img

معرفی دوربین Sony a6300

/
/
/

همانند دوربین Fujifilm X-T2، دوربین Sony a6300 نیز یک دوربین با قابلیت تعویض لنز است و در زمره دوربین‌های عالی CSC سال ۲۰۱۴ قرار دارد، که نسلی جدیدتر از دوربین‌های a6000 است.
تفاوت‌های اندکی در بین دو دوربین قدیمی و جدید سونی وجود دارند. هر دوی این دوربین ها از یک سنسور ۲۴ مگاپیکسلی APS-C استفاده می کنند-همان اندازه ای که در دوربین‌های SLR رایج است-و از نظر مجازی این دو شبیه به هم می باشند، به طوری که هر دو دارای یک طراحی باریک و جمع و جوری هستند که در بین تمامی دوربین‌های CSC از کمپانی سونی رایج است. تنها قابلیت‌های جدیدی که دیده می شود فضای خالی کافی برای منظره یاب الکترونیکی، سخت افزار فلش، فلش یکپارچه، چرخاننده حالت ها و چرخاننده دستورات در صفحه بالایی دوربین می باشند.
دکمه خاموش/روشن (Power)، دکمه شاتر و یک دکمه مرسوم در بالای این دوربین قرار گرفته اند، که به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانید راحت این دوربین را در دست بگیرید و از آن ها استفاده کنید. پشت این دوربین مکانی است که یک صفحه نمایش ۳ اینچی، یک غلطک و مجموعه ای از دکمه‌های کوچک در آن قرار داده شده اند. همه این خصوصیات مشابه با مدل قدیمی تر a6000 هستند، اما با دو سالی که سونی بر روی آن کار کرده است قیمت مدل جدید a6300 نسبت به a6000 مقدار ۳۰۰ پوند بیشتر شده است، ولی این مدل جدید نیز هنوز نیاز به انجام تغییرات بسیاری دارد.

فاصله کانونی
خبر مهم این است که سیستم فوکوس خودکار در این دوربین ارتقاء یافته است، به طوری که در سنسور اصلی می تواند ۴۲۵ فاز نقطه ای را کشف کند. بیان میزان عملکرد این سیستم فوکوس خودکار با عبارت‌های قطعی کار سختی است زیرا بسیاری از متغیرها در این کار وجود دارند، اما به طور متوسط ما می توانیم بگوییم که عملکرد آن به اندازه تمامی دوربین‌های CSC که تست کرده ایم قابل قبول است.
دنبال کردن سوژه در این دوربین عملکرد خوبی داشت، و حالت burst mode با نرخ قاب ۹fps با فوکوس خودکار پیوسته تصاویر مناسب و معقولی را در عکاسی از سوژه‌های در حال حرکت به دست داد. بهتر از همه این است که این حالت ۹fps دارای یک پخش زنده است که کمترین میزان شکست را برای هر یک از قاب ها دارد. تجربه عکاسی با این دوربین بسیار شبیه به استفاده از یک دوربین حرفه ای SLR بود و از این نظر یک سر و گردن از دوربین‌های CSC بالاتر بود.
بافری با اندازه مناسب در این دوربین وجود دارد، و به شما اجازه عکاسی ۴۸ عکس JPEG یا ۲۳ قاب خام را قبل از این که عکاسی پیوسته آهسته شود، می دهد. عکس برداری و فیلم برداری در حالت drive mode زیاد خوب نبود، و به طور متوسط بین هر دو عکس ۰٫۷ ثانیه وقفه داشت.
این سنسور دارای ماکزیمم سرعت ISO بالاتر ۵۱۲۰۰ است، و نسبت به سرعت ISO موجود در a6000 که برابر با ۲۵۶۰۰ بود، بسیار بیشتر است. عکاسی در این دوربین دارای عملکرد خوبی بر روی نویز است: عکس‌های JPEG در سرعت ISO برابر با ۱۶۰۰ و بالاتر از آن کاملاً شفاف، دقیق و با جزئیات بهتری نسبت به مدل a6000 به نظر می رسیدند، خصوصاً در بافت‌های ظریف مانند موی سر و پوست عملکرد بهتری را شاهد بودیم.
یک پیشرفت دیگر در این دوربین همان معرفی ویدئوی ۴K می باشد. فیلم برداری با دوربین a6300 در این رزولوشن عالی به نظر می رسد، جزئیات خوبی دارد و کمی نویز نیز در سرعت ISO 3200 در خود دارد. فیلم‌های ۴K همچنین دارای طیف رنگی طبیعی دلچسبی بودند که نقطه شروع خوبی برای کار کردن بر روی این ویدئوها توسط نرم افزار‌های ویرایشی محسوب می شود. فوکوس خودکار عملکرد خوبی داشت، و این عملکرد را مدیون نقاط فوکوس خودکار کشف-فاز است.

