img

معرفی دوربین‌های کامپکت…

/
/
/
دوربین‌های بزرگ دیجیتالی تک لنزی را در خانه رها کنید: دوربین‌های مدرن می توانند با بهترین کیفیت برای شما عکس و فیلم ثبت کنند و در عین حال در جیب شما جا می شوند.

ما نیز مثل همه افراد دیگر یک دوربین بزرگ تک لنزی دیجیتالی بازتابی (DSLR) را دوست داریم، اما برای هر فردی که عکاسی حرفه ای انجام نمی دهد، این نوع دوربین ها گزینه خوبی نیستند و کمی دردسر دارند. در این دوربین‌های بزرگ و نسبتاً سنگین وزن، این ویژگی وجود دارد که شما نمی توانید به راحتی آن ها را جا به جا کنید مگر این که سوژه ای را ذهن داشته باشید؛ به ندرت اتفاق می افتد که شما بخواهید چنین دوربین‌های بزرگی را در جیب یا کیف خود حمل کنید، و آماده باشید تا از صحنه‌های اتفاقی عکس بگیرید یا تصاویری را دوستان خود به صورت دست جمعی ثبت کنید.
البته، در این شرایط شما می توانید با استفاده از یک دوربین گوشی هوشمند خود نیز نیاز‌های خود را برطرف کند، اما این امکان وجود دارد که شما بهترین ها را از هر دو داشته باشید یعنی یا یک دوربین فشرده-که دارای یک لنز توکار است- یا یک دوربین سیستم فشرده (CSC) را داشته باشید، که می تواند لنز‌های دوربین‌های DSLR را به خود وصل کند.
دوربین‌های فشرده و دوربین‌های سیستم فشرده (CSC) مناسب گامی هستند که شما می توانید توسط آن یک دوربین گوشی هوشمند و یک دوربین پیشرفته را برای تصاویر پیشرفته تر داشته باشید-در دوربین‌های حرفه ای کیفیت تصویر بالاتر است، و ثبت ویدئو را می توانید با رزولوشن‌های بالا مانند ۴K انجام دهید. شما همچنین دارای یک رابط کامل تر متشکل از دو دکمه و صفحه عقربه گرد خواهید بود، که به شما اجازه می دهد تا کنترل بهتری را بر روی جنبه‌های تصویر مانند تعادل، دامنه ISO و سرعت شاتر داشته باشید، اگرچه این کیفیت ها و قابلیت ها در بین دوربین‌های مختلف متفاوت خواهد بود.
اگر می خواهید بدون این که مجبور به حمل یک دوربین بزرگ DSLR با خود باشید تصاویر خوبی را ثبت کنید، بهتر است سرمایه گذاری خود را بر روی دوربین‌های CSC یا دوربین‌های فشرده باکیفیت انجام دهید. در این جا، ما چهار گزینه از این دوربین ها را از چهار سازنده مختلف معرفی می کنیم تا برای انتخاب بهترین دوربین از میان آن ها به شما کمک کنیم.

منظره‌های CSC
اول از همه، خیلی مهم است که شما بتوانید تفاوت‌های میان یک دوربین فشرده و دوربین‌های سیستم فشرده پیچیده تر را تشخیص دهید. اولی را می توان به عنوان دوربینی دانست که تنها هدف گرفته و عکس می گیرد؛ در سال‌های اخیر، با توجه به پیشرفت هایی که در کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند به وجود آمده است کسی پول خود را هزینه خرید یک دوربین ساده تنها برای هدف گیری و عکس گرفتن نمی کند، پس سازندگان دوربین ها سعی کردند تا تمامی قدرت خود را بر روی ساختن دوربین هایی کوچک تر از قبل یا قابلیت‌های حرفه ای تر متمرکز کنند تا فروش بیشتری هم داشته باشند.
نتیجه این تلاش ها این است که دوربین‌های فشرده به گونه ای ساخته شده اند که استفاده از آن ها برای همه افراد ساده است، خصوصاً به دلیل لنز‌های جداشدنی و پایداری یکپارچه ای که دارند مورد پسند همگان واقع شده اند از طرف دیگر، دوربین‌های CSC، به این منظور طراحی شده اند که لنز‌های قابل تعویض داشته باشند و از این نظر شبیه به نسل‌های قبلی خود یعنی دوربین‌های DSLR هستند.
بدون شک هدف از ارائه دوربین‌های CSC این بوده است که کیفیت بالای دوربین‌های DSLR را با اندازه‌های بسیار کوچک تری ارائه دهند. این کار با برداشتن منظره یاب نوری و جایگزین کردن یک منظره یاب الکترونیکی، یا حتی حذف کردن این منظره یاب انجام شده است؛ زیرا دوربین‌های DSLR دارای یک منشور بزرگ و آینه‌های زاویه داری برای منظره یاب نوری می باشند، و با برداشتن این مولفه ها می توان عمق زیادی از فضای خالی را برای دوربین به دست آورد. به همین دلیل است که دوربین‌های CSC را گاهی دوربین‌های «بدون آینه» می نامند.
توانایی تعویض کردن لنزها در این دوربین ها باعث شده است تا آن ها نسبت به دوربین‌های فشرده معمولی انعطاف پذیری بالاتری داشته باشند، و همچنین استفاده از آن ها برای تازه کارها راحت تر است-و البته، شما باید لنزها را نیز با خود حمل کنید، پس خیلی هم قابل حمل نمی باشند. با این حال، کیفیت تصویر در این دوربین ها فوق العاده است زیرا دارای سنسور‌های بزرگی هستند که نور بیشتری را وارد تصویر می کنند.

