img

پنج ویژگی جذاب گوگل درایو

/
/
/

۱- کشیدن و رها کردن فایل ها
همه ی ما می دانیم که برای به آپلود کردن یک فایل در Google Drive ابتدا باید بر روی دکمه ی قرمز رنگ New کلیک کرده و پس از انتخاب File Upload، فایل مورد نظر را بر روی کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند جستجو کرده و آن را نتخاب کنیم. اما یک راه ساده تر نیز وجود دارد.
شما می توانید فایل (های) مورد نظرتان در Windows Explorer یا Mac OS Finder را کشیده (drag کرده) و آن (ها) را در فهرست فایل های Google Drive رها (drop) کنید. نشانه ی drag-and-drop ظاهر شده و شما فرآیند انتقال فایل (ها) را مشاهده خواهید کرد.
برای انتقال سریع فایل ها به Google Drive می توانید از ویژگی کشیدن و رها کردن (drag-and-drop) استفاده کنید

۲- بوکمارک کردن لینک های ایجاد فایل
یک راه میان بُر دیگر را به شما معرفی می کنیم که برای استفاده از آن نیازی به باز کردن Google Drive نخواهید داشت.
اگر می خواهید یک فایل جدید Word، یک صفحه گسترده (Excel) یا یک فایل ارائه (presentation) را ایجاد کنید، می توانید با استفاده از لینک های quick creation در هر کدام از مرورگر ها، این کار را انجام دهید. لینک های زیر را در نوار ابزار مرورگر مورد نظر کُپی کرده و هر وقت که می خواستید یک فایل جدید ایجاد کنید، بر روی گزینه ی مورد نظرتان کلیک کنید.
Document (Word): tinyurl.com/y8kn5h9
Spreadsheet (Excel): tinyurl.com/gs2dgr7
Presentation (PowerPoint): tinyurl.com/jykqx29

۳- جستجو با استفاده از فرستنده ی اطلاعات
قابلیت های بی نظیر گوگل به شما اجازه می دهد که به صورت هم زمان بر روی چند فایل به اشتراک گذاشته شده کار کنید. اما ممکن است ندانید که چه کسی هم زمان با شما بر روی یک فایل یا یکی از زبانه (tab) های یک صفحه گسترده در حال کار کردن است. وقتی عجله دارید، جستجو کردن در میان صد ها فایل به اشتراک گذاشته شده، روش مناسبی نیست. در چنین شرایطی اسم همکارتان یا نشانی ایمیل او را در نوار جستجوی Drive تایپ کرده و در تنها چند ثانیه فهرست تمام فایل هایی که شما و همکارتان در حال کار کردن بر روی آن هستید نمایش داده می شود.

۴- تبدیل فایل های PDF و عکس ها به فایل های متنی
یکی از بهترین ویژگی های Google Drive، فناوری OCR داخلی (built-in) است که امکان تبدیل فایل های PDF و عکس (image) ها به فایل های متنی قابل ویرایش را فراهم می کند. برای این کار تنها کافی است بر روی فایلی که می خواهید آن را تبدیل کنید کلیک راست کرده و به ترتیب Open With و Google Docs را انتخاب کنید. یک زبانه ی جدید روی مرورگر باز شده که فایل PDF یا عکس مورد نظر را در یک قاب آبی رنگ قرار داده که یک متن خالی در وسط آن وجود دارد. قاب آبی رنگ را به اندازه ی متن مورد نظرتان کوچک یا بزرگ کرده و از ابزار Docs برای تغییر فُرمت آن استفاده کنید. پس از ویرایش متن، فایل اصلی PDF یا image را پاک کرده و فایل متنی جدید را ذخیره کنید.
شما می توانید یک فایل PDF را تنها با باز کردن آن به عنوان یک فایل Google Doc به یک فایل متنی قابل ویرایش تبدیل کنید

۵- ترجمه کردن متن ها
با توجه به جهانی شدن تجارت، احتمال روبرو شدن با فایل های متنی (Word یا Docs) به زبان هایی غیر از زبان خودمان بسیار زیاد است. در چنین شرایطی شاید به این فکر بیفتید که متن مورد نظرتان را در صفحه ی Google Translate (به نشانی translate.google.com) وارد کرده و ترجمه ی آن را مشاهده کنید اما راه بهتر و ساده تری هم وجود دارد. شما می توانید فایل مورد نظرتان را در Google Drive آپلود کرده و آن را به عنوان یک فایل جدید ترجمه شده به زبان مورد نظرتان ذخیره کنید. برای این کار، بعد از آپلود کردن فایل، بر روی آن کلیک راست کرده و به ترتیب Open With و Google Docs را انتخاب کنید. بعد از باز شدن فایل به فهرست Tools وارد شده و بر روی Translate Document کلیک کنید. در فهرست فُرو ریز (drop-down list) که شامل تعداد زیادی از زبان های زنده ی دنیا است، زبان مورد نظرتان را انتخاب کرده و بر روی Translate کلیک کنید تا فایل ترجمه شده ذخیره شود. Google Drive می تواند متن ها را به تعداد زیادی از زبان های زنده ی دنیا ترجمه کند.

2 نظرات

 1. سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین
  حوزه وب گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را
  لانچ کردیم.
  با توجه به اینکه شما هم در این
  زمینه فعال هستید خوشحال می شیم به ما
  بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text