img

قوانین جدید تجربه کاربر (UX)

/
/
/
قوانین مربوط به تجربه های کاربری دائما در حال تحول هستند. با هم نگاهی به شش مورد از آنها که اخیرا به وجود آمده اند و می توانند آینده طراحی را شکل دهنده می اندازیم.

زمانی که من کارم را به عنوان بررسی کننده تجربیات کاربران آغاز کردم، iPhone اصلا وجود نداشت. من با استفاده از PowerPoint قاب های سیمی صفحه نمایش را برای سیستم راهنمای مکان یابی ماشین درست کرده بودم. کاربران با رابط کاربری لمسی به وسیله انگشت یا صدا در تعامل بودند. ضربه زدن تنها حالت موجود بود، کشیدن، ضربه زدن و لغزاندن وجود نداشت. دستورات صوتی کمی وجود داشتند اما بازیابی آنها سخت بود و باید به روش خاصی آنها را بیان می کردید. با این وجود اغلب اوقات سیستم متوجه آنها نمی شد.
امروزه لمس کردن، مدل جدید کلیک کردن شده است. تکنولوژی برای ما امکان صحبت کردن با کامپیوتر ها را فراهم کرده، انگار که آنها هم انسان هستند. ما در حال طراحی تجارب جدید برای چندین پلت فرمی هستیم با استفاده از ابزارهای خاص طراحی هستیم. شرکت های دارای طراحی های خاص و مشخص، موفق هستند.برای موفقیت یک محصول، طراحی یک تجربه خاص و منحصر به فرد لازم و ضروری است.
قوانین تغییر کرده اند. نسل بعدی طراحان رابط کاربری با چالش های جدیدی روبرو هستندکه زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار می دهد. با هم نگاهی به برخی از آنها که در حال تغییر رابط کاربری هستند می اندازیم.

رابط کاربری تعاملی
«هی سیری، برای امشب یک میز ۶ نفره در لوس انجلس پیدا کن» . « گوگل یک عکس سلفی بگیر» . «الکسا، از Uber درخواست ماشین کن». غول های تکنولوژی اپل، گوگل، آمازون و فیس بوک با آغوش باز از رابط کاربری تعاملی استقبال کرده اند. دستیارهای مجازی و ربات های گفت وگویی ناگهان وارد صحنه شده اند. تعداد بسیار زیادی از برنامه هایی که رابط کاربری نامرئی دارند، برنامه هایی که نیازی به دستورهایی خاص ندارند و البته رابط کاربری آن نیازی به یادگیری خاصی ندارد، این قبیل برنامه ها به سرعت در حال رشد و افزایش هستند. کافی است کاربران همانطور که با دوستان و اعضای خانواده خود صحبت می کنند، با این برنامه ها صحبت کرده و یا متن خود را وارد کنند.
رابط کاربری تعاملی یکی از بزرگترین تغییرات در نحوه ارتباط کاربران با دستگاه هاست. تشخیص زبان طبیعی به سرعت در حال پیشرفت است. پردازش بدون اصطحکاک می تواند به واقعیت تبدیل شود.
درخواست ماشین دادن، پرداخت قبض و یا خرید آنلاین همه از طریق گفت و گو با دستگاه ها انجام میشوند. این موارد در آسیا توسط WeChat و Line انجام میشود. طبیعی خواهد بود اگر به زودی این قابلیت ها را در Facebook M, iMessages, WhatsApp و Slack ببینیم. در حال حاضر افراد زیادی از برنامه های پیام رسان نسبت به شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. آسانی انجام همه کارها در یک جا که قبلا همه وقت خود را در آنجا سپری میکردیم خیلی خوب خواهد بود.
رابط های کاربری بدون صفحه نمایش
رابط های کاربری بدون صفحه نمایش چه مفهومی برای طراحان رابط های کاربری دارند؟ ما مثل همیشه رابط های کاربری دیداری طراحی نمی کنیم. به جای آن این تجارب را از طریق مکالمه طراحی می کنیم، تجربه هایی که در رسیدن به اهداف به کاربران کمک می کنند. آینده تعامل ها بدون صفحه نمایش خواهد بود.
برخی از این الگوها قبلا ترکیب شده اند:
• با معرفی کوتاه و توضیحی از آنچه که باید انجام دهید شروع کنید
• این را بدانید که شخص مقابل شما ربات است نه انسان
• از سوالات نا تمام خودداری کنید، سوالات خاص و مشخص بپرسید
• پیش از پرسیدن سوال بعدی از درست بودن پاسخ سوال خود مطمئن شوید
رابط کاربری تعاملی، مشکلات جدیدی در خصوص اینکه چه میگوییدو چگونه باید آن را بگویید به وجود آورده است. ما از تجربه های دیداری و زبان بدن افراد برای درک منظور آنها استفاده می کنیم. در هر گفت و گویی، اشتباعات املایی، کلمات اختصاری و اصلاحات عامیانه وجود دارند. پس از این موارد مساله اطمینان و اعتماد وجود دارد. آیا ما می توانیم به زبات ها اجازه مدیریت مسائل مالی، برنامه ها و سرفرها یا خرید لباس هایمان را بدهیم؟
رابط های کاربری تعاملی هنوز در اولین دوره های رشد خود هستند. به عنوان یک طراح، ما امکان شکل دادن و ساختن تجربه هایی که می خواهیم را داریم. از طریق قدرت مکالمه، سرانجام کامپیوترها و انسان ها می توانند به یک زبان صحبت کنند.

