img

به روز رسانی Creators Update ویندوز ۱۰

/
/
/
آپدیت نسخه جدید Creators از ویندوز ۱۰ از زمان ورود ویندوز ۱۰ به بازار، جالب ترین ارتقا از این سیستم عامل محسوب می شود، به طوری که قابلیت های بسیار جالب و شفافی را به اصل و نهاد ویندوز ۱۰ اضافه کرده است تا کاربران بتوانند از آن ها استفاده کنند.

اگر شما کامپیوتر خود را به یک سیستمی ارتقا داده اید که دارای نسخه آپدیت Windows 10 Creators بر روی آن است، قابلیت کورتانای جدید به نام تجربه OOBE یک معرفی بسیار خوب برای این نسخه می باشد. با توجه به این که فرمان های صوتی قبلاً در کورتانا توسط خانمی به نام Jen Taylor پاسخ داده می شد، این کورتانای جدید اکنون کاملاً براساس صورت کار می کند و هیچ نیازی به استفاده از دست برای کار با آن نیست، تنها ابتدا از شما درخواست می کند که با استفاده از کورتانا در قسمت Privacy Settings ویندوز موافقت کنید و سپس همه چیز مشخص است. به طور کلی، تمامی مرحله تنظیم کردن آن ۴ دقیقه وقت نیاز دارد. شما همچنین این انتخاب را دارید تا تبلیغات مورد نظر خود و دیگر گزینه ها را خاموش کنید، ولی ویندوز بلافاصله به شما پیشنهاد می کند که این کار را انجام ندهید.
زمانی که شما قصد افزایش سرعت PC خود را دارید باید چند نکته را مدنظر قرار دهید و به آن ها فکر کنید. اضافه کردن یک ماوس Logitech در تست های ما از ویندوز درخواست کرد که نرم افزار مربوط به این ماوس را جستجو کند و آن را نصب نماید. حالا دیگر تنظیمات برپا کردن سخت افزارها در پشت صحنه اتفاق می افتد، پس ویندوز به شما خبر می دهد که شما می توانید در طول یک یا دو ثانیه از یک دستگاه دیگر استفاده کنید. ما همچنین از این نسخه آپدیت Creators Update نحوه تنظیم کردن رزولوشن صفحه یا مانیتور را به صورت خودکار پسندیدیم زیرا در این نسخه این کار به صورت خودکار انجام می شود و از شما درخواستی را نخواهد کرد.
و سپس لحظات تعجبی هم وجود دارند: این لحظات مربوط به استفاده از Windows Hello و Themes می باشد. مراحل مربوط به تنظیم تشخیص هویت از طریق چهره حتی قبل از این که شما باخبر شوید انجام شده است. تشخیص هویت به صورت فوری صورت می گیرد. (ما دوست داشتیم که یک راه دستی برای ورود به چندین خدمات مایکروسافت به صورت همزمان وجود داشته باشد. کورتانا ورود به «تمامی برنامه های مایکروسافت» را پیشنهاد کرد، اما این اتفاق نیفتاد).
بیش از حد به تم ها نگاه نکنید. مدت زیادی است که ویندوز از پیش زمینه های پیش فرض استفاده کرده است. با استفاده از Theme های جدید در درون Windows Store، شما می توانید طبیعت های زیبا (یا گربه ها) را به عنوان پس زمینه خود انتخاب کنید و صداهای اضافی را در آن ها داشته باشید. ویندوز حتی قادر است پس زمینه های زیادی را در چندین مانیتور نمایش دهد.

