img

چگونه یک سرور خانگی لینوکس را با هزینه کم بسازیم؟

/
/
/
شما از هر کاربر سیستم عامل لینوکس که سوال کنید به شما خواهد گفت که این سیستم عامل تا چه میزان خارق العاده و عالی است. برای کاربران دسکتاپ، آزادی از قید و بند نگرانی در مورد ویروس ها یک نقطه قوت است، و البته یک نقطه قوت دیگر نیز ارتقا دادن سیستم عامل ویندوز با ۱۰۰ پوند است. به همان میزانی که سیستم عامل لینوکس برای استفاده های دسکتاپ عالی است، به همان میزان هم به عنوان یک سرور درخشش دارد.

در حالی که فراهم کردن و ارائه دادن خدمات مبتنی بر وب یکی از آن گزینه های سروری است که لینوکس آن را به خوبی انجام نمی دهد، ولی این سیستم عامل می تواند چیزی بسیار فراتر از میزبانی کردن یک وبلاگ در مورد اتفاقات یک خانواده را انجام دهد.
اگر شما قصد دارید به جای پرداخت هزینه یا تکیه بر خدمات موجود در کلاد، خدمات را میزبانی کنید، پس اجرا کردن سرور خانگی یک روش عالی برای خصوصی نگه داشتن فایل های شما می باشد.

انتخاب نرم افزار
انتخاب نسخه مشخص و دقیق از لینوکس برای سرور خانگی شما می تواند یک امر دلهره آور باشد زیرا نسخه ها و توزیع های بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارند. اکثر اوقات ما تنها از توزیع Ubuntu استفاده می کنیم و به افرادی که برای اولین بار از این سیستم عامل استفاده می کنند توصیه می کنیم که همین کار را انجام دهند. دلیل این کار ساده است: مدیریت کردن نسخه Ubuntu Server ساده است، به خوبی مرتب شده است، و دارای منحنی یادگیری بسیار پایینی است (یعنی خیلی زود آن را یاد می گیرید).
دومین چیزی مهمی که شما باید نگران آن باشید همان برنامه هایی است که بر روی سرور خود اجرا می کنید. تعداد بسیار زیاد از این نرم افزارهای رایگان و منبع باز با دامنه تنوع وسیعی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها سرور خود را میزبانی کنید، اما پیدا کردن این نرم افزار مناسب حال شما کمی سخت است. خوشبختانه، یک کاربر GitHub به نام Edward D لیستی از نرم افزارهای خود-میزبان را در وب سایت tinyurl.com/nf9qfbr جمع آوری کرده است که شما می توانید یکی از آن ها را برای سرور لینوکس خود انتخاب نمایید. این لیست همه چیز را از نرم افزارهای وبلاگ تا CRM در خود دارد. این لیست حتی برخی از بسته های meta (که به شما اجازه می دهند گروهی از نرم افزارها را به صورت انبوه نصب کنید)، مانند بسته sovereign را در خود دارد.
بدون شک، بسته sovereign یک نقطه شروع بسیار خوب برای کاربرانی است که به دنبال خودکفایی دیجیتالی هستند، می باشد. بسته sovereign تنها با استفاده از چند دستور می تواند یک سرور ایمیل نصب کند، خدمات وی پی ان ارائه دهد، بکاپ های شبانه تهیه کند، یک سرور CalDAV و CardDAV نصب کند، و یک قابلیت ownCloud را اضافه کند، و غیره.
زمانی که شما ایده ای داشته باشید که قصد میزبانی کردن چه چیزی را در سرور خود دارید، گام بعدی این است که سخت افزار مناسب خود را انتخاب کنید.

