img

پروژه‌های چندرسانه‌ای…

/
/
/
در این مقاله بن پیت (Ben Pitt) به عنوان یک عکاس ، موسیقی دان ، مهندس صدا، طراح و تولید کننده فیلم ، شما را با پروژه های چند رسانه ای آشنا می کند.

کار با ترسیم بردار
ترسیم بردار ها و منحنی ها فرصت های خلاق زیادی را ارائه می کند. خلاصه ای از این فعالیت را برای شما توصیف می کنیم.
نرم افزار ترسیم بردار در طراحی بسیار کاربرد دارد. فتوشاپ به عنوان یک نرم افزار ویرایش عکس شناخته شده است ، اما بخش زیادی از این طراحی گرافیکی، ترسیم و دستکاری اشکال ساده را شامل می شود.
فتوشاپ ، عناصر فتوشاپ یا رقبای آن امکانات زیادی دارند ، اما نرم افزار ترسیم بردار کامل، برای چنین فعالیت هایی بهتر است. این نرم افزار برای کار با اسناد چند صفحه ای ، فرمت بندی متن و سازمان دهی عناصر چندگانه بر روی صفحه مناسب تر است. در همین حین، یک ابزار برای ترسیم و دستکاری خطوط به حساب می آید و از ویرایش گر های bitmap بهتر است
.
انتخاب یک ویراشگر
Adobe Illustrator احتمالا معروف ترین برنامه ترسیم بردار است. نرم افزار CorelDraw هم خوب است. هر دو مورد پیچیده هستند و برای اهداف حرفه ای طراحی شده اند. Illustrator به عنوان بخشی از بسته اشتراک ابری و با هزینه سالیانه یک میلیون و پانصد هزار تومان در دسترس است و هزینه خود Illustrator هم شش صد هزار تومان است.
خوشبختانه ، گزینه های ارزان تری هم برای این کار وجود دارد. Xara Photo& Graphic Designer یک از قدیم در Shopper محبوب بوده است. حدود صد و پنجاه هزار تومان هزینه دارد و برخی از ویژگی های پیشرفته Illustrator و CorelDraw را ندارد، از تمام ویژگی های اصلی طراحی برخوردار است، کار ها هم سریع و آسان انجام می شوند.
Serif Affinity یک طراح جدید است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ و درMac OS X ظاهر شد و در ویندوز ۲۰۱۶ نیز فعالیت می کرد. هزینه آن هم حدود صد و پنجاه هزار تومان است. ویژگی هایXara برای پروژه های DTP را ندارد ، زیرا از اسناد چند رسانه ای حمایت نمی کند ( با این وجود ، ویژگی Artboard به توانایی های آن می افزاید). در این نرم افزار نمی توان متون را در ستون های چندگانه تغییر داد. اما برای کارهای نمایشی، مزیت هایی نسبت به Xara دارد و از رنگCMYK PDF/X پشتیبانی می کند. در ارسال آثار هنری برای چاپ حرفه ای ، این ویژگی ها ارزشمند هستند.
تمام بسته های مذکور در نسخه های آزمایشی قابل دسترس هستند ( به پایین صفحه وب سایت affinity.serif.com و برای پیدا کردن لینک به طراح مراجعه کنید). این راهنما در تمام بسته ها کاربرد دارد ، اما بر روی Xara و Affinity تمرکز داریم .

