img

معرفی دوربین CANON PowerShot SX720 HS

/
/
/

زمانی که این دوربین از کمپانی Cannon در سال گذشته وارد بازار شد توجه‌های زیادی را به خود جلب کرد: میزان زوم نوری ۴۰x در این دوربین توانسته بود رکورد زوم ۳۰x را که قبلاً توسط کمپانی‌های کانن، نیکون، پاناسونیک، و سونی ارائه شده بود بشکند و حتی اکنون، شما هیچ دوربینی را نمی توانید در این اندازه پیدا کنید که بیشتری از این زوم داشته باشد.
این میزان از زوم در این دوربین‌های کوچک برای افرادی که دوست دارند از اشیاء دوردست عکس بگیرند و البته نمی خواهند یک دوربین بزرگ جثه را وبال گردن خود کنند و با خود بچرخانند، بسیار عالی است. با این حال، این میزان زوم اضافی تنها در صورتی مفید است که دوربین مورد نظر قادر به تولید تصاویر دقیق و با کیفیتی در آخرین درجه زوم با آن باشد؛ این چالشی است که نه تنها برای لنزها وجود دارد بلکه برای پایداری تصویر و کنترل نویز هم به همین صورت است.
شاید نویز بزرگترین چالش برای یک دوربین فشرده با زوم بالا باشد. زوم کردن در دوربین باعث زیادتر به نظر رسیدن تکان ها در آن می شود، پس سرعت‌های شاتر بالاتری در این صورت موردنیاز هستند. زوم کردن همچنین بالاترین میزان دیافگرام را کاهش می دهد-در این مورد از دیافگران f/3.3 برای زاویه وسیع به f/6.9 برای عکاسی از راه دور، یا کاهش یک چهارمی میزان روشنایی. یک سرعت شاتر سریعتر و دیافگرام کوچک تر هر دو به این معنی هستند که نور کمتری به سنسور برخورد خواهد کرد، پس سرعت ISO باید افزایش یابد تا این پدیده را جبران کند، و این کار باعث افزایش سطوح نویز می شود. نویز همیشه برای دوربین هایی که دارای سنسور‌های کوچک ۱/۲۳ in هستند یک مشکل بوده است و در این جا نیز تبدیل به یک چالش شده است.

عدسی ها
بنابراین دوربین SX720 HS توانسته به گونه ای که می خواهد نظر کاربران خود را جلب کند. این دوربین دارای طراحی خوبی است، ظاهر هوشمندانه ای دارد و قاب آن از جنس فلز است و رنگ‌های قرمز کبود و خاکستری از این دوربین موجود است. نحوه چینش دکمه ها در این دوربین بیشتر برای کاربران راحت طلب طراحی شده است، اما خیلی خوب است که دکمه حالت نوردهی (Exposure mode) و دکمه چرخان برای تنظیمات سریع در این دوربین تعبیه شده اند.
این دوربین یک دوربین فشرده معمولی است، اما حالت دکمه و مکان آن ها و البته حالت بدنه دوربین به صورتی است که به خوبی در دست قرار می گیرد. ما پی بردیم که قابلیت پایداری نوری این دوربین در همان زمانی که عکسی را می گیریم بسیار مفید می باشد. از نظر مجازی، دنبال کردن یک سوژه در حالت حرکت با زوم ۹۶۰mm (معادل) غیرممکن است، پس دکمه برای این دستگاه قرار داده شده است که به سرعت می توانیم با آن زوم را کاهش دهیم و به ما کمک می کند تا مجدداً سوژه خود را پیدا کنیم.
با رها کردن این دکمه مجدداً زوم به همان حالت حداکثری که از قبل تعریف کرده بودید خواهد رسید. از همین دکمه می توانید برای زوم خودکار در یک قاب بر روی صورت یک شخص، قسمت بالایی بدن، یا کل بدن شخص استفاده کنید. ما ترجیح می دهیم که از غلطک زوم استفاده کنیم و این تصمیم ها را خود بگیریم، اما این گزینه هم موجود است و در صورت تمایل می توانید از آن استفاده کنیم.
زوم‌های بالا برای عکاسی ورزشی و عکاسی حیات وحش مفید هستند، اما این کارها نیاز به عملکرد سریع هم دارند. دوربین SX720 HS از این نظر عملکرد خوبی را داشت، و در حدود نیم ثانیه می توانست فوکوس کند و ۰٫۹ ثانیه به طور متوسط بین عکاسی ها وقفه داشت. عکاسی فلش عملکرد خیلی خوبی نداشت، مدت زمان ۸٫۵ ثانیه برای رسیدن به قدرت کامل در این حالت زمان نیاز داشت. حالت پیوسته (Continuous) در نرخ قاب ۶fps اجرا می شد تا زمانی که کارت شما پر شود. با فعال کردن فوکوس خودکار پیوسته هر تصویر ۲٫۸ زمان نیاز دارد، اما ما شواهد کمی را مبنی بر عملکرد موفق این حالت در اشیای در حال حرکت دیده ایم.