انتخاب سخت افزار
یکی از رایج ترین راه ها برای استفاده از سیستم عامل لینوکس در یک سرور خانگی همان نصب کردن این سیستم عامل بر روی یک سیستم دسکتاپ قدیمی است.
نیازمندهای مربوط به سخت افزار سیستم عامل ویندوز، با گذشت زمان بالاتر رفته اند و با ورود نسخه های جدید از این سیستم عامل، سیستم های قدیمی بلااستفاده شده اند. در حالی شما اگر یک سیستم عامل ویندوز ۱۰ را برای یک PC خود که آن را به مدت ۵ سال در گاراژ منزل خود گذاشته اید خریداری کنید، ممکن است عملکرد این سیستم با این نسخه از سیستم عامل کمتر از میزان ایده آل باشد.
PC قدیمی می تواند یک میزبان خوب برای لینوکس باشد. علاوه بر این که با این کار در خرج کردن پول شما صرفه جویی می شود، با کار گرفتن یک PC قدیمی به عنوان یک سرور لینوکس برای محیط زیست هم خوب است. استفاده مجدد از PC باعث می شود که زباله های الکترونیکی کمتر در محیط زیست پخش شوند و محیط زیست از خطر فلزات سنگین وزن و مواد تجزیه نشدنی، که قطعات PC ها بخشی از این مواد هستند، در امان بماند.

کامپیوتر Raspberry Pi 3: 30 پوند و بالاتر
دلیلی وجود دارد که مردم این قطعه کوچک Raspberry Pi را دوست دارند. با قیمت ۳۰ پوند شما می توانید یک کامپیوتر در اندازه کوچک را خریداری کنید که دارای قابلیت هایی مانند شبکه کردن، پورت های USB و شیارهای رایج برای راضی کردن سلیقه ها و تفکرات مختلف مردم می باشد. در حالی که این Pi یک اسباب بازی مهربان است، همچنین به عنوان یک سرور با مصرف برق کم نیز مشهور می باشد.
این قطعه مجهز به اتصال Micro-USB است و نسبت به مولفه ها و اجزای بزرگ تر یک کامپیوتر مصرف انرژی بسیار کمتری را دارد. اگر شما به دنبال سروری هستید که تنها چند تا از خدمات را برای تعداد محدودی از کاربران میزبانی کند، این Pi یک پلتفرم عالی و خارق العاده و مناسب برای شروع کار شما خواهد بود. این سیستم هیچ حافظه ذخیره سازی بر روی خود ندارد، اما اگر شما قصد دارید یک فایل یا سرور رسانه ای را بر روی آن اجرا کنید، می توانید همیشه یک هارد درایو USB یا یک فلش را خریداری کنید یا از هارد درایوی که قبلاً داشته اید بر روی آن استفاده کنید.
NUC ها و PC های کوچک: شروع قیمت از ۱۳۰ پوند
کامپیوترهای کوچک معمولاً دسکتاپ های کم مصرف یا PC های خانگی-سرگرمی نامیده می شوند، اما همواره می توان از این سیستم های کوچک به عنوان سرورهای عالی استفاده کرد. مدل های Next Unit of Computing (NUC: واحد بعدی محاسبات) متعلق به کمپانی اینتل (که در تصویر می بینید) به خوبی برای وظایف و استفاده های سرورهای سبک و متوسط در یک منزل طراحی و مجهز شده اند.
محصولات NUC اینتل که در مقایسه با هم نوعان Raspberry Pi با پردازنده های ARM خود بسیار قوی تر هستند، انرژی بیشتری را مصرف می کنند اما قادر به تقبل کردن و انجام دادن وظایفی هستند که از نظر محاسباتی وزن و فشار بیشتری دارند. برخی از مدل های سرورهای NUC فضایی را در داخل خود برای نصب یک حافظه ۲٫۵in SSD بر روی بورد اصلی خود دارند. دیگر مدل ها برخلاف Pi ها، شما را مجبور می کنند تا فایل های پرحجم و سنگین را بر روی هارد درایوهای اکسترنال ذخیره کنید.
اگر شما AMD را به Intel ترجیح می دهید، گزینه های دیگری نیز برای شما وجود دارند، از جمله این گزینه ها Gigabyte Brix هستند که به همان میزان از قابلیت های موجود در NUC ها را به شما ارائه می دهند.
سرورهای NAS: شروع قیمت از ۸۳ پوند
اگر شما نگران هستید که مهارت فنی کافی را برای نصب سرور لینوکس خود و نگه داری از آن ندارید، همواره می توانید یک سیستم ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) را برای خود خریداری کنید. یک سرور NAS عمدتاً یک سرور لینوکس کوچک یا BSD با توابع اولیه برای میزبانی کردن فایل ها می باشد. شما می توانید یک NAS را به عنوان حافظه Google Drive یا Dropbox خود در نظر بگیرید که قابلیت گسترش دادن را دارد.
بسیاری از کمپانی ها وجود دارند که این سرورهای NAS را به شما ارائه می دهند، اما دو تا از نام های بزرگ بین آن ها یعنی QNAP و Synology از بقیه بهتر هستند. هر دو کمپانی بسیاری از قابلیت ها را به صورت مشترک پیشنهاد می کنند، اما رابط های وب برای هرکدام از این کمپانی ها متفاوت هستند.
برای تجارت های کوچکی که تنها نیاز به چیزی دارند که کار کند، یک سرور NAS با اندازه متوسط می تواند یک راه حل ساد و سریع باشد. با داشتن یک NAS، شما عمدتاً مجبور به مبارزه با درایورها یا تنظیم کردن آن در حین نصب نخواهید بود: همه چیز می تواند با استفاده از رابط وب این سرورها که استفاده بسیار آسانی هم دارد انجام شود. در حالی که شما می توانید دستگاه های NAS فاقد دیسک را با قیمتی کمتر از ۸۳ پوند پیدا کنید، ولی این سرورها با این دامنه قیمت فاقد هارد درایو هستند. هارد درایوها برای جعبه های NAS معمولاً قیمتی بیشتر در مقایسه با هارد درایوهای مخصوص PC های مرسوم دارند، زیرا به گونه ای طراحی شده اند که همواره روشن باشند، و داده ها و اطلاعات شما را برای دوره های طولانی زمانی امن نگه دارند.

