img

آیا گوگل در زندگی ما جاسوسی می‌کند!؟

/
/
/

بسیاری از مردم فکر می کنند که گوگل برای بهبود نتایج جستجو، از ما جاسوسی می کند. اما این طور نیست. آیا این جاسوسی لازم است؟

بسیاری از کاربران فکر می کنند که شرکت گوگل از طریق تلفن همراه یا رایانه، صدا های اطراف ما را ضبط می کند، بعد از این فایل های صوتی در جستجو های خودکار بهره می برد.
از فالوور ها در گوگل پلاس درباره این موضوع سئوال کردیم و آن ها پاسخ دادند:” اگر من و همسرم درباره موضوعات عادی مانند عمر لاک پشت صحبت کنیم ، من کلمه “عمر” را در گوگل جستجو می کنم و “عمر لاک پشت” برای جستجو به من پیشنهاد داده می شود. این اتفاق ترسناک و جالب است.”
این نظرات کاربران ما را قانع می کنند. برخی فکر می کنند که جستجوی خودکار بیش از حد دقیق و شخصی است. یکی از کاربران پاسخ داد که دوست او یک آدرس را از پشت تلفن دریافت کرد و زمانی که مشغول جستجو در نقشه های گوگل شد، گوگل پس از تایپ تنها چند کلمه، آدرس دقیق را به او نشان داد.
کاربر دیگر نظر داد که میکروفن گوشی همیشه روشن و فعال است. داستان چیست؟

گوگل چه چیز هایی را ضبط می کند؟
این غول جستجو در زمان ، چگونگی و موقعیت ضبط صدا دقت می کند. این شرکت تنها در زمان کار با یکی از محصولات صدای خود مانند برنامه های گوگل، دستیار گوگل در برنامه پیام رسان Allo ، مرور گر کروم، تلفن پیکسل و لوازم خانگی گوگل ، صدای شما را ضبط می کند. برای ضبط صدا خودتان باید اقدام کنید و برای مثال دکمه را فشار دهید و گوگل را صدا بزنید.
این شرکت از نرم افزار تشخیص صدا برای کلمات شما استفاده می کند اما ، از کلمات برای پردازش درخواست یا فرمان شما بهره می برد. برای ارتقاء نرم افزار ، کپی از درخواست را فرمان شما را نگه می دارد. اگر نگران هستید که گوگل اطلاعات شما را نگه می دارد ، می توانید به تاریخچه در صفحه “فعالیت های من” مراجعه کنید. هر فایل ضبط شده یا مجموعه فایل های ضبط شده در اختیار شما قرار می گیرند. فهرست براساس تاریخ و سرویس ارائه می شود(برای مثال دستیار گوگل، برنامه یا سایت گوگل) در سمت چپ، نسخه متن فرمان را مشاهده می کنید که یک لینک است و زمانی که بر روی آن کلیک کنید نتایج کلمات جستجو شده را به شما نشان می دهد. در سمت راست، دکمه پخش قرار دارد و با فشار دادن آن می توانید فایل های صوتی را گوش دهید. در بالا سمت راست منویی هست که با استفاده از آن می توانید فایل را پاک کنید.
بعید است که ضبط صدا به طور اتفاقی رخ دهد. برای مثال هدفون در گوشی هوشمند باید باز باشد و ضبط صدا به درخواست کاربر انجام شود ، مثلا کاربر باید آیکون را فشار دهد. در یک تلفن پیکسل، کاربر می تواند با تغییر تنظیمات پیش فرض و فعال سازی تنظیمات صدا، شنود خودکار را انجام دهد. از این طریق زمانی که گوگل را صدا می زنید، ضبط صدا انجام می شود. محصولات خانگی گوگل نیز به همین طریق کار می کنند.
بنابراین ، جستجوی خودکار گزارش شده توسط کاربران چه طور توجیه می شود؟

کارکرد جادویی
ما فکر می کنیم که گوگل برای جستجوی خودکار از مکانیزم هایی استفاده می کند که درک آن برای کاربران ممکن نیست. ۴ احتمال زیر را در نظر بگیرید:

۱- استفاده از جستجو های دیگران
فرض کنید شما با استفاده از گوگل ۱۰۰ جستجو را انجام می دهید. این احتمال وجود دارد که جستجوی خودکار در مواردی مفید باشد ، مگر این که گاهی نتایج به طور غیر طبیعی دقیق باشند. در اکثر موارد، جستجو های شما را با جستجوی دیگران همخوانی دارد و به همین دلیل جستجوی خودکار دقیق انجام می شود. شاید شما فکر کنید که نتایج به طور تصادفی برای شما دقیق نشان داده می شوند ،اما جستجو های دیگر بر روی نتایج تاثیر گذاشته اند.
این شرکت از نرم افزار تشخیص صدا برای کلمات شما استفاده می کند اما ، از کلمات برای پردازش درخواست یا فرمان شما بهره می برد.

