img

اجرا کردن برنامه‌های اندروید بر روی یک کروم‌بوک

/
/
/

گوگل قصد دارد کاری کند که اجرا کردن برنامه های اندروید بر روی یک Chromebook عادی و طبیعی به نظر برسد، و برای این کار، این کمپانی باید فردی مانند نویسنده خود را که با هوشیاری بالا توانسته از شر بدافزارهای سیستم عامل اندروید خلاص شود، به کار گیرد. گزینه بهتر برای این کار متانتی است که در سیستم عامل Chrome OS وجود دارد به طوری که آپدیت های منظم برای این سیستم عامل در اختیار کاربران است، امنیت بالایی دارد و همچنین دارای ابزارهای بازیابی خوبی است. به همین دلیل است که ما هرجا با خودمان یک کروم بوک را حمل می کنیم.
ولی برنامه های سیستم عامل اندروید امسال برای اجرا کردن بر روی کروم بوک در دسترس خواهند بود، و واقعیت این است که کروم بوک و این برنامه ها نیاز متقابلی به همدیگر دارند. کروم بوک ها از موفق ترین پروژه های این سال ها (خصوصاً در مدارس) بوده اند ولی بدون داشتن برنامه های کافی نمی توانند به این موفقیت ادامه دهند. در عین حال، سیستم عامل موبایل کمپانی گوگل تمامی تلاش خود را کرده اند تا از دستگاه های موبایل فرار کنند (دستگاه های اندرویدی در اندازه PC در حال ساخت می باشند.)
قرار دادن برنامه های اندروید بر روی دستگاه های کروم بوک می تواند بهترین انتخاب برای هردو باشد، و گوگل به سختی در حال کار کردن بر روی این موضوع است تا مطمئن شود که app store خود را به روز رسانی کرده است و بقیه را تشویق کند تا در ابعاد بزرگتری از این ایده حمایت کنند. ما این نقد و بررسی را به این منظور ارائه کردیم تا ببینیم ترکیب این دو اکوسیستم چه تاثیری را بر روی عملکرد روزمره یک کاربر کروم بوک خواهد گذاشت.
فقط این را در نظر داشته باشید که پشتیبانی برنامه های اندرویدی بر روی سیستم عامل Chrome OS هنوز در مرحله اولیه و نسخه بتای آن می باشد، و حتی محصول Samsung Chromebook Pro که ما از آن استفاده کردیم یک نمونه اولیه بود (زیرا این محصول در ماه آوریل امسال وارد بازار خواهد شد). شاید با این کار برخی چیزها تغییر کند، ولی این اولین لذت استفاده کردن از یک دنیای وسیع تر می باشد.

گوشی را رها کنید، یک کروم بوک تهیه کنید.
نویسنده این مقاله از استفاده کردن هر گونه کار مفیدی بر روی یک گوشی هوشمند تنفر دارد. حتی اگر این گوشی هوشمند در اندازه یک فبلت باشد، ما هنوز هم با نمایان بودن متن های ریز در صفحه نمایش آن و نحوه لمس کردن صفحه کلید ان مشکل خواهیم داشت و آن را نمی پسندیم. ما به آینده نگاه می کنیم و می خواهیم برنامه های اندروید را بر روی یک کروم بوک استفاده کنیم زیرا با این کار قادر به تایپ کردن بیشتر و سریعتری خواهیم بود، اگرچه کلیدهای ریز Tab و Backspace در محصول Chromebook Pro هنوز هم ما را آزار می دهند.
دستگاه سامسونگ یک قابلیت جدید را برای کروم بوک ها فراهم کرده است: یک قلم یکپارچه برای نوشتن و نقاشی کشیدن بر روی صفحه نمایش لمسی. ما این قابلیت را بر روی محصول Lenovo Yoga Book دوست داشتیم، که البته سیستم عاملی شبیه به اندروید بر روی آن نصب بود و ما انتظار داریم که همین قابلیت را نیز بر روی سیستم عامل کروم و اندروید داشته باشیم. این قلم نیاز به باتری ندارد. این قلم به راحتی در شیاری که بر روی دستگاه برای آن تعبیه شده است قرار می گیرد و می تواند عملیاتی مانند نشان گر لیزری و انتخاب متن را با استفاده منوی مخصوص خود در روی برنامه Chrome انجام دهد. ولی این قلم بسیار کوچک و باریک است، به این معنی که بهتر است برای متن های عجولانه از آن استفاده کنید و برای نوشتن یک پست یا متن کامل بهتر است از آن استفاده نکنید.
محصول Chromebook Pro دارای یک چرخش ۳۶۰ درجه است، پس ما می توانید آن را به اطراف بچرخانیم و یک تبلت کروم هم داشته باشیم. صفحه کلید سفت این محصول زمانی که چرخش آن از ۱۸۰ درجه بیشتر می شود به صورت خودکار خودش را غیرفعال می کند و زمانی که مورد نیاز ما باشد، یک صفحه کلید لمسی برای ما ظاهر می شود.
علی رغم نیاز مبرم ما به داشتن امنیت، اولین چیزی که ما در این بررسی به آن پرداخته ایم امنیت نبوده و بیشتر جذابیت این کار بوده است. کمپانی گوگل لیستی از برنامه هایی را که ما می توانیم امتحان کنیم در اختیار ما قرار داده است، اما در بین این لیست از برنامه ها جای یک برنامه ای که ما آن را دوست داشتیم، یعنی اینستاگرام، واقعاً خالی بود. ما بعد از بعد از ثبت نام کردن در Google Play Store به آن وارد شدیم، و توانستیم این برنامه را پیدا کرده و آن را نصب نماییم. تمامی برنامه از طریق App Launcher موجود در سیستم عامل Chrome قابل دسترسی هستند. آیکن های فعال برای هر برنامه در App Shelf (قفسه برنامه ها) قرار دارد که در پایین صفحه نمایش کروم بوک قرار گرفته است.

