img

معرفی دوربین Fujifilm X-T2

/
/
/
مدل دوربین Fujifilm X-T1 که محصول سال ۲۰۱۴ بود نماینده ای از طراحی دوربین هایی با قابلیت لنز جداشدنی بود، ولی کیفیت فیلم برداری این دوربین جالب نبود و سرعت عکاسی آن نیز کمی پایین بود. مدل جدیدتر X-T2 از همین کمپانی مدل قبلی خود را تبدیل به دوربینی کرده است که فیلم‌های ۴K ضبط می کند، عملکرد سریعتری دارد، دو شیار کارت حافظه دارد و یک سنسور جدید ۲۴ مگاپیکسل را با فوکوس خودکار ۱۶۹ کشف-فاز بر روی نقاط مختلف در آن تعبیه کرده است.

کلید‌های کنترل این دوربین نیز بهبود قابل توجهی را داشته اند. سرعت ISO و سرعت شاتر در دوربین X-T2 کمی سریعتر شده اند و استفاده از آن ها راحت تر است، و یک کلید کوچک جدید بر روی پشت این دوربین قرار گرفته است که نقطه فوکوس خودکار را تغییر می دهد. صفحه نمایش ۳ اینچی این دوربین مانند قبل به بالا و پایین می چرخد، اما در دوربین X-T2 این صفحه نمایش با زاویه ۴۵ درجه به کناره این دوربین نیز می چرخد، که برای گرفتن عکس‌های پرتره و چرخاندن مچ بسیار مفید است. ولی این صفحه نمایش لمسی نیست، که به نظر می رسد به خوبی بر روی آن نظارت شده است.
منظره یاب الکترونیکی در این دوربین نیز همانند دوربین X-T1 است، و تعدادی از دوربین‌های دیگر می توانند عملکرد بزرگ نمایی ۰٫۷۷x را داشته باشند. رزولوشن ۲۴ میلیون نقطه در این دوربین، مدت زمان کوتاه مورد نیاز برای عکس گرفتن، و توانایی نمایش طیف کامل منوها و تنظیمات دوربین، نشان می دهند که این دوربین همپای منظره یاب‌های نوری موجود در دوربین‌های بزرگ DSLR عمل می کند. تمامی بدنه این دوربین به وسیله چرم پوشانده شده است، حتی دو شیار SDXC، شیار USB3 و پورت‌های Micro HDMI و میکروفون ۳٫۵mm و جک‌های کنترل از راه دور ۲٫۵mm همگی دارای حفاظی از جنس چرم هستند.

