img

حذف رایگان فایل های تکراری بوسیله AllDup

/
/
/
ما چندین برنامه که فایل های تکراری روی کامپیوتر را شناسایی و حذف میکنند را بررسی کردیم، ولی هیچ کدام به اندازه برنامه رایگان AllDup کاربردی نبودند. نسخه جدید این برنامه به شما این امکان را می دهد که حتی عکس های مشابه (حتی اگر چرخانده شده و یا تغییر اندازه داده باشند) را پیدا کرده و آنهایی را که نمی خواهید به سرعت و به راحتی حذف کنید. در نگاه اول، گزینه های زیاد و گوناگون برنامه شما را سردرگم میکند، پس مامستقیما شما را به فرایند حذف فایل های تکراری و بازیابی فضای حافظه می بریم.

موارد مورد نیاز: AllDup، هر نسخه ای از ویندوز (از XP تا ۱۰)
زمان مورد نیاز : ۴۰ دقیقه

گام اول
برای دیدن گزینه های دانلود نسخه قابل نصب AllDup و یا نسخه پرتابل به آدرس www.snipca.com/23038 بروید. ما قصد نصب برنامه داریم، پس برای دانلود فایل نصبی روی Server #1 کلیک کنید. فایل را باز کنید و بر روی Run, OK,Next کلیک کنید، سپس تیک گزینه “I accept the agreement” را بزنید و بعدا دکمه Next را تا زمانی که به گزینه Install برسید ادامه دهید. پس از نصب تیک گزینه Start AllDup را بزنید و بر روی Finish برای اجرا شدن برنامه کلیک کنید. لیستی از درایو ها و پوشه های کاربران را خواهید دید. ابتدا به شما نحوه تنظیمات برای پیدا کردن فایل های تکراری را خواهیم گفت.

گام دوم
بهتر است جست و جو را به پوشه های داخل کامپیوتر که احتمال می دهید فایل های تکراری داشته باشند، مثل پوشه دانلود و پوشه های برنامه های فضای ذخیره ابری محدود کنید. برای افزودن پوشه به لیست AllDup بر روی منوی کشویی Source Folders و سپس Add Folder کلیک کنید. حال با استفاده از منوی کشویی فولدر هایی که می خواهید را پیدا کرده و تیک کنار آنها را بزنید، سپس بر روی Ok کلیک کنید. حال مکان هایی در کامپیوترتان را که می خواهید برای فایل های تکراری جست و جو کنید را تیک بزنید.

گام سوم
روی سربرگ Search Method کلیک کنید. به صورت پیش فرض گزینه “File name” تیک خورده است. به این معنی است که اگر دو فایل با نام های متفاوت وجود داشته باشند برنامه آنها را نادیده خواهد گرفت. برای آنالیز عمیق و کامل تر تیک این گزینه را بردارید، سپس تیگ گزینه های “File extension”, “File Size” و “File Content” را بزنید. حال سربرگ Search Option را انتخاب کنید. به صورت پیش فرض برنامه فایل های تکراری فشرده را نادیده می گیرد، پس تیک گزینه های ZIP و RAR را برای فعال کردن این قابلیت، در پایین را بزنید. در نهایت برای شروع جست و جو روی Search کلیک کنید.

گام چهارم
پنجره فرایند جست و جو را خواهید دید. زمانی که AllDup جست و جو را به پایان برساند، نتایج جست و جو را به صورت لیست های ستونی نشان می دهد که شامل تعداد فایل ها ی تکراری پیدا شده برای هر فایل و مجموع حجم فایل ها است. به صورت پیش فرض ستون حجم روی KB تنظیم شده است، برای تغییر آن به MB روی دکمه “Change file format” کلیک کنید و گزینه “show file size in megabytes (MB)” را انتخاب کنید. سپس دکمه “Expand all groups” را برای نشان دادن همه نتایج جست و جو و دیدن هر فایل تکراری، بزنید.

گام پنجم
با دبل کلیک روی هر فایل در لیست، پوشه آن باز می شود. همچنین آخرین باری که به آن فایل دسترسی داشته اید و زمانی که ساخته شده را می توانید ببینید. می توانید تیک فایل هایی را که می خواهید حذف کنید بزنید. همچنین می توانید از انتخاب گزینه های دیگر برای آسان تر کردن استفاده کنید. برای این کار روی گزینه Select کلیک کنید سپس یکی از گزینه ها را انتخاب کنید ( مثل “Select only the first file” (در هر منو کشویی), “Select all files except the first file” یا “Select all files except the newest file”.