۲- نتایج تصادفی
گوگل ادعا می کند که تنها جستجوی صوتی یا فرمان ها را ذخیره می کند ، اما در مواردی این ادعا کذب است. در صفحه “ فعالیت های من” نویسنده این مطلب در سایت گوگل، بیش از ۱۰ درصد از فایل های صوتی، با معیار گوگل برای ضبط صدا همخوانی ندارند. در یکی از موارد، این نویسنده فایل هایی را پیدا کرد که شبیه فرمان های صدا زدن گوگل است ،اما کلمات دیگری بیان می شوند، به بیان دیگر، چیزی به جز این فرمان ها ضبط شده است. تکه هایی از یک مکالمه شنیده می شوند. یک کلمه یا کلمات کوتاه به طور تصادفی در مکالمه ها ضبط شده اند که ممکن است در جستجو های خودکار کاربرد داشته باشند.
در موارد دیگر این احتمال وجو دارد که کلمات در پیش زمینه یا دقیقا بعد از فرمان گوگل گفته شده باشند.
یک حالت دیگر را در نظر بگیرید. فرض کنید کاربری تنظیمات ضبط صدا را فعال کرده باشد و به ملاقات دوستی برود که از دسنگاه های خانگی گوگل استفاده می کند. این دوست او گوگل را صدا بزند و بپرسد” قد رئیس جمهور آمریکا چه قدر است؟” دو روز بعد، بعد از این که نتیجه جستجو فراموش شد ، فردی که از گوشی همراه استفاده می کرد کلمه “قد” را جستجو کند و گوگل همان نتیجه را به او نشان دهد. در این صورت آیا گوگل شنود کرده است؟ در این مورد، در صورت روشن بودن حالت ضبط صدا ، بدون آگاهی شما ، صداهای اطراف ضبط می شوند.

۳- منابع پیش بینی نشده برای سیگنال
گوگل به عنوان غول جستجو، براساس فعالیت افراد و نزدیکان ، جستجوی خودکار را انجام می دهد. این شرکت از طریق چنین فعالیت هایی می تواند افراد نزدیک شما را شناسایی کند. از این طریق مشخص می شود که شما و همسرتان از کاربران عادی نقشه های گوگل هستید ، با هم سفر می کنید و به مشخصات GPS و آدرس های یکسان می روید.
جستجو های قبلی به راحتی از ذهن شما پاک می شود، اما جستجو خودکار این طور نیست و براساس جستجو های قبلی نتایج دقیق را ارائه می کند.

۴- هوش مصنوعی
ذهن انسان به طور کلی نمی تواند داده های فردی را جمع آوری و نتایج را پیش بینی کند. هوش مصنوعی گوگل می تواند تکه های اطلاعات را به هم وصل و نتایج را پیش بینی کند. برای مثال اگر نام یک بیماری را چستجو کنید ، راه های درمان آن به شما پیش نهاد داده می شوند.
در همین زمینه آرتور سی کلرک (Arthur C.Clarke)نویسنده علمی تخیلی می نویسد که “فناوری پیشرفته نوعی از جادو است.” و فناوری را به جادو تشبیه می کند. از نظر او جادوگر ها از ناآگاهی مخاطبین استفاده می کنند.
جستجوهای گوگل هم در مواردی( معمولا و نه همیشه) نتایج غیر طبیعی ارائه می کنند، زیرا شرکت گوگل همه چیز را ضبط می کند و از آن فایل های ضبط شده ناخواسته و غیر قانونی برای ارتقاء جستجوی خودکار استفاده می کند. یک دلیل دیگر این است که نمی دانیم گوگل چه گونه گزینه های جستجوی خودکار را انجام می دهد و به همین دلیل تعجب می کنیم. گوگل شنود نمی کند ، اما آیا این کار لازم است؟ در برخی از موارد استثنا گوگل برای ارتقاء جستجو های خودکار ، بدون اجازه یا آگاهی ، مکالمه های شما را ضبط نمی کند. اما حتی در این صورت هم جستجو های پیش نهاد شده به اندازه کافی خوب نیستند. اگر ضبط صدا را انجام می داد ، جستجوی خودکار بسیار دقیق تر انجام می شد. شاید هم ضبط صوتی لازم نبوده.
اگر گوگل می خواست تمام فایل های صوتی تلفنف تب لت یا لپ تاب شما را ضبط کند و از آن داده ها برای ارتقاء جستجو و نتایج دستیار گوگل استفاده کند ، قدرت آگاهی ، دانش و بینش شما بسیار افزایش پیدا می کرد.
اگر حریم خصوصی شما نقض شود چه؟ برای مثال اگر این شرکت داده های تلفن شما را پردازش می کرد و فایل های صوتی را نگه نمی داشت، اما می توانست از تمام مکالمه ها برای ارتقاء و شخصی سازی داده ها استفاده کند چه؟ یا اگر یک دکمه خاموش و روشن وجود داشت و شما می توانستید به طور پیش فرض آن را فعال کنید چه اتفاقی می افتاد؟
در برخی از موارد استثنا گوگل برای ارتقاء جستجو های خودکار ، بدون اجازه یا آگاهی ، مکالمه های شما را ضبط نمی کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text