منحنی های ظریف
مشخصات بردار یا گره ها و خطوط ، عناصر اصلی نمایش برداری هستند که بردار ها را به هم متصل می کنند. ویراشگر های تصویر bitmap مانند فتوشاپ کارکرد متفاوتی دارند، آن ها با شبکه ای پیکسل ها و یک رزلوشن ثابت کار می کنند.
یک مزیت ترسیم با گره ها و خطوط این است که گرافیک تولید شده بدون پیکسل بندی به اندازه های بزرگ تر تغییر می کند. ساخت خطوط با منحنی های ظریف هم راحت است. دستگیره های هر گره برای کشیدن و بزرگ کردن شکل خط استفاده می شوند ، و نیاز به استفاده از یک مسیر مستقیم یک گره برای گره بعدی نیست و خط از یک مسیر منحنی تبعیت می کند. این ها منحنی های بزیه هستند که با استفاده از فرمول ریاضی تعریف می شوند. خوشبختانه برای محاسبه آن ها به ماشین حساب نیاز ندارید. دستگیره ها را بکشید و تغییر منحنی ها را مشاهده کنید.
هر دو این مزیت ها( مقیاس پذیری و منحنی های ظریف) مهم هستند. این ها نمایش های مشخصات هستند که از ترکیب گره ها و خط ها تشکیل می شوند. نرم افزار نمایش بردار ، بهترین ابزار برای طراحی فونت ها است و حتی می توان آن ها را به عنوان گرافیک های برداری ذخیره کرد.
برای آشنایی کار با گره ها ، نرم افزار خود را باز کنید، ابزار مستطیل را باز کنید و یک مستطیل را در صفحه بکشید. با استفاده از نرم افزار می توانید این شکل را حرکت و اندازه آن را تغییر دهید ، اما دسترسی مستقیم به گره ها و خطوط تکی تشکیل دهنده مستطیل را ارائه نمی دهد.
اول از همه، باید به نرم افزار بگویید تا مستطیل را فراموش کند و آن را به عنوان گره های متصل در نظر بگیرد که توسط خطوط صاف به هم متصل شده اند. در طراحAffinity ، بر روی منو لایه (Layer) و تبدیل به منحنی(Convert to Curves) کلیک کنید. از Xara از منو دسته بندی (Arrange) و تبدیل به اشکال قابل ویرایش (Convert to editable shapes) استفاده کنید.
برای ورود به حالت ویرایش گره بر روی مستطیل دوبار کلیک کنید. بر روی گوشه مستطیل کلیک کرده و آن را بکشید تا فقط در گوشه و گره یک منحنی ایجاد کنید. برای انتخاب همزمان، نشانه گر را بر روی دو گره بکشید و سپس یکی از آن را کشیده و دیگر را حرکت دهید. shfit (Affinity) یا Ctrl ( Xara) را نگه دارد و در همین زمان، برای قفل کردن حرکت به محور های افقی، عمودی را اریب ، آن ها را بکشید. Affinity حرکت در کنار یک خط موجود را نیز ممکن می سازد. این روش برای اشیاء و گره ها کاربرد دارد و برای هم سو کردن منظم بسیار مفید است.
برای ساخت یک گره دیگر، بر روی خطی که دو گره را به هم متصل می کند کلیک کنید. بر روی خط بین دو گره کلیک کرده و آن را بکشید تا به یک منحنی تبدیل شود. با این کار، Affinity سریعا دستگیره های منحنی بزیه را نشان می دهد که خط منحنی را تعریف می کند. در Xara برای نمایش دستگیره باید یکی از گره ها را انتخاب کنید. شکل این منحنی با کشیدن دستگیره یا خود منحنی بیشتر تغییر می کند. اگر منحنی را در به مرکز بکشید، هر دو دستگیره را به یک میزان تحت تاثیر قرار می دهید ، اما اگر آن را به سمت یکی از گوشه ها بکشید ، یکی از دستگیره را بیش تر از دیگری تغییر می دهید. توضیح بیشتر مطلب را خیلی تخصصی می کند ، به این فرایند عادت کنید.
می توانید با انتخاب یک گره و گزینه Delete آن را حذف کنید. دکمه های The Break at the point Xara) (شکستگی در نقطه یا Break Curve (منحنی شکستکی) (Affinity) در ساخت خط هایی با دایره های کامل مفید هستند. این شکستکی ها، شکل را در حالت کنونی می شکنند ، به طوری که می توانید دو بخش را از یکدیگر جدا کنید. برای چسباندن مجدد آن ها ، یکی را بر روی دیگری بیاندازید.
شاید هر گره دو دستگیره داشته باشد ، یکی برای دو خط و دیگری در اطراف. اگر دو نقطه دستگیره در جهت های مختلف قرار داشته باشند، گوشه های تیز به منحنی های صاف تغییر می کنند. می توانید با انتخاب یک گره و کلیک بر روی دکمه Smooth (صاف) در نوار وظیفه بالای محیط کار ، آن را صاف کنید. اکنون، تنظیم دستگیره در یک طرف گره نیز دستگیره را در طرف دیگر تغییر می دهد. برای خنثی کردن تغییرات گوشه های تیز بر روی دکمه Cusp Join در Xara کلیک کنید یا در Affinity کلید Alt را فشار دهید و همزمان دستگیره را بکشید.
اگر هر دو دستگیره در جهت های مختلف قرار نداشته باشند، منحنی های تقارنی خواهید داشت که در مسیر های مختلف قرار دارند اما طولشان یکسان است.
برای این منظور در Xara ، shift را نگه دارید و یکی از دستگیره ها را بکشید. در Affinity کلید Shift را نگه دارید و در همین حین، یکی از دستگیره ها را تنظیم کنید، این کار زاویه دستگیره را قفل می کند و زمانی که طول در کناره ها یکسان باشد ، طول به حالت اول خود باز می گردد.

