libbluray و libaacs را نصب کنید (همچنین نصب کردن بسته های –dev کار ارزشمندی است). حال فایل کلیدهای Blu-ray را از آدرس مربوطه دانلود نمایید (اسم این فایل KEYDB.cfg است) و این فایل را در مسیر ~/.config/aacs کپی کنید.
جهت اطلاع کاربران تازه کار باید گفت که علامت a. در ابتدا هر فایلی که باشد، این فایل یا این پوشه مخفی شده است. پس اگر شما می خواهید از یک مدیر فایل گرافیکی استفاده کنید، گزینه Show Hidden File را روشن کنید و پوشه .config را که در مسیر Home شما مخفی شده است باز کنید. اگر پوشه aacs وجود نداشت می توانید آن را ایجاد کنید، و فایل کلیدها را نهایتاً به داخل آن کپی کنید.
برای وارد کردن این کدهای دردسر ساز و پیچیده، کافی است دو دستور زیر را وارد نمایید:

$mkdir –p~/.config/aacs/
$cd~/.config/aacs/&& wget http://vlc-bluray.whoknowsmy.name/files/KEYDB.cfg

حال می خواهیم همین حالا این مشکل را برطرف کنیم: یک احتمال منطقی وجود دارد که دیسک شما خراب شده باشد. نترسید، زیرا ما از این جا مساله بررسی می کنیم، اما از ده دیسکی که ما آن ها را تست کردیم، سه تا از آن ها خراب بودند و کار نمی کردند. این امر به دلیل مشکلات مربوط به رمزگذاری است، که این بحث نیمه دوم این مقاله را به خود اختصاص داده است. اما فعلاً نوعی از Blu-ray را برای خود انتخاب کنید که بیشتری شانس کار کردن را دارد.
برخلاف DVD ها، شما باید ابتدا دیسک را در این جا بالا بیاورید. تنها از مدیر دستگاه (device manager) در سیستم خود استفاده کنید-نیازی نیست که هیچ دستور یا کد سخت یا پیچیده ای را در این جا اجرا کنید.
بخش VideoLAN بهترین مکان برای شروع این کار است زیرا راه ترین و بهترین کار برای این است که بدانیم یک دیسک کار می کند یا خراب شده است، و هیچ نیازی به استفاده از ترمینال در این قسمت نیست. بر روی محاوره Open Disk کلیک کنید و از آن جا Blu-ray را انتخاب نمایید. خواهید دید که تیک مربوط به “No disc menus” فعال است- فعلاً این گزینه را رها کنید تا ما بعداً به آن بیشتر بپردازیم. حال بر روی Play کلیک کنید تا اگر خوش شانس باشید Blu-ray شروع به پخش شدن کند. اگر خوش شانس نباشید، باید دیسک بعدی را تست کنید.
اگر فیلم شما بدون هیچ وقفه و مشکلی پخش شد پس ما به شما تبریک می گوییم-متاسفانه با احتمال بسیار بالا شما با مشکلاتی مربوط به عملکرد، مانند رد کردن و متوقف شدن پخش رو به رو خواهید شد. با این حال ممکن با انجام ترفندهایی بر روی تنظیمات خود، مانند پایین آوردن کیفیت (که در این صورت مفهوم پخش Blu-ray را از بین می برد)، یا تنظیم کردن تمامی درایورهای ویدئو بر روی ‘VA API’ این مشکل را برطرف کنید.
حال می خواهیم MPlayer را امتحان کنیم. رابط کاربری گرافیکی مورد علاقه ما یعنی SMPlayer هیچ گزینه ای را بر روی خود برای پخش کردن Blu-ray ها نداشت پس شما نیز باید همانند ما برای این کار از ترمینال استفاده می کردید. ولی بازهم نترسید، زیرا این کار هم ساده است. با این فرض که نام دستگاه درایو شما ‘sr0’ است، دستور زیر را وارد نمایید-در غیر این صورت کافی است نام دستگاه درایو خود را تغییر دهید (جایگزین این نام کنید):

