img

بهترین ترفندهای پردازنده‌های AMD Ryzen

/
/
/
AMD Ryzen تراشه قدرتمند ۸ هسته ای

مخرب ترین پردازنده های کامپیوتری در دهه پیش در نهایت به بازار وارد شده اند، پردازنده های Ryzen از کمپانی AMD غول های چندریسمانی به حساب می آیند. اولین نجات دهنده های این دسته از تراشه ها، پردازنده هایی به نام های AMD Ryzen 7 1800X (با قیمت ۴۹۵ پوند)، Ryzen 7 1700X (با قیمت ۳۵۳ پوند)، و Ryzen 7 1700 (با قیمت ۳۱۸ پوند) می باشند-و به معنای واقعی کلمه این پردازنده ها می توانند کارایی سیستم را افزایش داده و وظایف را به نحو احسن انجام دهند.

عملکرد

پردازنده Ryzen 7 از کمپانی AMD می توانند قدرت تراشه های ۸ هسته ای، و ۱۶ ریسمانی را به سیستم هایی با قیمت های مختلف هدیه کنند. ارزان ترین تراشه ۸ هسته ای کمپانی اینتل قیمتی برابر با ۹۰۰ پوند دارد که خیلی برای یک کاربر تقبل چنین هزینه ای سنگین است، و پردازنده Ryzen با توجه به کارایی های چندریسمانی، این هزینه را به طور عجیبی در رقابت با اینتل کاهش داده است.
با این حال، با این که عملکرد Ryzen در حالت پیش فرض هم قابل قبول است ولی کاربران و مشتاقان می توانند ترفندهایی را برای قوی تر کردن این پردازنده ها بر روی آن اعمال کنند. در این جا، ما قصد داریم بیشتر و با جزئیات دقیق تری به این ترفندها و نکات بپردازیم تا کاربران با استفاده از آن ها بتوانند حداکثر استفاده را از کامپیوترهایی که دارای پردازنده های Ryzen هستند، داشته باشند، و ابتدا در مورد سخت افزار بحث را شروع می کنیم.

۱- ماردبورد مناسب را انتخاب کنید.

ابتدا صحبت را با این فرض آغاز می کنیم که شما هنوز PC خود را خریداری نکرده اید، زیرا مثل همیشه، یکی از مهم ترین بخش های انتخاب یک سیستم عالی این است که قبل از بستن قطعات آن بر روی هم، در مورد آن تحقیق کنید.
تمامی تراشه های Ryzen در مادربوردهای جدید کمپانی AMD به نام AM4 نصب می شوند، اما این مادربوردها همگی دارای چیپست های متفاوتی هستند که نوع این چیپست ها مستقیماً بر روی توانایی ها و عملکرد PC شما تاثیر می گذارد.

نه تنها هر چیپست پشتیبانی های متفاوتی را برای فناوری هایی مانند پورت های USB 3.0 و درایوهای NVMe فراهم می کند بلکه برخی از این چیپست ها از افزایش سرعت CPU و نصب چندین کارت گرافیک نیز پشتیبانی می کنند درحالی که دیگر چیپست ها ممکن است فاقد این قابلیت ها باشند.

۲- BIOS خود با مرتباً آپدیت کنید.
معمولاً ما به اکثر کاربران PC توصیه می کنیم که توجهی به آپدیت های BIOS بر روی مادربورد نکنند مگر این که بخواهند یک قابلیت مشخص و جدید را به آن اضافه کنند، زیرا این کار می تواند منجر به افزایش قابلیت های سخت افزاری در کامپیوتر شما شود. این اتفاق برای Ryzen عملی نیست. این پردازنده به حدی جدید است که می تواند آپدیت های BIOS را که مرتباً توسط سازندگان مادربوردها منتشر می شود دریافت کند.

تعدیلاتی که در این مراحل اولیه بر روی این پردازنده ها صورت می گیرد و منتشر می شود می تواند در همان ابتدا افزایش سرعت قابل توجهی را به سیستم ببخشد و قابلیت های در دسترس را برای سیستم های AMD پایدار تر کند. قطعاً شما نیز دوست دارید در همین روزهای ابتدای استفاده از Ryzen به روز باشید.

فقط اطمینان حاصل کنید که یک نسخه بکاپ از UEFI BIOS موجود خود بر روی یک درایو فلش قبل از انجام هرکاری تهیه کرده اید. این کار در این فرآیند جدید است؟ پس می توانید نحوه ارتقای BIOS سیستم را برای خود گوگل کنید تا اطلاعات بیشتری را در مورد آن کسب کنید.