هدیه‌های گیمرها: حالت Game Mode، پخش بازی Beam
از آنجایی که کمپانی مایکروسافت سرمایه گذاری های زیادی را در زمینه کنسول های بازی Xbox انجام داده است (که البته قابلیت های مربوط به نسخه Windows 10 Creators Update اکنون زنده یا live هستند)، به همین دلیل دو قابلیت کلیدی را برای گیمرها در این نسخه قرار داده است: Game Mode و Beam
شاید به یاد دارید که بازی هایی مانند DOOM نیاز به انجام ترفند HIMEM.SYS و انجام ترفندهایی بر روی دیگر فایل ها برای بالا بردن عملکرد بودند؟ حال در این نسخه از ویندوز، Game Mode همان کار را انجام می دهد، اما به صورت خودکار، بررسی می کند که چه فرآیندهای دیگری بر روی PC شما در حال اجرا هستند و به بازی شما نسبت به همه این فرآیندها اولویت می دهد. این ایده باعث می شود که شما چند قاب بر ثانیه به کیفیت بازی خود اضافه کنید، و به این روش بسیاری از بازی ها بدون گیر و دردسر اجرا خواهند شد.
اگر شما از یک پردازنده گرافیکی Titan X GPU استفاده می کنید، حالت Game Mode برای شما مناسب نیست-لپ تاپ و دسکتاپ هایی که دارای گرافیک متوسط و ضعیف هستند بیشترین استفاده را از این قابلیت خواهند داشت. اما حتی این بهبودها نیز متغیر هستند: ما از Game Mode بر روی بازی خود کمپانی مایکروسافت یعنی Gears of War 4 بر روی یک لپ تاپ که دارای کارت گرافیک ضعیفی بود، استفاده کردیم. این کار باعث بهبود تنها تعداد کمی از قاب بر ثانیه ها و کمترین میزان تغییر گرافیکی در بازی شد.
در ماه آگوست سال قبل، کمپانی مایکروسافت Beam را خریداری کرد تا برخی از توانایی های خود را در رقابت با قابلیت Twitch از آمازون و YouTube از گوگل در دنیای پخش بازی ها به نمایش بگذارد. پخش بازی با Beam بسیار ساده است: نوار بازی (Game Bar) را باز کنید (کلیدهای Win+G، یا دکمه Xbox بر روی دسته آن) سپس آیکن Broadcast را انتخاب کنید. ما از قبل یک حساب کاربری Beam را در وب سایت آن ایجاد کرده ایم، اما Beam هرگز درخواست وارد کردن اطلاعات آن را از ما نکرد-این سایت از همان حساب کاربری Xbox Live ما به جای آن استفاده کرد.
پخش کردن بازی با استفاده از Beam به شما اجازه می دهد تا یک بازی را در عملکرد عالی بازی کنید، با غریبه ها در مورد اتفاقات موجود در بازی چت کنید. این غریبه ها ممکن است شما را نقد کنند، از شما تعریف کنند، یا حتی بابت تلاش های شما به شما پول بدهند. ولی برای اطمینان سخت افزاری بیشتر از Beam باید تست های بیشتری انجام شود. در نمرات بنچ مارک ما، پخش Beam برای عملکرد پردازنده لپ تاپ ما، کم بود.

Windows Ink، قابلیت‌های Photos و Maps را نونوا می کند.
مایکروسافت در آپدیت سالیانه خود بر روی ویندوز ۱۰ در مورد Windows Ink حرف زیادی را برای گفتن نداشت. با این حال در آپدیت Creators، استفاده از Ink بسیار جالب تر شده است. در برنامه Photos، شما می توانید حاشیه نویسی های Ink را انتخاب کنید-دیدگاه ها، شکلک های خندان، کارها- و این Ink تصویر را به صورت یک تصویر جداگانه و کپی از فایل اصلی برای شما ذخیره خواهد کرد. حتی تنظیمات این قابلیت هم روان تر شده اند: زمانی که ما از آن استفاده می کردیم، ویندوز به صورت خودکار یک اعلان را باز کرد که ما اندازه و نوع قلم را انتخاب کنیم.
با استفاده از Ink یک تصویر نقاشی شده را با عنوان ‘living image’ در برنامه Photos خواهید داشت، و لزوما یک ویدئوی کوتاه هم به صورت همزمان از این نقاشی برای شما نمایش داده می شود. (تصویری که مشاهده می کنید خود یکی از نمونه کارهای انجام شده با این قابلیت است). نقاشی کردن با Ink در ویدئوها بسیار جذاب تر است، زیرا این نقاشی ها همزمان با این که ویدئو پخش می شود، ظاهر و غیب می شوند.
تصاویر و ویدئوهای نقاشی شده هنوز نیاز به کمی صیقل دادن دارند-قابلیت پاک کردن یا همان erase در این جا مفید است-و این قابلیت نیاز به تعدادی اموجی و استیکر نیز دارد. ولی با این اوصاف، مایکروسافت توانسته است در این نسخه از Ink قابلیت هایی را فراهم کند که در دهه های گذشته وجود نداشته اند.
یکی از قابلیت که به نظر می رسد مایکروسافت به خوبی تولید کرده است-نقاشی کردن دو نقطه در برنامه Maps، که سپس بین این دو نقطه برای شما مسافت را محاسبه می کند-می باشد که البته ما در ابتدا فکر می کردیم که بی استفاده است و آن را رها کرده بودیم. ولی محاسبه کردن مسافت، تعقیب کردن یک خودرو در این قابلیت مفید هستند. (شما حتی می توانید از لبه های قدیمی تر Ink استفاده کنید-که البته تبدیل به زاویه هایی شده اند-یا از ابزاری در آن برای نقاشی کردن یک طرح استفاده کنید.) چیزی که در واقع مایکروسافت آن را شفاف نکرده این است که شما می توانید یک خط مشابه را بین دو نقطه رسم کنید، و سپس برنامه Maps مسیر خیابان بین آن ها را برای شما رسم خواهد کرد. این کار خیلی جالب تر است، و قابلیتی است که حتی گوگل هم بر روی نقشه خود ارائه نکرده است.