فاقد صفحه لمسی
با این حال، فقدان صفحه لمسی یک عیب در این دوربین محسوب می شود. این یک قابلیت واقعاً مفید برای حرکت کردن بر روی نقاط فوکوس خودکار در زمان گرفتن عکس ها می باشد، و تنها راه عملی برای انجام این کار در ضبط فیلم ها همان صفحه نمایش لمسی می باشد. برخی از فیلم برداران ترجیح به استفاده از فوکوس دستی می دهند، اما به نظر می رسد که زمانی که صفحه نمایش لمسی وجود ندارد این امکان هم وجود نداشته باشد.
صفحه نمایش ۳ اینچی از نوع LCD دارای یک نسبت ابعاد وسیعی است که برای فیلم برداری مناسب تر از عکاسی است. با این حال، به عنوان مشکلی که در بین همه دوربین‌های CSC سونی مشترک است، نور این صفحه نمایش برای عکاسی در فضای باز کافی نیست و کم است. یک تنظیمات Sunny Weather (هوای آفتابی) به شما کمک می کند تا میزان روشنایی صفحه را افزایش دهید، اما به دلایلی این امر در زمان ضبط ویدئوی ۴K قابل انجام نیست. شاید دقت رنگ بدون این کار بهتر است، اما باید این نور در حدی باشد که در زمان عکاسی در بیرون از خانه بتوانید عکس را مشاهده کنید.
یک سوکت میکروفون نیز در این دوربین تعبیه شده است-قابلیتی است که غیاب آن در مدل a6000 کاملاً حس می شد-اما کاربرد زیادی ندارد، زیرا هیچ سوکت هدفونی برای نظارت وجود ندارد. همچنین این امر که مجبور هستیم کارت‌های حافظه مجدداً فرمت کنیم تا بتوانید بین نرخ قاب‌های NTSC و PAL سوئیچ کنیم، آزاردهنده است. از قرار معلوم، این از آن دسته تنظیماتی نیست که بخواهیم همیشه آن را تغییر دهیم، بلکه انتخاب بین نرخ‌های قاب اشتباهی یا پاک کردن تمامی تصاویر و ویدئوها از داخل دوربین کاملاً اذیت کننده است.
ما همچنین دوربین a6300 را یک دوربین ثابت می دانیم. منظره یاب ۲٫۴ میلیون نقطه این دوربین دارای رزولوشن بیشتری نسبت به قبل است، اما بزرگنمایی ۰٫۷x آن (معادل با ۳۵mm) برای این قیمت از دوربین کم است، و صفحه نمایش تخت آن نسبتاً برای بررسی کردن تصاویر در مقایسه با صفحه نمایش‌های ۳:۲ یا ۴:۳ در دوربین‌های دیگر، کافی نیست.

از دست دادن کنترل
بزرگترین نقص در دوربین قدیمی تر a6000 تعداد و چینش دکمه و غلطک‌های چرخشی است که نسبت به دوربین‌های CSC طراحی و چینش خوبی را ندارند، خصوصاً نسبت به دوربین Fujifilm X-T2 پایین تر است. یک عامل محدودکننده در این دوربین فقدان فضای خالی در آن است، اما اگر سونی قصد قرار دادن یک غلطک ثانویه را داشت، این فضا برای آن هم موجود بود، و تنظیم نورپردازی برای چنین دوربین گران قیمتی ناکافی به نظر می رسد.
حداقل می دانیم که انتقاد کردن از کیفیت عکس این دوربین کار بسیار سخت تری است. سنسور ۲۴ مگاپیکسلی این دوربین عکس‌های شفاف و دقیقی را با طیف رنگی غنی ارائه کرد و فوکوس آن کاملاً قابل اعتماد بود. سطوح نویز در بین تمامی دوربین هایی با سنسور APS-C که ما تست کرده بودیم کمتر بود، اگرچه در حالت فوکوس کل عکس‌های JPEG دارای جزئیات بهتری در مقایسه با استفاده کردن از فوکوس در ناحیه هایی از قاب بودند. در واقع این دوربین نمی تواند با دوربین X-T2 رقابت کند، اما با این اوصاف هم بسیار گران تر است.
البته اگر قصد عکاسی جدی و حرفه ای را داشته باشید، پرداخت پول بیشتر ارزش دارد. بهترین عامل‌های موجود در مدل a6300 برای فروش در بازار همان فوکوس خودکار و عملکرد خوب عکاسی پیوسته آن می باشد، اما افرادی که بیشتر از دیگران این قابلیت ها را دوست دارند-عکاس‌های ورزشی و عکاس‌های طبیعت-احتمالاً سرعت و دقت بیشتری را از این دوربین می خواهند. در این جا، دوربین X-T2 در کل می تواند این دوربین از سونی را شکست دهد، البته باید شما قدرت این دوربین را در سرعت‌های عکاسی پیوسته و کیفیت تصاویر بهتر نیز در نظر داشته باشید.
در دفاع از دوربین a6300، باید بگوییم که استفاده از این دوربین نسبت به دوربین X-T2 بسیار آسان تر است و این دوربین در بین بهترین دوربین‌های سری E-Mount از کمپانی بزرگ سونی است. این دوربین در هیچ زمینه مشخصی بهترین نیست، اما اگر شما یک دوربینی را می خواهید که فیلم برداری خوبی داشته باشد، دارای سرعت عکاسی بالایی باشد، و در نور کم خوب عمل کند، پس با پرداخت ۱۰۰۰ پوند این دوربین را خریداری کنید زیرا گزینه خوبی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text