گام ششم
برای انتخاب کاری که می خواهید با فایل های تکراری انتخاب شده، روی دکمه File Manager کلیک کنید. انتخاب پیش فرض حذف فایل هاست، اما می توانید انتخاب کنید که آنها را به Recycle Bin منتقل کنید ، یا در پوشه دیگری روی کامپیوتر ، جا به جا یا کپی کنید. اگر تصمیم به کپی یا جا به جایی گرفتید روی Select کلیک کنید و پوشه ای را که می خواهید انتخاب کنید. برای انجام انتخاب خود روی OK کلیک کنید۵ و سپس روی Yes برای تایید آن کلیک کنید. پس از این کار روی OK کلیک کنید تا لیست فایل های باقی مانده بعد از حذف را ببینید.

گام هفتم
به شما نشان خواهیم داد چطورعکس های مشابه و تکراری را در کامپیوتر پیدا کرده و حذف کنید. در صفحه اصلی برنامه AllDup روی سربرگ Source Folder کلیک کنید و پوشه هایی که عکس هایتان در آنها قرار دارند را انتخاب کنید. سپس روی Search Method کلیک کنید و تیک گزینه Similar Pictures را بزنید. حال سربرگ File Filter را انتخاب کنید و تیک گزینه Use File Filter را در بالای صفحه بر دارید و سپس سربرگ Folder Filter را انتخاب کرده ۴ و تیک گزینه Folder Filter را بر دارید. سر انجام روی Start Search کلیک کنید تا فرایند جسن و جو آغاز گردد.

گام هشتم
پس از پایان جست و جو ، برای مرتب کرده فایل های تکراریتان بر اساس حجم روی سر برگ ستون Size کلیک کنید. سپس روی دکمه Preview کلیک کنید تا پنجره پیش نمایش باز شود. برنامه AllDup همه عکس های مشابه ( مثل تصویر های صفحه، همه عکس های با فیلتر و … ) را به عنوان تکراری شناسایی می کند، پس بهتر است حذف پیش نمایشی از عکس ها را ببنید و سپس تیک آنهایی را که می خواهید حذف کنید را بزنید. پس از این کار گزینه File Manager را بزنید و کاری را که می خواهید با موارد انتخابی انجام دهید انتخاب کنید (گام ششم). اگر از حذف یا نگه داشتن فایلی اطمینان ندارید می توانید نتیجه جست و و را ذخیره کرده و بعدا به آن رسیدگی کنید.

گام نهم
برای ذخیره جست و جو، در منوی کشویی زیر آیکون فلاپی دیسک، روی Search Result در صفحه کلیک کنید و گزینه Save as را بزنید، نام فایل و محل ذخیره در کامپیوتر را مشخص کرده و روی Save کلیک کنید. می توانید هر زمان که خواستید این نتایج را با کلیک بر روی گزینه Search Result در صفحه اصلی AllDup بازیابی کنید. اگر فکر می کنید برنامه نمی تواند فایل های تکراری شما را تشخیص دهد، دوباره گزینه هایی که در سربرگ های Search Method, Search Option, File Filter و Folder Filter انتخاب کرده اید را چک کنید. اگر نیاز به مراجعه به راهنمای برنامه AllDup دارید، روی دکمه Help کلیک کنید.

گام دهم
سربرگ Options را در صفحه اصلی AllDup انتخاب کرده و تیک گزینه های اول و سوم را بزنید: “Add AllDup to the Windows Explorer Context menu” و “Automatically check for updates once a day”. گزینه اول به شما این امکان را می دهد که بدون باز کردن برنامه در هر پوشه ایی که هستید جست و جو برای فایل های تکراری را انجام دهید. برای انجام این کار روی پوشه ایی که می خواهید آن را جست و جو کنید کلیک راست کنید ، مکان نما را روی AllDup – Search for same برده و یکی از شرایط را اتخای کنید. تنظیمات فعلی روی آخرین تنظیماتی که استفاده کرده اید قرار دارند.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text