ابزارهای متمرکز طراحی
تا همین چند سال پیش، طراحان مجبور به هک کردن ابزارهای موجود در هنگام طراحی برای صفحات وب بودند. آنها مجبور به قدرتمند کردن ابزارهایی مثل Photoshop و Illustrator برای ساخت قاب های فلزی، جریان های گردشی و پیکر نماها بودند. امروزه شرکت ها و سازمان ها اهمیت رابط های کاربری را درک کرده و به سرمایه گذاری در آن علاقمند شده اند. در سال ۲۰۱۶، به نظر می رسید هر هفته ابزار طراحی جدید یا به روز رسانی ویژگی های ابزارها منتشر می شد و در حال رقابت برای تبدیل شدن به بخشی از کارهای طراحان هستند.
امروزه ابزار Sketch در این زمینه پیشتاز است، ابزاری برای تمرکز بر طراحی رابط کاربری است. با مجموعه ایی از ویژگی های قدرتمند و پلاگین ها تبدیل به برنامه منتخب اکثر طراحان شده است. رقبا متوجه این نکته هستند.
Adobe وارد عرصه بازی با استفاده از طراحی های تجربی هستند. البته با افزودن اجزاء نمونه های اولیه و سازگاری با ویندوز، بین خود و Sketch تفاوت هایی به وجود آورده است. ابزار دیگری که اخیرا محبوبیت هایی به دست آورده Figma است و به نظر می رسد آغاز راهی جدید را در آینده ابزارهای طراحی نشان می دهد. این برنامه در مرورگر صفحات اجرا می شود و امکان تعامل در لحظه را فراهم می کند. CAD ابزار طراحی شرکت Subform وجه جدیدی با تمرکز بر محدودیت های طرح بندی های واکنشی به وجود آورده است.
بازی های نمونه سازی در حال تکامل هستند.گوگل Gallery را به عنوان ابزاری برای حرکت تعاملی معرفی کرده است. شرکت InVision پلاگینی برای Sketch و Photoshop به نام Craft ارائه کرده است. Craft به کاربران در طراحی با اطلاعات واقعی، سبک همگام سازی و نمونه اولیه درون برنامهSketch کمک می کند. فیس بوک در حال گسترش ابزار نمونه سازی خود به نام Origami Studio است. و شرکت Farmer با ارائه بروزرسانی هایی به آسان تر شدن طراحی به وسیله کد کمک می کند.
همکاری، کار را آسان می کند
همکاری و نظم هم در فرایند طراحی جایگاه خاص خود را دارند. طراحان می توانند از طریق Design INC برای خود کار و مشتری پیدا کنند. آنها می توانند با استفاده از Wake طراحی های خود را با تیم شان به اشتراک بگذارند. گوگل روی پروژه مشابهی به نام Stage کار می کند. برنامه Abstract به نظر برنامه ای قدرتمند برای ثبت تصمیمات طراحی و مدیریت تغیرات است. Zeplin با تولید و ساخت راهنمای سبک و ابزارها ، به طراحان و توسعه دهندگان کمک می کند. فروشگاه Lingo همه ابزارها مفید و با ارزش دیداری را یکجا به فروش می رساند.
ابزارها در حال پیشرفت هستند و ابزارهای جدیدی هم به وجود می آیند. بهترین ویژگی ها، آنها را به رقابت بین ابزارها وارد می کند، و زمانی که سر و صدا ها کم شوند تنها ابزارهای کمی باقی خواهند ماند. نسخه بعدی Sketch تبدیل به ابزاری خواهد د که استفاده آسانی دارد و به صورت بالقوه می تواند روند کاری تیم های طراحی را بهبود ببخشد.

