img

روبات‌ها آینده فناوری نوین…

/
/
/
در کشوری که سه غول فناوری (LG، Samsung و Hyundai) پیشتازی می‌کنند و اکثر خلاقیت های فناوری و نبوغ کشور را به خود اختصاص داده اند، این دو روبات کوچک می توانند آینده فناوری نوین را رقم بزنند.

ربات‌های Pibo و Cubroid باهم دوست هستند. Pibo روباتی است که به وسیله پرینت سه‌بعدی تولید شده است و از خانواده پردازنده های Raspberry Pi بر روی آن استفاده شده است و می تواند برای پاسخ دادن به سوالات در مورد دنیای شما، از اینترنت استفاده کند. Cubroid از تعداد زیادی از بلوک‌های روباتیک ساخته شده است که به کودکان کمک می کند تا نحوه برنامه نویسی کردن به وسیله اشیای فیزیکی را یاد بگیرند. این دو روبات نماینده دو کمپانی کوچک در صحنه رونمایی از استارتاپ‌های کشور کره می باشند، که این کمپانی ها غالباً در زمینه نرم افزار و خدمات فعالیت دارند.
در یک سخنرانی، مشاور کمپانی G3 Partners آقای ناتان میلارد می گوید که در چند سال گذشته رشد بسیار زیادی در به وجود آمدن استارتاپ‌های کشور کره ایجاد شده است، و بیش از ۲۰ شتابدهنده تجاری، یک صحنه سرمایه گذاری درخشان، و همچنین حمایت عظیم دولت برای آن ها وجود داشته است. زمانی که من از استارتاپ هایی که در پشت دو ربات Pibo و Cubroid قرار دارند بازدید می کردم، یک شهر رسانه دیجیتال (DMC) را در کنار استادیوم قدیمی World Cup پیدا کردم که دارای ساختمان هایی بود و هریک از این ساختمان دارای ده ها استارتاپ کوچک در خود بودند.
به نظر می رسد که بزرگترین چالش در این زمینه، همان رونمایی جهانی می باشد. در بین ۴۶ استارتاپی که آقای یوبا پارک آن ها را در DMC مدیریت می کند، تنها ۱۰ درصد از آن ها اخیراً توان ورود به بازار خارج از کشور کره را داشته اند. آقای میلارد اشاره کرده است که «از بین موفقیت های اصلی کشور کره، هیچ یک از آن ها قادر به کسب موفقیت در بازار خارج از کره نبوده اند».
شرکت های فناوری در کره، برخلاف سه غول فناوری این کشور به نام های ال جی، سامسونگ، و هیوندای تمایل داشتند که خود را برای بازار داخل کشور توسعه دهند-کره دارای آنالوگ گوگل مختص خودش (Naver)، فیس بوک و واتس اپ (Kakao)، بسیاری دیگر از برنامه های مشهور می باشد-و این شرکت ها تمایلی به تولید محصولاتی برای سراسر جهان ندارند. ولی، این روند در حال تغییر است. دو روبات Pibo و Cubroid، در حالی که کاملاً مهندسی ساخته شده اند و دقیق هستند، ولی چشم امید خود را به بازار جهانی دوخته اند، و حتی قصد وارد شدن به بازار فناوری ایالات متحده را دارند
یک نکته در مورد حضور داشتن در صحنه های رقابتی کوچک این است که همه همدگیر را می شناسند. آقای مارک شین سازنده ربات Cubroid کتابی را در مورد جاوا اسکریپت به من نشان داد که این کتاب توسط آقای جوگان پارک، سازنده روبات Pibo نوشته شده بود، و گفت که او قصد استفاده از سیستم هوش مصنوعی کلان-داده موجود در Pibo را در آینده دارد. این نوعی از گرده افشانی مقطعی است که یک استارتاپ می تواند برای موفق شدن از آن استفاده کند.

