img

معرفی پهباد GoPro Karma

/
/
/
پهباد جنگنده جدید کمپانی GoPro، به نام Karma از نوع جنگنده است.

کمپانی GoPro با تولید پهباد جدید خود به نام Karma (این پهباد به تنهایی ۷۹۹٫۹۹ دلار قیمت دارد و قیمت آن به همراه یک دوربین اکشن Hero5 Black برابر با ۱۰۹۹٫۹۹ دلار خواهد بود) یک رونمایی موفق داشته است و کار بسیار موفقی را به بازار فناوری عرضه کرده است. زمانی که در سال گذشته هنوز پرده از ساخته شدن این محصول برداشته نشده بود، هیچ پهباد دیگری در بازار با این میزان از ضریب شکل باریک وجود نداشت. اما باد به سرعت از بال های پهباد Karma خارج می شد و این فناوری را مدیون استفاده از قابلیت DJI Mavic Pro است، و ورود آن به بازار به دلیل داشتن طراحی ناقص باتری، کمی باعث خدشه دار شدن شهرت آن شد. بعد از ماه ها تاخیر بالاخره Karma وارد بازار شد و در مرحله فروش قرار گرفت. اما زمان با آن مهربان نبوده است و اکنون پهبادهایی در بازار وجود دارند که از این پهباد بهتر هستند.

طراحی
پهباد Karma دارای یک طراحی تاشو است، به طوری که دارای بازوها و پایه¬هایی برای فرود آمدن می باشد که این قابلیت ها همگی در درون آن تعبیه شده اند تا فضای کمتری را اشغال کند و برای حمل و نقل آسان تر باشد، همچنین این پهباد دارای یک حلقه دماغه شکل می باشد. ابعاد این پهباد ۴٫۶ در ۱۶٫۲ در ۱۲ اینچ (به ترتیب اعداد مربوط به ارتفاع، عرض و طول هستند) در حالت آماده به پرواز است و این ابعاد در حالت تاخورده و آماده برای حمل کردن با دست برابر است با ۳٫۵ در ۸٫۸ در ۱۴٫۴ اینچ. وزن این پهباد برابر ۲٫۲ پوند است، بنابراین شما قبل از پرواز آن باید در سایت FAA ثبت نام کنید و مجوز پرواز داشته باشید. این پهباد نسبت به یک پهباد DJI Phantom کوچکتر است، اما فشردگی و میزان فضایی که می گیرید به خوبی و فشردگی پهباد Mavic Pro نمی باشد. این پهبادهای ریز و تاشو دارای اندازه ۳٫۳ در ۳٫۳ در ۷٫۸ اینچ در حالتی که تاشده اند می باشند و تقریباً ۱٫۶ پوند وزن دارند.
پروانه های Karma باید قبل از هر پروازی بسته شوند و بعد از پرواز باز شوند تا در قاب خود قرار بگیرند. این کار تنها حدود چند دقیقه از وقت شما را می گیرد، پس مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد، اما انجام این کار در این پهباد به راحتی و آسانی انجام آن در پهباد Mavic Pro نیست، زیرا در این پهباد Mavic Pro شما می توانید پروانه ها را تا کنید و نیازی به خارج کردن آن ها نیست، یا مثلاً پهباد DJI Phantom 4 دارای پیچ های و گیره های مدرن تری برای باز کردن این پروانه ها می باشد و این کار راحت تر صورت می گیرد.
یک کوله پشتی نیز با این پهباد دریافت می کنید تا بتوانید آن را به هر جایی حمل کنید. این کیف کوله می تواند پهباد Karma و تمامی وسایل جانبی آن را در خود جای دهد، و می توانید آن را به پشت خود انداخته و مانند یک کیف معمولی از آن استفاده کنید. این کیف شامل یک دسته برای حمل کردن حلقه های دستی، کنترل از راه دور، شش پروانه، و شارژر باتری می باشد. کمپانی GoPro ادعا کرده است که این کیف کوله برای استفاده کردن بسیار راحت است و می توانید به راحتی در حال دوچرخه سواری و دیگر فعالیت های بیرون از منزل آن را حمل کنید، اما این کیف برای این کارها کمی بزرگ است، این کیف به اندازه کیف های کوله پشتی راحت تری مانند تینک تانک که من آن ها را در پیاده روی و عکاسی بسیار استفاده می کنم، راحت و قابل استفاده نیست.
حلقه ثبات دهنده در بالای دماغه این پهباد باز می شود. این حلقه قابل خارج کردن است، پس شما می توانید از این حلقه Karma به صورت دستی هم استفاده کنید. این حلقه، که قیمت آن برابر با ۲۹۹٫۹۹ دلار است زمانی که به صورت جداگانه برای این پهباد خریداری شود، دارای یک حلقه اتصال برای وصل شدن به GoPro شما می باشد. این دستگاه خود در درون خودش دارای باتری است و دوربین شما را مستقیم و بدون تکان نگه می دارد حتی وقتی قدم می زنید لرزش را حذف می کند. این قابلیت شبیه به یک پایه دوربین دستی عمل می کند.
کنترل از راه دور در این پهباد دارای یک طراحی تاشو می باشد. زمانی که این کنترل را باز می کنید، یک صفحه نمایش شفاف ۵ اینچی از نوع LCD با رزولوشن ۷۲۰p و نرخ روشنایی فوق العاده ۹۰۰cd/m2 را دارد. بر روی کاغذ این صفحه نمایش بسیار روشن و درخشان است، اما این صفحه برای تابش خیره کننده نیز بسیار مستعد می باشد. در عمل، زمانی که من این صفحه نمایش را مشاهده کردم متوجه شدم که اگر یک صفحه نمایش گوشی iPhone 6 Plus با روشنایی بالا را نگاه کنم بسیار بهتر از صفحه نمایش کنترل از راه دور Karma در حالت بیشترین میزان روشنایی است و در حالت های مشابه این صفحه نمایش عملکرد ضعیف تری دارد. مقابل این کنترل از راه دور دو کلید کنترل، دکمه Power، و دکمه بازگشت-به-خانه، و دکمه های توقف/شروع وجود دارند. همچنین یک بلندگو بر روی آن وجود دارد که این کنترل می تواند علاوه بر نمایش بصری اطلاعات بر روی صفحه خود، به صورت صدا نیز به شما هشدارهایی را بدهد. در گوشه بالا سمت چپ این کنترل یک غلطک وجود دارد که می توانید آن را بالا و پایین کنید، و در سمت راست این کنترل دکمه های Mode (حالت) و Record (ضبط) قرار داده شده اند. استفاده از این کنترل بسیار آسان می باشد.
از طرف دیگر، چراغ LED که مربوط به دکمه روشن و خاموش (power) است بیش از حد روشنایی دارد. در زمان های پرواز این امر مشکلی برای شما ایجاد نمی کند، اما اگر شما در منزل نشسته اید و در حال تنظیم کرده این کنترل از راه دور هستید، احتمالاً این روشنایی زیاد چشم های شما را اذیت خواهد کرد.