$ mplayer br:////dev/sr0

بله دیگر از ما در مورد تعداد اسلش ها سوال نکنید، چون شما در این دستور به چهار اسلش نیاز دارید.
در سیستم ما پخش نسبت به استفاده از VideoLAN بهتر صورت می گرفت و بدون هیچ توقف، کاهش قاب ها، یا اختلالات گرافیکی پخش انجام می شد. با این حال، و مهم تر از همه، پس و پیش کردن این فیلم باعث توقف MPlayer می شد، در حالی که عقب و جلو کردن فیلم در VideoLAN به خوبی انجام می شد. علاوه بر این، تا زمانی که شما ویرایشی را بر روی فایل config انجام نداده اید، MPlayer به صورت پیش فرض بر روی استریو قرار دارد، به این معنی که اگر شما صدای اطراف را نیاز داشته باشید، باید تعداد از دستورات سخت و ناخوشنایند را وارد کنید (که اصلاً لذت بخش نیستند).
هیچ یک از این پخش کننده ها برای ما به خوبی عمل نکردند، و پیدا کردن یک ناجی به نام xine ما را به شدت تحت تاثیر قرار داد. اگر حافظه شما یاری کند و به یاد داشته باشید، رابط کاربری گرافیکی xine بر می گردد به دهه ۹۰، اما این رابط را به دو دلیل دست کم نگیرید: (۱) این رابط با عملکرد بسیار بهتری نسبت به VideoLAN و MPlayer برای ما کار کرد و (۲) با استفاده از این رابط به راحتی می توانید درایور و حتی گزینه های مربوط به صدای خود (مانند تنظیمات بلندگو، صدای آنالوگ و دیجیتال، با استفاده از درایور Nvidia VDPAU و غیره) را پیکربندی کنید.
اگرچه رابطه گرافیکی xine دارای یک دکمه Blu-ray است ولی برای ما این دکمه کار نکرد، پس احتمالاً شما هم مجبور خواهید بود از ترمینال برای این کار استفاده کنید. اما یک بار دیگر باید گفت، اصلاً نترسید-این کار حتی از MPlayer هم راحت تر است! تنها کافی است دستور زیر را واارد کنید و از نتایج آن لذت ببرید:

$ xine bluray:/dev/sr0

در نهایت اگر VideoLAN بدون هیچ مشکل عملکردی اجرا شد پس از همان استفاده کنید: در این پخش کننده شما می توانید بدون هیچ مشکلی فیلم را عقب یا جلو بزنید، و حتی می توانید در صورتی که دارای لایبرری های آزمایشی نصب شده هستید، از منوها نیز در آن استفاده کنید. اما مهم تر از همه، شما می توانید یک دیسک را بدون دست زدن و تغییر دادن ترمینال آن، باز کنید. با این حال، مشکلات عملکرد مربوط به Blu-ray که قید شدند بسیار رایج می باشند، ولی تیم VLC در نسخه نرم افزاری ۳٫۰ خود عملکرد بسیار خوبی را ارائه کرده اند. فعلاً، همان رابط گرافیکی قدیمی xine می تواند بهترین گزینه برای شما باشد در صورتی که با وارد کردن چند دستور ترمینال مشکلی نداشته باشید.

