img

به یک PC دیگر، از راه دور دسترسی داشته باشید

/
/
/

گاهی شما در منزل یا دفتر کار خود با کامپیوتر خود در حال کار کردن هستید اما نیاز دارید که به یک کامپیوتر دیگر دسترسی داشته باشید تا یک فایل را از آن بردارید یا این که یک برنامه را بر روی آن اجرا کنید. پس هر دو کامپیوتر باید به صورت همزمان برای شما قابل دسترسی باشند. برای این کار چه می کنید؟ تا زمانی که آن کامپیوتر ثانویه روشن باشد، شما می توانید به آن وارد شوید و به صورت از راه دور و با استفاده از قابلیت RDC (Remote Desktop Connection) در سیستم عامل ویندوز آن را کنترل کنید.
از طریق قابلیت RDC شما می توانید به صورت از راه دور به چندین کامپیوتر بر روی یک شبکه دسترسی داشته باشید. شما همچنین می توانید به کامپیوترهای مختلف بر روی شبکه های مختلف از طریق اینترنت دسترسی داشته باشید، اما این امر نیازمند این است که شما دانش کافی را در مورد دیواره¬های آتش (فایروال ها) و پورت فورواردینگ داشته باشید. پس در این داستان، ما بر روی حالتی متمرکز هستیم که می خواهید از طریق یک شبکه واحد و از طریق کامپیوتر خود به یک کامپیوتر دیگر به صورت از راه دور دسترسی داشته باشید.
ابتدا شما یا هر فرد دیگری نیاز به این امر دارید که به صورت فیزیکی به سیستم کامپیوتر از راه دور خود-همان کامپیوتری که قرار است از راه دور به آن دسترسی داشته باشید- وارد شوید. قیمت Control Panel را باز کنید. در نوار جستجو در بالا و سمت راست این پنجره عبارت remote را تایپ کنید و در نتیجه های جستجو بر روی لینک ‘Allow remote access to your computer’ کلیک کنید.
در این مرحله پنجره System Properties باز خواهد شد. در سربرگ Remote، به دنبال بخشی به نام Remote Desktop بگردید، و اطمینان حاصل کنید که تیک مربوط به گزینه ‘Allow remote access to this computer’ فعال است. همچنین می توانید تیک مربوط به گزینه ‘Allow connections only from computers running Remote Desktop with Network Level Authentication (recommended)’ را فعال کنید تا تنها به کامپیوترهایی اجازه دسترسی دهد که برنامه Remote Desktop را بر روی خود دارند و دارای سطح تایید هویت شبکه مشابهی با سیستم شما هستند. این تیک برای شما اجباری نیست ولی یک لایه از امنیت را با درخوایت کردند تایید هویت از کاربری که قصد دسترسی دارد اضافه می کند، پس هیچ دلیلی برای روشن نکردن آن وجود ندارد. حال بر روی OK کلیک کنید.
هر کاربری که یک حساب دستیار (administrative) بر روی کامپیوتر از راه دور دارد، می تواند به آن دسترسی داشته باشد، پس راحت ترین گزینه برای استفاده از چنین حسابی این است که به صورت از راه دور به آن وارد شوید. کامپیوتر شما باید از قبل دارای یک حساب کاربری یا حقوق ادمین بر روی خود باشد.
برای بررسی این حساب، پنجره Control Panel را باز کنید. در نوار جستجوی آن که در گوشه بالا و سمت راست پنجره قرار دارد عبارت users را تایپ کنید. از نتایج نمایش داده شده حاصل از جستجو، بر روی لینک ‘User Accounts’ کلیک کنید. در این پنجره ای که به قسمت ‘Make changes to your user account’ می رود، بر روی لینک مربوط به ‘Manage another account’ کلیک کنید. به حساب هایی که در این لیست قرار گرفته اند نگاه کنید تا ببینید که کدام یک از آن به عنوان Administrator تنظیم شده اند.
حال به کامپیوتر اصلی خود وارد شوید، کامپیوتر اصلی در این انجام همان کامپیوتری است که شما برای دسترسی پیدا کردن به کامپیوتر از راه دور از آن استفاده می کنید. کلید های Win+R را فشار دهید. در پنجره Run که برای شما باز می شود عبارت mstsc.exe را تایپ کنید و تایید کنید تا قابلیت Remote Desktop Connection برای شما اجرا شود. در پنجره RDC، نام یا آدرس IP مربوط به کامپیوتر از راه دور خود را در فیلد مربوط به کامپیوتر وارد کنید. بر روی دکمه Show Options کلیک کنید.
نام کاربری مربوط به حساب ادمینی را که برای وارد شدن به سیستم از آن استفاده خواهید کرد وارد کنید. بر روی Connect کلیک کنید.
حال هر زمان که از شما درخواست شد، پسورد (رمز عبور) خود را وارد نمایید و بر روی OK کلیک کنید.
حال قاعدتاً شما باید به کامپیوتر از راه دور خود وصل شده باشید و بتوانید برنامه های موجود در آن را اجرا کنید، فایل ها را باز کرده و با آن ها کار کنید، و از اینترنت آن نیز استفاده کنید. در بالای صفحه شما یک نوار اتصال آبی رنگ وجود دارد که چندین گزینه بر روی آن آشکار است. این نوار اتصال بعد از مدت کوتاهی محو می شود و اگر شما ماوس خود را تکان دهید مجددا در همان بالای صفحه نمایش ظاهر خواهد شد.
گزینه های کنترل در سمت چپ این نوار به شما اجازه می دهد تا این نوار را در جای دیگری pin کنید و سرعت اتصال را بسنجید. گزینه های کنترل در سمت راست این نوار شامل یک دکمه minimize برای کوچک کردن و فرستادن پنجره سیستم از راه دور به نوار وظیفه، یک دکمه Restore Down برای کاهش اندازه پنجره، و یک دکمه Close برای از بین بردن و لغو این دسترسی از راه دور می باشند.
بعد از بستن و لغو کردن این اتصال از راه دور، مجدداً RDC را باز کنید (Win+R > mstsc.exe و فشار دادن OK). بر روی دکمه Show Options کلیک کنید. شما حال می توانید برخی از تنظیمات را به دلخواه خود تغییر دهید. در سربرگ General، تیک مربوط به گزینه ‘Always ask for credentials’ را بردارید تا هر بار که سعی می کنید وصل شوید، این پسورد را از شما درخواست نکند.
در سربرگ Display، شما می توانید اندازه پنجره مربوط به سیستم از راه دور خود را تغییر داده و آن را از کوچک تا بزرگ تنظیم کنید.
در سربرگ Local Resources، شما می توانید تنظیمات صدای از راه دور را پیکربندی کنید و تنظیم کنید که در چه زمانی کلیدهای رمز ویندوز اعمال شوند.
در سربرگ Experience شما می توانید سرعت اتصال خود برای کنترل کردن عملکرد را تعیین کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text