تجربه پرواز
تعدادی از کارهای وجود دارند که قبل از این بخواهید برای اولین بار Karma را به پرواز درآورید باید این کارها را انجام دهید. اولین کار این است که یک حساب کاربری رایگان GoPro ایجاد کنید. شما می توانید این کار را از طریق کنترل از راه دور انجام دهید، به این صورت که این کنترل را به شبکه خانگی خود وصل کنید و چند مرحله را انجام دهید.
بعد از انجام این کار، این کنترل از راه دور از شما می خواهد که پروازهایی را بر روی مسیرهای آزمایشی در یک محیط مجازی انجام دهید. این شبیه ساز پرواز نحوه عملکرد مبنای Karma را به شما می آموزد و برای افرادی که برای اولین بار از یک پهباد استفاده می کنند آموزش بسیار مفیدی است. این آموزش گام به گام به شما یاد می دهد که چگونه این کنترل عمل می کند-قسمت سمت چپ آن ارتفاع را تنظیم کرده و Karma را به سمت چپ یا راست منحرف می کند، در حالی که قسمت سمت راست آن باعث حرکت دادن Karma به سمت جلو، چپ، راست و عقب در فضا می شود.
در این جا یک نکته دیگر وجود دارد که باید در زمانی که بر روی صندلی راحتی خود نشسته اید آن را انجام دهید-برخی از نقشه ها را دانلود کنید. این کنترل از راه دور Karma خودش فاقد اتصال LTE است، پس نمی تواند دسترسی به داده های Google Maps داشته باشد. زمانی که می دانید قصد پرواز کردن در یک منطقه خاص را دارید، می توانید یک نقشه کامل را به همراه نام جاده ها و تصاویر ماهواره ای برای این منطقه مشخص دانلود نمایید.