کوته فکر
یک مشکل بزرگتر در این دوربین این است که تعداد گزینه‌های فوکوس خودکار در آن محدود هستند. انتخاب‌های multi with face detection (تشخیص چهره چندگانه)، centre (فوکوس مرکز تصویر) و tracking (دنبال کردن شیء) در این دوربین موجود هستند اما هیچ گزینه ای برای قرار دادن نقطه فوکوس خودکار در هر جایی از قاب تصویر وجود ندارد. اکثر دوربین‌های فشرده در واقع به این گزینه نیازی ندارند، اما فوکوس برای عکاسی‌های از راه دور که عمق دید شما کم است، بسیار ضروری است. ما حالت فوکوس خودکار مرکز (Centre AF) را انتخاب کردیم و مرتباً بر روی سوژه خود فوکوس کردیم، آن را از مرکز قاب خارج کردیم و عکس گرفتیم.
حالت Video mode از این دوربین را می توان یک سلاح مخفی برای زوم کامل برای این دوربین دانست، زیرا رزولوشون کمتر ۲ مگاپیکسل از ویدئوی ۱۰۸۰p دقت کمتری دارد و مشکلات مربوط به نویز بر روی سنسورها در آن بیشتر است. ما قطعاً زمانی که با این دوربین از حیات وحش فیلم برداری می کردیم بسیار از قابلیت زوم ۴۰x آن لذت بردیم، و پایداری ویدئو نیز به خوبی عمل کرد، اگرچه زمانی که ما از یک جسم ثابت این فیلم برداری را انجام می دادیم کیفیت خیلی بهتری داشت.
کیفیت ویدئو در این دوربین خیلی فراتر از عالی بود، و جزئیات به خوبی در آن ثبت می شدند. فیلم برداری در نور کم نیز مقدار معقولی از نویز را به فیلم اضافه کرد، اما قابلیت کاهش نویز توانست آن را تحت کنترل خود درآورد. ولی، ناامید کننده است که هیچ گزینه ای برای کنترل نورپردازی ویدئو به صورت دستی وجود ندارد.
دوربین SX720 HS از نظر کیفیت عکس پرچم خود را بالا برده است. رنگ ها بسیار شفاف و درخشان بودند، اگرچه حتی در شرایط مختلف نوری، کمی نویز در تصویر مشاهده می شد، خصوصاً در رنگ دانه‌های پوست این نویز بیشتر بود و این امر باعث کاهش شفافیت می شد. صادقانه بگوییم، مقابله با این مشکلات با داشتن یک سنسور ۱/۲۳ in کار سختی است.
در بین زوم‌های مختلف، نحوه فوکوس این دوربین عملکرد خوبی داشت اما عکاسی‌های از راه دور زیاد دلربا نبودند زیرا کمی کمبود جزئیات در تصویر به وجود می آوردند. ما همچنین دریافتیم که قابلیت فوکوس خودکار در تصاویر از راه دور کمی عملکرد بدی داشت و حتی گاهی در مسافت‌های دور عمل نمی کرد.

تنظیم سرعت
نورپردازی کلی در این دوربین به خوبی انجام می شود اما این دوربین گاهی سرعت شاتر و سرعت ISO عجیب و غریبی را انتخاب می کند. به نظر می رسد که این امر باعث می شود تا دوربین قادر به افزایش سرعت شاتر برای اجتناب از ورود تاری متحرک در سوژه‌های در حال حرکت نباشد. گاهی این سرعت ها به خوبی تنظیم می شدند اما در شرایط متفاوت قبل از گرفتن عکس، دوربین تحت تاثیر تکان قرار می گرفت.
یک مشکل دیگر این بود که سرعت ISO به ندرت به بیش از ۸۰۰ رسید، به این معنی که گاهی سرعت شاتر بسیار کم می شود مخصوصاً برای عکاسی از راه دور این اتفاق می افتد. بالا بردن سرعت ISO به صورت دستی به ماکزیمم مقدار آن یعنی ۳۲۰۰ باعث به وجود آمدن نویز‌های سنگینی شد و به جزئیات عکس لطمه وارد کرد، اما باز هم نتایج قابل قبول بودند.
در نهایت، ما قانع نشدیم که میزان زوم ۴۰x یک برتری قطعی را نسبت به میزان زوم ۳۰x در دیگر دوربین‌های فوق زوم جیبی دارد. ما سعی کردیم عکس‌های از راه دوری را ثبت کنیم که همه چیز در کنار هم باشند-نور مستقیم خورشید، یک سوژه نسبتاً غیر متحرک با کنتراست بالا برای کمک کردن به فوکوس خودکار-و در این عکس ها میزان زوم ۴۰x ارزش خود را اثبات کرد.
ولی، در نهایت، این میزان زوم رکورد شکن مربوط به قابلیت‌های تعریف شده در این دوربین نیست. بهترین عکس ها توسط این دوربین در مقادیر متوسط زوم گرفته شده اند، و این عکس ها عموماً در استاندارد‌های سنسور ۱٫۲۳ in عالی بودند. این مقدار اضافی از زوم زمانی خوب است که شما واقعاً به آن نیاز داشته باشید، اما انتظار نداشته باشید که با این مقدار زوم، پیکسل‌های خیلی دقیقی داشته باشید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text