عکاسی عالی در فضای باز
دوام باتری این دوربین در حد ۳۴۰ عکس تخمین زده شده است و میزان عکس برداری پیوسته آن به نرخ قاب ۸fps می رسد. هردوی این ویژگی ها خوب هستند، اما اگر شما یک سخت افزار تقویت کننده قدرت (Power Booster Grip) را با قیمت ۲۹۹ پوند برای این دوربین خریداری کنید، این عملکرد را می توانید افزایش دهید. این قطعه میزان عکس برداری پیوسته را به ۱۱fps ارتقا می دهد، و این دوربین را تبدیل به یکی از سریعترین دوربین هایی با لنزجداشدنی در دنیا می کند، و البته به وسیله آن می توانید دو باتری اضافی نیز به آن وصل کنید، به این ترتیب این دوربین می تواند تا میزان ۱۰۰۰ عکس برای شما روشن بماند.
این نتایج-خصوصاً میزان نرخ قاب ۱۱fps در حالت عکس برداری پیوسته- دوربین X-T2 را تبدیل به یک گزینه خوب برای عکاسی حیات وحش و ورزشی کرده اند. این دوربین در تست‌های ما توانست بیشتر از حد انتظار ظاهر شود، و نرخ قاب ۱۱٫۳fps را کسب کرد و قبل از کاهش سرعت تعداد ۸۷ عکس با فرمت JPEG یا ۲۷ قاب خام (Raw frames) را ثبت کرد. حتی از این نظر این دوربین توانست نرخ قاب ۵fps را برای تصاویر JPEG و ۳٫۵fps برای تصاویر خام را در کارت‌های سریع کسب کند. قابلیت فوکوس خودکار پیوسته نیز در این سرعت در دسترس است، که البته هر زمانی که دوربین می خواهد فوکوس خود را به روز کند، سرعت دوربین کمی کاهش پیدا می کند.
شبکه‌های ۱۳*۱۳ فوکوس خودکار کشف-فاز بر روی نقاط در X-T2، به دوربین کمک می کند تا هر زمانی که سوژه ای در فوکوس آن قرار دارد مطلع شود. زمانی که ما این دوربین را با لنز‌های عکاسی از راه دور ۱۰۰-۴۰۰mm تست کردیم، این دوربین عملکرد قابل قبولی را در دنبال کردن سوژه ها در اطراف قاب داشت، ولی بسته به میزان پیچیدگی صحنه، سرعت جا به جا شدن سوژه و روشنایی صحنه این نتایج متفاوت بودند.
سوژه‌های نسبتاً نامتحرک بهتر توسط این دوربین گرفته می شدند. کشف چهره هم اکنون به عنوان یک منوی جداگانه برای دیگر تنظیمات فوکوس خودکار موجود می باشد، پس شما می توانید خودتان نقطه فوکوس خودکار را در مکان خاصی از قاب تنظیم کنید و دوربین را طوری تنظیم کنید که هر زمانی یک چهره را پیدا کرد خودش بر روی آن فوکوس را انجام دهد. همچنین این امکان وجود دارد که فوکوس را بر روی چشم راست یا چشم چپ سوژه خود انجام دهید.
با این حال، زمان‌های بین عکس‌های گرفته شده در حالت ساده drive mode کمی کند بودند، و متوسط ۰٫۷ ثانیه زمان لازم داشتند. زمانی که فوکوس پشتی را فعال کردیم این مدت زمان به ۰٫۴ ثانیه کاهش یافت، که در این صورت دکمه شاتر به سادگی عکسی را برای شما می گیرد و تنها در صورتی فوکوس خودکار بر روی تصویر به روز می شود که دکمه AF-L را فشار داده باشید.