ویژگی های مربوط به گوشی های موبایل
در سال ۲۰۰۹، لوک روبلوسکی برای اولین بار در باره طراحی وب سایت ها برای گوشی های موبایل صحبت کرد (netm.ag/mf-291). کاربران موبایل به صورت چشمگیری در حال افزایش هستند. تطبیق پذیری ها بر اساس اینترنت گوشی های موبایل در حال گسترش هستند.
اعداد به ما دروغ نمی گویند، تعداد گوشی های هوشمند در جهان بیشتر از کامپیوتر های خانگی است. زمانی که افراد در برنامه های گوشی موبایل می گذرانند، دنیای صفحات وب را تسخیر کرده است. جمعیت افرادی که دیگر از کامپیوتر های شخصی استفاده نمی کنند به شدت رو به افزایش است. گوشی های هوشمند نحوه ارتباطات ما با هم، و نحوه دستیابی به اطلاعات را دگرگون کرده اند. با این حال تجربه کار با موبایل با وجود رابط های کاربری ضعیف هنوز گیج و سردرگم کننده است.

تجربه های یکپارچه
اگر بخواهیم برای تجربه های آینده موبایل طراحی کنیم، نمی توانیم خود را با کمبود ها ی امروز محدود کنیم. گوشی ها هوشمند تر خواهند شد یکپارچه تر و قدتمند تر.
برنامه ها از محدوده های تجارب متنی خارج می شوند.می توانید با برنامه ها وارد یک رستوران شده و پیشنهادهایی را برای سفارش بر اساس علاقمندی های خود دریافت کنید. آن طرف شهر قرار ملاقات دارید؟ گوشی شما بر اساس ترافیک به شما می گوید چه زمانی از خانه خارج شوید. در آینده دوربین وشی هم به عنوان منبعی آگاه از اطلاعات عمل می کند و می تواند تبدیل به چشمی شود که می تواند در لحظه از چیزی که می بیند درک درستی داشته باشد.
امروزه یکپارچگی و هماهنگی زیادی بین اطلاعات و سرویس ها می بینیم. به جای باز کردن برنامه ای خاص برای کامل کردن یک کار، می توانیم این کار را از طریق فرمان صوتی و یا درون برنامه ایی دیگر انجام دهیم. برنامه هایی که با هم یکپارچه نمی شوند مثل نقص و ضعفی در رابط کاربری هستند.
می در تعامل با دستگاه های دیگر در خانه ، ماشین و محل کار هستیم. برای فراهم کردن بهترین تجربه ها، همه دستگاه ها با هم در ارتباط هستند. گوشی ها تنها دستگاه هایی اند که همیشه همراه ما هستند، مرکز تجربه های بدون دردسر. برنامه هایی که جزئی از زندگی هر روزه ما هستند می توانند تنها وسایلی باشند که به خوبی می توانند نیازهای ما را پیش بینی کنند.

طراحی فرهنگ
اپل، فیس بوک و Airbnb نشان داده اند که طراحی می تواند به خوبی یک مزیت رقابتی باشد. آنها شرکت هایشان را در محیطی ساخته اند که هر طراحی کار هر کسی است و همه می توانند ایده خوبی داشته باشند. امروزه طراحی یک فرهنگ خاص برای ساخت بهترین محصولات مهتر از همیشه است. اصول طراحی، فضای خلاقانه و شفافیت پایه ها و اساس ابتدایی برای فرهنگ طراحی خارق العاده است.
اصول طراحی به تیم ها برای تمرکز بر روی یک دیدگاه ثابت کمک می کنند. تیم ها به سمت ارزش هایشان می برند. این اصول موارد نیستند که یه نفر به عنوان راس تیم طراحی آن ها را در نظر بگیرد، بلکه تمام تیم باید دریافتی از چیزی که برای آنها ارزش دارد داشته باشند. شرکت های با بهترین فرهنگ طراحی، اصول خود را با تمام کارکنانشان به اشتراک می گذارند. همه می دانند چه چیزی تجربه استفاده از محصول را خاص و برتر می کند.

