img

معرفی دوربین Sony Cyber-shot RX100 V

/
/
/

محصول Sony Cyber-shot RX100 V قابلیت هایی را در اختیار کاربران قرار داده است که قبلاً غیرممکن به نظر می رسیدند: کیفیت SLR واقعی در یک دوربین کوچک و کم وزن به گونه ای به راحتی در جیب جا می شود اصلی ترین ویژگی این دوربین است. این دوربین همه این قدرت را مدیون یک سنسور ۱ اینچی و یک لنز با دیافگرام از f/1.8 تا f/2.8 است، و تصاویری که با آن ثبت می کنید بسیار درخشان تر و با کیفیت تر از چیزی خواهد بود که از یک دوربین فشرده انتظار دارید، و معادل دیافگرام f/4.9-7.6 از یک دوربین تمام-قاب را در این لنز خواهید دید. این دوربین کمی بهتر از دوربین‌های SLR و لنز‌های دیگر می باشد و این دستاوردی عظیم در صنعت دوربین است.
دوربین پاناسونیک از مدل LX15 دارای عملکرد بهتری از لحاظ زوم نسبت به میزان زوم ۲۴-۷۰mm (2.9x) در مدل RX100 V است، اما سونی با تعبیه کرده قابلیت burst shooting با نرخ قاب فوق العاده بالای ۲۳٫۱fps (با عکاسی پیوسته)، ضبط فیلم‌های ۴K و مجموعه ای خارق العاده و عالی از حالت‌های حرکت آهسته ویدئویی، توانسته است برتری نسبی را اذآن خود کند. این دوربین می توانید وقتی در حال ضبط کردن فیلم هایی با کیفیت ۱۰۸۰p است، عکس هایی را با کیفیت ۱۷ مگاپیکسل برای شما ثبت کند. این دوربین همچنین یکی از معدود مثال هایی از این دسته دوربین هایی است که دارای منظره یاب هستند، که البته زمانی که شما اندازه کوچک و وزن کم این دوربین را در نظر می گیرید ارزش آن برای شما مشخص تر می شود.
با این حال، این دوربین فاقد صفحه نمایش لمسی است، و هیچ دکمه ای بر روی آن برای دسترسی به تنظیمات دستی وجود ندارد: تنها دکمه نام گذاری شده برای حالت drive mode، exposure compensation و flash به علاوه چند کلید خصوصی سازی بر روی آن تعبیه شده اند. با این اوصاف، هر چهار دکمه را می توانید به وسیله یک لیست بلند از کنترل‌های ممکن شخصی سازی کنید، و غلطک پشتی و حلقه چرخشی لنز این دوربین می تواند دسترسی به سرعت شاتر و تنظیمات دیافگرام را به سرعت در اختیار شما قرار دهد. همچنین می توانید این حلقه چرخشی لنز را برای کار‌های دیگری خصوصی سازی کنید.

آماده برای انفجار
در این دوربین Wi-Fi وجود دارد، و طولی نمی کشد که آن را به یک برنامه موبایل اندروید متصل کنید. ولی کنترل زیادی را از این طریق بر روی دوربین ندارید؛ این برنامه می تواند عکس و فیلم بگیرد و میزان نورپردازی را تنظیم کند، اما متاسفانه قادر به جا به جا کردن نقطه فوکوس خودکار از این طریق نخواهید بود-یک قابلیت مفید که در عکاسی‌های پرتره به کار شما می آید.
نقطه قوت و برگ برنده دوربین RX100 V همان عملکرد آن است. این دوربین میزان نرخ قاب ۲۳٫۱fps را در حالت عکاسی پیوسته برای تعداد ۱۷۰ عکس JPEG یا ۷۲ عکس خام قبل از کاسته شدن از سرعت آن حفظ کرد-این سرعت سریعترین سرعتی است که ما در بین تمامی دوربین ها دیده ایم. حتی چیزی که قابل توجه تر است این است که نرخ قاب ۲۴fps در حالت burst mode و با حالت عکاسی پیوسته نیز دارای فوکوس خودکار پیوسته است، و این قابلیت را مدیون ۳۱۵ نقطه کشف-فاز است که در یک سنسور اصلی آن تعبیه شده است. ما انتظار داشتیم که نتایج مربوط به استفاده از این دوربین بیشتر پیروزی باشد تا شکست، اما تحلیل ۳۰۰ قاب burst با موقعیت متحرک برای دوربین توانست ۱۶۵ قاب شفاف را برای ما فراهم کند.
از نظر فنی، این نتیجه عالی است، اما ما مطمئن نیستیم که این دوربین برای بهره برداری از چنین میزان سرعت شگفت انگیزی همان دوربین ایده آل باشد. برای نمونه، لنز ۲۴-۷۰mm این دوربین برای عکاسی حیات وحش و عکاسی ورزشی بیش از حد کوتاه است. این دوربین می تواند برای عکاسی ماکرو از حشرات، یا برای ورزش هایی که شما می توانید به سوژه خود نزدیک شوید مفید باشد، اما اکثر سوژه هایی که به سرعت در حال حرکت هستند احتمال به وسیله این دوربین به خوبی ثبت نخواهند شد.
با این اوصاف، خیلی خوب است که این حالت پرسرعت burst mode در استفاده‌های روزانه مفید است. فوکوس خودکار این دوربین بین ۱۰۰ms تا ۵۰۰ms برای قفل شدن بر روی سوژه ها زمان نیاز داشت، و زمان‌های بین عکس ها در حالت Single drive mode به صورت متوسط برابر با ۳۰۰ms بودند. تنها قسمت کند در این دوربین همان وارد کردن یک کارت حافظه خالی SD بود، که این دوربین در حدود نه ثانیه زمان نیاز داشت تا خودش را برای کارت حافظه آماده کند. دوام باتری نیز در این دوربین کم است و برای ۲۲۰ عکس دوام دارد و از این نظر خیلی کمتر از دوام باتری RX100 IV است که می توانست ۲۸۰ عکس را ثبت کند.