دوربین، حرکت
به جای این که در این دوربین برخی از ویژگی‌های معمولی از کیفیت ۴K قرار داده شود، کیفیت فیلم برداری را نسبت به X-T1 بسیار ارتقاء داده اند، خصوصاً سرعت ISO در آن بسیار بهتر از قبل شده است. فیلم‌های ۴K به صورت فایل‌های QuickTime با فشرده سازی AVC و با سرعت ۱۰۰Mbit/s ضبط می شود و در این جا شما برای نرخ قاب چهار انتخاب ۲۳٫۹۸fps، ۲۴fps، ۲۵fps و ۲۹٫۹۷fps را پیش رو خواهید داشت. فیلم‌های Full HD با سرعت ۴۲Mbit/s و نرخ قاب‌های ۵۰fps و ۵۹٫۹۵fps ضبط می شوند. همچنین کیفیت فیلم برداری با فرمت ۱۰۸۰p نسبت به سری‌های قبلی از دوربین‌های کمپانی Fujifilm بسیار بهتر شده است.
در این دوربین شما بر روی سرعت شاتر و تنظیمات دیافگرام کنترل کامل را در دست دارید، اما متاسفانه نمی توانید سرعت ISO را در عکاسی ها به صورت دستی تغییر دهید، و برنامه کنترل از راه دور این دوربین که بر روی سیستم عامل‌های اندروید و iOS نصب می شود هیچ کنترلی را بر روی هیچ یک از تنظیمات در حال ضبط کردن ویدئو به شما نخواهد داد.
با توجه به این که تنظیمات دیافگرام و سرعت شاتر به صورت دستی انجام می شوند و سرعت ISO در حالت Auto (خودکار) قرار گرفته است، این دوربین به صورت خودکار و با توجه به حساسیت ISO نورپردازی را تنظیم خواهد کرد، اما تقریباً ۸ ثانیه زمان می برد تا این دوربین در تغییرات شرایط نوری خود را وفق دهد. قابلیت‌های از پیش ساخته شده Film Simulation محصول کمپانی Fujifilm برای فیلم برداری این دوربین در دسترس هستند، اما افزونه F.Log که اطلاعات رنگی خوبی را به فیلم می دهد-نقطه ایده آل رنگی برای شروع در نرم افزار‌های ویرایش-تنها زمانی در دسترس است که شما این ضبط فیلم را بر روی یک دستگاه خارجی با استفاده از خروجی HDMI انجام دهید.
قابلیت فوکوس خودکار ویدئو را می توانید بر روی دو حالت ثابت و پیوسته تنظیم کنید، و همچنین یک حالت جداگانه برای AF (فوکوس خودکار) با زیرمجموعه‌های Multi (چندگانه) یا Area (ناحیه ای از تصویر) برای شما وجود دارد. زیرمجموعه دومی به ما اجازه می دهد تا فوکوس خودکار را بر روی یک نقطه قرار دهیم و در حین ضبط فیلم آن را جا به جا کنیم، اما این قابلیت نیز در قفل کردن فوکوس بر روی سوژه ها عملکرد خیلی خوبی را نداشت، و قابلیت تشخیص چهره تنها در کیفیت ضبط ۱۰۸۰p در دسترس می باشد. از طرف دیگر، فوکوس دستی برای ضبط فیلم به خوبی عمل می کند، و یک خروجی عددی را برای فاصله فوکوس و یک حالت ماکزیمم را در اختیار شما قرار داده است تا بر روی ناحیه‌های پرنور از صحنه فوکوس خوبی را انجام دهید.

لحظه به لحظه
باز هم برای فیلم برداری کردن، سنسور جدید ۲۴ مگاپیکسلی در دوربین X-T2 بهترین دوربین در این سری از محصولات است و از نظر سطوح نویز و محدوده داینامیکی، دوربین‌های دیگر را شکست داده است. شناسایی رنگ ها در این دوربین قابل قبول است و نورپردازی خودکار را به خوبی انجام می دهد.
ما متوجه وجود برخی نویزها در عکس‌های JPEG شدیم که با سرعت ISO‌های ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرفته شده بودند، اما پردازش فایل‌های خام این عکس ها در نرم افزار Lightroom این مسائل را از راه برداشت و مشکل نویز را برطرف کرد. به طور متناقضی تمامی سطوح نویز در تمامی سرعت‌های ISO تا میزان ۳۲۰۰ تحت کنترل بودند، و ما می توانیم بگوییم که عکس‌های JPEG گرفته شده با این دوربین نسبت به عکس‌های اکثر دوربین‌های موجود در بازار، بهتر و قابل اطمینان تر هستند. ولی ما دوست داشتیم که حالت Auto ISO در این دوربین کمی پیچیده تر باشد-این دوربین دارای یک سیستم معقول است اما فاصله کانونی یا سوژه‌های در حال حرکت را در انتخاب کردن بهترین سرعت شاتر مدنظر قرار نداده است.
در حالت کلی، دوربین Fujifilm X-T2 عملکرد بسیار خوبی را در فیلم برداری داشت، و در عین حال تمامی مواردی را که در سری قبلی آن یعنی X-T1 دوست داشتیم، در خود تعبیه کرده بود: کنترل عالی، کیفیت تصاویر خارق العاده و یک بدنه چرمی و محکم. این عملکرد بهبود یافته به این معنی است که می توان از این دوربین در عکاسی اکشن، خصوصاً به کمک سخت افزاری به نام Power Booster Grip استفاده کرد، اما این دوربین نماینده خوبی برای فیلم برداری از صحنه هایی با شرایط فیلم برداری متغیر است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text