کلان داده، روبات کوچک
مشخصاً روبات Pibo یکی از مهمترین و زیباترین روبات های DMC است. این روبات توسط یک گروه به نام Circulus که توسط آقای جوگان پارک رهبری می شد ساخته شده است. آقای جوگان پارک یکی از مهندسین سابق شاغل در کمپانی سامسونگ بوده است که در زمینه های اینترنت اشیاء و کلان داده فعالیت می کند و زمانی این کمپانی را ترک کرد که به این نتیجه رسیده بود که تنها راه برای این که بتوانیم کره را به پیشرفت خود برسانیم این است که به همه افراد نحوه کدنویسی را بیاموزیم.
او گفت: «من فکر می‌کنم که اگر همه افراد جامعه قادر به کد نوشتن در برنامه های خودشان در کشور کره باشند، آنگاه کشور ما قدرتمندتر خواهد بود».
کدنویسی در نهایت به روبات ها راه پیدا کرد و «اکثر انسان ها روبات ها را دوست دارند». روبات های کدنویس تبدیل به یک روبات به نام Pibo شدند: یک روبات خانگی منبع باز، مبتنی بر Raspberry Pi، و ساخته شده از فناوری پرینت سه بعدی با سیستم مبتنی بر کلاد مختص به خودش، به طوری که شما می توانید آن را از طریق یک زبان بلوک کد کنید، از جاوا اسکریپت استفاده کنید یا این که قابلیت هایی را که توسط افراد دیگر نوشته شده اند، دانلود نمایید.
پارک گفت: «ما تابع های خودمان را برای خانواده ها فراهم خواهیم کرد، اما هر کسی می تواند ایده های خودش را برای برنامه نویسی به این سیستم اضافه کند، ایده های خودش را به اشتراک بگذارد، و ایده های دیگر افراد را دانلود کند».
نسخه آزمایشی روبات Pibo نشان می دهد که این محصول یک همراه و عضو برای خانه و خانواده است. Pibo موسیقی غمگین پخش می کند، در عواطف شما از شما سوال می کند، و یادداشت هایی را برای خود بر می دارد تا آن ها را به اعضای دیگر خانواده هم بگوید. این روبات شخصیت دارد. جالب ترین ویژگی Pibo سخت افزار آن نیست، بلکه پلتفرم هوش مصنوعی آن است. به یاد داشته باشید که آقای پارک کار خود را به عنوان یک مهندس هوش مصنوعی شروع کرده بود و در این زمینه تخصص دارد.
پلتفرم موجود در Pibo از گوگل و خدمات کره ای مشابه آن یعنی Naver و Kakao استفاده کرده است، و خدماتی مانند منابع خبری نیویورک تامیز و بی بی سی نیوز را در خود قرار داده است، و سعی دارد به وسیله این منابع بتوانند مانند Google Assistant دسترسی کامل به وب داشته باشد. این کمپانی همچنین قصد دارد Alexa API را در این محصول قرار دهد و به Pibo اجازه دهد تا از مهارت های Alexa هم استفاده کند. پس زمانی که من از Pibo سوال کردم در مورد دونالد ترامپ چه فکر می کند، او پاسخ این سوال را براساس مطالب موجود در پست های کره ای به من داد. (مردم زیاد از او خوششان نمی آید).
البته، Google Home و Alexa نیز سعی در انجام دادن همین کار دارند، اما اهرم فشار و برگ برنده Pibo این است که این روبات قابل حمل یا موبایل است. او خیلی هم قابل حمل نیست-این روبات آهسته است، و تنها دو ساعت در حال حرکت باتری آن دوام خواهد داشت. اما می تواند مثلاً در اطراف یک میز بچرخد و با استفاده از دوربین خود تماس های ویدئویی را برقرار کند تا افرادی که در اطراف میز نشسته اند بتوانند از آن استفاده کنند.
قلب روبات Pibo یک پردازنده Raspberry Pi 2 است. آقای پارک گفت که این کمپانی قصد استفاده کردن از پردازنده های Pi 3 یا Pi 4 را در این روبات داشته اند، اما سری ۲ از این پردازنده ها به علت قیمت مناسبی که دارد می تواند قیمت این روبات را کمتر از ۵۰۰ دلار نگه دارد. او گفت: «من یک روبات هوشمند و باهوش را برای همه افراد می خواهم، پس به همین دلیل بر روی قیمت آن تمرکز کرده ایم.»