معجزه فیلم
نسل‌های قبلی این دوربین دارای دو قابلیت برجسته بودند که این قابلیت ها به RX100 V نیز بازگشته اند: فیلم ۴K و فیلم حرکت آهسته ۱۰۸۰p. قابلیت دوم اکنون در این دوربین می تواند ۴۳ ثانیه از فیلم را از چهار ثانیه آن به صورت حرکت آهسته با نرخ قاب ۲۵۰fps تبدیل کند، که دوربین هایی مانند Panasonic Lumix DMC-LX15 حتی به این مقدار نزدیک هم نشده اند، ولی دوربین سونی به شما اجازه فیلم برداری در نرخ قاب‌های ۵۰۰fps یا ۱۰۰۰fps را نمی دهد مگر این که بخواهید در کیفیت فیلم واپیچشی را ایجاد کنید.
کیفیت فیلم‌های ۴K در این دوربین عالی است، جزئیات در آن فوق العاده شفاف هستند و طیف رنگی کاملاً یکدستی در شرایط نوری بد دارند، و این دوربین در نور‌های کم هم می تواند کیفیت خود را حفظ کند. در حالی که شما با این دوربین فیلم برداری می کنید می توانید نقطه فوکوس خودکار را جابه جا کنید، اما این کار را بهتر بود که می توانستید با یک صفحه نمایش لمسی به جای استفاده از دکمه ها انجام دهید، زیرا استفاده از دکمه باعث می شود که دستان شما بلرزد و از کیفیت فیلم کاسته شود. قابلیت دنبال کردن سوژه برای کیفیت فیلم ۱۰۸۰p در دسترس است اما این قابلیت برای ۴K کار نمی کند.
کیفیت عمومی این دوربین برای عکس ها نیز خوب است، فوکوس دقیق و پایداری را دارد، رنگ‌های درخشان و بسیاری از جزئیات مربوط به روشنایی ها و سایه ها در تصویر شما وجود دارد. زمانی که نور بسیار کم محیط این دوربین را مجبور کرد که از تنظیمات کمترین مقدار ISO خود یعنی ۱۲۵ استفاده کند، سطوح نویز همچنان تا میزان ISO 1600 تحت کنترل باقی ماندند. در ورای این مقدار، عکس‌های JPEG گرفته شده کمی کم کیفیت می شدند زیرا نویز در آن ها افزایش پیدا می کند. کیفیت نورپردازی خودکار نیز در این دوربین خوب بود. در واقع، اصلی ترین و تنها نگرانی ما این است که زوم ۲۴-۷۰mm برای سوژه‌های دور به خوبی بر روی این دوربین نصب نشده است.

پنج برتری
دوربین Sony RX100 V یک دستاورد خارق العاده در این صنعت است. همانند مدل‌های قبلی خود، این محصول نیز دارای قابلیت‌های بزرگی با توجه به اندازه کوچک خود می باشد، که کیفیت عکس و فیلم برداری خوبی را از خود به نمایش گذاشته است. این مدل جدید نیز به گونه ای است که از نظر عملکردی معروف شده است.
ولی برای کسی که چنین عملکرد قدرتمندی را از یک دوربین می خواهد، میزان کم زوم کمی عذاب آور خواهد بود، و همین داستان برای فیلم برداری هم صادق است. به همین منظور مشتاقان زمینه عکاسی و فیلم برداری به احتمال زیاد این دوربین را به عنوان دوربین دوم خود در نظر می گیرند زیرا قیمت آن به حدی بالاست که خرید آن برای هر کسی مقدور نیست.
با این حال افرادی وجود دارند که دوربین Sony RX100 V برای آن ها عالی خواهد بود. این دوربین برای مهمانی ها، عروسی ها و دیگر رخدادها عالی است زیرا اندازه کوچکی دارد و حمل آن آسان است و با توجه به لنز فشرده ای که دارد نیازی نیست یک لنز بزرگ را روی صورت مهمان ها قرار دهید، و با این اوصاف این دوربین قادر است عکس ها با کیفیتی را در شرایط نوری ضعیف برای شما ثبت کند.
حتی اگر روزی در آینده دوربینی وارد بازار شود که بتواند از نظر عملکرد بهتر از این دوربین باشد، اندازه این دوربین باعث شده است که همچنان گزینه خوبی برای حمل به این طرف و آن طرف باشد. دروبین LX15 از نظر قیمت مناسب تر است، اما اگر قصد پرداخت پولی را برای حداکثر استفاده از یک دوربین دارید، دوربین RX100 V شما را ناامید نخواهد کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text