اشکال پیچیده
عناصر اصلی در نمایش بردار وجود دارد ،اما نرم افزار ها میانبر های مختلفی برای ساخت اشکال پیچیده ارائه می کنند.
یک جعبه به گوشه های گرد کار شما را راه می اندازد و Affinity یک ابزار خاص ( در سمت چپ نوار وظیفه) برای این کار دارد. یک دستگیره دیگر برای تنظیم شعاع منحنی در شی ایجاد شده وجود دارد. در Xara ، ابزار مستطیل ، از یک دکمه برای تبدیل به گوشه های منحنی استفاده می کند.
این کار از تبدیل دستی گوشه ها بسیار راحت تر است، و زمانی که جعبه کشیده یا فشار داده شود ، گوشه ها گرد باقی می مانند و به بیضی تبدیل نمی شوند. Affinity هم یک ابزار گوشه دارد که گوشه های هر گره غیر صاف را گرد می کند. برای گرد کردن برابر آن ها ، گره های چندگانه را انتخاب کنید.
برای ساخت حرف T می توانید آن را ترسیم کنید. ابزار دست(Freehand) و قلم(Brush) در Xara و مداد و قلم بردار در Affinity برای این منظور ساخته شده اند. با این وجود ، ساخت دو مستطیل و قرار دادن افقی آن ها بر روی یکدیگر ساده تر است.
برای حفظ ضخامت هر دو بخش T، یک مستطیل بسازید ، با استفاده از Ctrl-J در Affinity و Ctrl-Alt-D در Xara آن را کپی کنید و یکی را با زاویه ۹۰ درجه بچرخانید و سپس از ابزار های همسو سازی استفاده کنید به طوری که آن ها در مرکز محور افقی و قرار بگیرند و در محور عمودی به سمت بالا هم سو شده باشند. در Xara از ابزار انتخاب کننده ( Selector) استفاده کنید و دو بار بر روی یک شی کلیک کنید و برای نمایش دستگیره های چرخش یک بار دو بار کلیک را سریع انجام ندهید. در Affinity دستگیره های چرخش در بالای انتخاب قرار دارند.
چرخش ۹۰ درجه با کشیدن دست با استفاده از موس دشوار است، برای این منظور Ctrl(Xara) یا Shift (Affinity ) را نگه دارید و برای قفل کردن در مقادیر ثابت چرخش را انجام دهید یا در ارزش چرخش نوار وظیفه Xara یا پنل انتقال(Transform) Affinity تایپ کنید.
با پیچیده تر شدن اشیاء ترکیب آن ها در یک شکل را توصیه می کنیم. آسان ترین روش گروه بندی آن ها است (Ctrl-G در هر دو برنامه).
با پیچیده تر شکل اشکال، ترکیب آن ها در یک شکل را توصیه می کنیم.
اما، ترکیب آن ها در یک شکل بردار بهتر است. هر دو شی را انتخاب و بر روی منو Layer ، Geometry ، Add ( Affinity) یا منو Arrange ، Combine shapes ، Add Shapes ( Xara ) کلیک کنید. Affinity هم یک در سمت بالا نوار وظیفه یک میانبر برای این کار دارد. گزینه های دیگر آن ها را به روش مختلف ترکیب می کنند، تنها مناطق مشترک یا همه چیز به غیر از مناطق مشترک را حفظ می کنند و غیره. اکنون می توانید گره های اشکالی که جدیدا ترکیب شده را ویرایش کنید، اما زمانی که اشکال جدا بودند این کار انجام نمی شد. می توانید این کار را برای دایره ها ، مستطیل ها و ترکیب از هر سه انجام دهید.
Xara و Affinity به دایره ها ، مستطیل ها و مثلث ها محدود نمی شوند. بر روی ابزار Triangle ( مثلث) Affinity کلیک کرده و آن را نگه دارید تا اشکال دیگر مانند ستاره ها ، کمان ها، حباب ها و غیره ظاهر شوند. هر کدام دستگیره هایی را شامل می شوند و می توانید با استفاده از آن ها ، اشکال را کاملا تغییر دهید. Xara نیز انتخاب یکسانی در منو Insert ، Shape دارد. در زمان ساخت اشکال از ابتدا باید اشاره کرد که این کار باعث می شود تا شما به طور دقیق به طراحی خود فکر کنید. اما ، اگر به دنبال یک ستاره یا یک کمان ساده هستید، می توانید یکی را به راحتی انتخاب کنید. دایره های و مستطیل ها، ب اشکال دیگر ترکیب و برای ویرایش اساسی به گره و منحنی ها تبدیل می شوند.
Affinity هم گنجاندن اشیاء داخل یکدیگر را ممکن می سازد. اول پنل Layer را پیدا کنید و یکی را به داخل دیگری بکشید. شی تو در تو، تنها زمانی مشخص می شود که شما آن را داخل شی اصلی رها کنید. این پنل Layer و گالری Page & Layer در Xara برای مدیریت مفید است. در این حالت ، اشیاء زیر و بالای یکدیگر قرار می گیرند. سازمان دهی اشیاء مدیریت اشیاء بزرگ تر با ممکن می سازد و گزینه ها لایه ها را مخفی یا قفل می کنند.