سرور خصوصی مجازی (VPS): شروع قیمت از ۳٫۵۰ پوند در ماه
اول از همه باید گفت که این روش، داشتن یک سرور لینوکس در منزل نیست. یک سرور مجازی خصوصی دقیقاً همان چیزی است که از نام آن پیداست: این سرور یک ماشین مجازی است که در قالب سرور به شما ارائه می شود.
«خصوصی» به این واقعیت اشاره دارد که دیگر ماشین های VPS در همان سرور نمی توانند منابع شما را بدزدند یا با VPS شما ارتباط برقرار کنند. از این نظر، این سرور مانند این است که شما برای خود یک جعبه لینوکس کوچک را دارید که با یک سرور فیزیکی در مکان دیگری متصل شده است. راه حل های VPS در صورتی عالی خواهند بود که شما نیاز به اجرا کردن یک وبلاگ کوچک یا خدمات جزئی را داشته باشید که ترجیح می دهید در منزل انجام ندهید.
برخلاف اجرای خدمات در سرورهای خانگی، یک سرور VPS نیازی به باز کردن پورت ها بر روی روتر شما و استفاده از نام دامنه سرور (DNS) ندارد.
از ارائه دهندگان VPS مشهور در بازار، کمپانی Digital Ocean برخی از خدماتی را ارائه کرده است که بری افراد یا تجارت های کوچک بسیار مناسب تر از رقبا می باشند.
سرورهای این کمپانی از قیمت ۳٫۵۰ پوند در ماه شروع می شوند، و شما می توانید در صورت نیاز بر حسب ثانیه تمدید کنید. علاوه بر این که استفاده از این سرورها یک روش ساده برای فهم نحوه کارکردن لینوکس است، اجرا کردن سرور شما از منزل می تواند ارتباط شما را با خدمات تجاری قطع کند و کنترل شما بر روی اطلاعات خود را از شما بگیرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text