ایده او در این روبات این است که به همه افراد اجازه دهد تا هر سطحی از ابزارهای دستی یا اصطلاحاً کاردستی را با این روبات انجام دهند. آیا شما عضو یک گروه موسیقی هستید؟ هر چیزی را که نیاز دارید Circulus در سایت Thingiverse آپلود کرده است، این سایت یک مخزن مربوط به کدهای پرینت سه بعدی است. تنها به دنبال یک همراه و همدم خانگی هستید؟ این روبات گزینه مناسبی برای شما می باشد و زمانی که در ماه سپتامبر در Kickstarter قرار بگیرد، قیمت آن کمتر از ۵۰۰ دلار خواهد بود.

کاملاً دست‌ساز
شما افرادی را می شناسید که به گونه ای قادر به انجام هر کاری باشند؟ آقای مارک شین (نفر سمت راست در تصویر) یکی از این افراد است. او یک وکیل است. او یک برنامه نویس است. او یک مدرک مدیریت اجرایی را دارد. اما او اکنون با استفاده از پول هایی که از برادرش قرض گرفته است و پول هایی که از بانک های کره ای وام گرفته و حاصل جایزه های او بوده است زندگی می کند، و در یک دفتر کاری به هم ریخته در یک ساختمان کهنه و پرت نرسیده به فرودگاه سئول کار می کند، که مایل ها با شرکت اصلی DMC فاصله دارد.
آقای شین سه دختر با سن های ۱۱، ۸ و ۵ سال دارد و می خواهد که همه آن ها کدنویسی یاد بگیرند. به همین دلیل تعدادی از بلوک های Lego شکل را که قابل پیکربندی هستند و می توان آن ها را کدنویسی کرد را با یک برنامه گوشی هوشمند (به گفته او دلیل این کار این بوده است که جدا کردن گوشی از این بچه ها غیرممکن است)، یا با برنمامه مشهور آموزشی MIT Scratch در اختیار آن ها گذاشته است تا کدنویسی آن را انجام دهند.
او گفت: «آینده آموزش برای من بسیار جالب است. من از سن یازده سالگی دوست داشتم کدنویسی انجام دهم و این کار را با استفاده از یک روبات انجام دهم.»
اتصال Scratch چیزی بود که من را به روبات Cubroid هدایت کرد، به این دلیل که دخترم در Scratch عضو است. این تنها یک زبان نیست، بلکه یک جامعه عجیب و مثبت، و انگیزشی و یک محیط امن آنلاین برای کودکان است: اسم این جامعه Club Penguin برای برنامه نویسان می باشد.
دفتر کار روبات Cubroid یک اتاق به هم ریخته و پر از مکعب های Lego شکل کوچک، بوردهای مدار لخت، و مجموعه ای از قفسه ها است که در این قفسه ها پر از انواع دیگر روبات های آموزشی است که برای روحیه گرفتن آن ها را در این جا قرار داده است.
بلوک های Cubroid دو سال برای ساختن زمان نیاز دارند و همه آن ها را دقیقاً مانند Lego در کنار هم قرار می دهد. یک نسل اولیه و نسخه ماکت از این روبات از آهنربا استفاده کرده است، اما بعدها از اسباب بازی های امن تری برای این کار استفاده شده است.
۱۰ مکعب مختلف وجود دارد: یک دستگیره؛ حسگرهای همسایگی، نور و لمس؛ دو موتور؛ یک شبکه نور LED؛ یک زنگ هشدار، یک مکعب «اصلی» و مکعب های فرعی جداکننده. هر بلوک عملیاتی برای خود دارای باتری مجزا می باشد، که به وسیله یک سوکت MicroUSB شارژ می شود. این مکعب ها بر حسب رنگ به وسیله تابع ها کد شده اند: سبز و قرمز برای تابع ها، آبی برای مکعب اصلی، و نارنجی برای جداکننده ها. مکعب اصلی با یک گوشی هوشمند از طریق بلوتوث یا با یک PC از طریق USB در ارتباط است، و سپس با زیرمکعب ها از طریق پروتکل بی سیم Cubroid ارتباط برقرار می کند. شما همچنین می توانید این مکعب اصلی را با استفاده از یک micro-USB به PC خود وصل کنید.