لنگرهای سه بعدی را رسم کنید و تجربه چهل تکه سه بعدی را مشاهده کنید.
اگر یک آیتم وجود داشته باشد که مایکروسافت در طول پاییز امسال برای نسخه آپدیت Creators از ویندوز ۱۰ ارائه کرده باشد، این قابلیت همان واقعیت مجازی (ببخشید، واقعیت ترکیبی) بود که مبدأ این آپدیت به حساب می آمد. ولی متاسفانه بسیاری از قسمت های آن با شکست مواجه شد. شاید شما حتی خبر نداشته باشید که ویندوز یک مجموعه کامل و قدرتمند از ابزارهای ورود (import)، ساختن یا ویرایش کردن (create/edit)، نمایش (view)، و ابزارهای چاپ سه بعدی (۳D print) مانند ۳D Scan، View 3D، و ۳D Builder را در خود مخفی کرده است که همه آن ها در یک زنجیر فناوری در درون ویندوز تعبیه شده اند. همه این ابزارهای مفید از قبل در ویندوز قرار گرفته اند، و قابلیت Paint 3D هم در نسخه آپدیت Creators به آن ها اضافه شده است.
پاشنه آشیل یا همان نقطه ضعف این نسخه همان ۳D Content Creation آن است. در اکتبر سال قبل، مایکروسافت قول داد و حتی بیانیه داد که یک برنامه Capture 3D که بر روی دوربین گوشی های موبایل استفاده شده بود تا به راحتی فیلم گرفتن بتواند یک شیء را به صورت سه بعدی اسکن کند، بر روی ویندوز قرار دهد. پس اکنون این قابلیت کجاست؟ آیا اشیای سه بعدی در مجموعه Office قرار دارند؟ نه. ما ساعت ها را بر روی کار کردن با برنامه ۳D Scan گذراندیم، یک دوربین Kinect را به Surface Studio وصل کردیم و تلاش کردیم تا اشیای سه بعدی را اسکن کنیم. متاسفانه همه این تلاش ها با شکست مواجه شدند، و اصلاً یک شکل را به خوبی اسکن نکرد.
از طرف دیگر، برنامه Paint 3D یکی از قابلیت هایی است که در نسخه Creators ویندوز ۱۰ معرفی شده است. این قابلیت شما را تشویق می کند که اشیای ساده سه بعدی را به تنوعی از بافت ها ایجاد کنید، یا این که اشیای پیچیده تری را از سایت جامعه Remix 3D استفاده کنید.
از آن جا شما می توانید شیء سه بعدی خود را به برنامه موجود در ویندوز ۱۰ به نام ۳D Builder صادر کنید. این برنامه می تواند خود را با استفاده از یک کابل به یک سرویس پرینت سه بعدی خارجی متصل کند، که به صورت خودکار شیء شما را وارد می کند و هزینه های این کار را برای شما کاهش می دهد. اما اگر همه این راه را آمده باشید و بفهمید که کل هزینه پرینت برای شما بیش از حد گران تمام شده است، ناامید خواهید شد.
آیا این اتفاق هم شبیه به محصول HoloLens است؟ یا شبیه به هدست های واقعیت ترکیبی است که مایکروسافت از سال گذشته در مورد آن صحبت کرده است؟ هر دو باید وظیفه ای را برای اشیای مجازی انجام دهند، ولی هیچ یک از آن ها هنوز به صورت عمده در دسترس کاربران قرار نگرفته اند. (واقعیت ترکیبی یا همان Mixed Reality از مایکروسافت با نام مستعار Windows Holographic، تنها در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفته است). تاکنون، واقعیت مجازی مایکروسافت هنوز قادر به کسب اعتبار در این بازار رو به رشد فناوری نبوده است.