MakeMKV
پس چرا برخی از دیسک های شما کار نکردند؟ زیرا به منظور تماشا کردن یک فایل رمزگذاری شده Blu-ray-که اکثر آن ها دارای رمز هستند- شما باید یک کلید یا رمز داشته باشید: این کلید در کلیدهایی که در یک فایل قبلاً تحت عنوان فایل کلیدها دانلود کرده اید موجود است. اگر این کلید در این لیست وجود نداشت، شما قادر به دسترسی به فایل نخواهید بود. افسرده شده اید؟ در این جا یک ترفند وجود دارد… که به شما آموزش می دهیم.
MakeMKV در اصل یک برنامه برشی برای رمزشکنی کردن فایل های Blu-ray و بریدن محتوای دیسک و قرار دادن آن ها در فیلم های Matroska می باشد، اما این برنامه همچنین دارای این قابلیت خارق العاده است که می تواند فیلم ها را برای شما به فرمتی تبدیل کند که تقریباً بتوانید آن ها بر روی هر پخش کننده ای تماشا کنید. فایده این کار چیست؟ از یک طرف، این برنامه یک ابزار اشتراک است (ما متوجه نشدیم که در سال ۱۹۹۲ قرار داریم). و این برنامه دارای یک دوره آزمایشی ۳۰ روزه است، و بعد از این دوره رایگان شما باید برای استفاده از آن پول پرداخت کنید. با این حال، این یک برنامه خیلی خوب است که استفاده از آن ارزش تلاش را دارد.
اگر شما به آدرس bit.ly/1hIJcdn بروید خواهید دید که یک مجموعه ای از انجمن ها در آن جا وجود دارند که نسخه لینوکس و دستورالعمل نصب ها در آن ها وجود دارد. متاسفانه باید بگوییم که ما وقت و فضا برای پوشش دادن کارهای مربوط به نصب را نداریم، اما می توانیم به شما بگوییم که این نصب ها کار سخت و دردسر سازی خواهند بود، ولی فکر نکنید که مانند قبل سخت می باشند. خوشبختانه این برنامه ها این رفتار خوب را دارند که نام بسته های موردنیاز برای لایبرری های مورد نظر را برای شما نمایش می دهند و حتی یک دستور برای نسخه های Ubuntu دارند.
زمانی که شما یک دیسک را پخش می کنید، نمی توانید آدرس URL را که توسط MakeMKV داده شده کپی کنید و آن را در پخش کننده خود الصاق کنید-در این صورت هیچ اتفاقی نمی افتد. شما باید این URL را در یک مرورگر وب باز کنید تا بتوانید در ساختار دیسک مربوطه بررسی هایی را انجام دهید. شماره عنوانی را که می خواهید انتخاب کنید، محل لینک را از مرورگر خود کپی کنید و سپس می توانید آن URL موردنیاز را در پخش کننده مورد علاقه خود الصاق کنید.
به طور مختصر می توان گفت که ما در استفاده از VideoLAN مشکل داشتیم زیرا وقفه داشت و در زمان پخش متوقف می شد، با این حال SMPlayer عملکرد بسیار خوبی را از این نظر داشت. توجه کنید که اگر شما هیچ صدایی را نشنوید، احتمالاً باید تنظیمات پخش صدا را از منوی پخش کننده خود تغییر دهید: پخش صدا در صورتی که به صورت یک سیگنال محیط مستقیم باشد ممکن است هیچ صدایی را تولید نکند و تنظیمات صدای شما چیزی شبیه به استریو آنالوگ است. اگر شما یک آمپلیفایر محیط دارید، گزینه digital out را در این پخش کننده در زیر گزینه های مربوط به Sound Options انتخاب نمایید. (اگر شما یک کارت صدای ارزان قیمت دارید، متاسفانه قادر به انجام این کار نخواهید بود).