۳- سرعت RAM
تست های اخیر نشان می دهند که Ryzen به خوبی در افزایش سرعت حافظه عمل می کند، خصوصاً در انجام وظایف بازی، که گاهی ممکن است عملکرد Ryzen از تراشه های اینتل کمتر باشد، این کار خیلی مفید است. اما مادربوردهای مختلف از سرعت های حافظه مختلفی پشتیبانی می کنند، و BIOS شما ممکن است برای بهره بردن از بهترین عملکرد این پردازنده ها به خوبی پیکربندی نشده باشد.
برای مثال، مادربورد Gigabyte Aorus GA-AX370 Gaming 5 (قیمت خرید ۲۰۴ پوند) قدرت ۳۰۰۰ مگاهرتزی حافظه Corsair Vengeance LPX DDR4 من را (که قیمتی برابر با ۱۲۵ پوند دارد) به صورت خودکار با استفاده از تنظیمات پیش فرض BIOS، کاهش می دهد و به میزان ۲۱۳۳ مگاهرتز می رساند.
وارد شدن به بخش BIOS و رفتن به قسمت Advanced Memory Settings ما را قادر به فعال کردن یک پروفایل به نام Extreme Memory Profile (XMP) می کند که این کار باعث افزایش فرکانس RAM و رسیدن به میزان فرکانس ۲۹۳۳ مگاهرتز می شود. این اختلاف ۸۰۰ مگاهرتزی بسیار زیاد و چشمگیر است و شما هرگز نخواهید دانست که حافظه شما از حداکثر توانایی خود بهره نبرده است مگر این که به تنظیمات مربوط به BIOS وارد شوید.

در زمان نوشتن این مقاله، کمپانی Gigabyte یک قابلیت فعال سازی improved DDR4 را به BIOS های خود اضافه کرده است. همانطور که قبلاً گفتیم: BIOS خود را آپدیت نگه دارید تا در صورت اضافه شدن قابلیت های جدید از آن ها بهره مند شوید.
فعال کردن سرعت های بالاتر برای حافظه شما می تواند عملکرد پردازنده Ryzen را در همان بازی یا همان برنامه افزایش دهد. اگر مادربورد شما فاقد هرگونه پروفایل از پیش پیکربندی شده ای برای کیت حافظه رم شما باشد، شما باید بتوانید RAM خود را به صورت دستی در حالت افزایش سرعت قرار دهید-یا حداقل می توانید آن را بر روی زمانبندی CAS و ولتاژی که برای آن مناسب است تنظیم کنید-و این کار ها را در تنظیمات BIOS می توانید انجام دهید. بهتر است از حافظه هایی استفاده کنید که به صورت رسمی مورد تایید سازنده مادربورد شما می باشد.

اخیراً سرعت حافظه Ryzen به مقدار فوق العاده ۳۲۰۰MHz رسیده است. و دیگر تداخل با سرعت باس در پردازنده را از میان برداشته است، ولی کمپانی AMD به ما گفت که سرعت های بیشتری هم در راه است: «ما قصد داریم که آپدیت هایی را برای شرکای مادربورد با کمپانی خود در ماه می امسال فراهم کنیم تا بتوانیم آن ها را قادر به انتخاب هر محصول دلخواهی کنیم، و از سرعت های بالاتر از حدود DDR4-3200 بدون هیچ تعدیل یا تنظیمی استفاده کنیم».

۴- سرعت آن را افزایش دهید.
اولین تفاوت بین پردازنده های Ryzen 7 1800X، Ryzen 1700X و Ryzen 1700 سرعت اجرای آن ها می باشد. سرعت اجرای اولیه و مبنای پرچمدار این پردازنده ها یعنی ۱۸۰۰X میزان سرعت ۳GHz است و می تواند این سرعت را به ۴GHz برساند، در حالی که پردازنده ۱۷۰۰ از این مدل تنها بین سرعت های ۳GHz تا ۳٫۷GHz تغییر سرعت دارد.
حال نوبت به خبرهای خوب رسیده است. پردازنده های جدید Ryzen تمایل دارند که مشکلی در اجرا بین سرعت های ۳٫۸GHz تا ۴GHz نداشته باشند. افزایش سرعت پردازنده های Ryzen 7 1700 به این مقادیر، به این تراشه اجازه می دهد تا در تست های مختلف بتواند به سرعت عملکرد ۱۸۰۰X برسد و در برخی موارد آن را شکست دهد.
شما برای دست یافتن به بهترین عملکرد یک CPU نیاز به یک خنک کننده CPU قوی، و یکی از مادربوردهای X370، B350 یا X300 خواهید داشت. و برخی از افراد علاقه ای با دست کاری کردن سخت افزار خود ندارند-مخصوصاً این که اگر تغییراتی را در سخت افزار خود انجام دهید باعث از بین رفتن ضمانت آن می شود. اما اگر شما آن را باز کنید، این افزایش سرعت در Ryzen می تواند مزیت های زیاد و رایگانی را برای افزایش عملکرد سیستم شما داشته باشد.
کمپانی AMD حتی یک ابزار افزایش سرعت و قوی را برای کمک کردن به شما جهت استفاده حرفه ای تر و بهینه تر از این پردازنده ها تولید کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در مورد راهنمای مربوط به Ryzen Master جستجو کنید تا در مورد نرم افزار و رسیدن به این مقادیر از سرعت پردازنده اطلاعاتی را به دست آورید.