قابلیت‌های جدید Edge از جمله Netflix 4K و E-reading
ولی بسیاری از خوانندگان در مورد مرورگر Edge مطالبی را نوشته اند که این مرورگر یکی از ستون های اصلی ویندوز ۱۰ بود و لا آن عرضه شده است، این مرورگر با نسخه آپدیت سالانه ویندوز عرضه شد، و این روند بهبود در نسخه Creators نیز ادامه داشته است. چهار قابلیت جدید و برجسته این نسخه از Edge عبارتند از: توانایی وارد کردن علاقه مندی ها از دیگر مرورگرها، عرضه Edge به عنوان یک e-reader، و قابلیت به روز شده آن برای پخش کردن فیلم های Netflix با رزولوشن ۴K.
خواندن کتاب ها به وسیله Edge مفید واقع شده است و با این که برخی از نقص ها را نیز داشته اما گزینه خوبی برای استفاده از یک کتاب خوان می باشد. با توجه به بررسی هایی که ما در مورد ادعای قرار دادن قابلیت Netflix 4K توسط مایکروسافت در این مرورگر انجام داده ایم به این نتیجه رسیدیم که بله این واقعیت است و هیچ مرورگر کامپیوتر دیگری قادر به انجام چنین کاری نیست.
یک قابلیت جدید در مرورگر Edge، یعنی قابلیت کنار گذاشتن یک سربرگ یا گروهی از سربرگ ها، مفید است اما نیاز به انجام اصلاحاتی دارد. فرض کنید که شما شروع به انجام تحقیقی در مورد سفر به هاوایی کرده اید، چند سربرگ را باز کرده اید و در مورد جستجوهای مختلف در حال خواندن هستید، و حال خسته شده اید و قصد دارید این سربرگ ها را برای شب آینده نگه دارید. به صورت معمولی شما باید این سربرگ ها را یک به یک به بوک مارک خود اضافه می کردید. مرورگر Edge اکنون به شما اجازه می دهد تا این گروه از سربرگ ها را انتخاب کنید و آن ها را در سمت چپ مرورگر ‘tombstone’ (سنگ قبر) کنید. هر بار که شما یک سربرگ را در کنار قرار می دهید، یک گروه جدید ایجاد می شود، که متاسفانه شما قادر به عنوان انتخاب کردن یا اضافه کردن سربرگی برای آن گروه نخواهید بود. هر گروه از سربرگ ها را هر زمان که می خواهید می توانید باز کنید، حتی بعد از یک restart این کار قابل انجام است. به عنوان یک قابلیت که با این توانایی ارتباط دارد می خواهیم سربرگ ها را به عنوان سربرگ های کوچک (thumbnails) نمایش دهیم.
شما می توانید علاقه مندی ها یا بوک مارک های خود را علاوه بر پسورد های خود از دو تا از مشهورترین مرورگرها یعنی Internet Explorer و Google Chrome به این مرورگر وارد (import) کنید. حداقل برای مرورگر کروم، این بوک مارک ها به خوبی وارد می شوند، ولی ما باید کمی آن ها را بشناسیم. با این حال، ما یکی از پسوردها را نتوانستیم در این فرآیند وارد کنیم.
مدتی است که ما تکرار کرده ایم مرورگر Edge به یک سطح «خوب» در بین مرورگرهای روز دنیا رسیده است. علاوه بر این، این مرورگر اکنون در Store دارای ۲۵ افزونه اج می باشد، از جمله این افزونه ها می توان به افزونه های جدید مانند Microsoft Personal Shopping Assistant و Tampermonkey اشاره کرد. اما هنوز کمی عجیب و غریب است. این مرورگر در باز کردن سربرگ جدید عملکردی مشابه و به خوبی Chrome و Opera داشت، و در مرور کردن با استفاده از چند تب عملکرد بسیار عالی داشت. اما در زیر فشار این کارها، و با استفاده از ۲۰ سربرگ، سرعت عملکرد این مرورگر به طرز قابل توجهی کاهش یافت.
آزمون های بنچ مارک ما نشان می دهند که Edge می تواند به صورت همزمان عملکرد خوبی را در محاسبه عملیات جاوا اسکریپت که توسط سایت ها استفاده شده است، داشته باشد اما در برنامه های وب خاص، تقریباً نیمی از عملکرد مرورگر Chrome را از خود به نمایش گذاشت. به صورت خلاصه، مرورگر Edge می تواند پاسخگوی انتظارات همه کاربران باشد.