فضای خلاقانه
محیطی که در آن کار می کنید می تواند تاثیری عمیق روی فرهنگ طراحی داشته باشد. طراحان به فضا (و زمان) برای خلاق بودن نیاز دارند. و فضای اشتراکی ایده آل می تواند شامل تعداد زیادی تخته وایت برد باشد و دیوارها پوشیده از یادداشت های هنگام کار است. کار کردن در فضای باز و قابل مشاهده به بقیه امکان فهمیدن اینکه تیم طراحی روی چه چیزی کار می کند را می دهد. این کار باعث می شود افراد در باره ایده های خود صحبت کرده و آنها را به اشتراک بگذارند.
راه های دیگری برای پایه گذاری یک فرهنگ طراحی قوی وجود دارد:
• سهام داران را از ابتدا وارد فرایند طراحی کنید. این کار باعث می شود آنها بیشتر سرمایه گذاری کنند و به معنی سورپرایزهای کمتر در پایان کار است.
• برنامه های انتقادی طراحی منظمی داشته باشید تا بازخوردهای مختلف دریافت کرده و طراحی را بهبود بخشید.
• کلیپ هایی از ویژگی های برجسته از تست های کاربردی تهیه کنید و برای افراد تصمیم گیرنده در شرکت ارسال کنید. اینکه ببینند دیگران محصولات آنها را درک نمی کنند تاثیر قدرتمندی دارد.
طراحان علاقه به رشد دارند و دوست دارند بدانند برای موفقیت چه چیزی لازم است. یک فرهنگ طراحی سالم، محیطی است که در آن همه از مهارت هایی که برای رفتن به مرحله بعد لازم است آگاهی دارند. برای موفقیت لازم نیست همه مدیر باشند، برای همکاری های هر فرد، باید مسیری مشخص برای کامل کردن کارهایش وجود داشته باشد.
برای رشد و تاثیرگذار تر شدن یک شرکت و سازمان، باید طراحی در ذهن و فکر هر فرد باشد. شرکت ها به درکی از نیاز به طراحی یک فرهنگ طراحی رسیده اند.کسی که با انتباق پذیری بیشتری کار می کند، محصولات بهتری می سازد که نیاز های کاربر را بر طرف می کنند.

سیستم طراحی زنده
طراحی برای چند پلت فرم مختل، کاری بسیار پیچیده است. چطور از طریق پلت فرم های گوناگون به طراحی متحد و پایدار می رسید؟ طراحان و مهندسان با ساختن سیستم طراحی زنده پایدار به این چالش پاسخ می دهند.
سیستم طراحی، شامل مجموعه ای از اجزاء، الگوها و راهنماهای رابط های کاربری است که اصول طراحی را برای فراهم کردن نگاه و احساسی پایدار منعکس می کنند.
سیستم طراحی، در برگیرنده انواع مختلف راهنماهای سبک است،همه چیز از هویت برند و تن صدا گرفته تا نوشتن الگوهای طراحی کتابخانه های داخل برنامه. سیستم Material Design شرکت گوگل یکی از سیستم های طراحی شناخته شده است (material.io/guidelines).

ساختن کتابخانه
ساختن و نگهداری از یک سیستم طراحی قدرتمند نیاز به سرمایه گذاری گسترده ایی دارد. تیم Airbnb سیستم خود را از طریق شناخت ناپایداری ها در محصولات خود، ساخته است. طراحان، طرح های خود را چاپ کرده و در صفحه های نمایش کنار هم قرار داده می شوند. آنها روند انجام فرایند های مختلف را برای پیدا کردن جایی که ایراد و نقص به وجود می آید بررسی می کنند. اصول طراحی به آنها در شکل دادن و یک پارچه کردن تصمیماتشان برای استاندارد سازی اجزاء و الگوهای طراحی کمک می کنند.
یک کتابخانه الگو به عنوان یک قطب مرکزی برای همه اجزای رابط کاربری کار می کند. کتابخانه های الگوی تاثیرگذار فراهم کننده توضیحاتی از الگوها، حاشیه نویسی ها، اطلاعات متنی هستند. همچنین آنها گوناگونی کدها و الگو ها را نشان می دند و توانایی افزودن اطلاعات لحظه ایی به ساختار الگو ها را دارند.
زمانی که یک سیستم طراحی ساخته و اجرا می شود، ابتدایی ترین گام در این سفر طولانی برداشته می شود. سیستم نیاز دارد که زنده باشد. ناتان کوتیس (@nathanacurtis) یکی از موسسان شرکت UX Firm EightShapes می گوید «سیستم طراحی یک پروژه نیست، بلکه خود محصولی است که به محصول های دیگر کمک می کند.» مثل هر محصول خوب، یک سیستم طراحی برای موفقیت نیاز به نگهداری و بهبود عملکرد دارد. هر دو شرکت گوگل و Salesforce تیم هایی اختصاصی برای بهبود عملکرد سیستم طراحی خود دارند. هدف وجود یک روند کاری است که در آن به روز رسانی های سیستم طراحی و مستند سازی ها و کد ها تغییر کنند.
مزایای شناخته شده توسط یک سیستم طراحی یکپارچه در تلاش ها برای پایه گذاری و ساخت آن نهفته است. در تمام قسمت های رابط کاربری ثبات و چایداری وجود دارد. مهندسان و طراحانی که از زبان و سیستم مشترکی استفاده می کنند پایدار تر و با ثبات تر هستند. طراحان می توانند زمان خود را صرف حل کردن مشکلات بزرگتر و در حقیقت رابط کاربری کنند.