زمانی که یک برنامه برای صفحه نمایش بزرگ آماده نیست.
دستگاه های کروم بوک قادر به اجرا کردن هر برنامه ای از اندروید هستند، اما برخی از برنامه ها مانند اینستاگرام، اخیراً تنها «برای گوشی ها طراحی شده اند» و بر روی کروم بوک تمام صفحه اجرا نمی شوند. یعنی زمانی که شما این برنامه را باز کنید به نظر می رسد که دستگاه شما به اندازه یک گوشی هوشمند صفحه دارد و الباقی فضای صفحه کروم بوک شما بی استفاده می ماند.
اینستاگرام به خوبی بر روی این دستگاه کار می کرد، شما می توانید با استفاده از انگشت خود، قلم موجود یا تاچ پد آن (البته مورد سوم توصیه نمی شود) صفحه را بالا و پایین کنید، از کنترل های برنامه ها استفاده کنید، و حتی یک عکس را با استفاده از دوربین تعبیه شده در Chromebook Pro بگیرید. ما دوست داشتیم می توانستیم این برنامه را بزرگ تر کنید تا در صفحه نمایش این دستگاه تمام صفحه شود.
از طرف دیگر، اگر برنامه مورد نظر شما از صفحه نمایش های بزرگ تری پشتیبانی کند به راحتی می توانید با لمس دو انگشتی آن را اندازه صفحه خود کنید، از جمله برنامه هایی که این گونه هستند می توان به برنامه NHL یا برنامه های Detroit Red Wings یا برنامه تناسب اندام UnderArmour اشاره کرد.
ما برنامه های بیشتری را دانلود کردیم. در این جا یک نکته دیگر هم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید: برنامه ها فضای دستگاه شما را می گیرند-خصوصاً بازی ها- و برخی از کروم بوک ها فضای کافی برای تحمل این همه حجم ندارند. فضای ۳۲ گیگابایتی که بر روی این محصول سامسونگ قرار دارد حتی نسبت به بسیاری از گوشی های هوشمند نیز کمتر است. پس اگر فضای لازم را ندارید، به دانلود بازی و برنامه ها ادامه ندهید.
ما مجدداً به دنبال برنامه هایی رفتیم که برای سیستم عامل کروم آماده شده بودند، به این منظور ابتدا برنامه Asphalt 8 را که یک بازی مسابقه ای اندروید است امتحان کردیم. این برنامه میزان ۱ گیگابایت از فضای داخلی دستگاه را به خود اختصاص داد. این بازی در حالت تمام صفحه اجرا شد و در حالت تبلت (Tablet mode) عملکرد بهتری داشت، پس ما می توانستیم کروم بوک خود را مانند یک فرمان ماشین در دست بگیریم (این محصول دارای شتاب سنج و ژیروسکوپ می باشد)، و برای ترمز گرفتن در یک طرف صفحه لمس کنیم و برای سرعت گرفتن بر روی طرف دیگر صفحه لمس کنیم. ما در حین استفاده از این بازی بارها ماشین خود را له کردیم-البته در بسیاری از این تصادف ها مقصر ما بودیم. به همین دلیل است که مردم از کنترل گرهای بازی یا صفحه کلیدها و ماوس ها استفاده می کنند. در این جا حداقل ما ثابت کردیم که شما می توانید بازی اندروید را بر روی کروم اجرا کنید.
برنامه بعدی که یک برنامه نقاشی بود، ArtCanvas نام داشت. اگرچه گفته شده است که این برنامه برای گوشی ها طراحی شده است، ولی در کروم بوک ما نیز به صورت عادی کار می کرد. ما بسیار مشتاق هستیم که بدانیم این قلم موجود در این کروم بوک چه کارهایی را در زمینه نقاشی می تواند انجام دهد. سامسونگ گفته است که این قلم را طراحی کرده است تا این حس را به شما منتقل کند که یک خودکار در دست دارید و درحال نقاشی کشیدن بر روی یک کاغذ هستید. مشکلاتی در سر خوردن این قلم از دست برای ما به وجود آمدن ولی مهمتر از همه، حساسیت فشار این قلم محدود می باشد. با فشار بیشتر، یک خط غلیط تر برای شما نقاشی می کرد و فشار آرام تر یک خط نازک تر را به شما می داد. اگر ما می خواستیم که از رنگ های تیره تری استفاده کنیم، باید مرتباً به یک ناحیه می رفتیم و لایه هایی (layers) را اضافه می کردیم. ما همچنین برای این کار از انگشت استفاده کردیم که در اکثر اوقات یک خط به ضخامت انگشت برای ما نقاشی کرد و البته با کمترین میزان فشار این کار را انجام می داد. با توجه به این که هنوز همه چیز در مرحله نسخه بتا قرار دارد، ما هنوز در این جا اظهار نظر قطعی نمی کنیم، فقط پیشنهاد ما این است که این قلم هنوز نیاز به کار کردن و بهتر شدن دارد.