روشن شدن Groove در کورتانا
تعامل های کورتانا توسعه یافته اند و از کنترل صوتی به صفحه Lock screen رسیده اند. حال، تجربه تمام صفحه کورتانا هر زمان که بیهوده است، باز خواهد شد. به این دلیل که این دستیار صوتی به صورت معمول در یک پنجره باریک در گوشه صفحه نمایش شما مخفی شده است، پس زمانی که شما قصد استفاده از نقشه یا پیش بینی وضع هوا را دارید بهتر است که این دستیار صوتی به صورت تمام صفحه برای شما باز شود.
این بار، قابلیت های جدید کورتانا بیشتر بر روی موسیقی تمرکز داشته اند. اگر شما از او (کورتانا) درخواست پخش مثلاً آهنگ “Paint it Black” از گروه The Rolling Stones را داشته باشید، این دستیار صوتی هم بلافاصله برنامه Groove Music (در صورتی که شما در آن اشتراک داشته باشید) باز خواهد و آهنگ را پخش می کند. قبلاً این گونه نبود و کورتانا برای شما یک ویدئو از یوتیوب باز می کرد.
همچنین شما اگر برنامه های مربوط به TuneIn و iHeartRadio را به صورت نصب شده داشته باشید، کورتانا می تواند این موسیقی ها را از آن ها نیز پخش کند. ولی در اینجا باید نام موسیقی و نام برنامه مورد نظر را نیز بیان کنید، مثلاً باید با دستور صوتی به کورتانا بگویید ‘play blues on iHeartRadio’ تا آهنگ مورد علاقه شما را در این برنامه پخش کند. شما همچنین می توانید از کورتانا درخواست کنید که موسیقی در حال پخش را برای شما شناسایی کند-که البته در صورتی که با استفاده از TuneIn موسیقی پخش می شود بسیار مفید است، زیرا این برنامه تنها آهنگ رادیور را پخش می کند و فاقد اطلاعات جانبی است.
همچنین کورتانا به شما کمک می کند تا تعهد خود را نگه دارید. اگر شما مجوز خواندن سندهای Office 365 خود را به کورتانا داده اید، تعجبی ندارد که این دستیار صوتی به شما یادآوری کند که بر سر قولی که داده اید بمانید و این اجازه را به او بدهید.
برحسب اتفاق، دو کمپانی Microsoft و Dolby قول یک برنامه به نام Dolby Atmos (با خرید درون برنامه ای) را به کاربران داده اند که البته کمپانی Dolby گفت که این برنامه هنوز آماده نیست. یک گزینه ثانویه یعنی Windows Sonic for Headphones یک تجربه مجازی ۷٫۱ را به شما ارائه می کند که بهبود بسیار عظیمی را نسبت به Vanilla (متعلق به مایکروسافت) داشته است-البته با این فرض که شما فاقد یک کامپیوتر با قابلیت ارتقای صدا هستید.

ارتقاهای دیگر که برای شما مهم هستند
ولی کمپانی مایکروسافت نسخه آپدیت جدید خود یعنی Creators را در حول تولید محتوا و خلاقیت به بازار وارد کرده است، و در این زمینه بسیاری از بهبودها و ارتقاها صورت گرفته اند. یک لیست خلاصه از این ارتقاها به صورت زیر می باشد:
• رابط کاربری ویندوز ۱۰ دربردارنده یک قابلیت نور در شب است که با تغییر نور قرمز در صفحه نمایش شما در زمانی که آفتاب غروب می کند شروع به کار می کند و به سادگی به بدن شما گوش زد می کند که وقت خوابیدن است. این قابلیت باعث شد تا من بیش از در حال استفاده از کامپیوتر نباشم و به موقع بخوابم.
• تبلیغات برای قابلیت هایی مانند OneDrive و Tips در Windows Explorer برخی از افراد را به دیوانگی می کشاند. ولی به یاد داشته باشید که میلیون ها کاربر وجود دارند که این قابلیت ها برای آن ها به نوعی مفید می باشند.
• اگر شما میانبرها و ماکروها را دوست دارید در این نسخه خوش شانس هستید: تنظیمات جدید تاچ پد به شما اجازه می دهد تا ژست هایی را برای خود بسازید.
• اگر شما دارای یک تاچ پد با دقت هستید (برای فهمیدن آن به مسیر Home > Devices > Touchpad Setting بروید تا مطمئن شوید) قادر خواهید بود تا ژست های خود را پیکربندی کنید.
• PowerShell هنوز هم یک رابط دستوری قدرتمند است که اکنون در این نسخه در داخل File Explorer هم تعبیه شده است.
• برای افرادی که مشتاق هستید باید گفت که فناوری های دستیار سخنگوی ویندوز در این نسخه پیشرفت و ارتقای خوبی را داشته اند، و از Braille پشتیبانی می کنند، حالت Scan Mode بهتری دارند، و در خاموش و روشن کردن PC به شما کمک می کنند.
• اگر شما کند و کاوی را در این نسخه جدید از ویندوز ۱۰ انجام دهید خواهید دید که بسیاری از قابلیت های مبهم اما مفید در آن وجود دارند که برخی از آن ها قطعاً تبدیل به مورد علاقه های شما خواهند شد.

