img

Edge computing ، کلاد را کنار خواهد زد…

/
/
/

دستگاه های خودکار مانند وسایل نقلیه بدون راننده، هواپیماهای بدون سرنشین و دستگاه های اینترنت اشیا، با هرچه بیشتر حرکت کردن پردازشات به سمت edge، سرویس های کلاد را به مرور کنار خواهند زد.
اگر این پیش بینی کارشناسان درست از آب درآید، شوق فراگیر کلاد کامپیوتینگ ممکن است خیلی طولانی نشود. هرچه قابلیت های محاسباتی بیشتری به سوی دستگاه های به اصطلاح «edge» حرکت می کنند، یعنی هر دستگاهی از خودروهای بدون راننده و هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا دستگاه های بی شماری که اینترنت اشیاء را تشکیل می دهند، کلاد به آرامی کنار گذاشته می شود.
حجم بزرگی از پردازشاتی که امروزه در کلاد انجام می شود به edge خواهد رفت.
خودروهای بدون سرنشین که CPU های ۲۰۰-plus آنها را تبدیل به دیتاسنترهایی رو چهار چرخ کرده است، مثالی از دستگاه های مرزی است که قابلیت های پردازشی آنها باید متکی بر خود باشد.
یک وسیله نقلیه خودکار که برای داده مبتنی بر کلاد باشد ممکن است به دلیل تاخیر مرتبط با انتقال داده از کلاد به ماشین، به تابلوها برخورد کرده یا تصادف کند.
کلاد سناریوهای بسیاری برای یادگیری ماشین را که نیاز به محاسبات سریع برای تصمیم گیری سریع دارند، فلج می کند.
Edge computing نسبت به چرخه محاسباتی بعدی شاید تازگی کمتری داشته باشد. چند دهه پیش بسیاری از پردازشات در رایانه های بزرگ با بانک های متمرکز انجام می شد و بسیاری دیگر از شرکت های بزرگ با تکیه بر کابینت هایی به اندازه یخچال به مدیریت عملیات کسب و کار خود می پرداختند.
بسیاری از mainframeها به منظور باز کردن جا برای عصر کلاینت-سرور غیرمتمرکز، از خدمت خارج شدند. کلاد اساسا یک mainframe جدید است که در مرکز داده یک فروشنده میزبانی می شود. اگر جزر طبیعی و جریان پردازشات به همین منوال باقی بماند،edge به محاسبات توزیع شده سرعت خواهد بخشید. و این بدان معناست که در آینده ای نه چندان دور کلاد کنار خواهد رفت.
این قیاسی ترسناک برای هزاران فروشنده خدمات کلاد است. در طول دهه گذشته، آمازون وب سرویسز، گوگل، مایکروسافت، Salesforce.com و سایرین، برنامه های کاربردی، زیرساخت ها، ذخیره سازی و تقریبا هر نوع کار پردازشی قابل تصوری به صورت یک سرویس را در کلاد قرار داده اند. اما کار سرمایه داران ریسک پذیر این است که دیدی گسترده تر و طولانی مدت تر داشته باشند به طوری که بتوانند ببینید چه نوآوری در آینده می آید.
مدیر اجرایی ارائه دهنده برنامه های کاربردی کسب و کار کلاد، Workday، این پیش بینی را قبول ندارد که کلاد ناپدیدخواهد شد بلکه وی عقیده دارد کلاد با edge همزیستی خواهد داشت. برای مثال وی می گوید شرکت ها نیاز دارند داده های جمع شده از دستگاه های edge را برای تحلیل و دانش کسب و کار در کلاد جمع کنند.

از big data تا یادگیری ماشین
Big data 1.0 شامل جمع آوری اطلاعات بسیار بود ولی موج بعدی شامل پیش بینی آنچه در آینده قرار است رخ دهد می باشد. یادگیری ماشین قفل این ذخایر عظیم داده ای که داریم را باز می کند، این کار می تواند کمک کند آینده را بهتر پیش بینی کنیم. برای مثال از یادگیری ماشین برای پیش بینی حملات سایبری امنیتی و شکست های سیستم های آی تی استفاده می‌شود. یادگیری ماشین می تواند عملیات سرویس های آی تی مانند تغییر رمز عبور برای مشتریان را اتوماتیک کند. با واگذاری این دسته فعالیت ها به الگوریتم های یادگیری ماشین، شرکتها می توانند بین ۳۰ تا ۱۰ درصد صرفه جویی در هزینه داشته باشند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text