عملکرد
پهباد Karma یک هواپیمای بسیار قدرتمند و دقیق است. این دستگاه به سرعت در سیگنال های موجود در GPS جستجو می کند و در هوا بسیار ایستا می باشد. بالاترین سرعت این پهباد محدودیت دارد-کمپانی GoPro این نرخ سرعت را بر روی ۳۵mph تنظیم کرده است، اما من پی بردم که سرعت معمولی این پهباد در آزمایش هایی که من انجام دادم برابر با ۲۰mph بود. همچنین یک محدود و مرز جغرافیایی قابل تنظیم در این پهباد وجود دارد که با تنظیم آن مانع از این می شوید که این پهباد بیش از حد از یک نقطه شروع پرواز فاصله بگیرد.
ولی، دامنه عملیاتی این دستگاه یک مسئله است. در یک زمینه برون شهری استاندارد، کیفیت ویدئو در فاصله ۷۰۰ پایی شروع کاسته شدن کرد. در فاصله ۹۰۰ پا (feet)، سیگنال کنترل از دست رفت، و این پهباد بر روی حالت بازگشت به خانه قرار گرفت. این پهباد دور می زند، دماغ خود را به سمت نقطه شروع قرار می دهد، و یک پرواز را به سمت نقطه شروع (خانه) انجام می دهد. اگر یک اتفاق بد رخ دهد و این سیگنال هرگز پیدا نشود، این پهباد به صورت خودکار فرود می آید، اما این شانس وجود دارد که این پهباد و کنترل از راه دور آن شروع به ایجاد ارتباط با همدیگر کنند و قبل از این که فرود انجام شود، به خانه بازگردد.
در یک زمینه شهری که هیچ شبکه خانگی Wi-Fi در آسمان آن وجود ندارد، دامنه عملیاتی بسیار بهتر است. در این حالت به راحتی Karma می توانست تا فاصله ۳۰۰۰ پایی را پرواز کند، و این کار را در محدود مرز جغرافیایی پیش فرض خود انجام می دهد.
در مقایسه با مدل های دیگر رقیب برای این پهباد، دوام باتری در آن ضعیف است. از زمانی که شما پرواز را شروع می کنید این باتری در حدود ۱۷ دقیقه دوام خواهد داشت، اما این مقدار در کمترین حالت مانورها و تغییرات ارتفاع می باشد. در تست های واقعی، من به صورت متوسط ۱۵ دقیقه را با این پهباد پرواز کردم-یعنی ۸ دقیقه کمتر از پهباد DJI Mavic Pro پرواز می کند. حتی اگر شما سعی کنید بیش از این مقدار آن را در آسمان نگه دارید، این پهباد به صورت خودکار هر زمان که باتری خود را ضعیف ببیند به خانه باز خواهد گشت، و بعد از رسیدن به نقطه شروع در همان مکان فرود می آید. یک باتری زاپاس برای این پهباد را می توان با قیمت ۹۹٫۹۹ دلار خریداری کرد.
پهباد Karma دارای چند حالت برای پرواز خودکار است. برای دسترسی به این حالت ها، شما باید حالت پیش فرض Easy operation را خاموش کنید، که تنها زمانی باید این کار را انجام دهید که با استفاده نکردن از کنترل مشکلی نداشته باشید. شما می توانید با قرار دادن آن بر روی حالت Cable Cam آن را بر روی حالت دایره ای، و چرخش های خودکار از یک نقطه به نقطه دیگر تنظیم کنید، یا این می توانید ابتدا دوربین را بر روی فردی تنظیم کنید و آن را بالا بکشید تا زمین را به صورت کامل نمایش دهد و دور شود، که GoPro این قابلیت را Dronie نامیده است.
حالتی از پرواز خودکار که به صورت آشکارا در این پهباد وجود ندارد Follow نام دارد. این حالتی است که شما فکر می کنید اکثر مشتریان GoPro از آن خواسته اند-این نیاز نوعی توانایی برای دنبال کردن حرکات شما است در حالی که برخی از شیرین کاری های دیوانه وار و جالب را انجام می دهد. فقدان کشف موانع و ورود ممنوع ها احتمالاً وارد فرآیند تصمیم گیری آن شده است تا باعث حذف شدن این قابلیت و حالت مشهور از پهباد Karma شود. از طرف دیگر، پهباد DJI Mavic Pro می تواند به صورت خودکار سوژه خود را شناسایی و آن را دنبال کند، و دارای یک سیستم خودداری از موانع است که به آن کمک می کند تا در حین تعقیب به مانعی برخورد نکند.