چه چیزی فراموش شده است
اگر نسخه آپدیت Creators برای ویندوز ۱۰ به همان گونه ای عمل کرده بود که مایکروسافت قول داده بود، اکنون همه ما باید قادر به گرفتن سلفی های سه بعدی، وارد کردن آن ها به ویندوز، و سپس به اشتراک گذاشتن آن ها در بین دوستان نزدیک و همکاران خود به وسیله قابلیت های Office و هدست های واقعیت-ترکیبی بودیم.
مایکروسافت این دورنما را برای ما ایجاد کرده است که با نسخه جدید Creators Update که در پاییز منتشر می شود قادر به انجام این کارها خواهیم بود. اما جایی بین آن زمان و نسخه کنونی از Creators Update بسیاری از قابلیت های کلیدی از این مجموعه فراموش شده اند و در آن قرار نگرفته اند. مایکروسافت قبلاً گفته است که تجربه My People برای این نسخه، برای ارائه شدن در نسخه آپدیت ‘Redstone 3’ در پاییز کنار گذاشته شده است. با این حال، این کمپانی به ما هشدار نداد که برنامه Windows Captures را نیز نخواهیم دید، که این برنامه به سادگی با زدن بر روی گوشی هوشمند می تواند اشیاء سه بعدی برای ما ایجاد کند. اگر راهی برای اشتراک گذاری این اشیای سه بعدی با برنامه HoloTour در HoloLens وجود داشته است، ما آن را ندیده ایم. و البته، هنوز از نظر تجاری هیچ یک از دستگاه های واقعیت ترکیبی یا HoloLens در دسترس نیستند.
مزیت اصلی مربوط به نسخه Creators از ویندوز ۱۰ این است که با وجود این نقص ها، این نسخه احتمالاً قابل توجه ترین آپدیت از زمان ورود ویندوز ۱۰ به بازار است. این قابلیت هایی که این نسخه را در کدهای جدید وارد کرده است از جمله پخش بازی، e-reading (کتاب خوان)، Game Mode، پخش Beam، و همگی برای نسخه Creators گردآوری شده اند.

