img

عملکرد واحد پردازش گرافیک (GPU) را بهتر کنید…

/
/
/

چگونه با استفاده از حالت BIOS عملکرد Radeon RX 460 را بهتر کنیم.

نمی توانیم بگوییم که Radeon RX 460 یک کارت گرافیک بی نظیر است اما کارت های گرافیک زیادی وجود ندارند که در این محدوده ی قیمت (کمتر از ۵۰۰ هزار تومان) بتوانند با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسل کار کنند. نکته ی قابل توجه این است که می توانیم با استفاده از یک حالت BIOS ساده، قفل پردازشگر های دنباله ای ۱۲۸ (۱۲۸ stream processors) غیر فعال این کارت گرافیک را باز کرده و عملکرد آن را ۵ تا ۱۰ درصد بالا ببریم.
برای بررسی این موضوع از دو Radeon RX 460 که در اختیار داشتیم استفاده کردیم: مُدل SAPPHIRE NITRO مجهز به حافظه ی ۴ گیگا بایتی و XFX RX 460 مجهز به خنک کننده ی Double Dissipation و یک فِرِیم بافِر (یک خروجی ویدیویی که یک نمایشگر ویدیویی را از حافظه ی بافری که شامل فریم است کنترل می‌کند) ۲ گیگا بایتی. حالت BIOS مورد نظر ما در ابتدا توسط افزایش دهنده ی سرعت (overclocker) آلمانی، der8auer، در overclocking.guide مطرح شده است. این شخص به همراه کاربران دیگر انجمن (forum)، یک راهنمای ساده که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز بود را تهیه کرده اند. در این مقاله، مراحل مطرح شده در این راهنما را بیان کرده و در چند مورد، با توجه به بررسی های انجام شده، جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم.
در زمان چاپ این مقاله، کارت های پشتیبانی شده عبارت بودند از:
ASUS RX 460 Dual 2GB، ASUS ROG STRIX Radeon RX 460 4GB OC Edition، GIGABYTE RX 460 Windforce 4G/2G، HIS RX 460 iCooler OC 2GB، MSI RX 460 2GB OC، PowerCooler RX 460 Red Dragon 4GB/2GB، SAPPHIRE RX 460 2GB، SAPPHIRE RX 460 2GB Dual Fan، SAPPHIRE NITRO RX 460 2GB Dual Fan، XFX RX 460 Passive 4GB، XFX RX 460 Single Fan 2GB و XFX RX 460 Double Dissipation 4GB.
اگر یکی از این کارت های گرافیک را دارید و یا می خواهید یکی از آن ها را خریداری کنید، این مقاله به شما کمک می کند تا عملکرد آن را بهتر کنید.

هُشدار Modder
بهتر است قبل از شروع به یک نکته ی (هشدار) مهم توجه کنید. با وجود این که مراحل انجام این کار آسان است اما تعویض BIOS بر روی کارت گرافیک، به هیچ عنوان موضوع ساده ای به حساب نمی آید. اگر اختلالی پیش بیاید، ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید. در کارت های گرافیک پشتیبانی نشده، قفل پردازشگر های دنباله ای ۱۲۸ باز نشده و کارت گرافیک در همان حالت قبلی و بدون هیچ تغییری کار می کند. در این شرایط، کاری نمی توانید انجام دهید و مجبور هستید BIOS قدیمی خودتان را با استفاده از فایل پشتیبان، به حالت قبلی کارت گرافیک، فِلَش کنید (چگونگی انجام این کار را برای شما شرح می دهیم).
ممکن است کارت گرافیک شما بعد از راه اندازی مجدد (reboot) نتواند خروجی تصویر قابل قبولی داشته باشد. در این حالت، ممکن است خوش شانس باشید و بتوانید سیستم را با تنظیم یک تطبیق دهنده ی گرافیک یک پارچه شده، به عنوان ابزار گرافیک ابتدایی (primary)، راه اندازی مجدد کرده و از ابزار کاربردی ATIFLASH برای نصب BIOS پُشتیبان بر روی کارت گرافیک خراب شده استفاده کنید. ممکن است شرایطی پیش بیاید که همه چیز از کنترل خارج شده و بعد فِلَش کردن BIOS، کارت گرافیک توسط سیستم شناخته نشود. به خاطر داشته باشید که ضمانت کارت های گرافیک شامل این موارد نبوده و بعد از فِلَش کردن BIOS دیگر نمی توانید از ضمانت نامه ی آن ها استفاده کنید. اگر چه احتمال روبرو شدن با چنین شرایطی کم است اما باید به آن توجه داشته باشید.
همچنین باید این موضوع را در نظر بگیرید که یک شرکت سازنده ی کارت گرافیک می تواند دلیل خوبی برای غیر فعال کردن قسمت هایی از سخت افزار داشته باشد. پردازشگر های رشته ای غیر فعال شده ی ۱۲۸ بر روی RX 460 می تواند خراب شده باشد یا باعث ایجاد خطا در عملکرد سخت افزار شود. در کنار این ها، کارت های گرافیک، دارای محدودیت های حرارتی و برقی بوده و تمام Radeon RX 460 های موجود در بازار به شکلی طراحی و آزمایش شده اند که در زمان کار با پردازشگر های دنباله ای ۸۹۶ و نه ۱۰۲۴، دارای بهترین عملکرد باشند. پس به خاطر داشته باشید که اگر روش هایی که در ادامه مطرح می شوند با موفقیت انجام شوند، کارت گرافیک شما باید گرما و توان بیشتری را نیز تحمل کند.

