img

یک لیست آبشاری در اکسل ایجاد کنید…

/
/
/
لیست آبشاری به شما کمک می کند تا در مصرف فضا در یک صفحه گسترده صرفه جویی کنید، که در این جا ما نحوه ایجاد این نوع از لیست ها را به شما آموزش می دهیم

 

گام ۱: محتوای مربوط به این لیست را تنظیم کنید.
اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که یک صفحه گسترده جدید اکسل را ایجاد کنید. در چپ ترین ستون این صفحه محتواهایی را که دوست دارید در لیست شما ظاهر شوند، برای این ستون تعریف کنید. هریک از ورودی هایی که توسط شما تنظیم می شوند تنها باید یک سلول را اشغال کنند، هیچ یک از سلول های میان آن ها را خالی رها نکنید، و همه این عبارت های نوشته شده در سلول های مختلف باید در کنار هم دیگر بدون هیچ فاصله ای قرار داشته باشند.

 

گام ۲:
زمانی که محتوای مربوط به لیست خود را جمع بندی کردید، تمامی ورودی های خود را هایلایت (انتخاب) کرده و بر روی آن ها راست-کلیک کنید. از منوی ظاهر شده گزینه Define Name را انتخاب نمایید.

 

گام ۳:
این کار باعث باز شدن پنجره ای برای شما می‌شود که سربرگ این صفحه New Name نام دارد. در فیلد مربوط به Name یک عنوان را برای لیست آبشاری خود انتخاب کنید، و مطمئن شوید که هیچ فاصله ای را در این عنوان وارد نکرده باشید. حال بر روی OK کلیک کنید.

 

گام ۴: لیست پایین-پایین را به صفحه گسترده اضافه کنید
یک صفحه کاری جدید را موجود را باز کنید، دقت داشته باشید صفحه ای را باید باز کنید که قصد دارید بر روی آن از لیست آبشاری استفاده کنید. جایی که باید این لیست ظاهر شود را در نظر گرفته و ستون آن را انتخاب کنید، سپس در نوار منوی بالای صفحه مسیر Data > Data Validation را انتخاب نمایید.

 

گام ۵:
در جعبه ای که ظاهر می شود، شما سه سربرگ را خواهید دید-سربرگ Settings، سربرگ Input Message، و سربرگ Error Alert-که ما در ادامه یک به یک آن ها را توضیح خواهیم داد.

 

گام ۶:
سربرگ Settings به صورت پیش فرض باز می شود و در داخل آن شما دو منوی آبشاری را مشاهده خواهید کرد. بر روی منوی Allow کلیک کرده و گزینه List را انتخاب کنید. یک گزینه جدید حالا برای شما در پایین این پنجره ظاهر خواهد شد، که این گزینه Source نام دارد. بر روی این گزینه کلیک کنید و سپس یک علامت ‘=’ را وارد کرده و در ادامه این علامت بلافاصله نام لیست خود را وارد کنید.

 

گام ۷:
اطمینان حاصل کنید که جعبه آبشاری In-cell (درون سلولی) تیک فعال دارد و اگر دوست دارید که مردم قادر به خالی گذاشتن این فیلد باشند و نیازی به انتخاب از لیست شما نداشته باشند، جعبه خالی Ignore را نیز تیک بزنید. با انجام این کار شما می توانید به سربرگ Input Message بروید، که به شما اجازه می دهد تا یک پیام را ایجاد کنید که این پیام در زمانی که یک کاربر بر روی سلول آبشاری شما کلیک می کند برای او ظاهر شود. این کار در صورتی کمک کننده خواهد بود که سوالی که شما ارسال کرده اید یک سوال پیچیده باشد.

 

گام ۸:
تنها یک عنوان خلاصه را در فیلد مربوطه وارد کنید و سپس در جعبه پیام ورودی اصلی قادر خواهید بود تا توضیحات کامل تری را در مورد آن بنویسید. اگر شما به این قابلیت نیازی ندارید به راحتی تیک مربوط به گزینه Show input message را بردارید تا دیگر شاهد اجرای این قابلیت نباشید.
آخرین سربرگ مربوط به به سربرگ Error Alert است. این سربرگ عملکردی شبیه به سربرگ Input Message دارد، از این نظر که اگر کاربری پاسخ غیرصحیح را در فیلدی وارد کند، این قابلیت به کاربر هشدار می دهد. مجدداً شما می توانید یک عنوان و یک پیام را وارد کنید، اما این بخش همچنین دارای تنظیماتی برای استایل (Style) است.

 

گام ۹:
کلیک کردن بر روی این سربرگ باعث باز شدن سه آیکن در دسترس برای شما می شود تا بتوانید در پیام های خود از آن ها استفاده کنید: Stop (توقف)، Warning (هشدار) و Information (اطلاعات) این سه گزینه هستند. هرکدام را که از نظر شما برای کار شما مناسب تر است و هشدار شما را بهتر منتقل می کند، انتخاب کنید و همچنین تیک مربوط به گزینه Show error alert را غیرفعال کنید تا اگر کاربری داده های اشتباهی را وارد فیلد کرد به او اخطاری ندهد.
بر روی OK کلیک کنید تا یک فلش به سمت پایین را بر روی سلولی که در آن از لیست آبشاری استفاده کرده اید مشاهده کنید. زمانی که شما بر روی این فلش کلیک کنید، تعدادی از پاسخ ها برای شما ظاهر خواهند شد که به صورت جادویی برای شما نمایش داده می شوند.
تمام شد. شما یک لیست آبشاری را به صفحه کاری خود اضافه کردید. حال مردم با دیدن این صفحه گسترده اکسل شما به وجد خواهند آمد و لذت خواهند برد، و یا ممکن است با استفاده از این کار حرفه ای تنها یک گزینه را از لیست آبشاری انتخاب کنند و رد شوند. در هر صورت، این کار برگ برنده شما در کار با اکسل است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text