رمزگذاری شیطانی
پس چه چیزی باعث شده است که پشتیبانی کردن از Blu-ray به این میزان سخت باشد، و چرا ما نمی توانیم به راحتی رمز آن را بشکنیم و همانند DVD ها با این فرمت نیز رفتار کنیم؟ آقای جیم بابتیست از تیم VideoLAN می گوید: «فرمت Blu-ray جهت پشتیبانی کردن بیش از اندازه پیچیده است، و دو دلیل اصلی برای این امر وجود دارد: DRM و Interactive Menus. انجام این کار برای بخش ویدئوی Blu-ray زیاد سخت نیست، زیرا دارای codec های مرسوم می باشد، اما بسته بندی و پیکربندی اصلی این فرمت بیش از حد برای این کار پیچیدگی دارد.
قطعاً منوها، مسیریابی ها، جایزه ها و بازی ها می توانند در یک فرمت ساده نیز انجام شوند، و از این نظر شبیه به منوهای DVD، یا زمان اجرای Java به نام BD-J می باشد. طبق معمول، هیچ خصوصیت عمومی وجود ندارد، و حتی اگر وجود داشته باشد، بسیاری از دیسک ها از این خصوصیات پیروی نمی کنند، پس این کار نیازمند کار بسیار زیادی است.
البته DRM دومین پیچیدگی و نامنظمی بزرگ در این فرمت است. Blu-ray دارای چندین لایه از DRM است. دو لایه مورد علاقه ما عبارتند از AACS و BD+. لایه AACS یک سیستم رمزنگاری شده سندی است که متکی به کلیدهای رمزنگاری و مدارک می باشد. جامعه منبع باز کاربرد خوبی را از این لایه به کار گرفته است، اما بدون داشتن این کلیدها، در واقع این سیستم هم مفید نخواهد بود. و این کلیدها در فایل های رسانه ای، نرم افزاری و درایوها متفاوت هستند و همواره باطل می شوند.
برای این که به شما یک ایده بدهم، باید بگویم که وارد کردن یک Blu-ray جدید می تواند منجر به باطل شدن مدارک مربوط به درایو شما شود و دیگر قادر به خواندن هیچ فایل Blu-ray با این دستگاه نباشید تا زمانی که نرم افزار آن را آپدیت کنید. حتی فایل هایی را که قبلاً پخش می کردید در این حالت نمی توانید پخش کنید. پس به همین دلیل است که مردم سندهای زیادی را حاوی بسیاری از این کلیدها در وب سایت های مختلف به اشتراک می گذارند… که البته کار قشنگی نیست.
دومین لایه موردنظر ما از لایه های مربوط به DRM، لایه ای به نام BD+ است که یک ماشین مجازی کامل است که کد DRM را که در کنار یک دیسک وجود دارد اجرا می کند. به کار گرفتن این قسمت به درستی کار بسیار سختی است، و همچنین با لایه های جاوا یکپارچه است، و دارای مدارک نیز می باشد. هیچ کاربرد واقعی و خوبی از این سیستم وجود ندارد.
پس چگونه آقای Joe Public مبارزه کرده تا بتواند دیسک های خود را به خوبی و به درستی پخش کند؟ در واقع راه حل های ساده همان داشتن کلیدها و گزارش کردن باگ های موجود در منوها می باشد، و کلیدها در این بخش مهم ترین و موردنیازترین منابع هستند-اگرچه به دلایل قانونی، ما نمی توانیم از این کار حمایت کنیم.
منوهای Blu-ray که فناوری آزمایشی هستند به صورت پیش فرض غیر فعال شده اند. طبق گزارش Arch Linux wiki، منوهای Blu-ray در صورتی قابل استفاده هستند که شما به جای libbluray جایگزین آن یعنی libbluray-git را نصب کنید، پس شما شاید نیاز به کمی بررسی بیشتر در مورد این منوها داشته باشید و از این طریق باگ ها را گزارش کنید.
پس تکلیف این کلیدها چه می شود؟ درواقع این سوالی است که همه چیز را سخت می کند. اگر شما یک سیستم ویندوزی در اطراف خود دارید، پس مجهز به رفع مشکل خود خواهید بود: کافی است لینکی را که شما را به جایی که می توانید کلیدها را آپلود کنید می رساند دنبال کنید و اطلاعات مربوط به این که این کلید برای چه نرم افزاری قابل استفاده است و همچنین نحوه استفاده از آن را بخوانید. از طرف دیگر استفاده از لینوکس برای این کار بسیار مشکل است. MakeMKV دیگر مانند قبل کار نمی کند و به نظر می رسد که فایل ها و منابع آن در سر جای خود نیستند-و در این سیستم عامل مشکلات از این قبیل تبدیل به معماهای پیچیده ای می شوند که در انجمن ها مختلف دائماً در مورد آن ها بحث می شود.
علی رغم این که ما چندین هفته را وقت صرف کردیم و راهنمایی ها و روش های مختلف را دنبال کردیم، نتوانستیم نرم افزار خود را با استفاده از این کدها فعال کنیم. و اگرچه دوست نداشتیم که یک راهنمایی ساده یا یک خریدن کلید را به شما پیشنهاد کنیم، پس برای این که ما خودمان را به دردسرهای قانونی دچار نکنیم، با عرض معذرت در مورد کلیدها صحبتی نمی کنیم. به هر حال، لینک های موجود در دستورالعمل های انجمن را دنبال کنید و اگر خوش شانس باشید نتیجه بهتری از ما خواهید گرفت.