سازمان دهی

عناصر سازمان دهی ، بخش ضروری فرایند طراحی به حساب می آید. دکمه های هم سو سازی Xara به طور پیش فرض قابل مشاهده نیستند. برای نمایش آن ها بر روی منو ویندوز و نوار های کنترل کلیک و Align و Arrangement را انتخاب کنید و نوار ها را به سمت راست بکشید ، به طوری که بر روی بالا یکدیگر قرار نگیرند و فضای صفحه را اشغال نکنند. شش دکمه در نوار کنترل Align به هم سو سازی گوشه ها یا مراکز اشیاء منجر می شوند ، اما پنل Alignment اشیاء شناور ( منو Arrange ، Alignment ) گزینه های دیگر را شامل می شود. این همان توانایی توزیع اشیاء با فاصله گزاری برابر و هم سو سازی با مرز صفحه است.
زمانی که اشیاء انتخاب شوند ، دکمه های هم سو سازی گوشه و مرکز Affinity به طور خودکار انتخاب می شوند. یک دکمه Arrange جدا نیز ( با آیکونی شبیه به جدول وظیفه) وجود دارد که گزینه هایی در مرکز صفحه و توزیع برابر صفحات را شامل می شود.
کارکرد (Snap)برخورد ناگهانی در Xara از طریق منو ویندوز در دسترس است که هم سو سازی اشیاء با تغییر مکان و اندازه را ممکن می سازد. ساخت اشیاء را ارتفاع یکسان یا برای هم سو سازی در مرکز یکی با گوشه دیگر مطلوب است. اما این کار در ابزار های Align معمولی انجام نمی شود و با استفاده از آن می توانید برخورد میان اشیاء را کنترل کنید.
کارکرد (Snap to Grid)برخورد به شبکه در هر دو برنامه به ایجاد فاصله برابر در اشیاء کمک می کند. می توانید نمایش شبکه یا عدم شبکه را در هنگام کار مشخص کنید. این گزینه ها در منو ویندوز و منو View Affinity در دسترس هستند. Guide هم کارکرد مشابهی دارد ، اما به طور آزاد در صفحه قرار می گیرد.
اول از همه باید Ruler ها ( خط کش ها )را نشان دهید( منو ویندوز،Bars، Rulers in Xara ، View ، Show Ruler in Affinity). سپس می توانید برای ساخت Guide ، خط کش را بکشید. مطمئن شوید که گزینه Snap to Guides فعال است.
برای افزایش دقت، در مواردی می توان ارزش های اندازه های یک شی و موقعیت آن در صفحه را تایپ کرد. Xara در نوار وظیفه بالا برای این کار یک راه حل دارد و Affinity نیز در پنلTransform به این موضوع می پردازد.