رابط کاربری واقعیت مجازی
رابط های کاربری به صفحه نمایش های دسکتاپ یا موبایل محدود نیستند، هر روزه وسایل جدیدی به اینترنت متصل می شوند. یکی از هیجان انگیز ترین چالش های موجود، واقعیت مجازی است که از مدت ها پیش وجود داشته اما اخیرا به لطف هدست هایی مانند Oculus Rift خیلی ملموس تر شده است. طراحی یک رابط کاربری تاثیر گذارمثل طراحی برای صفحات نمایش تخت نیست. برای صفحات نمایش ۲ بعدی، اصول طراحی به محیط ۳ بعدی تبدیل نمی شود.ابزارهای جدید به معنی قوانین، تعاملات و الگوهای جدید است.

در حرکت
درک تاثیرات فیزیولوژیکی واقعیت مجازی برای موفقیت آن بسیر حیاتی است. گوگل تنها دو قانون اصلی در زمان طراحی برای واقعیت مجازی دارد: از خستگی حرکتی جلوگیری کنید و با تعاملات موجود آشنا شوید.
خستگی حرکتی زمانی اتفاق می افتد که حرکتی که شما احساس می کنید متفاوت از چیزی است که تجسم می کنید. طراحان می توانند امکان پیش آمدن این احساس را با دنبال کردن مداول حرکت سر کاربر کاهش دهند. کاربر باید در کنترل حرکات آنها باشد و در زمان حرکت سرعتی ثابت داشته باشد.
از آنجا که کاربران با تعاملات واقعیت مجازی خیلی آشنا نیستند، طراحان باید آنها را راهنمایی کنند. دیگر فضا، حدو مرزی ندارد. قرار دادن کنترل رابط کاربری در خط دید کاربر از گیج شدن و سردرگمی جلوگیری می کند. شاید خواندن متن ها خیلی آسان نباشد، پس باید از حسگر های صوتی و لمسی در زمان لمس گزینه ها استفاده کرد.
برای واقعیت مجازی، طراحان به مجموعه مهارت هایی گسترده تر از نظم و ترتیب ها احتیاج دارند (مثل طراحی حرکتی، معماری و نور) . شاید برای صفحه نمایش طراحی نکنیم اما مرکز تمرکز همان است: طراحی برای نیاز کاربر. احتمالات برای طراحی در این دنیای سه بعدی بی پایان است. طراحان رابط کاربری می توانند به خلق تجربه ایی همه جانبه و جدید در دنیای جدید کمک کنند.

حرکت به جلو
طراحی پیشرفت زیادی کرده. موبایل، نمایانگر چهره دیجیتال است. شرکت ها و سازمان ها سیستم های طراحی بسیار بزرگ و فرهنگ های طراحی جدیدی می سازند. ابزارها راحت تر در دسترس طراحان قرار می گیرند. ما هنوز مقدار کمی از قدرت رابط کاربری مکالمه ایی و واقعیت مجازی را چشیده ایم.
زمانی که من سیستم مسیریابی ماشین را طراحی می کردم، هدف نشان دادن مقصد به رانندگان بود. اما امروزه ماشین هایی میبینیم که می توانند خودشان به سمت مقصد رانندگی کنند و از رانندگی انسان ها هم ایمن تر هستند. همانطور که تکنولوژی هر روزه تغیر می کند، قوانین طراحی رابط کاربری هم تغییر می کند. امروز بیشتر از همیشه، زمانی هیجان انگیز برای طراح رابط کاربری بودن است.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text