آقای شین و دو کارمند او به سرعت یک روبات کوچک و دست ساز را ساختند و یک صورت خندان را به وسیله چراغ های LED برای آن درست کردند که سعی می کرد در کف اتاق راه با خزیدن حرکت کند، و یک روبات غول آسای دیگر را که شبیه به Kaiju بود درست کردند که بسیار سنگین وزن شد، و البته او باید موتوری را برای این روبات می ساخت که نسخه جدیدتری داشته باشد و گشتاور بیشتری را در خود داشته باشد.
ایده او در این جا این بود که سادگی و قابلیت توسعه را به تعادل مناسبی برساند. برنامه Lego Mindstorms به شما اجازه می دهد تا با استفاده از Scratch برنامه نویسی کنید و بسازید، اما کار کردن با آن خیلی سخت است. روبات های دیگری مانند Dash and Dot، Anki Cozmo و Ozobot استفاده آسان تری را دارند، اما سخت افزار ثابت و غیرقابل تغییر دارند. روبات Cubroid قابل توسعه است، و از نظر جمع کردن و استفاده بسیار استفاده آسانی را دارد.
این تیم بر روی تخته سفید ایده های خود را برای دور بعدی این مکعب ها رسم کردند: یک دوربین، یک پخش کننده MP3، یک صفحه نمایش از نوع OLED. آقای شین گفت که آن ها در حال توسعه دادن یک بلوک سازگار با Amazon Alexa و یک بلوک تشخیص چهره هستند، و اخیراً با سازندگان روبات Pibo در مورد متصل کردن سیستم کلاد Pibo به این روبات خود، صحبت ها و مذاکراتی را انجام داده اند. او گفت: «در آینده، مانند LittleBits، کیت های متفاوتی را شاهد خواهیم بود.»
گام بعدی برای روبات Cubroid این است که به لیگ رقابتی سرمایه گذاری و تولید در سایت Kickstarter وارد شود، و احتمالاً زمانی در پاییز امسال این اتفاق خواهد افتاد. دیدن این روبات با این ویژگی ها در Kickstarter کمی عجیب و غیرمنطقی به نظر می رسد، اما من می دانم که این روبات یک پوچ افزار نیست و این سازندگان واقعاً این کارها را انجام داده اند. آن ها هم اکنون می توانند در هر بار تولید، ۳۰۰ عدد از این روبات ها را تولید کنند.
او گفت: «زمانی که سرمایه گذاری مورد نیاز ما از سوی Kickstarter تامین شود، ما می توانیم روبات های بیشتری را تولید کنیم.»
و به نظر نمی رسد که آن ها در تولید این روبات مشکل خاصی را داشته باشند. هر دو روبات های Pibo و Cubroid نشان دهنده این هستند که دو کمپانی سخت افزاری می توانند با استفاده از همین روبات ها، مزایایی را داشته باشند و در کشوری که تولید کننده سخت افزار است، جایی برای پیشرفت بیشتر داشته باشند. یک بیانیه از اعضای ایالات متحده Kickstarter این گونه گفته است که «قلب تاریکی»، و منظور او از این حرف این بوده است که کمپانی های سخت افزاری موجود در ایالات متحده ممکن است توسط یک زنجیر تامین درنده چینی، بلعیده شوند.
آقای شین روبات های خود را در کشور کره تولید می کند، او یک کره ای است. او به زبان کره ای صحبت می کند. این کار جواب می دهد. من امیدوار هستم که این گونه باشد. سپس با انجام این کار ممکن است که ما در ایالات متحده سخنان بیشتری را در مورد فناوری کره ای، علاوه بر دیگر محصولات مشهور مانند ال جی، سامسونگ، و هیوندای بشنویم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text