خدمات بزرگنمایی
برای چنین دستگاه‌های کوچکی، واقعاً تعدادی از قابلیت‌های غیرقابل تصور و گیج کننده مشاهده می کنیم، این دوربین ها خصوصیات و ظرفیت هایی که دارند که با توجه به این که این دوربین ها فشرده و CSC هستند، حتماً باید ان ها را مدنظر قرار دهیم، از جمله قابلیت‌های موجود در این دوربین‌های کوچک می توان به صفحه نمایش لمسی (با توانایی چرخشی که دارند باعث شده اند که شما در هر زاویه ای که دوست دارید دوربین را نگه دارید) با بیشترین میزان زوم می باشد و نحوه و سرعت عکس گرفتن این دوربین به گونه ای خیره کننده است.
ما در نقد و بررسی که انجام داده ایم به صورت مفصل به این جزئیات پرداخته ایم، اما چند جنبه از این دوربین ها وجود دارند که مهم تر از بقیه می باشند. یکی از این قابلیت ها فوکوس خودکار است: این قابلیت می تواند به سرعت، با دقت و بدون هیچ زحمتی سوژه مورد نظر شما را شناسایی کند و بر روی آن فوکوس انجام دهد. این قابلیت حتی برای افرادی که تازه کار هستند و می خواهند تصاویر زیبایی را ثبت کنند بسیار مفید است، اما بهترین دوربین ها آن هایی هستند که شما را قادر سازند تا بر روی یک ناحیه مشخص در قاب مورد نظر فوکوس را انجام دهید. یک سیستم فوکوس خودکار خوب همچنین قادر خواهد بود تا فوکوس را بر روی سوژه‌های در حال حرکت نگه دارد تا تصاویر دقیق تر و باکیفیت تری ثبت کند، یا این که بتواند قابلیت تشخیص چهره را فعال کند تا چشم‌های سوژه‌های شما را کشف کند.
در یک دوربین CSC، بزرگنمایی نوری معمولاً بستگی به لنزی دارد که شما از آن استفاده می کنید، اما در یک دوربین فشرده این لنز ثابت و غیرقابل جداکردن و تعویض کردن است، پس اطمینان حاصل کنید که شما دوربینی را انتخاب کرده اید که پاسخگوی نیاز‌های شما می باشد. عکاسی ورزشی و حیات وحش نیاز به زوم‌های (بزرگنمایی) بسیار زیادی دارد، مثلاً میزان زوم فوق العاده ۴۰x از نوع زوم نوری در دوربین Canon PowerShot SX720 HS ارائه شده است.

دکمه را لمس کنید
یکی از مزایای موجود در دوربین‌های DSLR این است که به علت حجم بزرگی که دارند کنترل شما را بر روی دکمه‌های خود افزایش می دهند؛ در دوربین‌های فشرده و CSC قطعاً تعداد دکمه‌های فیزیکی کمتری برای کار کردن شما تعبیه شده است. با این حال، این امکان وجود دارد که شما با ترکیب چند دکمه، سوئیچ یا حلقه چرخشی، بتوانید به هر کاری که نیاز دارید دسترسی داشته باشید و حتی می توانید برای داشتن کنترل بیشتر بر روی تصاویر و ویدئو‌های خود از صفحه نمایش لمسی نیز استفاده کنید.
از اکثر مدل ها انتظار می رود که ویژگی‌های پایه ای –کنترل‌های فلش، سرعت ISO، دیافگرام (لزوماً، عمق میدان) و سرعت شاتر- را داشته باشند زیرا این ها از آن دسته قابلیت‌های مهم و ضروری برای کنترل داشتن بر روی عکاسی در شرایط نوری متفاوت می باشند. همچنین در حالت ایده آل شما باید قادر باشید تنظیمات مربوط به تعدیل نور سفید، تنظیمات فوکوس خودکار، و جبران نوردهی را بدون نیاز به رفتن به منوی دیجیتالی، تغییر دهید. زیرا زمانی که شما سعی دارید حواس خود را بر روی یک سوژه جمع کنید، گشتن در منوها برای شما آزاردهنده خواهد بود.