۵- نصب سالم و مناسب ویندوز
بسیاری از سازندگان PC یک نصب کامل و مناسب از ویندوز را در زمان ساخت PC های جدید بر روی آن انجام می دهد، اما اگر کمپانی سازنده این کار را انجام نداد، شما انجام دهید. کمپانی AMD به ما گفت که عملکرد پردازنده در زمانی که شما یک ویندوز را به خوبی برای سیستم نصب کرده اید، سرعت بیشتری خواهد داشت، و بهتر از این است که ویندوز را از یک فایل image بر روی ماشین مبتنی بر اینتل نصب کنید. ولی ما این حالت را بررسی نکرده ایم.
شاید شما قصد داشته باشید که به جای ویندوز ۷ از ویندوز ۱۰ بر روی سیستم خود استفاده کنید. در حالی که ویندوز ۷ قطعاً بر روی پردازنده های Ryzen نصب و اجرا می شود، ولی نه AMD و نه Microsoft با آپدیت های جدید خود برای درایورها از سیستم عامل های قدیمی تر پشتیبانی نمی کنند، به این معنا که تمامی آن آپدیت های پلتفرم که در دسترس کاربران قرار می گیرند، هیچ یک از ویندوز ۷ پشتیبانی نمی کنند. در دنیای مایکروسافت، پردازنده Ryzen تنها برای ویندوز ۱۰ ساخته شده است، ولی تراشه های AMD همچین از سیستم عامل لینوکس نیز پشتیبانی می کنند.

۶- برنامه انرژی ویندوز را تغییر دهید.
این مورد کمی عجیب است، اما می تواند عملکرد سیستم شما را به میزان ۵ درصد بهتر کند. AMD توصیه می کند که برنامه انرژی ویندوز را از حالت پیش فرض ‘Balanced’، که عملکرد و انرژی را تعدیل می کند، به حالت ‘High Performance’ تغییر دهید. اما چرا؟

این طرح عملکرد بالا-که در بخش Power Option در Control Panel ویندوز وجود دارد-این اطمینان را حاصل می کند که «فناوری های SenseMI Pure Power و Precision Boost این توانایی را دارند که پاسخگوی بارهای کاری متفاوت در پاسخگویی در حد ۱ میلی ثانیه باشند». حالت پیش فرض ‘Balanced’ به سیستم عامل اجازه می دهد که از هر حالت P-State که لازم است استفاده کند، که معمولاً زمان پاسخ را در ۳۰ میلی ثانیه کاهش می دهد.

انتخاب کردن ‘High Performance’ کنترل سیستم عامل را به صورت کامل در دست می گیرد، و به سیستم اجازه می دهد تا ازحداکثر میزان توانایی پردازنده استفاده کند.
شما در پردازنده های اینتل نیازی به انجام این کار ندارید، و زمانی که PC شما بر روی High Performance قرار دارد، سیستم شما در مقایسه با زمانی که بر روی حالت Balanced قرار گرفته است، انرژی بیشتری را مصرف می کند، زیرا هسته های پردازنده نیاز به انرژی بیشتری خواهند داشت.

یکی از سخنگوهای کمپانی AMD گفت «تا اولین هفته از ماه آوریل، کمپانی AMD قصد دارد یک آپدیت را برای پردازنده های AMD Ryzen ارائه کند که این آپدیت می تواند پارامترهای سیاست انرژی را برای حالت Balanced به نفع عملکرد بیشتر در سیستم، بهینه سازی کند و سرعت سیستم را نسبت به کامپیوترهای معمولی بیشتر کند.