سرعت را بیشتر نکنید، قُفل را باز کنید.
برای کسانی که هیچ کدام از مشکلات مطرح شده در قسمت قبل برایشان اتفاق نیفتاده باشد، باز کردن قفل، کار بسیار ساده ای بوده و می توانند از قابلیت هایی شبیه آن چه پیش از این در روش های زیاد کردن سرعت (overclocking) دیده ایم، البته با گرما و صدای کمتر، استفاده کنند. تنها کاری که باید بکنید این است که یک modded BIOS را بر روی کارت گرافیک Radeon RX 460 خودتان فِلَش کرده، سیستم را راه اندازی مجدد نموده و از قابلیت های جدیدی که در اختیارتان قرار می گیرد، استفاده کنید.
اگر چه مراحل باز کردن قفل ساده هستند اما باید توجه داشته باشیم که همیشه روبرو شدن با شرایط درایوِر آسان نخواهد بود. اگر می خواهید یکی از modded BIOS ها را در زمان استفاده از آخرین نسخه ی AMD درایور های Crimson ReLive (مانند نسخه ی ۱۶٫۱۲٫۱۲)، فِلَش کنید، مشکلاتی خواهید داشت. این مشکل به دلیل رَد شدن بررسی امضا (signature check) توسط modded BIOS ها ایجاد شده و ما را با خطای screen door (دَرِ صفحه نمایش) روبرو می کند. در این شرایط، بر روی صفحه نمایش، یک صفحه ی شطرنجی تیره مشاهده شده و دیدن تصویر های زیر آن غیر ممکن خواهد بود. یک راه میان بُر وجود دارد که با استفاده از آن می توانید مرحله ی بررسی امضا را دور زده و درایوِر Crimson ReLive را اجرا کنید اما به خاطر ساده تر بودن مراحل، با نصب یک درایوِر قدیمی تر که مشکلات کمتری ایجاد می کند، شروع می کنیم.
برای دانلود کردن Radeon Software Crimson Edition نسخه ی ۱۶٫۱۱٫۵ (که در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ ارائه شده است)، باید به bit.ly/2g0D0On مراجعه کرده و بر روی هایپر لینک بسته ی متناسب با سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید، کلیک کنید. بررسی هایی که بر روی سیستم عامل ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ انجام شده، هیچ مشکلی را نشان نداده است. بعد از دانلود کردن درایور، آن را نصب کرده و دستگاهتان را راه اندازی مجدد (reboot) کنید.
قبل از انجام این کار اطمینان پیدا کنید که GPU-Z بر روی سیستم شما نصب شده باشد. ما از این ابزار کاربردی برای ایجاد یک پشتیبان از BIOS قدیمی Radeon RX 460 استفاده کرده و شمارش پردازشگر های رشته ای قابل استفاده در modded BIOS را بررسی می کنیم. بعد از نصب این ابزار کاربردی، آن را اجرا کرده، بر روی نشانه ی پیکان Save BIOS که درست در زیر نشانه ی AMD Radeon قرار دارد کلیک کرده و در آخر بر روی Save To File کلیک کنید. پیشنهاد می کنیم این فایل پشتیبان را در یک جای امن و با یک اسم مشخص ذخیره کنید تا دسترسی به آن آسان باشد.
بعد از تمام شدن مراحل، به Overclocking مراجعه کنید. راهنمای استفاده ی گام به گامی در bit.ly/2hTunqm وجود دارد که توضیحات کاملی در مورد تمام کارت های گرافیک در آن داده شده است. کافی است در این راهنما به قسمت AMD Radeon RX 460 Unlocking List مراجعه کرده و مدل کارت گرافیک خودتان را پیدا کنید. اگر کارت گرافیک شما در بین فهرست موجود در این راهنما وجود ندارد، بهتر است یکی از کارت های جدید این فهرست را خریداری کنید. در ادامه، در ستون BIOS Download بر روی هایپر لینک مورد نظر کلیک کرده و برای دانلود کردن بسته ی فشرده شده (zipped package) بر روی لینکی که در صفحه ی بعدی قرار دارد کلیک کنید. با استفاده از برنامه هایی مانند WinRAR، WinZip یا برنامه های مشابه دیگر، فایل دانلود شده را باز کنید. در این بسته ۹ فایل وجود دارد اما شما به همه ی آن ها نیاز نخواهید داشت.
ابتدا بر روی Backup bios.bat دو بار کلیک کنید تا یک کُپی از BIOS قدیمی RX 460 شما تهیه شود. درست است که قبل از این با استفاده از GPU-Z یک نسخه ی پشتیبان از آن تهیه کرده ایم اما هیچ کسی از داشتن دو نسخه ی پشتیبان، ضرر نمی کند. پنجره ی Command Prompt باز شده و برای ایجاد فایل از AtiFlash.exe استفاده می شود. در ادامه، برای اجرای فرمان باز کردن قفل بر روی Flash unlocked bios.bat دو بار کلیک کنید. برای تکمیل مراحل، در زمانی کمتر از یک دقیقه، چند پنجره ی Command Prompt باز شده و سپس در انتها از شما خواسته می شود که با فشار دادن یک دکمه، دستگاه را راه اندازی مجدد کنید. یکی از کلید ها را برای راه اندازی مجدد سیستم فشار دهید.
بعد از پشتیبان گیری و بالا آمدن سیستم، GPU-Z را اجرا کرده و به جعبه ی Shaders نگاه کنید. اگر مراحل باز شدن قفل با موفقیت انجام شده باشد، RX 460 عبارت ۱,۰۲۴ Unified را در این قسمت نشان می دهد. در حقیقت این نتیجه ای بود که بعد از انجام دادن مراحل باز کردن قفل بر روی NITOR RX 460 4GB BIOS (با استفاده از توضیحات Overclocking.Guide) مشاهده کردیم.