مرحله بعدی چیست؟
شاید شما به دلیل این همه مراحل انجام کار افسرده شده اید، اما هفت دیسک از ده دیسک (حداقل در تست های سریع ما) نرخ بدی در انجام این آزمایش موفقیت آمیز نیستند، این طور نیست؟ علاوه بر این، اجرا با منوهایی که به صورت پیش فرض وجود ندارند کار خوبی است: به جای این که خود را در این منوهای بی پایان گم کنید و مرتب هشدارهایی را بر روی صفحه ببینید، در عرض چند ثانیه در داخل فیلم هستید. با نگاهی به جایی که Linux Blu-ray در چند سال پیش بوده است، ما می توانیم تایید کنیم که توسعه زیادی در آن به وجود آمده است، و همواره به این رشد ادامه می دهد و ما به عنوان یک جامعه همیشه عقب تر از آن خواهیم بود.
با در نظر نگرفتن کلیدها و منوها، چیزی ما واقعاً باید به عنوان یک جامعه به شما ارائه دهیم این است که کار را برای شما آسان کنیم. ما نمی خواهیم بر علیه توسعه دهندگان زننده صحبت کنیم، اما این هفته های گذشته یک معمای بی پایانی از لینک های قدیمی و از بین رفته، سندهایی که به روز نیستند، و فایل های بوت استرپ خراب برای ما بوده اند. این ها قابل درک هستند. این افراد بابت این کار پولی دریافت نمی کنند، و نگه داری یک بخش سخت و جان فرسا از هر پروژه نرم افزاری است. اکثر برنامه نویسان فقط می خواهند کدنویسی کنند. اگر شما دوست دارید به نوعی مشارکت کنید اما نمی توانید خودتان برنامه نویسی کنید، شاید بتوانید در این شغل های سخت به این افراد به عنوان ادمین کمک کنید، و کارهای ریز را انجام دهید تا کدنویس ها بتوانند وقت بیشتری را به کارهای اصلی اختصاص دهند.
برای هر مجری عصبانی فیلمی که در حال مطالعه کردن است، اکثر ما احتمالاً اصلاً علاقه ای به دست کاری کردن و وقت تلف کردن نداریم و فقط می خواهیم به درستی دیسک هایی را که خریده ایم بدون انجام هیچ تغییراتی در سیستم عامل خود پخش کنیم. تا جایی که ما می دانیم، هیچ پخش کننده Blu-ray تجاری برای سیستم عامل لینوکس وجود ندارد و اگرچه ما کاربران منبع باز هستیم، هنوز هم دوست داریم برنامه ای داشته باشیم که کارها را برای ما راحت تر انجام دهد.
پس ما از نظر تکامل پروژه و بی نقص بودن Blu-ray در کجا ایستاده ایم؟ برای این سوال از آخرین جمله آقای جین بابتیست استفاده می کنیم:
«از نظر کدنویسی عمده این کار انجام شده است، از نظر کلیدها هنوز یک جنگ تمام عیار و بی پایان در این زمینه وجود خواهد داشت».
برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد پخش Blu-ray و کسب اطلاعات بیشتری در مورد کارهایی که برای این پخش مناسب انجام دهید، به سایت Arch Linux Wiki به آدرس

https://wiki.archlinux.org/index.php/Blu-ray

مراجعه کنید.

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text