کیفیت تصویر
مهم تر از همه موارد در یک دوربین، کیفیت عکاسی و فیلم برداری است. در یک عکس، هر دوربینی سعی دارد میزان نویز بصری را به کمترین مقدار برساند، جزئیات را دقیق نگه دارد و فوکوس پایداری را در تمامی قاب حفظ کند (مگر این که شما بخواهید این فوکوس را به یک ناحیه مشخص از قاب تخصیص دهید). توانایی تنظیم سرعت شاتر به شما در شرایط مختلف کمک می کند؛ سرعت‌های کمتر شاتر می توانند نویز را در صحنه‌های تاریک کاهش دهند، در حالی که سرعت بالای شاتر از ورود تاری متحرک (motion blur) به تصویر در زمان عکس برداری از سوژه‌های در حال حرکت اجتناب خواهد کرد. دقت رنگ و تعدیل رنگ نیز مهم هستند، اگرچه هیچ یک از دوربین هایی که ما تست کرده ایم با این دو عامل مشکلی نداشته اند.
در فیلم برداری با دوربین ها، کیفیت ۱۰۸۰p با نرخ قاب ۳۰fps یک استاندارد پذیرفته شده محسوب می شود، اما بسیاری از دوربین‌های فشرده و دوربین‌های CSC همچنین از ۴K/Ultra HD هم پشتیبانی کرده اند، و در این صورت است که شما باید ظرفیت حافظه ذخیره سازی را نیز برای نگه داری این فیلم‌های پرحجم در نظر داشته باشید. اگر قصد دارید که از دوربین خود برای پروژه‌های ویدئویی جدی و حرفه ای استفاده کنید، قطعاً باید به دنبال دوربینی باشید که دارای جک ۳٫۵mm و یک میکروفون اختصاصی و حرفه ای، مانند دوربین Fujifilm X-T2 باشید.
ما تمامی این دوربین ها را در شرایط مختلف از جمله داخل محیط بسته، فضای باز، صحنه‌های تاریک و روشن، و بر روی بسیاری از سوژه‌های در حال حرکت تست می کنیم.

در زیر به معرفی ۴ دوربین از بهترین دوربین های سازندگان معتبر جهان، می پردازیم:

معرفی دوربین CANON PowerShot SX720 HS

معرفی دوربین Fujifilm X-T2

معرفی دوربین Panasonic Lumix DMC-LX15

معرفی دوربین Sony a6300

معرفی دوربین Sony Cyber-shot RX100 V

نتیجه نهایی
واقعاً خیلی ساده است: اگر شما قصد دارید که بهترین دوربین CSC را با پول خود خریداری کنید، دوربین Fujifilm X-T2 را بخرید. اگر می خواهید بهترین دوربین فشرده سنتی را بخرید، انتخاب شما Panasonic Lumix DMC-LX15 خواهد بود.
دوربین X-T2 با دارا بودن منظره یاب الکترونیکی خارق العاده اش، کاستی‌های خودش را در مقایسه با یک دوربین بزرگ DSLR جبران کرده است-این کاستی همان فقدان منظره یاب اپتیکال است- و عملکرد سریعی را دارد، این دوربین که لنز جداشدنی دارد می تواند بسیاری از کنترل ها را در اختیار شما قرار دهد و فیلم هایی با کیفیت ۴K را برای شما ضبط کند. البته این دوربین گران قیمت است، اما قطعاً ارزش خرید را دارد.
دوربین Panasonic Lumix DMC-LX15 یک دوربین ارزان تر است، و استفاده آسانی دارد، و البته با این دامنه قیمت می تواند فیلم ۴K و عکس‌های باکیفیتی را برای شما ثبت کند. دوربین Sony Cyber-shot RX100 V یک چالش بسیار قابل احترام را در میان دوربین ها ایجاد کرده است، و تبدیل به یک رقیب جدی برای دوربین فشرده Panasonic شده است، اما نکته این جاست که این دوربین صدها پوند گران تر از پاناسونیک است. واقعاً، دوربین RX100 V به حدی دارای سرعت عکس برداری بالایی است که آن را تبدیل به یک گزینه خارق العاده برای عکاسی‌های نزدیک کرده است.
اگر ما مجبور بودیم که بین این پنج دوربین یکی را انتخاب کنید، قطعاً دوربین LX15 را انتخاب می کردیم؛ در این دوربین شما انعطاف پذیری تعویض لنز را نخواهید داشت، اما این دوربین می تواند با استفاده از سنسور ۱ اینچی، زوم اپتیکال ۳x و دیافگرام f/1.4 کار‌های خارق العاده ای را انجام دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text