قابلیت‌های Capture 3D، ۳D PowerPoint، HoloTour
در طی چند هفته گذشته ما در یافتیم که در مورد یک بیانیه ساده نگران هستیم. اولین قابلیتی که ویندوز در نسخه Creators Update خود در پاییز سال گذشته ارائه کرده بود، مفهوم محتوای سه بعدی بود. خانم مگان ساندرز بر روی استیج رفت و فاش کرد که، در نسخه Creators، «فناوری سه بعدی برای همه است».
او ادامه داد: «اگر ما واقعاً بخواهیم فناوری سه بعدی را برای همه در دسترس قرار دهیم، باید بتوانیم ساختن محتوای سه بعدی را به اندازه گرفتن یک عکس یا گرفتن یک ویدئو بر روی گوشی ساده کنیم.»
خانم ساندرز از یک قابلیت به نام ویندوزفون HP Elite x3 رونمایی کرد که خودش آن را تجربه Windows Capture 3D نامیده است، و گفت که این قابلیت باعث به وجود آمدن یک مدل سه بعدی و زنده بر روی گوشی خودش شده است. این مدل Voila نام دارد: شیء واقعی، برنامه مایکروسافت، ساخت سه بعدی.
یک ویدئو در این مورد در آدرس tinyurl.com/Ltku2er وجود دارد، آن را تماشا کنید تا بدانید که ساندرز تا چه میزان این قابلیت را ساده توضیح داده است. احتمال به ما نخواهید گفت که این برنامه آماده برای ورود به بازار به نظر نمی رسد، زیرا او از این برنامه استفاده می کند. اما نه، این برنامه در دسترس نیست. آیا کاری که خان ساندرز کرد تردستی بوده است؟ یک فیلم بوده است؟ آیا مایکروسافت قابلیت Capture 3D را نگه داشته تا آن را برای سیستم عامل های اندروید و iOS تولید کند و سپس آن را منتشر کند؟ مایکروسافت در این رابطه چیزی نگفته است.
چیزی که این بیانیه را خیلی مهم کرده است این است که بدون در نظر گرفتن Paint 3D، اسکن کردن اشیای واقعی در داخل ویندوز تقریباً کار بسیار سختی است. (مگر این که شما از یک دستگاه HP Sprout استفاده کنید). شما برای این کار به برنامه مایکروسافت به نام ۳D Scan، یک PC با گرافیک قوی و مناسب، یک دوربین Kinect depth، یک آداپتور بزرگ، یک میز گردان، یک آموزش نحوه انجام، و یک صبر بسیار نیاز خواهید داشت. ما چندین ساعت را صرف این کار کردیم، و با این همه تلاش یک شی سه بعدی به شکل یک بشقاب شکسته شده را تولید کردیم. یکی از اعضای مایکروسافت به نام برایان پوسی، از ۳D Scan استفاده کرده است و تا نیمه راه از آن استفاده کرده است.
کار از این جا شروع شده است، یکی از مهندسین مایکروسافت به نام هیثر الکسون توانایی وارد کردن اشیای سه بعدی به درون پاورپویت و دیگر برنامه های آفیس را معرفی کرده است. تا به امروز این قابلیت نه بر روی مجموعه آفیس و نه بر روی برنامه Office Insider موجود و در دسترس نبوده است. استفاده از Paint 3D در درون HoloLens؟ وارد کردن اشیای سه بعدی در فضای مجازی؟ به وضوح هنوز هیچ یک از این کارها توسط مایکروسافت صورت نگرفته است. مایکروسافت به ما می گوید که: «قابلیت واقعیت ترکیبی ویندوز که به صورت رسمی آن را Windows Holographic می نامند، در نسخه Creators Update برای ویندوز ۱۰ بر روی PC در دسترس خواهد بود تا این که توسعه دهندگان قادر به ساختن محتوا با استفاده از آن باشند». به این معنی که هنوز کاربران معمولی باید کمی بیشتر صبر کنند تا به آن دسترسی داشته باشند.
ما نمی توانیم از فقدان دستگاه های واقعیت ترکیبی در ویندوز چشم پوشی کنیم. بله، مسئولیت مربوط به تحویل واقعیت ترکیبی به موقع آن هم بر روی نسخه جدید ویندوز به نام Creators بر گردن شرکای این کمپانی مانند ایسر، ایسوس، و دل می باشد. (آیا آقای تری میرسون از مایکروسافت قولی برای ارائه دستگاه های واقعیت ترکیبی در نسخه Creators داده است؟ خودتان تصمیم بگیرید.). اما مایکروسافت سال ها سخت افزارهای خودش را خودش ساخته است و رابطه نزدیکی را با این سازندگان دارد. سخت افزار واقعیت ترکیبی که قابلیت سه بعدی را در خود داشته باشد یکی از چشم اندازهای سه بعدی مایکروسافت بوده است و هنوز هم تحویل داده نشده است.
بدقولی های مایکروسافت در این چشم انداز سه بعدی باعث پرده برداشته شدن از این بدقولی ها در پاییز شده است. و البته تعدادی از قابلیت هایی که مایکروسافت قول داده بود در نسخه آپدیت Creators قرار دهد، در این نسخه وجود ندارند.

قابلیت My People
مایکروسافت قبلاً به آرامی اعلام کرده بود که قصد دارد تجربه My People را به تعویق بیاندازد. این برنامه که به گونه ای به نظر می رسد که قرار است جای برنامه قدیمی تر People را در ویندوز ۱۰ بگیرد، به شما اجازه می دهد تا پنج نفر از اعضای نزدیک خانواده یا پنج نفر از دوستان نزدیک خود را انتخاب کنید و تجربه های خود را در حول آن ها خصوصی سازی کنید-قرار دادن آیکن ها در نوار وظیفه، پیشنهاد خودکار آن ها در مخاطبان ایمیل و چت، و اجازه دادن به آن ها برای ارسال اموجی ها به وسیله چیزی که مایکروسافت آن را «ضربه بر روی شانه» نامیده است- از جمله این قابلیت ها می باشند.
ولی مایکروسافت، قصد دارد که My People را در گنجه خود نگه دارد و آن را برای نسخه بعدی آپدیت برای ویندوز، که قرار است در پاییز وارد بازار شود، آماده کند.

قابلیت Xbox Arenas
یکی از قابلیت هایی که مایکروسافت برای فضای بازی Xbox در تبلیغات خود بسیار به آن پرداخته قابلیت Arena، یا همان تورنمنت های پیکردبندی شده توسط بازیکن بوده است. مایکروسافت در بیانیه ای گفته است «تیم Xbox این کمپانی هنوز به سختی در حال کار کردن بر روی تورنمنت های ساخته شده توسط گیمر به نام Arena است که برای جامعه Xbox معرفی خواهد شد، ولی این قابلیت هم در نسخه Creators Update ارائه نخواهد شد.»