۷- گزینه High Precision Event Timer را در ویندوز غیرفعال کنید.
در این جا یک ترفند دیگر را ارائه می کنیم که می تواند عملکرد بازی را افزایش دهد، ولی ما هنوز آن را بر روی پردازنده های Ryzen تست نکرده ایم. این ترفندی است که سال های متمادی بر روی پردازنده های اینتل استفاده شده است.
AMD به ما گفت که «اطمینان حاصل کنید که بر روی سیستم خود گزینه Windows High Precision Event Timer (HPET) را غیرفعال کرده اید». گزینه HPET را می توانید در درون تنظیمات BIOS غیرفعال کنید. یا این که از Windows، می توانید command prompt را باز کنید و عبارت
bcdedit/deletevalue useplatformclock
را تایپ کنید و آن را اجرا کنید، این کار باعث می شود که عملکرد پردازنده شما بین ۵ تا ۸ درصد افزایش یابد.
ابزار Ryzen Master متعلق به کمپانی AMD برای اندازه گیری های دقیق تراشه ها از HPET استفاده می کند. پس اگر شما قصد ادامه این مسیر را دارید، استفاده از ابزارهای افزایش سرعتی را که در داخل مادربورد شما برای به کار بردن جهت افزایش سرعت Ryzen تعبیه شده اند، در نظر داشته باشید، و با این اوصاف دیگر نیازی به استفاده از نرم افزار AMD نخواهید داشت.

قابلیت چندریسمانی همزمان را خاموش نکنید.

اکنون کمپانی AMD لزوماً هیچ توصیه ای به خاموش کردن ویژگی چندریسمانی همزمان برای بهبود عملکرد بازی نمی کند، و این ترفندی است که این کمپانی در حین فرآیند آزمایش پردازنده Ryzen 7 به کاربران خود پیشنهاد کرده بود.
البته این کاری است که ممکن است بسیاری از کاربران علاقه ای به انجام دادن آن نداشته باشند. چندریسمانی همزمان از AMD، که قابلیتی مشابه با قابلیت فراریسمانی کمپانی اینتل است، بخش عظیم و تاثیر گذاری از پردازنده های Ryzen است که آن ها را جذاب تر کرده است.

این قابلیت به سیستم شما اجازه می دهد تا از ۱۶ ریسمان به جای هشت هسته فیزیکی استفاده کند. در تست هایی که بر روی این پردازنده ها صورت گرفت مشخص شد که در هر دو حالت فعال بودن و غیرفعال بودن خاصیت چندریسمانی همزمان (SMT) صورت گرفته است مشخص شد که عملکرد آن در چند سناریو کاهش می یابد، بسیاری از بازی ها بر روی این پردازنده بهتر از قبل اجرا می شدندن، و بازی Total War: Warhammer and Ashes of the Singularity عملکرد بسیار خوبی را بر روی این پردازنده داشت.
در پست های اخیری که از سوی سخنگوی کمپانی AMD منتشر شده است، او مجدداً به همان رویکرد قبلی این کمپانی برگشته است و توصیه می کند که قابلیت SMT را غیرفعال کنید. او نوشت: «براساس تخمینی که ما از بار وارد از بازی بر روی پردازنده زده ایم، انتظار ما این است که برنامه های بازی ها استفاده های مثبتی را از قابلیت SMT داشته باشند».

داده های پرت دیگر در این زمینه را باید توسعه دهندگان متخصص در این زمینه با بهینه سازی کردن Ryzen بهبود دهند تا کمپانی AMD بتواند به اهداف خود در تولید پردازنده های جدیدش برسد.
ما پیشنهاد می کنیم که شما افزایش سرعت را بر روی پردازنده خود انجام دهید و قابلیت SMT را به فعال (enabled) باقی بگذارید. چندریسمانی خود کلیدی برای عملکرد قدرتمند پردازنده های Ryzen و سرعت بیشتر می باشد.

ترقی کم، افزایش قدرت؟
به غیر از بحث افزایش سرعت، هیچ یک از ترفندهای یاد شده در این مقاله نمی توانند به تنهایی افزایشی را در عملکرد پردازنده شما ایجاد کنند. ولی بسته به زمینه ای که در آن از سیستم خود استفاده می کنید از تمامی این ترفندها استفاده کنید. در حالی که کنار آمدن با تنظیمات و پیکربندی SMT در سیستم شما بیش از چیزی که برای شما ارزش دارد، زحمت خواهد داشت، ولی بسیاری از ترفندها در این جا با هدف «تنظیم کن و فراموشش کن» جمع آوری و تنظیم شده اند.

ویندوز خود را به خوبی نصب کنید، ترفندهایی را به سرعت CPU و حافظه رم بزنید، طرح انرژی High Performance را فعال کنید، حتی گاهی بهتر است که گزینه Windows High Precision Event Timer را غیرفعال کنید-البته اگر از Ryzen Master استفاده می کنید این کار را نکنید- و به این ترتیب شما می توانید با این ترفندها قدرت زیادی را به پردازنده Ryzen خود تزریق کنید. البته در نظر داشته باشید که آپدیت های BIOS را نیز دریافت کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text