همه برنده نیستند
خوانندگان باهوش متوجه شده اند که XFX RX 460 2GB مجهز به خنک کننده ی Double Dissipation در فهرست کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از باز کردن قفل قرار ندارد اما این موضوع از انجام بررسی های ما جلوگیری نکرد. ابتدا BIOS های طراحی شده برای پشتیبانی از کارت های گرافیک ۲GB را بررسی کردیم. اگر چه هیچ کدام از آن ها نتوانستند بعد از باز کردن قفل به درستی کار کنند اما برگرداندنشان به حالت قبلی، بسیار آسان بود. از آن جایی که هیچ اشکالی در نمایش تصویر به وجود نیامده بود، modded BIOS را از فولدر بیرون آورده، نام فایل BIOS پشتیبان گیری شده را عوض کرده و سپس بر روی فایل Flash unlocked bios.bat کلیک کردیم. بعد از یک راه اندازی مجدد سریع، تنظیمات قبلی BIOS جایگزین شده و کارت گرافیک بدون هیچ مشکلی مانند قبل کار می کنند.
مشکل اصلی ما، بر خلاف آن چیزی که تصور می کردیم، در زمان بررسی ۴GB BIOS که به خوبی با کارت گرافیک SAPPHIRE کار می کرد به وجود آمد. بعد از باز کردن قفل و راه اندزای مجدد در زمان بررسی این کارت، تصویر نمایشگر قابل تشخیص نبود. وقتی که تصمیم گرفتیم در بین زمان های کوتاهی که تصویر دسکتاپ قابل مشاهده بود، فایل پشتیبان گیری شده ی BIOS را اجرا کنیم، همه چیز بد تر از قبل شد. در حقیقت وقتی می خواستیم فایل پشتیبان را فِلَش کنیم، کارت گرافیک و سیستم عامل دچار مشکل شده (crash کردند) و تصویر قطع شد. شاید بتوانیم این کارت گرافیک را بازیابی کنیم اما تا زمان نوشتن این مقاله، هنوز بر روی آن کار نکرده ایم.
بر اساس تجربیات ما، این مراحل بر روی modded BIOS های موجود کار می کند. اگر یک modded BIOS برای کارت گرافیک شما وجود نداشته باشد، پیشنهاد می کنیم هر چند وقت یک بار، راهنمای Overclocking.Guide را برای اطلاع از به روز رسانی های جدید تر، بررسی کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text