یادداشت برداری ها
ولی این قلم در یادداشت برداری عملکرد بهتری داشت. به همان اندازه ای که ما دوست داریم از یک صفحه کلید واقعی استفاده کنیم، گاهی نوشتن با یک قلم بسیار راحت از تایپ کردن است، مخصوصاً زمان که شما در جلسه هستید و وقت تایپ کردن را ندارید این قلم عملکرد سریع تری دارد. ما قبلاً از Google Keep برای نوشتن و ذخیره کردن یادداشت ها استفاده می کردیم-تعجبی ندارد که نسخه بتای سیستم عامل Chrome OS این کار را برای ما بسیار ساده تر کرده است. این قلم به عنوان یک خودکار ساده عملکرد خیلی خوبی داشت، و Google Keep هم در تشخیص و تفسیر این نوشته های حاصل از قلم عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشت.
دستگاه Chromebook Pro نشان می‌دهند که یک کروم بوک چگونه می تواند با داشتن یک قلم خوب پیشرفت کند و جای روش های قدیمی تایپ کردن را بگیرد. تنها در این مسیر یکی از پلتفرم ها-یعنی سیستم عامل macOS- در مقابل پذیرفتن یک قلم برای PC ها مقاومت می کرد.
بعد از این تست ها و نقد و بررسی مختصری که روی این پروژه انجام دادیم پی بردیم که برنامه های اندورید بر روی سیستم عامل Chrome عملکرد منطقی و خوبی دارند (با این که برخی اوقات عجیب به نظر می رسند)، و احتمالاً در این سیستم عامل امن تر هم هستند-حداقل تا کنون این گونه بوده اند. برنامه های اندروید می توانند بسیاری از فرصت ها را برای کروم بوک ها به وجود آورند، اما همچنین ممکن است عادت های بدی را نیز به این پلتفرم تزریق کنند. شاید در آینده ما حسرت روزهای قبل را که کروم بوک ها تنها در دست کودکان دبیرستانی و افراد تازه کار بودند، بخوریم.
ما باید منتظر یک سخت افزار بسیار کاربرگرا از اندروید باشیم که در ماه های آینده وارد بازار می شوند. طبق گزارش ها، گوگل سعی دارد که تا جایی که ممکن است از کروم بوک های قدیمی هم برای برنامه های اندروید پشتیبانی کند، ولی این دامنه قدمت تنها برای کروم بوک هایی است که کمتر از ۵ سال قدمت داشته باشند. قطعاً ما منتظر بهتر شدن برنامه اینستاگرام بر روی این دستگاه ها هستیم و می خواهیم ببینیم که چگونه برنامه های دیگر از اندروید به سیستم عامل کروم مهاجرت می کنند.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text