کیفیت فیلم
ما پهباد Karma را با استفاده از جدیدترین دوربین و پرچمدار GoPro، یعنی دوربین Hero5 Black بررسی و تست کرده ایم. این دوربین در حالت ۴K و نرخ قاب ۳۰fps (فرم بر ثانیه) و در میدان دید بسیار-پهن (ultra-wide) فیلم ها را ضبط می کند. اگر شما نیاز به رزولوشن کمتری دارید، گزینه هایی را برای یک میدان دید کمتر در اختیار دارید و می توانید نرخ قاب را سریعتر کنید.
از نظر من یک دوربین اکشن GoPro برای آنتن ها ابزار ایده آلی به نظر نمی رسد. اندازه آن مناسب است، اما لنز بسیار-پهن آن با افکت چشم-ماهی برای بسیاری از کاربردها در این زمینه بیش از حد می باشد. به همین دلیل است که اکثر پهبادهایی که بر روی خود دارای دوربین تعبیه شده و توکار هستند از لنزهای باریک تری استفاده کرده اند-مثلاً سری پهبادهای DJI Phantom 4 از یک لنز ۲۰mm استفاده کرده است، و پهباد Mavic Pro کمی باریک تر و از ۲۵mm استفاده کرده است. زمانی که شما ترفندها و پرش هایی را در یک سطح شیب دار دوچرخه بزرگ انجام می دهید، در دست داشتن یک لنز باریک تر، که فاصله بیشتری را بین پهباد و شما قرار می دهد، مناسب تر است، و قطر لنز ۲۵mm یک انتخاب مناسب برای عکاسی و فیلم برداری از سطح زمین می باشد.
حالت ProTune در این دوربین فیلم های شفاف را با انتخاب پروفایل رنگی Flat یا GoPro به شما می دهد-حالت اولی از رنگ ها یک حالت اضافی برای افرادی است که می خواهند رنگ های بیشتری را به تصویر اضافه کنند. چیزی که شما در این دوربین به آن دسترسی ندارید توانایی تنظیم درخشندگی در هنگام پرواز است. اکثر پهبادها به شما اجازه می دهند تا با استفاده از تنظیمات EV، در زمانی که بر روی حالت درخشندگی خودکار کار می کنید و این درخشندگی به وسیله سرعت شاتر و ISO تنظیم می شود، یک ویدئو را روشن تر یا تیره تر کنید. این حالت در Karma وجود ندارد-درخشندگی مناسب در این دوربین همان چیزی است که دوربین احساس کند که مناسب است.
این دوربین Hero5 Black قادر به ثبت تصاویر به صورت خام (Raw) است، و فرمت فایل GPR در آن به وسیله نسخه اخیر نرم افزارهای Lightroom CC و Adobe Camera Raw پشتیبانی شده است.

نتیجه نهایی
پهباد GoPro Karma مدتی زمان نیاز داشت تا به بازار فناوری وارد شود، اما شما می توانید به بازار بروید و همین امروز یک عدد از این پهبادها را خریداری کنید. و در حالی که دارندگان این برند که قبل از دوربین های اکشن GoPro استفاده کرده اند برخی قابلیت های اضافه شده را در این محصول مشاهده کنند-مانندحلقه های دستی Karma و میزان قیمت نسبتاً جذب کننده-ولی من فکر نمی کنم که این پهباد اولین گزینه برای خرید آن ها باشد. فقدان خودداری از موانع و میدان دید بسیار-پهن GoPro از جمله نقص های این دوربین ها هستند، و البته یک نقص دیگر این است که حالت پرواز خودکار Follow در آن حذف شده است.
برخلاف چیزی که GoPro انتظار دارد که شما در مورد این محصول فکر کنید، Karma یک محصول قابل حمل نیست. اما این دستگاه تاشو است و دارای ارتفاع کمتری نسبت به محصول DJI Phantom 3 Standard است، ولی با این اوصاف هنوز هم باید آن را در یک جعبه مخصوص حمل کرد. پهباد Mavic Pro هنوز تنها پهبادی است که در بازار به معنای واقعی کودک است و هیچ یک از قابلیت های مورد انتظار ما را حذف نکرده است. کنترل از راه دور این دستگاه در اندازه یک کنترلگر بازی ویدئویی است، و به اندازه کافی تا می شود-به اندازه کافی کوچک می شود که آن را در کیف مسنجر خود قرار دهید.
انتخاب سردبیر ما در این دامنه قیمت پهباد DJI Phantom 4 است. این پهباد نسبت به Karma بزرگتر است اما می توانید آن را در یک کیف کوله پشتی یا یک جعبه حمل کنید. قیمت کمتری نسبت به Karma دارد و دارای قابلیت هایی نظیر خودداری از موانع، دنبال کردن سوژه، و ضبط ۴K است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text