قابلیت Groove Music Maker
برنامه Groove Music mixer با این که هرگز به صورت رسمی رونمایی نشده بود، نسبت به قابلیت های دیگر در زمان ورود به بازار کمرنگ تر بود، و البته این نقش آن در ویدئوی مربوط به آپدیت Creators ویندوز ۱۰ هم کم رنگ بوده است. ما آپدیت مربوط به این برنامه را هنوز ندیده ایم، حتی در Microsoft Store هم هیچ آپدیتی برای آن وجود ندارد.

سربرگ‌ها به عنوان یادآورها
(Reminders)
یکی از قابلیت های هوشمندی که مایکروسافت به رابط کاربری ویندوز اضافه کرده بود توانایی گره زدن یکی از سربرگ های مرورگر Edge به یک یادآورد در Cortana بوده است، این کار روشی آسان برای زمانبدی کارهایی مانند تاریخ تحویل گرفتن کیک عروسی، تحقیق در مورد کمپ های تفریحی، یا تحقیق در مورد مقررات مربوط به مالیات بود. ولی در نوامبر، این کمپانی این قابلیت را لغو کرده است.
ما می دانیم که کمپانی ها بیش از حد قول می دهد و کم تر از میزان لازم عمل می کنند، محصولات را با تاخیر تحویل می دهند و بر روی تعهدهای خود پایبند نیستند. گاهی آن ها بهانه ای را جور می کنند و هرگز حرفی از قول آن نمی شود. شما نام های زیر را می شناسید: Half-Life 3، Duke Nukem Forever، HD DVD، StrongARM، تراشه های لیتیومی و غیره. نیاز بازار تغییر می کند.
کنار گذاشتن قابلیت هایی مانند My People یا Capture 3D یا Arena توسط کمپانی مایکروسافت از نسخه آپدیت Creators Update به این معنی نیست که ما هرگز آن ها را در آینده نخواهیم دید. ما شرط می بندیم که در آینده ای نزدیک خبرهای خیلی بیشتری را در مورد واقعیت ترکیبی خواهیم شنید، و همه این ها را در آپدیت آینده در پاییز خواهید دید.

نتیجه گیری
ما نمی توانیم به قطعیت بگوییم که نسخه جدید Creators Update به چه صورت خواهد بود، ولی ما تعدادی از باگ ها را به دفعات در این نسخه مشاهده کرده ایم. برنامه Word از مایکروسافت یک مشکل در باز کردن فایل های ذخیره شده در OneDrive داشت، و برنامه مفید Tips هنوز برای محتوای نسخه Anniversary Update در نسخه Creators Update کارایی دارد.
ولی چیزی که ما را عصبانی می کند نحوه حذف کردن برخی از قابلیت هایی است که مایکروسافت قول داده بود در نسخه پاییزی Creators Update قرار دهد، خصوصاً قابلیت ۳D Content که آن را حذف کرده است. خانم مگان ساندرز به ما قول داد که «اگر ما واقعاً بخواهیم ساخت محتوای سه بعدی را برای همگان فراهم کنیم باید این کار را به اندازه گرفتن یک عکس یا فیلم توسط یک گوشی آسان کنیم».
ولی این قول کافی نیست زیرا این فقط بخشی از آن قول هایی بوده است که مایکروسافت به ان ها هنوز عمل نکرده است: برنامه هایی برای تصویر گرفتن سه بعدی به عنوان تصاویر سه بعدی، تجربه My Phone، اشیای سه بعدی در برنامه های Office، دستگاه های واقعیت ترکیبی از شرکای این کمپانی، Windows Holographic، قابلیتی که نام آن به Windows Mixed Reality تغییر کرده است، که البته در حال حاضر طبق گفته مایکروسافت فقط برای توسعه دهندگان در دسترس است.
اگر مایکروسافت قابلیت های محتوای سه بعدی را در نسخه Creators Update قرار می داد، نمره های ما برای آن بالاتر بودند. ما فقط فکر می کنیم که مایکروسافت باید هر دونسخه از Creators Update را رونمایی می کرد: یکی از آن ها اکنون، و دیگری را برای پاییز زمانبندی می کرد.
آیا نسخه Creators Update ارزش وقت شما را دارد؟ بله قطعاً دارد. چشم انداز خلاقیت مایکروسافت که در نسخه Creators Update تعریف شده بود همچنان استوار و معتبر باقی می مانند، ولی هنوز به عمل تبدیل نشده اند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text