فایل ها و افکت ها
تا به این جای کار ساخت اشکال را بررسی کردیم. اضافه کردن رنگ ها ، همه چیز را سریع زنده می کند. اشیاء می توانند از رنگ هایی برای پر کردن بلوک ها یا شعاع استفاده کنند که از ترکیب رنگ ها ایجاد شده است. Xara می توان تا چهار رنگ را در یک شی ترکیب کند. در همین حین، Affinity نیز حاشیه های اشیاء را ر می کند که در این جا Stroke ( قلمو ز دن) نام دارد.
پنل Stroke در Affinity گزینه هایی را برای حاشیه ها شامل می شود و حاشیه ها می توانند گوشه ها و خطوط پایانی مختلفی داشته باشند و خطوطی داخل یا بیرون گوشه های اشکال کشیده شوند. زمانی که برای حفظ هم شکل بودن اندازه در عناصر مختلف تلاش می کنید، این موضوع بسیار تاثیر گزار است. در همین حین، پنلBrushes( قلم ها) ، قلم هایی تصویری و بافتی زیادی را شامل می شود. Xara در حاشیه های دقت زیادی ندارد، اما دامنه خلاقی از خطوط و انواع قلم برایLine Gallery را شامل می شود.
بر روی منوLayer کلیک کنید. برای تبدیل یک حاشیه به یک شکل گره محور مناسب، Stroke (Affinity) یا Arrange , Convert line to Shape (Xara) را باز کنید. این کار در زمان ساخت اشکال پیچیده یا عرض ثابت و ویرایش کامل آن ها مفید است.
شفافیت برای هم پوشانی و تعامل میان اشیاء مفید است. ابزارTransparency (شفافیت) در هر دو برنامه بر روی جعبه ابزار در سمت راست وجود دارد که با یک آیکون جام شراب نشان داده می شود. برای ساخت یک افکت شفافیت متغیر آن را انتخاب کنید و بر روی شکل بکشید. این مجموعه می تواند خطی، شعاعی، بیضی یا غیره باشد. ابزار شفافیت از یک کشوی برای تعیین شفافیت کلی اشیاء استفاده می کند و یک جعبه Blend Mode نیز وجود دارد. جعبه رنگ های زیر و رو را به روش های خلاق با هم ترکیب می کند.
ابزار شفافیت Affinity تنها درجه شفافیت متغیر را تغییر می دهد ، برای افکت سفید ، سطح کنترل های Opacity( تاری) و Blend Mode( حالت ترکیب) تعیین می شود. به طوری که روش های مختلفی برای ساخت افکت های شفاف پیچیده وجود دارد.
Affinity یک حالت ویرایش جایگزین به نام Pixel Persona ( جان بخشی به پیکسل)دارد که از طریق دکمه های سمت چپ صفحه قابل دسترس است. این یک ویرایشگر bitmap به سبک فتوشاپ است و از ابزار های مناسب دیگری مانند Dodge( گریز)، Burn (سوختگی) و Smudge ( لکه)بهره می برد. اما آگاه باشید زمانی که این ابزار ها استفاده شوند ، گرافیک های بردار به طور خودکار به bitmap تبدیل می شوند و هیچ راه بازگشتی وجود ندارد. Pixel Persona از ماسک ها نیز پشتبانی می کند، این ماسک ها مخفی سازی جزئی برخی از مناطق را ممکن می سازد و برای این منظور از ابزار های انتخاب یا ضربات قلم استفاده می شود. دکمه Mask در پایین پنل Layer قرار دارد. می توان بدون تبدیل بردار ها بهbitmap این کار را انجام داد ، حتی یک روش دیگر برای ساخت لایه ها با شفافیت های متغیر وجود دارد.
در کنار دکمه Mask، چند دکمه دیگر برای انجام تنظیم و افکت های مختلف وجود دارد. این موارد برای لایه ها مخرب نیستند به طوری که می توان افکت ها را بعدا تنظیم یا حذف کرد. در این جا یک سایه ها، خطوط اریب، تابش ها را مشاهده می کنید، اما باید تا حد امکان از آن ها دوری کرد چون ظاهر را از حالت کار حرفه ای در می آورند. فیلتر های تصحیح رنگ و افکت Gaussian Blur (لکه گوسی) می توانند مفید تر باشند. Xara از ابزار های Drop Shadow(کاهش سایه)، Bevel (خط اریب) و Extrude (برآمدگی) در جعبه ابزار و دامنه ای از افکت ها در جعبه ابزار خود استفاده می کند. برای دسترسی به بازار Live Effect(افکت زنده) ( علامتFX) بر روی آیکون دوربین کلیک کرده و آن را نگه دارید و برای اضافه کردن یک افکت بر روی دکمه New کلیک کنید

ترکیب همه اشیاء
این دایره تنها به ویژگی خاص ترسیم بردار سر و کار دارد. مهارت واقعی با طراحی های جذاب و جالب ایجاد می شود، که معمولا ترکیبی از نمایش های بردار، عکس و متن را در بر می گیرد و این عناصر باید به عنوان یک کل به هم پیوسته کار کنند.
در این جا توانایی های نرم افزار های ترسیم بردار را نشان دادیم. با استفاده از این مقاله، می توانید پروژه های منحصر به فردی را طراحی کنید.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text